Bir Liderin Çocukluğu- The Childhood Of A Leader-2015

bir_liderin_cocuklugu_the-childhood-of-a-leader
Bir Liderin Çocukluğu-The Childhood of a Leader (2015) faşist bir liderin çocukluğuna ve davranışlarına ışık tutuyor.Genç yönetmen Brady Corbet’in ilk uzun metrajlı filmi.İçine girmesi zor yapısıyla ilginç bir film olduğunu söylemek mümkün.

Sınırlı kadrosu,Fransız taşrasında geçen karanlık atmosferi ile savaş döneminin ortamını izleyiciye rahatça aktaran yapımda Bérénice Bejo,Game of Thrones’dan tanıdığımız usta oyuncu Liam Cunningham baş rolde.Filmde ayrıca yeni Batman Robert Pattinson ve ilk filminde rol alan Tom Sweet’de yer alıyor.

Bir Liderin Çocukluğu Konusu

!.Dünya Savaşı sonrasında barış görüşmelerini yürüten Amerikalı orta yaşlı bir diplomat ,eşi ve küçük oğluyla birlikte baldızının Fransız kırsalındaki büyük evine taşınır.Buradan sık sık Paris’e giderek barış görüşmelerine katkıda bulunur.

Oğlu ve eşi de evde çalışanlarla birlikte kalarak günlük hayatlarına devam ederler.Ancak evin küçük oğlu Prescott’ın bazı davranışları değişmeye başlar.Otoriteye karşı duruşu ev içinde ki kurnaz manevraları ile etrafındakileri manipüle eder ve huzursuz bir ortamın doğmasına neden olur.

Giderek karmaşıklaşan politik ortamın dışında Prescott’da sürekli sınırlarını zorlar.Aksi ve bencil biri haline gelen çocuk dramatik bir finalle ailesine bir sürpriz yapar.

Filmin başlamasıyla devreye giren etkileyici müzik film boyunca devam ederek anlatılanlara katkı sağlıyor. Scott Walker’ın elinden çıkan müzikler bazı sahnelerde görüntüden de rol çalıyor.Özellikle giriş sahnesinde başlayan müzik kolay unutulmayacak türden.

Yönetmen Brady Corbet aynı zamanda filmin senaryo yazarı. Corbet senaryoyu Jean Paul Sartre’ın aynı adlı öyküsünü temel alarak kaleme almış.Ancak filmde yer alan sahneler konuyu açıklamakta çok da yeterli değil sanki.Senaryoda bazı kopuklukların olduğunu söylemek mümkün bu bağlamda.

Bir Liderin Çocukluğu faşizmin yükselişi ve faşit bir liderin doğuşuna tanıklık etmemizi sağlıyor.

Ödüller

İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülünü alan film Venedik Film Festivalinde de Luigi De Laurentiis Ödülünü kazandı.

Filmin genç yönetmeni Brady Corbet 1988 yılında Arizona’da doğdu.Çocuk oyuncu olarak başladığı kariyerinde kült yönetmenlerle çalıştı. Michael Haneke’nin Ölümcül Oyunlar-2007(Funny Games),Lars Von Trier’in Melankolia-2011(Melancholia) filmlerinde rol aldı.Bir Liderin Çocukluğu filminden sonra 2018 yılında baş rolünde Natalie Portman’ın rol aldığı Vox Lux filmini yönetti.

Bir liderin Çocukluğu-Trailer
Bir Liderin Çocukluğu -Açılış Müziği

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
jojo_rabbit_2019
Jojo Rabbit-2019
deli_ve_dahi_2019
Deli ve Dahi-2019
nocturnal_animals_gece_hayvanlari_2015
Nocturnal Animals-2015

Yorum Yaz