Jim Morrison Senin Öldüğün Yaştayım!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
jim_morrison

Last Updated on 14 Ekim 2022 by Aslıhan Demiralay

Jim Morrison Efsanesi

Başkaldırı, düzensizlik ve toplumun değer yargıları çerçevesinde ötekileştirdiği birçok şeye ilgi duyduğunu dile getiren deri ceketli adam Morisson rock yıldızı denince ilk akla gelen 60’lar efsanesi olarak biliniyor.

Baskıcı bir ailede kendini bulma yolculuğuyla geçen çocukluk yılları, üniversitede arkadaşlarıyla kurduğu The Doors grubu ile yeni bir maceraya atılarak hayatının başka bir boyutuna geçmesine sebep oluyor. Aldous Huxley’nin yazdığı The Doors of Perceptien adlı kitabından esinlenilerek yaratılan grup ismi Morris’in hayatının dönüm noktalarından birinin başlangıcı oluyor. Not To Touch the Earth’de geçen I am the lizard king I can do anything sözünden dolayı “kertenkele kral” adıyla da anılıyor.

Efsanevi Blues Müzisyeni Robert Jonhson Hayatı ve Şarkıları

Günümüzde çok sevdiğimiz sanatçıların başına gelen, sanatından ötürü tutuklanma hadisesini yaşayanlardan birisi de Morris. Sahnede ilk tutuklanan sanatçı olan Jim Morris şiddet, sex, uyuşturucu temalı sözleri yüzünden polisin takibinden kurtulamamış. Genç denilebilecek bir yaşta büyük başarılar elde eden Morris devletin baskıcı politikasını eleştirmiş ve karakterini her fırsatta ortaya koymuş.

jim_morrison_mug_shot
Jim Morrison Mug Shot (20 Eylül 1970)
muzikal_ve_muzikli_tiyatro
Müzikal ve Müzikli Tiyatro

Yalnızca bir rock yıldızı olarak adlandıramayacağımız Morrison’ı aynı zamanda şair olarak da biliyoruz. “Tanrılar ve Yeni Yaratıklar” adında bir şiir kitabı da mevcut. Oliver Stone’un yönettiği filmde grubun hikayesi ve Jim Morrison’un hayatı anlatılır. Bir röportajı sırasında ölümle ilk karşılaştığı anı şöyle anlatıyor: ”Ölümü ilk keşfettiğim an ben, annem, babam, büyükannem ve büyükbabam gün batarken çölde ilerliyorduk. Kamyon dolusu Kızılderili başka bir kamyona ya da bir şeye çarpmıştı. Kızılderililer bütün anayola dağılmıştı ve kanlar içinde ölümü bekliyorlardı. Babam ve büyükbabam arabadan neler olduğuna bakmak için inmişlerdi. Daha çocuktum o yüzden arabada oturup beklemem gerekiyordu. Tek gördüğüm şey garip kırmızı boya ve yerde yatan insanlardı”. Bu yaşadığı olaydan çok etkilenen Morrison hayatı boyunca Kızılderililer konusunda hassas olmuş ve şiirlerinde onlara çokça yer vermiştir.

The Doors-People Are Strange

27 yaşında öldüğü ve önemli bir dünya starı olduğu için 27’ler kulübüne dahil olan Morris’in hakkında spekülatif iddialar da söz konusu olmaya başlıyor. Bazı hayranları Morris’in ölmediğini ve kafasını dinlemek istediği için ülkeyi terk ettiğini düşünüyor. Efsane rock yıldızı her ölüm yıldönümünde Paris’teki mezarı başında hayranları tarafından anılmaya devam ediyor.

jim_morrison_mezartasi
jim Morrison’ın Mezartaşı
jim_morrison_1967
Jim Morrison-1967

Jim Morrison 8 Aralık 1943 tarihinde Florida’da doğdu. 3 Temmuz 1971’de Paris’de hayatını kaybetti.

klasik_gitar
Klasik Gitar Nedir?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir