Türk Sinemasında Engelli Bireylerin Hikayesini Anlatan Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
turk_sinemasinda_engelli_bireylerin_hikayesini_anlatan_filmler

Last Updated on 26 Ekim 2022 by Aslıhan Demiralay

Engelli Bireyleri Anlatan Filmler

Sinema, farklı hayat hikâyelerini izleyicileriyle buluşturan ve onlara yeni bakış açıları sunan büyülü bir sanat dalı. Gerçek hayatta gündeme gelmeyen pek çok şey beyazperde sayesinde izleyicilere sunularak insanların farkındalık kazanması sağlanıyor. Bunun bilincinde olan yönetmenlerin çektiği filmlerde ise dezavantajlı konumda bulunan bireylere sık sık yer veriliyor. Bedensel ya da zihinsel engelleri bulunan bireylerin toplumsal hayatta karşılaştıkları sıkıntılar da beyazperdede kendine yer bulan hikâyelerden. Bizlerde bu hafta Türk sinemasında engelli bireylerin hikâyesini konu alan en iyi 10 filmi sizler için derledik.

10. Abimm (2009)

İlgay Akdağlı’nın kaleme aldığı ve Şafak Bal’ın yönettiği filmin kadrosunda Mustafa Üstündağ, Levent Üzümcü ve Haldun Boysan gibi televizyon ekranlarından tanıdığımız başarılı oyuncular yer alıyor. 2009 senesinde gösterime giren filmde, Çetin isimli adam ile zihinsel engelli abisinin trajikomik hikâyesi anlatılır. Çetin, babasının öldüğü haberini alınca memleketine gider. Burada daha önce hiç görmediği zihinsel engelli olan abisiyle tanışır. Çetin’in babası hayatta olmadığı için abisine artık kendisi bakmak zorundadır. Ancak ikiliyi trajikomik bir macera beklemektedir. Filmin IMDB puanı: 5.8.

Ümit Ünal Filmleri ve Sineması

turk_sinemasinda_engelli_bireylerin_hikayesini_anlatan_filmler

9. Özür Dilerim (2013)

Cemil Ağacıkoğlu tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Güven Kıraç, Sema Poyraz ve Köksal Engür gibi usta oyuncular yer alıyor. İlk filmi “Eylül” ile Altın Koza’da En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen Cemil Ağacıkoğlu’nun ikinci uzun metraj denemesi olan bu filmde, zihinsel engelli olan kırklı yaşlardaki Selim’in hikâyesi anlatılır. Zihinsel engelli Selim’e, annesi büyük bir özveriyle bakmaktadır. Selim’in erkek kardeşi Zafer ise evlilik arifesindedir. Ailede yaşanan evlilik telaşı ise Selim’in ortadan kaybolmasıyla birlikte son bulacaktır. Ailesi her yerde Selim’i ararken, farkında olmadıkları gerçekleri keşfederler. Filmin IMDB puanı: 5.9.

Özür Dilerim (2013)-Trailer
turk_sinemasinda_engelli_bireylerin_hikayesini_anlatan_filmler
8. Şuursuz Aşk (2019)

Umut Ertek tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda İsmail Hacıoğlu, Ebru Şahin ve Burcu Kara gibi genç oyuncular yer alıyor. 2019 yılında gösterime giren filmde, akıl hastanesinde geçen hüzünlü bir aşk hikâyesi anlatılıyor. Doğuştan engelli bir birey olan Yusuf’un siyaset ile uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen ülkede yaşanan ihtilalden nasibini alır. Yaşanan olayların ardından genç adam gözünü, akıl ve ruh sağlığı merkezinde açar. Burada tanıştığı Menekşe isimli genç kadın ise bihaber olduğu aşk duygusunun yeniden doğumuna sebep olacaktır. Filmin IMDB puanı: 5.9.

Şuursuz Aşk (2019)-Trailer
turk_sinemasinda_engelli_bireylerin_hikayesini_anlatan_filmler
7. Tamam Mıyız? (2013)

Çağan Irmak tarafından yazılıp yönetilen filmin başrolünü Deniz Celiloğlu ve Aras Bulut İynemli paylaşıyor. Film, İhsan ve Temmuz isimli iki genç adamın hikâyesini konu alıyor. İhsan, bedensel engelli olarak dünyaya gelen ve asla gerçekleştiremeyeceği hayallerinin olduğuna inanan bir gençtir. Temmuz ise idealleri için ailesinin mirasını elinin tersiyle iten başarılı bir heykeltıraştır. İhsan, annesine yük olduğunu düşündüğü için gün geçtikçe içine kapanır, Temmuz ise işinden ve sevgilisinden ayrılmıştır. İki genç adam, hayatlarının çıkmazına girdikleri bir dönemde birbirleriyle karşılaşır. Sonrasında ise İhsan Temmuz’un evine taşınarak bambaşka bir maceraya atılır. İhsan ve Temmuz karakterleri üzerinden anlatılan bu hikâye içinizi ısıtacak türden. Filmin IMDB puanı: 7.0.

Tamam Mıyız? (2013)-Trailer
En İyi Çağan Irmak Filmleri
turk_sinemasinda_engelli_bireylerin_hikayesini_anlatan_filmler
6. Mucize 2: Aşk (2019)

Mahsun Kırmızıgül’ün kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda yine kendisinin oturduğu filmin kadrosunda Mert Turak, Fikret Kuşkan ve Erdal Özyağcılar gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Çekimleri İzmir ve Kars’ta tamamlanan “Mucize 2: Aşk”, 2015 yapımı “Mucize” filminin devamı niteliğinde. Film, engelli bir birey olan Aziz ve Mızgin çiftinin köyden ayrıldıktan sonra yerleştikleri kasabada yaşadıkları sorunları konu alıyor. Aziz, çok sevdiği eşi Mızgin için engellerinden kurtulmanın yollarını ararken, eşi de ona yardımcı olmak için elinden geleni yapar. Böylece çift için mucizevi sayılabilecek olaylar yaşanır. Filmin IMDB puanı: 7.2.

turk_sinemasinda_engelli_bireylerin_hikayesini_anlatan_filmler
5. Başka Dilde Aşk (2009)

İlksen Başarır tarafından yönetilen ve senaryosunu Mert Fırat’la birlikte yazıkları filmin kadrosunda Mert Fırat, Saadet Işıl Aksoy ve Lale Mansur gibi yetenekli oyuncular yer alıyor. Zeynep isimli genç kadının hayatı arkadaşının doğum gününde tanıştığı Onur isimli genç adamla birlikte değişir. İkili arasında yaşanan duygusal çekimin ardından Zeynep Onur’un işitme engelli olduğunu öğrenir. Zeynep yaşadığı çevreyi sorgularken birazda bilmediği bir dünyanın meraklı ile Onur’un hayatına dâhil olur. Sonrasında ise ikili arasında yaşanan aşk, hayata farklı gözle bakmayı öğrenmelerine neden olur. Filmin IMDB puanı: 7.3.

Başka Dilde Aşk (2009)-Trailer
turk_sinemasinda_engelli_bireylerin_hikayesini_anlatan_filmler
4. Sadece Sen (2014)

Hakan Yonat tarafından yönetilen filmin yapımcı koltuğunda Mahsun Kırmızıgül ve Murat Tokat oturuyor. Always/Only You isimli Kore yapımı filmden uyarlanan ‘Sadece Sen’in başrolünü İbrahim Çelikkol ve Belçim Bilgin paylaşıyor. Yaşamında zor bir süreçten geçen Ali, sessiz ve sakin bir hayat sürmekte olan Hazal ile tanışır. Ancak ikili arasında yaşanan bazı olaylar onların geçmişiyle yüzleşmesine neden olur. Sonrasında ise emekliye ayrılmış bir boksör olan Ali, görme engelli Hazal için son bir kez dövüşmesi gerekecektir. Filmin IMDB puanı: 7.3.

turk_sinemasinda_engelli_bireylerin_hikayesini_anlatan_filmler
3. Benim Dünyam (2013)

Uğur Yücel tarafından yönetilen filmin kadrosunda Beren Saat, Uğur Yücel ve Ayça Bingöl gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Bu film, 2005 tarihli Hint yapımı “Siyah” isimli filmden uyarlandı. Çocukluğunda geçirmiş olduğu bir rahatsızlıktan sonra duyma, görme ve konuşma becerilerini kaybeden Ela’yı babası istemez. Annesinin yoğun çabaları neticesinde Ela için Mahir Hoca’dan yardım istenir. Mahir Hoca ise yıllar önce Ela’ya benzeyen ablasını trajik bir biçimde kaybetmiştir. Bu nedenle Ela’ya hocalık yapma teklifini kabul eder. Sonrasında ise Ela’nın Mahir Hocanın yardımıyla hayata tutunma mücadelesi başlar. Benim Dünyam, engelli bireylerin yaşadıkları problemleri dramatize etmeden anlatan harika bir film. Filmin IMDB puanı: 7.5.

Benim Dünyam (2013)-Trailer
turk_sinemasinda_engelli_bireylerin_hikayesini_anlatan_filmler
2. Mucize (2015)

Mahsun Kırmızıgül tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Talat Bulut, Mert Turak, Seda Tosun ve Büşra Pekin gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Film, İzmir’den Doğu illerinden birine tayini çıkan öğretmenin yaşadıklarını konu alıyor. Gittiği köyde mevcut imkânsızlıklara rağmen okuma-yazma bilmeyen köylülere okuma-yazma öğretmeye çalışan öğretmen, engelli bir gencin yaşama sevincinden etkilenir. Daha sonra bu gence de okuma-yazma öğretmeye çalışması köylüler arasında komik karşılanır. Ancak engelli genç, kendinden beklenmeye başarılar göstermeye hazırdır. Türkiye’de yaşayan engelli bireylerin sıkıntılarına dikkat çeken filmin IMDB puanı: 7.6.

turk_sinemasinda_engelli_bireylerin_hikayesini_anlatan_filmler
1. Yedinci Koğuştaki Mucize (2019)

Kubilay Tat tarafından kaleme alınan ve Mehmet Ada Öztekin tarafından yönetilen filmin başrolünü Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur ve Deniz Baysal paylaşıyor. 1983 yılında bir Ege kasabasında geçen film, küçük bir kızı öldürdüğü düşünülen Memo’nun hikâyesini anlatır. Zihinsel engelli bir birey olan Memo’nun hapishanedeki günleri sınırlıdır. Çünkü ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve Memo için idam kararı çıkartılmıştır. Onu kurtarmak için mücadele etmesi gerekenler ise 7 yaşındaki kızı ve ihtiyar babaannesidir. Filmin IMDB puanı: 8.2.

Yedinci Koğuştaki Mucize (2019)-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
turk_sinemasinin_en_iyi_kara_komedi_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Kara Komedi Filmleri
turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Korku Filmleri
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir