The Irishman’de Kim Kimdir?

the_irishmande_kim_kimdir

The Irishman’de Kim Kimdir?

The Irishman Türkçe adıyla İrlanda’lı 2019 yılının kült filmi.

Martin Scorsese’nin yönettiği 50-70 ‘li yıllar arasında geçen film mafyayı temel alarak dönemin bir röntgenini çekiyor.Gerçek hayatlara ve karakterlere dayanan film Kennedy’nin başkan seçilmesi,Kennedy suikasti ve Jimmy Hoofa’nın kaybolması gibi olayların perde arkası ile ilgili yeni tezler öne sürüyor.

Gerçek mafya tetikçileri ve yöneticilerinin yer aldığı filminde kim kimdir?

Frank Sheeran-Robert De Niro

Filmin baş rolünde yer alan Robert De Niro mafya tetikçisi Frank Sheeran’a hayat veriyor.

the_irishmande_kim_kimdir
Frank Sheeran (solda)-Robert De Niro (sağda)

!920’de doğan Frank Sheeran kamyon şoförlüğünden mafyanın tetikçiliğine oradan da sendika yöneticiliğine giden bir kariyere sahip. Buffalino mafya ailesine girdikten sonra acımasızlığı ve liyakati ile çok çabuk yükselen Sheeran kamyoncular sendikası lideri Jimmy Hoffa’nın koruması olduktan sonra sendika işine de girmiş oldu.1980’de sendikal suçlarla ilgili 32 yıl hapis cezası aldı ve 13 yıl hapiste kaldı.2003 yılında West Chester Pennsylvania ‘da bir bakım evinde kanser sebebiyle öldü.

*

Jimmy Hoffa-Al Pacino

Filmde Al Pacino Jimmy Hoffa’yı canlandırıyor.

jimmy_hoffa_al_pacino
Jimmy Hoffa (solda)-Al Pacino (sağda)

1913 yılında doğan Jimmy Hoffa Amerikan tarihinin en tartışmalı figürlerinden biridir.Kamyoncular Sendikası’nın 14 yıl boyunca başkanlığını yapan Hoffa sendikanın büyümesi ve gelişmesinde büyük rol oynadı.Bazı iddialara göre iş adamlarına baskı karşılığında mafyanın parasını sendika üzerinden akladı.Dönemin adalet bakanı Robert Kennedy onun hapse girmesi için bir ekip kurdu ancak Hoffa cezaevine jüriye rüşvet vermek suçundan girdi.1971 yılında dönemi başkanı Nixon Hoffa’yı affetti. Jimmy Hoffa 30 Temmuz 1975’de bir restorandan çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı.1982 yılında ölümü deklare edildi.

*

Russell Bufalino-Joe Pesci

Ünlü oyuncu Joe pesci Russel Bufalino rolünde

joe_pesci_russell_bufalino
Joe Pesci (solda)-Russell Bufalino (sağda)

1903 yılında doğan Russell Bufalino italyan kökenli amerikalı mafya babasıdır.Bufalino mafya ailesinin başıydı.Kuzeni William Bufalino uzun süre Jimmy Hoffa’nın avukatıydı.İtalya’da doğan Buffalino ailesinin Amerikaya göç etmesi nedeniyle 3 yaşında İtalya’dan ayrıldı.ilk gençlik yıllarından itibaren kanunla başı derde girdi ve Sicilya mafya ailesinden gelen Carolina Sciandra ile evlendi Hayatının son dönemlerinde bir çok kez hapse girdi 1994 yılında doğal sebeplerle öldü

*

Angelo Bruno-Harvey Keitel

angelo_bruno_harvey_keitel
Angelo Bruno (solda)-Harvey Keitel (sağda)

1910 yılında doğan Angelo Bruno da italyan kökenli bir mafya patronu. Philadelphia mafyasını 20 yıl kadar yönetti ve 1980’de kendi arabasında bir suikast sonucu öldü.

*

Bill Bufalino-Ray Romano

bill_bufolino_ray_romano
Bill Bufalino (solda)- Ray Romano (sağda)

Filmde Bill Bufalino’yu ünlü oyuncu Ray Romano canlandırıyor.1918 yılında doğan Bufalino II.Dünya Savaşı’nda teğmen rütbesiyle görev aldı.Ünlü mafya babası Russell Bufalino’nun avukat olan kuzeni.Kayboluşuna kadar Jimmy Hoffa’nın 25 yıl boyunca avukatıydı. Hoffa kaybolduktan sonra CIA tarafından Hoffa’yı öldürmekle suçlandı.1990 yılında lösemiden öldü.

The Irishman filmi yaklaşık 159 milyon dolara mal oldu ve en iyi yönetmen dahil 10 dalda Oscar’a aday oldu.

***

Bu yazıyı beğendiyseniz bunlarda hoşunuza gidebilir:

the_post_2017
The post-2017
mahallede_guzel_bir_gun_2019
Mahallede Güzel Bir Gün-2019
dogu_ekspresinde_cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet-2017

Yorum Yaz