Promising Young Woman-2020

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
promising_young_woman

Last Updated on 28 Ocak 2022 by Aslıhan Demiralay

Cesur Bir İntikam Hikâyesi Promising Young Woman

Yetenekli Genç Kadın, orijinal adıyla Promising Young Woman, senaryosu Emeral Fennell’e ait, yönetmenliğini yine Emerald Fennel’in yaptığı 2020 yapımı dram, gerilim tarzında bir film. 2021 En İyi Özgün Senaryo ödülünü alan filmin başrol oyuncusu Carey Mulligan bu rolüyle Film Eleştirmenleri En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de almıştı.

en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye Gizem Filmleri

Cassie (Carey Mulligan), gelecek vaat eden ancak arkadaşının başına gelen korkunç bir olay sonucu okulu bırakıp bir kahvecide çalışmaya başlayan ve tüm hayatını erkeklerden intikam almaya adayan bir kadındır. Otuz yaşına gelmesine rağmen ailesi ile yaşadığı, doğru düzgün arkadaşı olmadığı ve tıp fakültesini yarım bıraktığı için dışarıdan hayatı pek de parlak görünmeyen bu genç kadın neredeyse ikili bir hayat yaşamakta, geceleri, kendisine yaklaşan erkeklerden tuhaf bir şekilde intikam almaktadır. Bir gün eski okul arkadaşı ile karşılaşması sonucu hayatının seyri değişse de intikam duygusu kolay kolay yakasını bırakmayacaktır.

Promising Young Woman-2020-Trailer

Filmin ağır konusu ve gerilimli havasına inat renkler o kadar canlı ve parlak kullanılmış ki bir yandan kendimizi şekerci dükkânında gibi hissederken diğer yandan asıl konunun, örtbas edilen bir taciz olayı olması bizi gerçek dünyanın karanlık renklerine döndürüyor. Zaten akış boyunca da Cassie’nin ruh halinin intikam ve affetme arasında salınıp durduğuna şahit oluyoruz. Filmin temposu bir noktada yavaşlasa da Cassie’nin beklenmedik planları ile gerilim yeniden tırmanıyor.

Promising Young Woman Son Söz

Saldırıya uğrayan bir kadın, kendilerince bazı “geçerli” sebepler üreterek, kadının içkili olması gibi, olayı örtbas eden erkek arkadaşlar, saldırganın gerek  “iyi” bir öğrenci olması gerekse “hatırlı” ailesi sebebi ile okul yönetiminin olayı dikkate almaması. Hepsi ne kadar tanıdık, değil mi? Coğrafyalar değişiyor, takvimler değişiyor ama erkeği kollayan bakış açısı hiç değişmiyor maalesef. Kadınları kusurlu göstermek için üretilen bahaneler, nedense erkekleri aklamak için kullanılıyor. Gerilim dolu, cesur bir intikam filmi izlemek isterseniz Promising Young Woman tam size göre, şimdi Bein Connect’te!

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

yasakli_filmler
Tüm Dünyada Yasaklanmış Filmler
basin_ozgurlugu_hakkinda_en_iyi_filmler
Basın Özgürlüğü Hakkında En İyi Filmler
another_round_2020
Another Round-2020

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir