Dünyadan Haberler Filmi-2020

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
dunyadan_haberler_filmi_2020

Last Updated on 22 Ağustos 2022 by Aslıhan Demiralay

Tom Hanks’den News of the World

Tom Hanks’den izleyiciyi 1870 yılına götüren bir yol hikayesi. Haber okuyarak geçimini sağlamaya çalışan bir adamın bir yetimle çıktığı mecburi yolculuğun hikayesi.

Dünyadan Haberler Filmi Konusu

Amerikan İç Savaşı’nda Konfederasyon askeri olan Jefferson Kyle Kidd (Tom Hanks), savaştan önce bir matbaaya sahipken savaştan sonra işini kaybetmiş bir adamdır. Elinde bir şeyi kalmayan adam kasabadan kasabaya gezerek gazete okumak gibi ilginç bir iş yapmaya başlar.

Bulunduğu kasabada bir çeşit gösteriye gider gibi insanlar para ödeyerek Kaptan Kidd’in gazete haberlerini okuması dinlerler. Kasabalar arası yolculuklarının birinde devrilmiş bir araba, asılmış bir adam ve İngilizce bilmeyen bembeyaz tenli bir kız çocuğuyla karşılaşır.

Bu kız çocuğu daha önce kendi ailesinin yanından bölgenin yerlileri tarafından kaçırılmış ve yine o yerliler tarafından yetiştirilmiştir. Ancak kızı yetiştire yerlilerde öldürülünce çocuk ikinci kez öksüz ve yetim kalır.

Tom Hanks

Kaptan Kidd çocuğu askerler teslim edip onların ailesinden kalanlara ulaştırmasını ister, fakat bu işlerle uğraşan görevli memurun 3 ay sonra geleceğini öğrenen adam bu çocuğu kendi teslim etmeye karar verir ve macerada burada başlar. Sadece para peşinde koşan çeteciler, doğa şartları ve beklenmedik zorluklara karşı gidilecek kilometrelerce yol..

the_sister_brothers_2018
The Sister Brothers-2018

Dünyadan Haberler Filmi Teknik Ayrıntılar

Dünyadan Haberler-News of the World filminin senaryosu Amerikalı şair ve romancı Paulette Jiles’nin aynı adlı 2016 tarihli kitabına dayanıyor. Senaryoyu Luke Davies ve ayın zamanda filmin yönetmeni olan Paul Greengrass birlikte yazdı. Filmde Tom Hanks baş rolde. Tom Hanks’e Alman genç oyuncu Helena Zengel eşlik ediyor. Yapımda ayrıca Mare Winningham, Tom Astor ve Elizabeth Marvel’da rol alıyor. IMDB puanı: 6,8.

Film Golden Globe 2021‘de En iyi müzik (James Newton Howard) ve en iyi yardımcı kadın oyuncu (Helena Zengel) dallarında aday oldu.

News of the World-Dünyadan Haberler-2020-Trailer

Kuvvetli senaryosu, gösterişten uzak ve sade çekimleriyle iyi bir yol hikayesi olan filmde Tom Hanks her zamanki abartısız ve inandırıcı oyunculuğunu ortaya koyuyor ve henüz 13 yaşındaki Helena Zengel’de Golden Globe’a aday olacak bir oyunculuk sergiliyor. Bir baş yapıt ya da türe yenilikler getiren bir film olmasa da zevkle izlenebilecek bir film.

en_iyi_latin_amerika_filmleri
En İyi Latin Amerika Filmleri

News of the World’den bahsetmişken Tom Hanks‘den bahsetmeden olmaz. Tom Hanks 1956 yılında Concord California’da doğdu. 1980 yılında televizyon dizlerinde rol almaya başladı. İlk çıkışını Ron Howard filmi Denizkızı(Splash) filmiyle yakaladı. Aslında yönetmen Howard, Tom Hanks’i asıl karakterin erkek kardeşi rolü için düşünüyordu ancak bu rol John Candy’ye gitti. Tom Hanks’de baş rolü aldı. Filmin gişede büyük başarısı elde etmesi sinema dünyasına bir yıldız kazandırdı. Yaklaşık 8 milyon dolara mal olan film gişede 69 milyon dolar hasılat elde etti.

1987 yılında Dan Ackroyd ile baş rolü paylaştığı Dragnet filmini 1988’de fantastik bir komedi olan Büyük(Big) takip etti. Big filminin özelliklerinden biri de Tom Hanks’e en iyi erkek oyuncu dalında ilk Oscar adaylığını getirmesi. Tom Hanks 1993 yılında ilk Oscar ödülünü kazandı. Bir AIDS hastasının hukuk mücadelesini anlatan Philadelphia filmiyle ödül alan Hanks 1994 yılında Forrest Gump ile bu başarısını tekrarladı.

Tom Haks’in en önemli filmleri arasında Apollo 13(1995),Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan-1998), Yeşil yol(The Green Mile-1999), The Post(2017). Mahallede Güzel Bir Gün (A Beautiful Day in the Neighborhood -2019), Oyuncak Hikayesi Serisi(Toy Story) yer alıyor.

Filmin yönetmen Paul Greengrass 1955 yılında Surrey İngiltere’de doğdu. 1985 yılında televizyon dizleri ve belgeseller yönetmeye başlayan Greengrass, 1998 yılından itibaren sinema filmlerinde de yönetmenlik yaptı. En önemli filmleri arasında Bloody Sunday(Kanlı Pazar-2002),2007 yılında Medusa Darbesi ve 2013 yılında yine Tom Hanks’le birlikte çalıştığı Kaptan Philips sayılabilir. Greengrass 2007 yılında Uçuş 93 filmiyle en iyi yönetmen dalında Oscar’a aday oldu.

Filmin uyarlandığı romanın yazarı Paulette Jiles ülkemizde pek tanınmayan bir yazar. 1943’de Salem Missour’de doğdu. Üniversite eğitimini ardından Kanada’ya taşınan Jiles, CBC’de çalışmaya başladı. 1990’lı yıllarda Amerika’ya dönen yazar San Antoino’ya taşındı. 2016 yılında yayımlanan News of the World romanı aynı yıl Kurgu dalında Ulusal Kitap Ödülü’nde finale kaldı. Yazarın bazı eserleri arasında Simon The Fiddler, Lighthouse Island, Stormy Wheather yer alıyor.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler
en_iyi_western_filmleri
En İyi Western filmleri
tom_hanks_in_en_iyi_filmleri
Tom Hanks’in En İyi Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir