Paulo Coelho’nun Favori Kitapları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
paulo_coelho_nun_favori_kitaplari

Last Updated on 18 Ekim 2021 by Aslıhan Demiralay

Paulo Coelho’nun Önerdiği 6 Kitap

Paulo Coelho’nun Favori Kitapları. Özellikle Simyacı ( The Alchemist) kitabıyla tanınan Paulo Coelho, 1947 yılında Rio de Janeir’da dünyaya geldi. Bir dönem gazeteci olarak çalıştı ve 1986 yılında hristanyanların yaptığı hac yolculuğunu yaptı. 1988 yılında basılan Simyacı büyük başarı elde etti ve dünya çapında tanınmasını sağladı. Günümüzde roman yazmaya ve gazeteciliğe devam eden ünlü yazar, halen doğduğu şehir Rio’da yaşamını sürdürüyor. En bilinen eserleri Hac, Veronika Ölmek İstiyor, Zahir, Brida ve Portebello Cadısı.

Ünlü yazar Coelho’nun 2008 yılında The Week isimli internet sitesine favori kitaplarını açıkladı ve biz de bu listeyi The Week sitesinde ki yazıyı baz alarak hazırladık.

benim_hikayem_michelle_obama
Benim Hikayem-Michelle Obama

1.Yengeç Dönencesi (Tropic of Cancer)-Henry Miller:

Ünlü Amerikalı yazar Henry Miller’ın bir dönem yasaklı olan kitabı Yengeç Dönencesi 1934 yılında basıldı. Kitabın Türkçe baskısı da mevcut.

Paulo Coleho kitabı ve Henry Miller’ı şöyle yorumladı: “Miller bana yazmam için ilk teşviki veren yazar. Miller’ı okuduğumda kendi kendime ‘Tamam, bu edebiyat’ dedim. Kitapları yıllarca sansürlenen asi bir yazardı ve bu benim için başlı başına anlamlıydı.”

en_iyi_latin_amerika_romanlari

2. Hayaller ve Hikayeler (Ficciones)-Jorge Luis Borges: Arjantin’li ünlü yazar Borges’de Paulo Coelho’nun favorileri arasında. Coelho, Borges hakkında şunları söyledi: “20 yaşımdayken bir bilim kurgu dergisinde Borges’in kısa öykülerinden birini okudum ve hemen tarzına ve evrenine aşık oldum. Daha sonra, ‘Babil Kütüphanesi’ adlı kısa öykünün bu kısa öykü koleksiyonunun bir parçası olduğunu keşfettim. Borges, tüm kitaplarını okuyup yeniden okuduğum tek Güney Amerikalı yazar.”

Hayaller ve Hikayeler kitabı Borges okumaya başlamak için ideal bir öykü kitabı.

Gabriel Garcia Marquez’in Borges hakkındaki düşünceleri ise şöyle: “Borges, İspanyol dilindeki en yüksek sanatsal değerlerin yazarıdır.”

Jorge Luis Borges’in ülkemizde bir çok kitabının baskısı bulunuyor.

en_iyi_latin_amerika_romanlari
marilyn_monroe_nun_kutuphanesi
Marilyn Monroe’nun Kütüphanesi

3. Yasımı Tutacaksın (Or I’ll Dress You in Mourning)- Larry Collins ve Larry Collins

Modern İspanya’nın İç Savaştan günümüze kadar hikayesini ünlü matador El Cordobes’in hikayesi üzerinden anlatan bu ilginç eser Türkçe’ye de çevrildi.

en_iyi_latin_amerika_romanlari

4. Tarçın Kokulu Kız (Gabriela, Clove and Cinnamon)-Jorge Amado

Jorge Amado’nun bu unutulmaz kitabında, kanlı iktidarının sonuna gelen bir yönetimle, o iktidarla savaşan burjuvazinin hikayesinin yanında insan portrelerine yer veriliyor.

Amado en iyi Brezilyalı yazar. Brezilya ruhunu dünyaya yansıttı.

Paulo Coelho
en_iyi_latin_amerika_romanlari

5. Yabancı (L’etranger)- Albert Camus

Ünlü Fransız yazar Albert Camus’nün en önemli romanlarından biri hiç kuşkusuz Yabancı. Romanın kahramanı Meursault isimli Fransız, Cezayir’de memur olarak çalışır. Kitapta her zaman soyadı Meursault ile bahsedilen adı anılmayan bu kahraman Fransa’da ki annesinin ölüm haberini alır. Ancak bu olayı duygusal bir şekilde karşılamaması ileride yargılanacağı bir cinayet davasında aleyhine kullanılacaktır.

Paulo Coelho bu unutulmaz eser için şunları söyledi: “Bu şiddet içeren kitabın ilk sayfaları beni büyüledi. Kitabı 30’lu yaşlarımda okudum ve Camus’nün doğrudan ve sade diline hayran kaldım. Günümüzde dünyada artan yabancı düşmanlığı eğilimleri göz önüne alındığında, kitap çok güncel.”

en_iyi_latin_amerika_romanlari
20_yuzyilin_en_iyi_romanlari
20. Yüzyılın En İyi Romanları

6. 1984-George Orwell

İngiliz yazar George Orwell’ın distopik romanı. Sürekli olarak ekranlar aracılığıyla vatandaşlarını izleyen bir yönetim, her şeyi kontrol eder. Büyük Birader kavramını literatüre sokan kitap, Hayvan Çiftliği ile beraber Orwell’ın en tanınan eserleri.

en_iyi_latin_amerika_romanlari
dan_brown_in_favori_kitaplari
Dan Brown’ın Favori Kitapları

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

johnny_depp_in_favori_kitaplari
Johnny Depp’in Favori Kitpları
en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları
elon_musk_in_onerdigi_20_kitap
Elon Musk’ın Önerdiği 20 Kitap

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir