Kurtarma Mesafesi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
kurtarma_mesafesi

Last Updated on 5 Mart 2022 by Aslıhan Demiralay

Kurtarma Mesafesi Romanına Bir Yorum

Kurtarma Mesafesi-Samanta Schweblin

Ben hep en kötü olasılıklara kafa yorarım. Şu an bile kafamda hesap yapıyorum, Nina birden havuza düşerse arabadan çıkıp koşarak ona ulaşmamın ne kadar süreceğini hesaplıyorum. Kızımla aramdaki değişken mesafeye verdiğim isim “kurtarma mesafesi”, günlerimin yarısını bunu hesaplayarak geçiriyorum, yine de hep gereksiz riskler alıyorum.

Kurtarma Mesafesi, Latin Amerika edebiyatının temsilcilerinden Samanta Schweblin’in ilk romanı. Yazar bu romanıyla 2017 Man Booker Ödülü finalistleri arasındaydı. Roman dilimize Emrah İmre tarafından çevrilmiş, kitap 2021yılında Can Yayınları tarafından basıldı.

bir_kedi_bir_adam_iki_kadin
Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın-Juniçiro Tanizaki

“Kurtarma Mesafesi” iki karakterin diyaloğu şeklinde ilerliyor; Amanda ile David’in. Bu diyalog ilerledikçe Amanda’nın, küçük kızı Nina ile Arjantin’de, tarlalar arasında bir kasabaya tatile geldiklerini, David’in de komşuları Carla’nın oğlu olduğunu öğreniyoruz. Konuşma derinleştikçe Amanda’nın David ve Carla ile olan anılarına, Nina ile yaşadıklarına şahit oluyoruz. Gerek konuşmaların David tarafından “vaktimiz az” diyerek ara ara kesilmesi, gerek Amanda’nın nerede ve ne durumunda olduğunun farkında olmaması (dolayısı ile bizim de bilemememiz), anılardaki ve zihindeki bulanıklıklar, David’in ruh aktarımı ile başka bir bedene geçtiğinin iddia edilmesi okuru sürekli diken üstünde tutuyor. Amanda’nın icat ettiği, romana da ismini veren kurtarma mesafesi ise adeta üstümüze yapışıp sürekli Nina’nın kurtarma mesafesinde olup olmadığını ölçmeye itiyor bizi. Romanı okurken zihni bulanık, buna rağmen kızını hep kontrol altında tutmaya çalışan Amanda kadar tedirgin oluyoruz bu yüzden. Anlatımın şimdiki zamanda, diyalog halinde ilerlemesi, okurda her şeyin anında, gözleri önünde gerçekleştiği hissi yaratıyor. Bu da kitabı bir türlü elimizden bırakamaz hale getiriyor bizi.

kagit_ev_carlos_maria_dominguez
Kağıt Ev Carlos Maria Dominguez

Yazar bu novellayla; bir yandan anne çocuk ilişkisini, bu ilişkide annelerin “her şeyi kontrol altında tutma” saplantısını işlerken, bir yandan da insan çevre ilişkisine, doğal kaynakların hoyratça kullanımına, ölçüsüzce kullanılan tarım ilaçlarına dikkat çekiyor. Schweblin’in tüm bu konuları 104 sayfa içerisinde ustaca bir kurguyla işlemesinden etkilenmemek imkânsız. Ayrıca bunu o kadar gerilimli, tekinsiz ve sizi de anlatının içine çeken bir hava içinde yapıyor ki kitabı kapattığınızda bile okurken hissettiğiniz o huzursuzluk yakanızı bırakmıyor.

Tekinsiz, farklı ve ucu açık anlatılardan hoşlanan okurlar için “Kurtarma Mesafesi” tam bir biçilmiş kaftan, tavsiye ederim. Keyifli okumalar!

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

20_yuzyililn_okunmasi_gereken_50_romani
20.Yüzyılın Okunması Gereken 50 Romanı
olmeden_once_okunmasi_gereken_50_roman
Ölmeden Önce Okunması Gereken 50 Roman
kitap_onerileri
Kitap Önerileri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir