Sessizik Oteli

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
sessizlik_oteli

Last Updated on 21 Mart 2022 by Aslıhan Demiralay

Sessizlik Oteli-Audur Ava Olafsdottir

Sessizlik Oteli Kitabı

“Mutsuzum” diyorum. Elimin üstüne hafifçe vuruyor. “Hepimizin vermesi gereken savaşlar var.”

Sessizlik Oteli, Audur Ava Olafsdottir tarafından yazılmış, 2016 yılında İzlanda Edebiyat Ödülü’nü, 2018 yılında İskandinav Konseyi Edebiyat Ödülü’nü almış bir roman. Bu ilgi çekici kitap dilimize Esra Birkan tarafından çevrilmiş, kitap 2021 yılında Nebula Kitap tarafından yayımlandı.

kagit_ev_carlos_maria_dominguez
Kağıt Ev Carlos Maria Dominguez

Kitabın kahramanı Jónas Ebeneser karısı tarafından terk edilir, ardından, yirmili yaşlarını süren kızının biyolojik babası olmadığını öğrenir. Buna bir de demans hastası annesi eklenince Jonas yaşama karşı tüm isteğini kaybeder. Bu dünyada neden var olduğunu, yaşamın anlamını sorgular ve intihar etmeye karar verir. Ancak çok sevdiği kızının onu bulup üzülmemesi için bunu başka bir ülkede, bir otelde yapmaya karar verir. Kendisine savaşın yeni sona erdiği bir ülke seçer. Yanına birkaç günlük giyecek ve intiharında kullanacağı matkap kanca vb. gibi eşyaları taşıdığı alet çantasını alarak çıktığı bu yolculukta kendini gri bir toz bulutunun içinde, yeniden ayağa kalkmaya çalışan bir ülkede bulur.

Jonas’ın otele gelmesi ile hem kendi hayatı hem de fark etmeden dokunduğu insanların hayatı değişir. Kahramanımız etrafını gözlemledikçe içinde bulunduğu ülkenin ve insanların yaşam şartlarına, aldıkları yaralara, yaşadıkları sakatlıklara ve yakınlarının kayıplarına rağmen inatla hayat tutunmalarına şahit olur. Bunun yanında, bozuk, kırık, eğri bir şey gördüğünde tamir etme tutkusuna yenik düşen Jonas odasından başlayarak ufak ufak tamir işlerine girişir ve hem bulunduğu ortamda, hem tanıştığı insanlarda, hem de kendi ruhunda fark yaratmaya başlar.  Bu da mutsuzluk, umutsuzluk, isteksizlik üzerine yaptığı hesapları yeniden gözden geçirmesine neden olur.

Sessizlik Oteli; akıcı bir dille yazılmış, okuyucuya önce umutsuzluğu hissettiren, ardından içinde çiçekler açtıran şahane bir roman. Aslında varoluşsal sıkıntılardan yola çıkıp dümeni umuda kırdığımız bir yolculuk da diyebiliriz. Olayların geçtiği atmosfer o kadar güzel yansıtılmış ki film tadında bir deneyim yaşatıyor okuyucuya, hatta son sayfalara yaklaştığınızda kitap bitmesin istiyorsunuz, adeta tadı damağınızda kalıyor. Anlatımın yalınlığına, diyalogların kısalığına rağmen okuma boyunca hissettirdiği duygular o kadar yoğun ki insanın içine işliyor.

bir_kedi_bir_adam_iki_kadin
Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın-Juniçiro Tanizaki

Sessizlik Oteli Kitabı Son Söz

Sessizlik Oteli; umuda, umutsuzluğa, kadınların gücüne, savaşın anlamsızlığına, “işe yaramanın” aslında ne kadar önemli olduğuna dair çok güzel bir kitap. İkinci şanslara, dönüşüme, umuda ister inanın ister inanmayın, bu kitap tam size göre! Okuduktan sonra bir kez daha tartın lütfen mutsuzluklarınızı, umutsuzluklarınızı… Keyifli okumalar!

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
yasamak_yu_hua
Yaşamak-Yu Hua
olmeden_once_okunmasi_gereken_50_roman
Ölmeden Önce Okunması Gereken 50 Roman
20_yuzyililn_okunmasi_gereken_50_romani
20.Yüzyılın Okunması Gereken 50 Romanı
Sessizlik Oteli-Audur Ava Olafsdottir

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir