Che Guevara

che_guevara

dizlerimin üzerinde yaşamaktansa ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim.

Che Guevara

İdealist Devrimci:Che Guevara

Dünyayı değiştirmek isteyen insanlardan biriydi Che Guevara. Dünya coğrafyasının belli bir kısmında bunu başardılar da ancak emperyalizmin acımasız çarklarının O’nun gibi insanlarla sorunları vardı,hala da var.Bir CIA ajanı tarafından öldürüldüğünde henüz 39 yaşındaydı ve ardında Küba gibi bir miras ve ulaşılamaz bir efsane bıraktı.

Che Guevara’nın Hayatı

Asıl adı Ernesto Guevara olan Che Guevara 14 Haziran 1928’de Arjantin’in Rosario kentinde doğdu.5 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğuydu.Babası Ernesto Guevara Lynch İrlanda Bask ve İspanyol kanı taşıyordu ve annesi Celia de la Serna y Llosa ise Perulu aristokrat bir aileden geliyordu.

Che Guevara’nın Çocukluğu

Ailesi daha sonra Arjantin’in ikinci büyük kenti Cordoba’ya taşındı.3 yaşında babasından satranç öğrenmeye başlayan genç Che 12 yaşında satranç turnuvalarına katılmaya başladı.Annesinden Fransızca öğrendi ve akıcı şekilde konuşmaya başladı.Erken yaşlarda politik anlamda radikal fikriler edinmeye başladı.

Che Guevara’nın Gençliği

Hayatı boyunca astım hastalığı ile mücadele eden Che babasının itirazlarına rağmen rugby sporu ile ilgilendi.Eğitim hayatı boyunca Pablo Neruda,Jack London ,Emilio Salgari ve jules Verne okudu.Bertrand Russell ve Sigmund Freud’dan etkilendi.Şiir yazdı ve fotoğrafçılıkla ilgilendi.

1948 yılında Buenos Aires’de ki tıp fakültesine kaydoldu.

1951 yılında eski arkadaşı ve reformist solcu Alberto Granado ile hep yapmak istedikleri motosiklet yolculuğuna çıktılar.Önce Chuquicamata’ya gittiler ve oradaki madencilerin yaşam koşullarını gördüler.

Daha sonta c Peru’da cüzzam uzmanı Peru Sosyalist Partisi’nin kurucusu Hugo Pesce ile tanıştılar. Pesce Guevara’nın ideallerini son derece etkilemiş bir kişilik.Sonrasında San Pablo cüzzam kolonisine yardım ederler ve Venezüela’ya giderler. Bu yolculuğu Motosiklet Günlükleri kitabında ayrıntılarıyla anlatır Guevara.

Guevara’nın Latin Amerika Üzerine Düşünceleri

1952 yılının 31 Temmuzunda tıp eğitimini tamamlamak için ülkesine döner.Kendi okudukları ve Latin Amerika’nın yoksulluğu üzerine yaptığı gözlemler sonucu eşitsizliğin son bulmasının tek yolunun silahlı devrim olduğu sonucuna varır. Che Latin Amerikayı faklı ülkelerden oluşan bir kıta olarak değil topluca özgürlük ve eşitlik getirilmesi gereken bir yer olarak görür.Yani aslında devrim bütün Latin Amerika’da yapılmalıdır.

Ülkesine döndükten sonra bütün enerjisini okulunu bitirmeye ayırır ve 1953 yılının haziran ayında diplomasını alır.

1953 yılında tekrar bir Güney Amerika seyahatine çıkar.Bolivya,Peru ,Ekvator,Panama,Kosta Rika,Nikaragua ,Honduras ve Guetamla’ya gider.Aynı yıl Bolivya’da Milliyetçi Devirme katıldı. Ama ırksal eşitsizlikler nedeniyle ayrıldı.

Guevara’nın Guatemala Dönemi

Aralık ayının sonlarında Guatemala’ya gitti.Guatemala o dönem solcu başkan Jacobo Arbenz Guzman tarafından yönetiliyordu. Guzman önemli sosyal de vrimler yapmak isteyen bir politikacıydı.Ancak bu yenilikler tabi ki Birleşik Devlerlerin işine gelmedi.Hemen Guatemala’da ki komünist tehlikeden bahsedilmeye başlandı.

Bu dönemde Castro’nun 26 Temmuz hareketiyle ve bazı üyeleriyle tanıştı.Yine aynı dönemde Guatemala’da askeri bir darbe oldu. Guevara buradan sonra Meksika’ya gitti.1955 yılında Fidel’in kardeşi Raul’la tanıştırıldı.Raul Che’yi Fidel ile tanıştırdı ve Che Castro’dan çok etkilendi.

Guevara’nın Küba Yılları

Artık ikisinin de ortak bir amacı vardı Küba’da hüküm süren Batista’yı devirmek.Vera Cruz’dan yola çıkan devrimci güçler Granma isimli gemiyle Küba’ya hareket etti.Askeri be liderlik özellikleri ile öne çıkan Guevara bazıları tarafından fazlasıyla acımasız olarak görülürdü. Batista isyanlar sonucu yönetimi bırakmak zorunda kaldı ve Dominik Cumhuriyeti’ne gitti.

Castro ve ekibi yönetimi ele aldıktan sonra büyük bir eğitim ve toprak reformuna giriştiler.Bir çok konuda ülkeye yenilik getirdiler. Che bu arada Küba Merkez Bankası Başkanlığı görevini aldı. Che daha sonra sanayi bakanı oldu.

che_guevara_cuba
Che Guevara-Küba
fidel_castro
Fidel Castro
fidel_castro_che_guevara
Fidel y Che
Hasta Siempre-Soledad Bravo

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmeyi Unutmayın

facebook
Facebook
instagram
Instagram
pinterest
Pinterest
twitter
Twitter
youtube
Youtube

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

heinz_guderian
Heinz Guderian
erwin_rommel
Erwin Rommel
kara_panterler
Kara Panterler

Yorum Yaz