Türk Tenisine Adanmış Bir Ömür Can Üner

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
turk_tenisine_adanmis_bir_omur_can_uner

Last Updated on 17 Nisan 2021 by Aslıhan Demiralay

Henüz 47 yaşındayken hayatını kaybeden Can Üner sadece bir antrenör değil sporcuların arkadaşı, hocası , abisi ve mentörüydü.

Özellikle Çağla Büyükakçay ve Marsel ilhan’ın antrenörü olarak tanınan Can Üner her iki sporcunun da Dünya sıralamasında ilk 100’e girmesinde büyük pay sahibi oldu. Hem kadınlarda hem erkeklerde ilk 100’e giren iki sporcuya antrenörlük yapan ilk Türk hoca oldu. Çağla Büyükakçay 2016 yılında İstanbul Cup’ı kazanırken antrenörü Can Üner’di. Çağla Büyükakçay grand slam ana tablolarında mücadele etme hakkını kazandığında yanında yine Can Üner vardı.

11 Ağustos 1973 tarihinde doğan Can Üner 16-18 yaş döneminde Türk Milli Takımının gedikli oyuncularından biri oldu.

Öğrencilik döneminde tam burslu olarak Amerika’da eğitim hakkı kazanmış olan Üner, eğitimini tamamladıktan sonra Amerikada kalmak yerine ülkesine döndü 2001 yılında profesyonel tenis hayatını bitirip antrenör olarak görev yapmaya başladı.

Can Üner, 2019 yılında Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından ‘Oyuna Olan Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

Ülkemizi Rio Olimpyat oyunlarında ve bir çok turnuvada başarıyla temsil eden Üner 3 yıldır kanser hastalığı ile mücadele ediyordu.

Tenis camiasında herkesle ilgilenmesi, güler yüzü ve pozitif kişiliği ile tanınan Üner ardında yeri kolayca doldurulamayacak bir boşluk bıraktı.

Vefatının ardından öğrencisi Çağla Büyükakçay şunları paylaştı:

Çaağla Büyükakçay’ın Tweeti

Türkiye Tenis Federasyonu’nun Can Üner’in vefatı sonrası yaptığı açıklama ise şöyle: “Ülkemiz tenisinin gururları Çağla Büyükakçay ve Marsel İlhan’ın antrenörlüğünü de yapmış olan, tenis camiamızın önemli değerlerinden hocamız Can Üner’i kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Türk tenisine gönül veren, hayatına dokunduğu her kişide derin izler bırakan merhuma Allah’tan rahmet, başta kıymetli ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı dileriz. Tenis ailemizin başı sağ olsun.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir