Fenerbahçe’den Cezalara Büyük İtiraz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
fenerbahce_den_anlamli_proje

Last Updated on 27 Ekim 2022 by Aslıhan Demiralay

Fenerbahçe Spor Kulübü bugün yaptığı açıklamayla kulübe verilen cezalara tepki gösterdi. Açıklama şöyle:

“Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulunca 18.6.2020 tarihinde yapılan değerlendirmeler sonucunda Kulübümüz ve Başkanımız Sayın Ali Koç hakkında sportmenliğe aykırı açıklamalarda bulunulduğu gerekçesiyle bir takım cezalar tayin edilmiş ve bu cezalar Kulübümüzce yapılan itirazlara rağmen Tahkim Kurulu tarafından 19.6.2020 tarihinde onanmıştır.

Yine benzer şekilde o dönem Yönetim Kurulu Üyemiz olan Sayın Alper Pirşen hakkında da TFF Tahkim Kurulu 10.12.2020 tarihinde, PFDK tarafından 03.12.2020 tarihinde verilen ve benzer içerikli ceza tayini kararlarını onamıştır.

İlgili Kurul verdiği her iki karar ile T.C. Anayasası’nın 26. maddesi ile güvence altına alınmış düşünceyi açıklama hürriyetini, aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin adil yargılanma hakkını güvence altına alan 6. maddesini ve ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10. maddesini ihlal etmiştir.

Bilindiği üzere Tahkim Kurulu’nun sporun disiplinine ilişkin tesis etmiş olduğu kararlar kesindir ve T.C. Anayasası’nın 59/3 maddesinin “Spor federasyonlarının spor faaliyetlerinin yönetimine ve disiplinine ilişkin kararlarına karşı ancak zorunlu tahkim yoluna başvurulabilir. Tahkim kurulu kararları kesin olup bu kararlara karşı hiçbir yargı merciine başvurulamaz.” hükmü uyarınca T.C. Mahkemeleri ve T.C. Anayasa Mahkemesi nezdinde herhangi bir şekilde itiraza konu olabilecek başvurulara kapalıdır. Bu doğrultuda yukarıda belirtildiği üzere ülkemizde yargı yolu açık olmadığından, haklılığımızın ispatı ve TFF Kurullarınca gerçekleştirilen keyfi uygulamaların önüne geçilebilmesi amacıyla, Kulübümüze, Başkanımız Sayın Ali Koç’a ve eski yöneticimiz Sayın Alper Pirşen’e tayin edilen cezalara yönelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) nezdinde iki farklı başvuru yapılmıştır.”

Açıklamanın tamamı için linke tıklayabilirsiniz…

Fenerbahçe 2022-2023 Kadrosu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir