En İyi Bağımsız Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
bagimsiz_filmler

Last Updated on 17 Mart 2024 by Aslıhan Demiralay

En iyi bağımsız filmler. Genellikle stüdyo sisteminin dışında üretilen bağımsız (indie) filmler, bir çok sinemaseverin ürünlerini merakla beklediği bir tür. Günümüzde değeri giderek daha çok bilinen bağımsız filmler için bir çok festivalde düzenlenerek daha çok izleyiciye ulaşması sağlanıyor.

steve_mcqueen_hakkinda_30_gercek
Steve McQueen Hakkında 30 Gerçek

Tüm Zamanların En İyi Bağımsız Filmleri

1.Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs/1992)

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino‘nun ilk dönem filmlerinden olan Rezervuar Köpekleri belki de yönetmenin en iyi filmi. Senaryosunu da Tarantino’nun yazdığı filmde Steve Buscemi, Tim Roth, Michael Madsen ve Harvey Keitel baş rolde.

Basit bir mücevher soygunun tamamen ters gitmesi üzerine, hayatta kalan hırsızlar neyi ters gittiğini anlamaya çalışırken içlerinden birinin polis olduğundan şüphelenmeye başlarlar.

Film ilk gösterime girdiğinde büyük bir olay yaratmasa da Taratino’nun sonraki filmi Ucuz Roman’ın (Pulp Fiction-1994) büyük başarısı üzerine adeta yeniden keşfedildi.

IMDB puanı: 8,3.

rezervuzr_kopekleri_1992
Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs/1992)
Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs/1992)-Trailer
en_iyi_bagimsiz_filmler
quentin_tarantino_nun_onerdigi_35_film
Quentin Tarantino’nun Önerdiği 35 Film

2.Sil Baştan(Eternal Sunshine of the Spotless Mind /2004)

Fransız yönetmen Michel Gondry’nin unutulmaz filmi Sil Baştan. Jim Carrey, Kate Winslet, Mark Ruffalo ve Elijah Wood’un baş rolünde olduğu filmin senaryosu Michel Gondry, Charlie Kaufman ve Pierre Bismuth’a ait. En iyi senaryo dalında Oscar alan film toplamda 2 dalda bu ödüle aday oldu.

Ayrılıkla sonlanan bir ilişki sonrası ilişkideki erkek ve kadın hafızalarını sildirmeye karar verir.

20 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 74 milyon dolar hasılat elde etti. Baş rol oyuncusu Kate Winslet Emipre Magazine’e verdiği bir röportajda bu filmdeki performansının favorilerinden biri olduğunu açıkladı.

IMDB puanı 8,3 olan film, bağımsız film türünün en iyilerinden biri.

Jim Carrey Fotoğraf: Jean-François Gornet
kate_winslet
Kate Winslet-2007 Fotoğraf: SPakhrin
Sil Baştan(Eternal Sunshine of the Spotless Mind /2004)-Trailer
tüm_zamanlarin_en_iyi_bagimsiz_filmleri
3.Küçük Gün Işığım (Little Miss Sunshine/2006)

Jonahtan Dayton ve Valerie Faris’in yönettiği filmin senaryosu Michael Arndt’a ait. Steve Carell, Toni Colette, Alan Arkin, Greg Kinnear ve Abigail Breslin baş rolde. Küçük kızlarını bir güzellik yarışmasına götürmeye azmetmiş bir aile Volkswagen minibüsleriyle yola çıkar.

4 dalda Oscar’a aday olan film, en iyi yardımcı erkek oyuncu (Alan Arkin), en iyi orijinal senaryo dallarında Oscar kazandı. 5 yıl boyunca finansal sebeplerle çekilemeyen film hem gişede hem eleştirmenleri gözünde büyük başarı elde etti.

8 milyon dolara mal olan film dünya çapında 101 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,8.

Küçük Gün Işığım (Little Miss Sunshine/2006)-Trailer
en_iyi_bagimsiz_filmler

Günümüzde büyük bir yıldız haline gelen Ryan Gosling’in en iyi filmlerinden biri Lars and the Real Girl. Craig Gillespie’nin yönettiği filmin senaryosu Nancy Oliver’a ait. Filmde Ryan Gosling dışında İngiliz oyuncu Emily Mortimer, Paul Scneider ve Patricia Clarkson rol alıyor.

Lars isimli bir genç şişme bir bebeği kız arkadaşı olarak tanıtınca yaşadıkları küçük kasabada bir şok dalgası yaşansa da, daha sonra kasaba halkı Lars’ın iyiliği için bu durumu kabullenir.

Filmin IMDB puanı:7,3. En iyi bağımsız filmlerden biri.

Lars and the Real Girl (2007)-Trailer
en_iyi_bagimsiz_filmler

Shane Carruth’un yönettiği bu ilgi çekici ve biraz da kafa karıştırıcı film, zaman makinesi olduğuna inandıkları yeni, tehlikeli bir icat üzerinde çalışan dört arkadaş ve yetişmekte olan girişimcilerden oluşan bir grubu konu alıyor. İçlerinden biri, insanı taşıyabilecek bir versiyon geliştiriyor ve cihazı teste tabi tutuyor.

Shane Carruth’un yazıp-yönettiği filmde, yönetmen Shane Carruth, David Sullivan ve Casey Gooden baş rolde yer alıyor.

7000 dolar bütçeyle çekilen filmin IMDB puanı: 6,7.

Kapsül (Primer/2004)-Trailer
en_iyi_bagimsiz_filmler

Hollandalı ressam Vincent van Gogh, Fransa’nın Arles ve Auvers-Sur-Oise kentinde kendi isteğiyle sürgüne gittiği sırada benzersiz, renkli resim tarzını geliştirir. Din, akıl hastalığı ve Fransız sanatçı Paul Gauguin’le çalkantılı bir dostlukla boğuşan van Gogh, sanatının günümüzde ona yaşattığı acıdan ziyade sonsuzlukla olan ilişkisine odaklanmaya başlar.

Julian Schnabel’in yönettiği filmin senaryosu, Jean-Claude Carrière, Julian Schnabel ve Louise Kugelberg’e ait.

Filmde Willem Dafoe, Rupert Friend, Mads Mikkelsen ve Oscar Isaac baş rolde yer alıyor. Filmin IMDB puanı: 6,9.

Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında (At Eternity’s Gate)-Trailer
en_iyi_bagimsiz_filmler

Ülkemizde çok bilinmeyen Bait filmini Mark Jenkin yazıp yönetti. Edward Rowe, Giles King, Chloe Endean ve Janet Thirlaway baş rolde.


Martin teknesi olmayan bir balıkçıdır ve kardeşi Steven ailelerinden kalan tekneyi turistik olarak yeniden tasarlamıştır. Çocukluklarının geçtiği ev artık Londra parası için bir kaçamak noktası haline gelen Martin, limanın yukarısındaki araziye taşınır.

2020 Bafta Ödülleri’nde İngiliz Yazar, Yönetmen veya Yapımcıdan Olağanüstü İlk Film Ödülü’nü kazanan film, en iyi bağımsız filmlerden biri.

Filmin IMDB puanı: 7,1.

Bait (2019)-Trailer
en_iyi_bagimsiz_filmler

17.yüzyılın önemli ressamlarından Caravaggio‘nun hayatına farklı ve sanatsal bir bakış. Derek Jarman’ın yönettiği filmin senaryosu yönetmen Jarman, Nicholas Ward Jackson ve Suso Cecchi D’Amico’ya ait.

Dexter Fletcher, Nigel Terry, Sean Bean ve Tilda Swinton baş rolde. Film ayın zamanda Tilda Swinton’ın ilk filmi olma özelliği taşıyor.

Filmin IMDB puanı: 6,5.

Caravaggio (1986)-Trailer
en_iyi_bagimsiz_filmler

Genç bir Afrikalı-Amerikalı adam, çocukluğun, ergenliğin ve gelişen yetişkinliğin günlük mücadelelerini yaşarken kimliği ve cinselliğiyle boğuşuyor.

Barry Jenkins’in yönettiği filmin senaryosu Barry Jenkins ve Tarell Alvin McCraney’e ait. Mahershala Ali, Naomie Harris, Trevante Rhodes ve Alex R.Hibbert baş rolde yer alıyor.

8 dalda Oscar adayı olan Moonlight, en iyi film, en iyi yardımcı erkek oyuncu (Mahershala Ali) ve en iyi uyarlama senaryo dallarında ödülü kazandı. IMDB puanı:7,4.

Ay Işığı( Moonlight/2016)-Trailer
en_iyi_bagimsiz_filmler


Yaşlanan, içki bağımlısı bir baba, bir milyon dolarlık Mega Çekiliş Pazarlama ödülünü almak için görüşmediği oğluyla birlikte Montana’dan Nebraska’ya gider.

Alexander Payne’in yönettiği filmin senaryosu Bob Nelson’a ait. Bruce Dern, Will Forte ve June Squibb ve Bob Odenkirk baş rolde yer alıyor.

En iyi film, en iyi erkek oyuncu (Bruce Dern), en iyi yardımcı kadın oyuncu (June Squibb), en iyi sinematografi, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dallarında toplam 6 dalda Oscar adayı olan filmin IMDB puanı: 7,7.

12 milyon dolar bütçeyle çekilen film, dünya çapında 27 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Alexander Payne’in dijital kameralar ve anamorfik lenslerle siyah beyaz çektiği ilk film. Paramount başlangıçta Payne’in siyah beyaz çekim yapma tercihine karşı çıktı, ancak ön izlemeler olumlu geri bildirim alınca rahatladı.

Hiç şüphesiz en iyi bağımsız filmlerden biri.

Nebraska(2013)-Trailer
en_iyi_bagimsiz_filmler
kafa_karistirici_filmler
Sinema Tarihinin En Kafa Karıştırıcı Filmleri
en_iyi_matematik_filmleri
En İyi Matematik Filmleri
en_iyi_daniel_day_lewis_filmleri
En İyi Daniel Day-Lewis Filmleri
En İyi Bağımsız Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir