Tom Hanks’in En İyi Filmleri

tom_hanks_in_en_iyi_filmleri

En İyi Tom Hanks Filmleri

Amerikan sinemasının en yetenekli ve en sevilen isimlerinden biri Tom Hanks. Hemen her filmiyle ciddi gişe başarısı yakalayan,6 filmiyle Oscar’a aday olan ve ikisiyle bu ödülü alan bir aktör.

Son yıllarda oynadığı filmlerin sayısını azaltsa da yapımcı ve yönetmen olarak da çalışmalarına devam ediyor.Bize göre en iyi Tom Hanks filmleri:

Philadelphia-1993

Jonathan Demme’in yönettiği unutulmaz film.Baş rollerde tabi ki Tom Hanks, Denzel Washington,Antonia Banderas ve Jason Robard yer alıyor.Aids hastası olduğu için işinden çıkarılan bir avukat,çalıştığı hukuk bürosunu dava etmek ister. Ancak firmayı dava edecek avukat bile bulmakta zorluk çeker.

Konunun öncü filmlerinde biri aynı zamanda.En iyi erkek oyuncu dalında Tom Hanks’e Oscar kazandıran film en iyi şarkı dalında Bruce Springsteen’e de bir Oscar kazandırdı.Film toplamda 5 dalda bu ödüle aday oldu ve imdb puanı:7,7.

Philadelphia-1993
Bruce Springsteen-Streets of Philadelphia

Forrest Gump-1994

Winston Groom’un aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni Robert Zemeckis. Filmde Tom Hanks dışında Robin Wright ve Gary Sinise rol alıyor.düşük IQ’ya sahip Forrest Gump isimli bir genç Elvis Presley,Nixon,Kennedy gibi isimlerle tesadüfen tanışır ve tarihi olaylara tanıklık eder.

Tom Hanks’e ikinci Oscar’ını kazandıran film toplamda 6 dalda bu ödülü kazandı.En iyi film,en iyi erkek oyuncu,en iyi yönetmen,en iyi uyarlama senaryo,en iyi kurgu ve en iyi görsel efekt dallarında ödülü aldı.Filmin imdb puanı:8,8.

Forrest Gump-1994

Greyhound-2020

Tom Hanks’in senaryosunu da kaleme aldığı film. II.Dünya Savaşı sırasında Alman denizaltılarıyla karşılaşan bir askeri konvoyun mücadelesini anlatan film tek bir mekanda geçmesine rağmen sıkılmadan izlenen bir savaş filmi.Yapımda Tom Hanks,Stephen Graham ve Elizabeth Shue baş rolde.

Filmin yönetmenliğini Get Low(2009) filminden hatırladığımız Aaron Schneider yapıyor.Başta Tom Hanks’in senaryosunu yazdığını söylemiştik. Hanks senaryoyu C.S.Forester’ın The Good Shepherd romanından uyarlama.Filmin imdb puanı:7,0.Filmle ilgili ayrıntılı bilgi için ayrıntılı yazımızı okuyabilirsiniz: Greyhound

Greyhound-2020-Trailer

The Post-2017

1971 yılında ki gerçek bir olayı anlatan yapım. Bazı askeri sırların ortaya çıkması ve yarattığı skandalı basın özgürlüğü penceresinden anlatan filmde Meryl Streep,Tom Hanks ve Sarah Paulson baş rolde.Filmin yönetmeni ise Steven Spielberg.

Tom Hanks’in Washington Post’un efsanevi yayın yönetmeni Ben Bradlee’yi canlandırdığı film en iyi kadın oyuncu ve en iyi film dalında Oscar’a aday oldu.Filmle ilgili ayrıntılı yazımız için:The Post-2017.

The Post-2017-Trailer
en_iyi_bruce_willis_filmleri
En İyi Bruce Willis Filmleri

Mahallede Güzel Bir Gün(A Beutiful Day in the Neighborhood)-2019

Tom Hanks’in efsanevi televizyon programcısı Fred Rogers’a hayat verdiği film.Çalıştığı dergi için Fred Rogers’la röportaj yapma görevi alan bir gazetecinin hikayesi.Ailevi sorunları, öfke problemleri yaşayan genç gazeteci, Fred Rogers’la yaptığı görüşmelerde hayatını sorgulamaya başlar.

Baş rollerde Tom Hanks,Matthew Rhys ve Chris Cooper yer alıyor.Tom Hanks’e en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar adaylığı getiren filmi Mariell Heller yönetiyor.Bu güzel filmle ilgili ayrıntılı bilgi için A Beutiful Day in the Neighborhood yazımızı okuyabilirsiniz.

Mahallede Güzel Bir Gün-2019-Trailer

Casuslar Köprüsü(Bridge of Spies)-2015

Gerçek olaylara dayanan etkileyici bir casusluk draması.Soğuk savaş döneminde Amerika’da yakalanan bir Sovyet Casusu’nu yine Amerikalı bir avukat savunacaktır.Avukat savunmakla kalmaz Doğu Almanya’ya giderek takas görüşmeleri de yapar.

Steven Spielberg’in yönettiği filmde senaryo Coen Kardeşler ve Matt Charman’ın elinden çıkma.Baş rollerde Tom Hanks,Mark Rylance ve Alan Alda yer alıyor.Mark Rylance’ın en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını aldığını da hatırlatalım.Filmin imdb notu:7,6.

Casuslar Köprüsü-2015-Trailer
greyhound_2020_tom_hanks
Greyhound-2020-Tom Hanks

Er Ryan’ı Kurtarmak(Saving Private Ryan)-1998

Gerçekçi savaş sahnelerine sahip II.Dünya Savaşı filmi.Adeta yıldızlar topluluğu olan filmin baş rollerinde Tom Hanks,Tom Sizemore,Edward Burns,Matt Damon ve Ted Danson yer alıyor.

3 kardeşi savaşta ölen Er Ryan’ı cepheden alıp güvenli bir yere götürmekle görevli bir timin hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yönetirken senaryosu Robert Rodat tarafından yazıldı.En iyi yönetmen de dahil olmak üzere 6 dalda Oscar alan filmin imdb notu:8,6.

Savaş filmleri ilginizi çekiyorsa En İyi Savaş Filmleri ve II.Dünya Savaşını En İyi Anlatan Filmler yazılarını okuyabilirsiniz.

Er Ryan’ı Kurtarmak-1998-Trailer
komiser_columbonun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi

Yeni Hayat(Cast Away)-2000

Görevine son derece bağlı bir kargo firması yöneticisi,kendi şirketinin uçağının okyanusa düşmesiyle ıssız bir adada mahsur kalır.Adadaki yaşam ve kurtulma mücadelesi üzerine neredeyse epik bir film.

Baş rollerde Tom Hanks,Helen Hunt ve Paul Sanchez yer alırken filmin yönetmenliğini Robert Zemeckis yaptı.En iyi erkek oyucu ve en iyi ses dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:7,8.

Yeni Hayat-2000-Trailer

1956 yılında California Concord’da dünyaya gelen Tom Hanks tiyatro oyunlarıyla başladığı oyunculuk kariyerine sinema ile devam etti.Dikkat çeken ilk rolleri Splash(1984) ve Big (1988)filmlerindeydi. Tom Hanks günümüzde bir Amerikan ikonu haline geldi ve filmleri dünya çapında 9,9 milyar dolar hasılat yaptı.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

2_dunya_savasini_en_iyi_anlatan_filmler
II.Dünya Savaşı’nı En İyi Anlatan Filmler
jennifer_aniston
Jennifer Aniston Hayatı ve Filmleri
eniyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri

Bir cevap yazın