En İyi Batman Filmleri

En İyi Batman Filmleri

Batman Filmleri

11.Batman & Robin -Batman ve Robin(1997)

1997 yapımı bu filmde ilk kez Batman’i oynayan oyuncu değil, kötü adamı oynayan oyuncunun adı afişte üste yazıldı. Yapımı Joel Schumacher yönetirken, Batman’i George Clooney canlandırıyor, kötü adam Mr.Freeze 90’lı yıllarda kariyerinin zirvesinde olan Arnold Schwarzenegger tarafından oynanıyor. Robin rolünde Chris O’Donnel, Batgirl rolünde Alicia Silverstone ve Poison Ivy rolünde Uma Thurman rol alıyor. Söylemeye gerek yok Batman’in akıl hocası ve sırdaşı rolünde Michael Gough var.

Olaylar doğal olarak Gotham City’de geçiyor. Batman ve Robin çok değerli mücevherleri çalan Mr.Freez’i durdurmaya çalışır.

Filmin İMDB notu:3,8. Yapım yine İMDB’nin en az beğenilen listesinde 71 numara.

125 milyon dolara mal olan film dünya çapında 238 milyon dolardan fazla gişe elde etti.

Batman & Robin-Batman ve Robin (1997)- Trailer
en_iyi_dovus_filmleri

10.Batman Forever-Batman Daima(1995)

Batman karanlık Gotham şehrinde yeni kötülerle mücadele eder. Two Face ve Riddler hikayeye dahil olurken Batman’e Robin’de eşlik etmeye başlar.

Filmin yönetmeni Joel Schumacher olurken Batman’i Val Kilmer canlandırıyor. Two Face rolünde Oscar’lı aktör Tommy Lee Jones, Ridler rolünde ise Jim Carrey yer alıyor. Robin rolünde Chris O’Donnel ve Batman’in aşık olduğu kadın olan DR. Chase Meridian rolünde ise Nicole Kidman var.

Fimin İMDB notu:5,4.Teknik dallar olan en iyi sinematografi, en iyi ses ve en iyi en iyi efekt dallarında Oscar’a aday oldu. Film tahmini olarak 100 milyon dolara mal olurken dünya çapında 336 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Aslında film Batman karakterinin en zayıf olduğu filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Michael Keaton’dan sonra serinin bir boşluğa düştüğünü söylemek mümkün. Filmin gösterime girdiği dönemde setten sızan dedikodulara göre Tommy Lee Jones, Jim Carrey’le sette hiç anlaşamamış ve Jones sürekli Carrey’i aşağılamış.

Batman Forever-Batman Daima(1995) Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
9.Batman v Superman: Dawn of Justice-Batman v Superman: Adaletin Şafağı(2016)

Tarihte ilk kez beyaz perdede Batman ve Superman aynı filmde buluştu.2016 yapımın yönetmen koltuğunda Zack Snyder oturdu. Batman’i Ben Affleck canlandırırken, Süperman rolünde Henry Cavill, Lois Lane rolünde Amy Adams, Alfred rolünde Jeremy Irons ve Lex Luthor rolünde Jesse Eisenberg yer alıyor.

Filmin konusuna gelince Batman Süperman’i insanlık için bir tehlike olarak görmeye başlar ve O’nu durdurmaya çalışır. Marvel sinematik evreninin yarattığı başarının da etkisiyle DC Extended Universe yaratıldı. İlk film Çelik Adam(Man of Steel-2013)’dan sonra piyasaya sürülen ilk film.

Filmin IMDB puanı:6,4.250 milyon dolara mal olan yapım dünya çapında 873 milyon dolar gişe elde etti.

Filmin belki de en zayıf kısmı Batman rolünde çok da inandırıcı olmayan Ben Affleck’ti.

en_iyi_superman_filmleri
En İyi Superman Filmleri
Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
8.Justice League-Justice League: Adalet Birliği(2017)

2017 yapımı filmin yönetmeni Zack Snyder olurken Batman- Ben Affleck, Wonder Woman-Gal Gadot, Superman-Henry Cavill,The Flash-Ezra Miller ve Aquaman olarak da Jason Momoa rol alıyor.

İnsanlığın kaderi için mücadele eden Batman ve Wonder Woman, ekibi toplamaya çalışır. Batman büyük bir mücadeleyle kötülerle savaşmak için gönülsüz kahramanların peşine düşer.

Filmin İMDB Notu:6,3. Yaklaşık 300 milyon dolara mal olan film dünya çapında 657 milyon dolar hasılat elde etti.

Justice League – Adalet Birliği (2017)
en_iyi_dovus_filmleri
7.The Dark Knight Rises-Kara Şövalye Yükseliyor(2012)

2012 yapımın yönetmeni Christopher Nolan olurken, senaryo Christopher Nolan ve kardeşi Jonathan Nolan’a ait.

Batman Başlıyor(Batmam Begins), Kara Şövalye (Dark Knight) Ve Kara Şövalye Yükseliyor. Söz ettiğimiz film üçlemenin son filmi.

Batman rolünde Christian Bale yer alırken Tom Hardy, Michael Caine, Anne Hathaway ve Marion Cotillard’da filmde rol alıyor.

Film kötü adam Bane ve Batman’in mücadelesini konu alıyor. Ancak bu güçlü kötü karakterle mücadele etmek Batman için bile çok kolay değil.

Yaklaşık 250 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 1 milyar dolardan fazla hasılat elde etti.

Filmin IMDB notu:8,4 olurken, en iyi görsel efekt dalında Bafta Ödülü’ne aday olduğunu hatırlatalım.

en_iyi_bruce_willis_filmleri
En İyi Bruce Willis Filmleri
The Dark Knight Rises-Kara Şövalye Yükseliyor-2012 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
Batman-(1989)

Tim Burton’ın yönettiği ilk Batman Filmi. Batman rolünde, karaktere en fazla uyan isimlerden biri olan Michael Keaton yer alıyor. Filmde ayrıca Joker rolünde Jack Nicholson ve Kim Basinger rol alıyor.

Karanlık atmosferli Gotham Şehri’nde önü alınamayan suçlar ve işleri yoluna koymaya çalışan Batman isimli bir süper kahraman. Joker’in ortaya çıkmasıyla tabi ki ortalık daha da kızışır.

En iyi sanat yönetimi dalında Oscar alan filmin IMDB puanı:7,5. Yaklaşık 35 milyon dolara mal olan film tüm dünyada 411 milyon dolardan fazla hasılat yaptı.

Batman-1989 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
5.Batman-Batman: The Movie(1966)

Orta yaştakilerin rahatça hatırlayacağı TRT’de yayınlanan Batman dizisinin filmi. Leslie H. Martinson’ın yönettiği filmde, Batman’i Adam West, Robin’İ Burt Ward canlandırıyor.

Batman karakterinin beyaz perdeyle ilk buluşması olan film, günümüz teknolojisiyle bakılınca biraz aptalca olsa da nostaljik değeri olan bir yapım.

Batman dizisinin ilk sezonunun bitmesinden sadece 2 ay sonra gösterime giren filmde Joker, Cat Woman, Penguin ve Riddler’a karşı mücadele veriyor. Joker’i Cesar Romero, The Penguin’i Rocky filmlerinden hatırladığımız (Rocky’nin antrenörü) Burgess Meredith ve CatWoman’ı Lee Meriwether canlandırıyor.

Filmin IMDB notu:6,5.

Batman-Batman: The Movie(1966)-Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
4.The LEGO Batman Movie-Lego Batman Filmi(2017)

Filmin yönetmenliğini Chris McKay üstlenirken Will Arnett Batman’i, Michael Cera Robin’i, Rosario Dawson Batgirl’i seslendiriyor. Hiç şüphesiz en eğlenceli Batman filmi.

Evinde sakin bir hayat süren Batman, yardımcıları Robin ve Batgirl’le yeni maceralara yelken açar. Lego Filmininin Spin-Off’u olan bir yapım.

Filmin bütçesi 80 milyon dolar olurken 311 milyon dolar hasılat elde etti. IMDB puanı:7,3.

The LEGO Batman Movie-Lego Batman Filmi(2017)
en_iyi_dovus_filmleri
3.Batman Begins-Batman Başlıyor(2005)

Batman filmlerinin en iyilerinden biri. Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı filmin senaryosunu Christopher Nolan ve David S.Goyer birlikte yazdı.

Batman’i Christian Bale,Alfred’i Michael Caine canlandırırken, filmde ayrıca Katie Holmes, Liam Neeson, Gary Oldman ve Cillian Murphy rol alıyor.

Ailesi öldürülen Bruce Wayne zengin genç bir adamdır. Kendini bulmak için Asya’ya taşınır ve Gotham’a döndüğünde adaleti sağlamak ve güvenliği tesis etmeye çalışır.

150 milyon dolara mal olan yapım, dünya çapında 373 milyon dolar hasılat elde etti.

En iyi sinematografi dalında Oscar’aday olan filmin IMDB notu:8,2.

Batman Begins-Batman Başlıyor-2005 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
2.Batman Returns-Batman Dönüyor(1992)

Tim Burton’un çektiği ikinci Batman filmi. Daniel Waters ve Sam Hamm senaryosunu yazdı.

Batman rolünde bu karakterin en başarılı isimlerinden olan Michael Keaton, Penguin rolünde Danny De Vito, Cat Woman rolünde Michelle Pfeiffer rol alıyor. Ayrıca filmde Christopher Walken ve Michael Gough’da rol alıyor.

Çocukluğunda bir parka terk edilen Penguin şehirde sevilen bir adam olmak için çaba harcar ancak hiç bir şey göründüğü gibi değildir.

En iyi makyaj ve en iyi efekt dallarında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı:7,0.

Film 80 milyon dolara mal olurken dünya çapında 266 milyon dolar hasılat elde etti.

Batman Returns-Batman Dönüyor(1992)-Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
1.The Dark Knight-Kara Şövalye-2008

Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Christopher Nolan,Jonathan Nolan ve David S.Goyer’e ait.

Filmde Batman’i Christian Bale canlandırırken, Joker rolünde unutulmaz bir performans gösteren Heath Ledger oynuyor. Filmde Michael Caine, Aaron Eckhart, Maggie Gyllenhaal ve Michael Caine de rol alıyor.

Gotham tam da sorunlardan arındırılmışken tehlikeli Joker ortaya çıkar. Joker’le mücadele eden Batman bir yandan kendini sorgulamaya başlar. Suçluların artmasına sebep olan kendisi midir?

En iyi ses ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dallarında (Heath Ledger) Oscar kazanan filmin IMDB puanı:9,0.

Film 185 milyon dolara mal olurken, dünya çapında 1 milyar dolardan fazla hasılat elde etti.

Filmle Oscar kazanan Heath Ledger, ödül töreninden önce maalesef hayatını kaybetmişti. Ledger 28 yaşındaydı.

The Dark Knight-Kara Şövalye-2008-Trailer

BATMAN filmlerinden oluşan liste şimdilik bu kadar. Ancak liste içinde tek tek ele alınması gereken filmler var.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_sovalye_filmleri
En İyi Şövalye Filmleri
en_iyi_brad_pitt_filmleri
En İyi Brad Pitt Filmleri
en_iyi_super_kahraman_filmleri
En İyi Super Kahraman Filmleri

Bir cevap yazın