Robert Johnson:Efsanevi Blues Şarkıcısı

robert_johnson

Robert Leroy Johnson 1911 yılında Missisippi’de doğdu. Şarkı sözü yazarı,besteci,şarkıcı ve gitaristti. Blues müziğinin en gizemli ve en yetenekli isimlerinden biriydi.Kendinden sonraki bir çok sanatçı için ilham kaynağı ve efsane oldu.2003 yılında Rollign Stone dergisi O’nu tüm zamanların en iyi 5.gitaristi olarak sınıflandırdı. Ne yazık ki Robert Johnson ölmeden sadece 2 yıl önce şarkıları plaklara kaydedilmeye başlandı.

1910’lu yıllarda Missisippi kırsalında doğan çoğu siyah gibi çocukluğu göçmen kamplarında ve çiftliklerde çalışarak geçti.Bir göz rahatsızlığı sebebiyle bir gözü neredeyse kördü.Gitar ve armonika çalmayı öğrendi ve ikisini aynı anda çalarak müzik yapmaya başladı. Bölgenin bir çok insanı gibi erken yaşta 18 yaşında evlendi.Bir yıl sonra 16 yaşında ki eşi doğum sırasında çocuğu ile birlikte yaşamını kaybetti. Bu olaydan sonra bütün ilgisini müziğe verdi.

Johnson daha sonra kendisine akıl hocası olan Ike Zimmerman ile tanıştı. 2 yıl farklı şehirlerde çalıştıktan sonra Robinsville şehrine döndü.Burada O’nu yeniden dinleyenler gitarist olarak bu kadar hızlı ustalaşması karşısında son derece şaşırdılar.Bu şaşkınlık Vudu büyüsü ve şeytanla anlaşma efsanesinin doğmasına sebep oldu çünkü o dönemde Missisippi’de siyah toplum içinde Vudu ‘ya inanmak yaygındı.

Robert Johnson’ın kimsenin bilmediği akorları kullanması ve başkalarının yanında gitarını akort etmemesi de bu efsaneyi daha bilinir hale getirdi.

leni_riefenstahl_hitlerin_yoetmeni
Leni Riefenstahl-Hitler’in Yönetmeni

Johnson Missisippi deltasının bir çok yerine seyahat ederek müzisyen olarak çalıştı. 1930’lara gelindiğinde Johnson yıllardır profesyonel olarak müzisyendi ve şarkılarını plağa kaydetmek istiyordu.1936 ve 1937 yıllarında bu amacına ulaştı iki kez kayıt yapma imkanı buldu.Sonuçta 29 şarkı ve bunların bir çok versiyonunu kayıt altına aldı. 1938 yılı içinde plak yapımcısıyla anlaşmalarına rağmen Robert Johnson’un çok erken yaşta ölmesi ile bu plan asla gerçekleştirilemedi.

16 Ağustos 1938’de son derece gizemli koşullar altında hayatını kaybetti. Greenwood Barında ki bir konserden sonra kendini kötü hissettiğin söyler ve bir süre sonra ölür.Ölümü sebebi için de bir efsane doğmuştur.Söylentiye göre çalıştığı barın sahibi eşi ile ilişkisi olduğuna inandığı için Robert Johnson’ı sitriknin le zehirlemiştir.Başka bir söylentiye göre tedavisi olmayan bir hastalıktan ölmüştür.

Sadece 27 yaşında ölen Johnson ardında bir efsane ve günümüze kadar gelen 30 kadar şarkı bırakmıştır.

Robert Johson-Crossroad
Robert Johnson-They’re Red Hot

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

che_guevara
Che Guevara
kara_panter_partisi
Kara Panter Partisi
heinz_guderian
Heinz Guderian

Bir cevap yazın