En Güzel Heykeller

dunyanin_en_guzel_heykelleri

Dünyanın En Güzel Heykelleri

En Güzel Heykeller ya da dünyanın en güzel heykelleri, sanatın en eski dallarından biri hiç kuşkusuz heykel. Dünyanın en güzel ve en tanınan heykelleri listesi.

1. Deniz Kızı Heykeli (Little Mermaid)- Danimarka

Orijinal adı Den lille Havfrue olan ve bronzdan yapılan bu heykel Danimarka’nın baş kenti Kopenhag’ın Langelinie gezinti alanında bulunuyor. Açılışı 1913 yılında yapılan heykel Edvard Eriksen’in eseri. Heykelin yüksekliği ve 1 metre 25 cm ve 175 kilo ağırlığında.

Bir deniz kızının insan olmasını tasvir eden heykel, Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in aynı adlı peri masalına dayanıyor. Bugün Kopenhag şehrinin simgelerinden biri.

deniz_kizi_danimarka
Deniz Kızı Heykeli (Little Mermaid)- Danimarka
dunyanin_en_guzel_heykelleri

2.Nemrut Dağı Tanrı Heykeli-Türkiye

Ülkemizden eşine az rastlanır bir eser. Adıyaman’da bulunan 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı’nda ki Tanrı Heykelleri 2000 yıldan fazla bir geçmişe sahip.

Dağların tepesinde çok sayıda Pers ve Yunan tanrısının heykeli bulunuyor. Kommagene Krallığı’nın en önemli eserleri olduğu düşünülür. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan bölge zarar görmemesi için 1988 yılından beri korumaya alındı. Hiç şüphesiz dünyanın en güzel heykellerinden biri.

nemrut_dagi_turkiye
Nemrut Dağı Tanrı Heykeli-Türkiye
dunyanin_en_guzel_heykelleri
gustave_caillebotte
Gustave Caillebotte
3. Anavatan Çağırıyor (The Motherland Calls)-Rusya

Rusya’da ki bu güzel heykel Stalingrad Muharebesi’ni onurlandırmak için inşa edildi. Volga Nehri’nin kıyısındaki heykel 85 metre yüksekliğinde. Mamayev Tepesi’ne yerleştirilen heykel, oğullarını savaşmaları için ayağa kaldırmak isteyen, kılıçla yürüyen bir kadını yani anavatanı tasvir eder. Heykele ulaşmak için 200 günlük savaşı simgeleyen 200 merdivenin çıkılması gerekir. Heykelin açılışı 1967 yılında yapıldı.

anavatan_cagiriyor_rusya
Anavatan Çağırıyor (The Motherland Calls)-Rusya
dunyanin_en_guzel_heykelleri
4. Özgürlük Heykeli(Statue of Liberty)-Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en tanınan heykellerinden bir olan Özgürlük Heykeli, Fransız Hükümetinin Amerika Birleşik Devletleri’ne hediyesi. 1886 yılında açılışı yapılan heykelin bakır olan meşalesi daha sonra 24 ayar altınla değiştirildi.

Sadece Birleşik Devletler’in değil New York’un da simgelerinden bir olan heykel 225 ton ağırlığında.

ozgurluk_heykeli_amerika_birlesik_devletleri
Özgürlük Heykeli(Statue of Liberty)-Amerika Birleşik Devletleri
dunyanin_en_guzel_heykelleri
Kurtarıcı İsa (Christ The Redeemer)-Brezilya

Portekizce adı Cristo Redentor olan heykel Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alır. Bu heykel 7 Temmuz 2007 tarihinde dünyanın 7 yeni harikasından biri olarak seçilmiştir. 1931 yılında açılışı yapılan heykel Heitor Silva Costa tarafından tasarlandı ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından yapıldı.

kurtarici_isa
Kurtarıcı İsa (Christ The Redeemer)-Brezilya
dunyanin_en_guzel_heykelleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
dunyanin_en_ilginc_heykelleri
Dünyanın En İlginç Heykelleri
dusunen_adam_heykeli
Düşünen Adam Heykeli-Auguste Rodin
konstantin_savitsky
Konstatin Savitsky

Bir cevap yazın