Asterix’in Yaratıcısı Albert Uderzo Hayatını Kaybetti

asterixin_yaraticisi_hayatini_kaybetti

Asterix’in Yaratıcısı Hayatını Kaybetti

Ünlü Fransız çizgi romancı-senarist 92 yaşında hayata veda etti.Ortağı Rene Goscinny ile birlikte yarattıkları Asterix çizgi roman serisi en bilinen eseriydi.

25 Nisan 1927’de Fransa’da İtalyan göçmeni bir ailenin 4. çocuğu olarak dünyaya geldi. Daha anaokulundayken artistik yetenekleri fark edilen Uderzo 1951’de daha sonradan ortağı olacak Rene Goscinny ile tanışana kadar çeşitli yaratıcı işler yaptı.Uderzo ve Goscinny çok kısa zamanda yakın arkadaş ve ortak oldular.Birlikte yaptıkları ilk çalışmaları Oumpah-Pah çizgi roman serisiydi.1952’de başlattıkları seri 1962 yılına kadar devam etti.1959 yılında Uderzo ve Goscinny Pilote Magazine dergisinin editörü ve sanat direktörü oldular.Derginin ilk sayısı Asterix’i fransızların dünyasına tanıttı ve hemen bir hit haline geldi.Bu sırada Uderzo Jean-Michel Charlier ile beraber Les Aventures de Taguy et Laverdure serisini de hazırlamaktaydı.

1961 yılında ilk kez tek başına albüm olarak çıkmaya başlar ve o kadar popüler olur ki 1967 yılından itibaren Uderzo ve Goscinny sadece Asterix üzerinde çalışmaya başlarlar.1977 yılına kadar her yıl iki albüm yayınlarlar. Aynı yıl Goscinny’nin ani ölümüyle yalnız kalan Uderzo kendi başına çalışmaya başlar ve sadece çizmekle kalmaz senaryoları da yazar.3-4 yılda bir albüm çıkaran Uderzo 2011’de ki emekliliğine kadar yalnız çalışır ancak albümlerde yine de Goscinny ve Uderzo yazmaya devam eder.

1985 yılında Uderzo Legion D’Honneur ünvanına layık görüldü.

24 Mart 2020’de Neully-sur-Seine’de ki evinde uykusunda hayatını kaybeden Uderzo 92 yaşındaydı.

Uderzo’dan sonra Ferri ve Conrad albümleri çizmeye başladı.

Milattan önce 50 yılında geçen Asterix serisi bir Galya köyünün Roma istilasına karşı maceralarını resmeder.Direniş köylüleri Avrupa’nın çeşitli ülkelerine sürükler bazen Avrupa’nın da dışına çıkarak Hindistan,Mısır gibi ülkelere giderler.Birçok macerada Galyalıların köyünde geçer.

Seride bir çok tarihi karakter de yer alır.En çok Jül Sezar bir kötü karakter olarak görünür.Kleopatra,Brütüs,Pompeius,Vercingetorix,Scipio,Spartacus ve Cassivelanus da seride zaman zaman kendilerine yer bulur.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları
en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları
philip_k_dick
Philip K.Dick

Yorum Yaz