2020-Nobel Ekonomi Ödülü Sahibini Buldu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
nobel_ekonomi_odulu_sahibini_buldu

Last Updated on 15 Nisan 2021 by Aslıhan Demiralay

2020 yılının Nobel Ekonomi ödülü sahibini buldu.Stanford Üniversitesi’nden Paul R.Milgrom ve Robert B.Wilson yaptıkları katkılar nedeniyle Nobel Ekonomi Ödülünü almaya hak kazandılar.Söz konusu katkı Açık Artırma/İhale Teorisine ve Formatlarına dair yaptıkları çalışmalar.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi‘nden yapılan açıklamaya göre Ödülün Wilson ve Milgrom’a verilme gerekçesi ise müzayede teorisindeki iyileştirmeler ve yeni müzayede formatlarının icadı olarak açıklandı.

Robert Wilson ortak değere sahip nesneler için geliştirdiği teoriyle teklif verenlerin tahmin ettikleri genel değerin altında bir fiyat teklif ettiğini ortaya koydu. Wilson’ın teorisine göre teklif verenlerin böyle davranmasının nedeni ‘kazanan lanetinden’ korkmaları. Yani ederinden fazla ödeyerek aslında kayba uğramak istemiyorlar.

Paul Milgrom ise hem özel hem de ortak değere yönelik genel bir teori ortaya koydu. Buna göre müzayedelerde teklif verenler birbirlerinin değer tahminlerini bildiklerinde satıcı daha fazla gelir elde ediyor.

Milgrom ve Wilson 10 milyon İsveç Kronu (1,1 milyon dolar) olan ödülü de paylaşacaklar.

Geçtiğimiz yıl bu ödül, yoksulluğu hafifletme konusundaki deneysel çalışmaları için Abhijit Banerjee, Esther Duflo’ya ve Michael Kremer’e verilmişti.

Paul Milgrom 20 Nisan 1948 ‘te Detroit’de doğan Amerikalı ekonomist. Stanford Üniversitesinde Profesör olan Milgrom’un uzmanlığı oyun teorisi ve açık artırma teorisi üzerine.

Robert Butler Wilson 1937’de Nebraska’da doğdu.Paul Milgrom gibi Stanford Üniversitesi’nde profesör olan Wilson özellikle yönetim bilimi ve business economics üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

kara_panterler
Kara Panterler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir