Banu Selin Aşan ve Gözde Yaşar’dan Yeni Konser

Banu Selin Aşan ve Gözde Yaşar’dan Yeni Konser

Klasik müzik sanatçıları Banu Selin Aşan ve Gözde Yaşar 8 Aralık 2021 tarihinde Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde bir konser verecek.

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi İstanbul Kadıkoy’de.

Konser Programı Şöyle:

Joseph Haydn 

Keman ve Viyolonsel için Re Majör Du 

Reinhold Gliere 

Keman ve Viyolonsel için 8 Parça

Erwin Schulhoff 

Keman ve Viyolonsel için Duo

Konserin ilk eseri, aydınlanmanın gerçek temsilcilerinden Joseph Haydn’a ait.  İkili, Haydn’ın olağanüstü güzellik ve zarafet içeren düolarından birini seslendirecekler.

Konserin ikinci eseri; Rus, Sovyet Besteci, Reinhold Gliere ait. Eserlerin, her parçanın kendine özgü bir kimliğe sahip olması için özen gösteren Gliere, müziğini diğerlerinden farklı kılmak için stil ve formdaki değişiklikleri canlı tutar. Gliere Keman ve Viyolonsel için 8 Parçası’nı 1909 yılında yazmış. Eserde; Slav motifleri, canlı bir armoni içinde hissedilen yaratıcı melodik bir yapı hakim.

klasik_gitar
Klasik Gitar Nedir?

Konserin son eseri, erken dönem modern bestecilerin kayıp kuşağının temsilcisi Çek Erwin Schulhoff’a ait. Besteci, keman ve viyolonsel için olan müziğini 1925’de bestelemiş. Eser Schulhoff’un müziğinin etkileyici zenginliğini ve büyük özgünlüğünü gösteriyor. İki enstürmanın birbiri ile incelikli iletişimi, gerçekten büyüleyici. Konserin son bölümünde yer alan bu eser; Banu Selin Aşan ve Gözde Yaşar’ın kaydettiğialbümde ikinci eseri olup Türkiye’de ilk, dünyada ise sayılı kayıtlar arasında.

8 Aralık saat 20:00’de Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek konserin  biletleri; konser tarihinden önce  https://bilet.kadikoy.bel.tr/etkinlik/157/banu-selin-asan-ve-gozde-yasar-08-aralik-2021-carsamba adresinden ya da Yeldeğirmeni Sanat gişesinden Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günlerinde 12.30 – 20.30 saatleri arasında alınabilir.

Bilet Fiyatları: 50 Tam TL, Öğrenci ve İndirimli 25 TL

Banu Selin Aşar ve Gözde Yaşar 1 Ekim’de Ravel, Schulhoff: Duos for Violin and Cello isimli bir albüm çıkarmış ve albüm dijital platformlarda yerini almıştı.

Bir cevap yazın