Kitap Kulübü Nasıl Kurulur?

kitap_kulubu_nasil_kurulur

İyi bir kitabı dingin bir ortamda yalnız okumak güzel olsa da, bazen kitap hakkında tartışmak, farklı fikirler paylaşmak, tek başına fark edemediğimiz ayrıntıları başkalarından duymak da kitaptan alınan zevki artırır.

Bunun için okuduğumuz kitabı, okumuş başka birine tesadüfen rastlamayı beklemektense bir kitap kulübüne girebilir veya daha da iyisi bir kitap kulübü kurabiliriz.

Dünya çapında kitap kulüplerinin çok bilinen örnekleri var. Oprah Book Club, Oscar’lı oyuncu Reese Witherspoon’un kitap kulübü Hello Sunshine gibi…

Ayrıca 68 yıllık bir kitap kulübünün hikayesini anlattığımız yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

68_yillik_kitap_kulubunun_hikayesi
68 Yıllık Kitap Kulübünün Hikayesi

Oprah Book Club’ın etkisini anlatan en iyi örnek belki de 2004 yılından. 2004 yılında Oprah Book Club listesine giren Tolstoy’un unutulmaz eseri Anna Karenina’nın o dönem Birleşik Devletler’de tekrar best-seller olduğunu hatırlatmak gerekir.

Carly Gorga’nın dediği gibi:”Aslında kitap kulübü ortak ilgi alanları olan insanları bulmak ve herkesin dahil olduğunu hissetmesini sağlamakla ilgilidir.

Kitaplarla Çevrili Olmadıkça Uyuyamıyorum…

Jorge Luıs borges

6 Kolay Adımda Bir Kitap Kulübünü Başlatmak

1.İlk Adım Üyeleri Bulmak

Kitap kulübünü açmaya karar verdikten sonra atılacak ilk adım üyeleri bulmak.Üyeleri aramaya başladığınızda, okumayı sevdiğini bildiğiniz arkadaşlar veya ofis dışında zaman geçirmeyi gerçekten isteyeceğiniz iş arkadaşlarınıza ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Yada günümüzün popüler sosyal medya mecralarını kullanarak da insanlara ulaşmayı deneyebilirsiniz. Bu yolla farklı görüşlere sahip insanlara ulaşmak mümkün olabilir.

Kitap Olmayan Bir Oda Ruhsuz Bir Beden Gibidir…

Cıcero

2.İkinci Adım Grup Kurallarını Belirleyin

Kitap kulübün hayata geçirirken grup kurallarını baştan belirlemek sonradan oluşacak sıkıntıların önüne geçmeyi sağlayabilir.Bazı insanlar kitap kulüplerini sosyalleşmenin başka bir yolu olarak görebilir ve kitaba odaklanmak yerine sohbeti tercih edebilir. Fakat gerçekten kitap odaklı olmak isteyen bundan rahatsız olabilir. Bunun önüne geçmek için kuralları baştan belirlemekte fayda var.

en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları

Bir Okuyucu Ölmeden Önce Binlerce Hayat Yaşar…

Goerge R.R.martın

3.Üçüncü Adım Kitabı Seçmek

Ortak ilgiyi ayakta tutmak için kitap seçimi de son derece önemli.Kitap türleri seçimi baştan yapılmalı (roman, kişisel gelişim, psikoloji gibi…).Roman türü üzerine odaklanan bir grupsa romanın türü bile belirlenebilir.Yani romantik romanlar ya da gizem romanları gibi. California Modesto’da sadece Jane Austen kitaplarına adanmış bir kitap kulübü bile var.

Çok Fazla Kitap,Çok Az Zaman..

Frank zappa

4.Dördüncü Adım Doğru Soruları Sormak

Kitap kulübünün önemli kısımlarından biri doğru soruların sorulmasını sağlayarak bir çeşit beyin fırtınası yaratmak gerekir.Bu şekilde kitapla ilgili farklı fikirler ve düşünceler paylaşılabilir. Toplantılar için bazı örnek sorular:

 • Kitabın en sevdiğin bölümü neydi?
 • Kitapta en az beğendiğin kısım neydi?
 • Senin için çabuk okunan bir kitap mıydı?
 • En çok hangi sahneden etkilendin?
 • Kitapta en çok etkilendiğin cümleler hangisiydi?
 • Herhangi bir bölümü tekrar okudun mu?
 • Yazarın başka bir kitabını okudun mu?
 • Kitap seni nasıl etkiledi?
 • Kitabı okudukça, kitapla ilgili hangi fikirlerin değişti?
 • Kitabın yazarına söylemek istediğin bir şey var mı?
 • Kitabı tekrar okumak ister misin? Neden?

Bu ve benzeri soruları artırmak mümkün.Bu sorularla kitapla ilgili farklı fikir ve düşüncelerin önü açılabilir.

en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları

Kitaplarımın Arasında Sıcak Hissediyorum…

Anthony powell

5.Beşinci Adım Kitap Kulübünün Toplantı Zamanına Karar Vermek

Toplantıların sıklığı ile ilgili olarak gerçekçi tahminler yapılmalı.Eğer çok sık olursa ve insanlar kitabı okumayı yetiştiremezse katılım azalır ve motivasyon düşer.Bu sebeple gerçekçi hedefler konmalı.Bu tarz oluşumlar için en gerçekçi toplantı sıklığı genellikle ayda birdir.Tabi bu tarih belirleme gruptaki kişilerin okuma hızı ve meşguliyetlerine göre daha sıklaştırılabilir.

Kitap Okumayan İnsanlara Güvenmiyorum..

Nıecy Nash

6.Altıncı adım Kitap Kulübü Nerede Toplanacak?

Toplanma sıkılığına karar verdikten sonra, yeri seçmeye sıra geliyor.Yurt dışında genellikle evlerde yapılan bu toplantılar artık ülkemiz şartlarına çok fazla uymuyor.

Birde gruptaki insanlar çok samimi değilse dışarıda buluşmak daha iyi bir sonuç verebilir. Kafe yada oturulacak yeri olan kitapçılarda toplanmak daha iyi bir fikir olabilir.

Pandemi döneminde olduğumuz düşünülürse yada şehir dışından katılımcılarınız varsa internet üzerinden görüşme yapmak daha iyi bir seçenek. Toplu iletişim kurulacak Zoom,Skype gibi alternatifler de son derece yararlı.Ayrıca Goodreads‘e kaydolarak da organizasyon yapmak mümkün.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
en_iyi_latin_amerika_romanlari
Latin Amerika’yı En İyi Anlatan Romanlar
tum_zamanlarin-en_iyi_ingiliz_romanlari
Tüm Zamanların En İyi İngiliz Romanları
en-iyi_gotik_romanlar
En İyi Gotik Romanlar

Bir cevap yazın