Türk Sinemasının En İyi Romantik Komedi Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
turk_sinemasinin_en_iyi_romantik_komedi_filmleri

Last Updated on 8 Kasım 2022 by Aslıhan Demiralay

En İyi Romantik Komedi Filmleri

Romantik hikâyelerin komedi öğeleriyle süslendiği filmlere “romantik komedi” filmi denilir. Hollywood sinemasında sık sık karşımıza çıkan bu türün ilk örneklerine, Türk sinemasında 1970’li yıllarda rastlanır. Türk seyircisi tarafından sevildiği anlaşılan türün 1980’li ve 1990’lı yıllarda devamı geldi. Günümüzde ise Türk yönetmenler tarafından vazgeçilmez bir tür oldu. Türk sinemasının en iyi romantik komedi filmlerini sizler için derledik.

Rüzgarda Salınan Nilüfer (2016)

10. Romantik Komedi (2010)

Ketche tarafından yönetilen filmin kadrosunda Sinem Kobal, Cemal Hünal ve Burcu Kara gibi başarılı oyuncular yer alıyor. 2010 yılında gösterime giren film, romantik komedi türünde çekildi. Esra isimli genç kadın çalıştığı işten ve sevgilisinden son derece şikâyetçidir. Bunun üzerine hem işinden hem de sevgilisinden olaylı bir şekilde ayrılır. Ardından bir reklâm şirketinde çalışmaya başlayan genç kadın, ajansın kreatif direktörü Mert ile yakınlaşır. Amerikan tarzı romantik komedileri andıran bu film, kadın-erkek ilişkilerine eğlenceli bir bakış açısı sunuyor. Filmin IMDB puanı: 5.3.

Romantik Komedi (2010)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_romantik_komedi_filmleri

9. Tatlım Tatlım (2017)

Yılmaz Erdoğan’ın kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda yine kendisinin oturduğu filmin kadrosunda Büşra Pekin, Çağlar Çorumlu, Gupse Özay ve Şebnem Bozoklu gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Bu film, Yılmaz Erdoğan’ın yazıp Demet Akbağ ile başrolünü paylaştığı Haybeden Gerçeküstü Aşk isimli tiyatro oyununun sinemaya uyarlaması aslında. Film, bir partide taşına dört bekar insanın yaşadığı olayları anlatır. Farklı geçmişlerden gelen bu dört farklı insan, aşk ve mutluluğa giden yolda zorlukları beraber yaşayacaklardır. Filmin IMDB puanı: 5.6.

turk_sinemasinin_en_iyi_romantik_komedi_filmleri
8. Sevimli Tehlikeli (2015)

Yönetmenliğini Özcan Deniz ile Reyhan Pekar’ın paylaştığı filminin başrolünde Şükrü Özyıldız ve Ayça Ayşin Turan yer alıyor. Film, Zarok isimli adamın yıllar önce küçük bir kız çocuğunu kaçırmasıyla başlar. Aradan geçen onca yıl sonra vicdan azabını dindirmek için aynı kızı kaçırıp gerçek ailesine teslim etmeye karar verir. Ancak, küçük kız çocuğu yıllar içerisinde büyümüş ve genç bir kadına dönüşmüştür. Bu kaçırma planı, ikili arasında beklenmedik bir aşka dönüşecektir. Filmin IMDB puanı: 6.0.

Sevimli Tehlikeli (2015)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_romantik_komedi_filmleri
7. Kocan Kadar Konuş (2015)

Şebnem Burcuoğlu’nun kaleme aldığı ve Kıvanç Baruönü’nün yönettiği filmin başrolünü Murat Yıldırım ve Ezgi Mola paylaşıyor. 2015 yılında gösterime giren romantik komedi türündeki filmde, Türk toplumunun evlilik kurumuna verdiği değer hicvediliyor. Efsun isimli genç kadın, 30 yaşına gelmesine rağmen henüz evlenememiştir. Seneler sonra lise aşkıyla karşılaşan Efsun’un duyguları depreşir. Ailesi tarafından evlenmesi konusunda baskıya uğrayan Efsun’un için tek seçenek lise aşkı gibi görünmektedir. Filmin IMDB puanı: 6.1.

Kocan Kadar Konuş (2015)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_romantik_komedi_filmleri
6. Ateş Böceği (1975)   

Ahmet Ünsal’ın yazdığı Osman F.Seden’in yönettiği filmin kadrosunda Tarık Akan, Necla Nazır ve Hulusi Kentmen gibi Yeşilçam’ın usta isimleri yer alıyor. Çekimleri İstanbul ve İzmir’de tamamlanan film, kurnaz bir işportacı adam ile ona yardım etmek isteyen genç bir kadın arasındaki hikâyeyi konu alır. İşportacı adam, insanları dolandırmak için yanına aldığı genç kadına aşık olunca işler hiç beklenmedik bir şekilde ilerler. Filmin IMDB puanı: 7.0.

Türk sinemasının 1970’li yıllardan kalan en iyi romantik komedi filmlerinden biri.

turk_sinemasinin_en_iyi_romantik_komedi_filmleri
5. Delisin (1975)

Nahit Ataman’ın kaleme aldığı ve Ergin Orbey tarafından yönetilen filmin kadrosunda Tarık Akan, Necla Nazır ve Adile Naşit gibi usta isimler yer alıyor. Romantik komedi türündeki film, babasının vefatı üzerine kalan mirası almak için gelen Ferit isimli genç adamın hikâyesini konu alıyor. Babasından kalan mirası üzerine almak isteyen genç adam, hiç beklenmedik bir şekilde hayatının aşkıyla tanışmak üzeredir. Filmin IMDB puanı: 7.0.

turk_sinemasinin_en_iyi_romantik_komedi_filmleri

River Phoenix’in Hüzünlü Hikayesi

4. Oh Olsun (1973)

Senaryosunun Sadık Şendil’in yazdığı ve yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği filmin kadrosunda Tarık Akan, Hale Soygazi ve Kemal Sunal gibi dev oyuncular yer alıyor. Zengin bir fabrikatör babanın birbirinden serseri üç oğlu vardır. Çocuklarına hayatının dersini vermek isteyen baba onları kendi fabrikasında çalışmaya zorlar. Ancak, Ferit isimli en büyük oğlu fabrikada işçi olarak çalışan güzel bir kıza aşık olur. Bu beklenmedik aşk Ferit’in ailesi ile genç kızın ailesini karşı karşıya getirir. Filmin IMDB puanı: 7.2. Hiç kuşkusuz Türk sinemasının en iyi romantik komedi filmlerinden biri.

turk_sinemasinin_en_iyi_romantik_komedi_filmleri
3. Bana Masal Anlatma (2015)

Burak Aksak tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Fatih Artman, Hande Doğandemir ve Cengiz Bozkurt gibi Türk sinemasının önemli oyuncuları yer alıyor. Film, dolmuş şoförü Rıza ile genç kadın Ayperi’nin hikâyesini konu alır. Aşktan yana şansı gülmeyen, ancak mahalle ve esnaf tarafından çok sevilen şoför Rıza, günün birinde peri masalından fırlamış bir karakteri andıran Ayperi ile tanışır. İkili arasında dostane bir şekilde gelişen arkadaşlık beklenmedik bir aşka gebedir. Filmin IMDB puanı: 7.4.

Bana Masal Anlatma (2015)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_romantik_komedi_filmleri
2. Ne Olacak Şimdi? (1979)

Atıf Yılmaz’ın yönettiği ve Sadık Şendil’in kaleme aldığı filmin kadrosunda Levent Kırca, Şener Şen, Perran Kutman ve Nevra Serezli gibi Türk tiyatrosunun usta oyuncuları yer alıyor. Çapkın bir adam olan Şakir, Nuran isimli genç ve güzel eşini sürekli aldatmaktadır. Eşinin ihanetine daha fazla dayanamayan Nuran, çocukluk arkadaşı Orhan’ı avukat olarak tutar. Çapkın adam Şakir ise idealist genç avukat Özden’i tutar. Avukatların kıran kırana çatıştığı boşanma sürecinde Şakir ve Nuran arasında ki buzlar erimeye başlar. Filmin IMDB puanı: 7.5.

turk_sinemasinin_en_iyi_romantik_komedi_filmleri
1. Ah Nerede (1975)

Sadık Şendil ‘in kaleme aldığı ve Orhan Aksoy’un yönettiği filmin başrolünü Tarık Akan ile Gülşen Bubikoğlu paylaşıyor. Adını Füsun Önal’ın “Ah Nerede” şarkısından alan film, Ferit isimli genç adam ile Zehra isimli genç bir kadının hikâyesini konu alır. Dönemin siyasi olayları etrafında şekillenen aşk, ikili için hiç beklenmedik bir şekilde başlar. Çapkın bir üniversite öğrencisi olan Ferit, Zehra’ya olan aşkını kanıtlamak için ailesini karşısına almaya hazırdır. Türk sinemasının romantik komedi türündeki kültlerinden biri olan “Ah Nerede” filminin IMDB puanı: 7.6.

Türk sinemasının en iyi romantik komedi filmlerinden biri.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
turk_sinemasinin_en_iyi_kara_komedi_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Kara Komedi Filmleri
en_iyi_romantik_komedi_filmleri
En İyi Romantik Komedi Filmleri
turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Korku Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir