Kara Panterler

Kara Panterler

Last Updated on 13 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

Kara Panter Öz Savunma Partisi

Black Panther Party for Self-Defense

Martin Bormann Hitler’in Ardındaki Adam

Kara Panterlerin Doğuşu

Kara Panterler 1960’lı yılların çalkantılı ortamında ortaya çıkan bir oluşum. Irkçılığın Amerika’da tavan yaptığı, alınan önlemlerin ve verilen hakların yeterli olmadığı bir dönemin sonucu.

Özellikle 1965 yılında Malcolm X’in katledilmesinden sonra bazı değişiklikler yaşandı. Malcolm X’in getirdiği siyahların savunma hakları üzerine fikirler varlığını sürdürmeye devam ediyordu.

1966 yılında Merrti Junior College’in iki Marksist öğrencisi Kara Panterler Öz Savunma Partisi’ni kurdu. Bu iki kişi Huey Percy Newton (1942-1989) ve Robert Geoerge Seale (1936)’di.

Kurulan partinin ilk başlarda ki amacı varoşlarda devriye gezerek polis şiddetine karşı siyahları korumaktı. Zaman içinde misyonu ve beklentileri değişti. Talepler arasında Hükumetin siyahlara tazminat ödemesi, siyahların askerlik dahil Beyaz Amerika’ya karşı hiçbir yükümlülüğünün olmaması ve hapisteki bütün siyahların salıverilmesiydi.

sacco_ve_vanzetti_olayi
Sacco ve Vanzetti Olayı

Kara Panterlerin Hizmetleri

Kara Panterler bu görünen isteklerinin dışında siyah topluma ciddi hizmetler de yaptı. Kreşler, sağlık ocaklarının açılması, çocuklara ücretsiz ayakkabı dağıtmak gibi…

Genellikle toplumun daha düşük gelirli kısmı olan siyah toplum için önemli hizmetlerdi bunlar. 1960’lı yılların sonlarında en yüksek üye sayısına ulaştı.

Bu gelişmenin bir sonucu olarak Kara Panterler Partisi üyeleri ile polis arasında zaman zaman sorunlar yaşandı. Polisle silahlı çatışmalar gerçekleşti. Bu çatışmaların birinde gerçekleşen olaylar nedeniyle bir devriye polisi öldü ve grubun liderlerinden olan Huey Percy Newton hapse atıldı.

Kara Panterlerin tek sorunu polis değildi tabi ki. Amerikan Kongresi bir kaç kez parti hakkında soruşturma açtı. Hatta dönemin tartışmalı FBI Başkanı J.Edgar Hoover Kara Panterler için şöyle söylemişti:

“ABD iç güvenliği açısından bir numaralı tehdit.”

Bu kadar üzerinde durulan, açığı aranan bir oluşumun zarar görmemesi imkansız doğal olarak. 1970’lerin ortalarından itibaren üye sayısı azalan ve güvenilirliğini yitiren parti, şiddet kullanmaktan vazgeçerek geleneksel bir parti görünümüne büründü. Daha çok bir sosyal yardım kuruluşuna dönüştü.

Kara Panterlerin etkili olduğu yıllar 1966’dan 1982’ye kadardı.

Kara Panterler Partisi’nin Üyeleri

Kara Panterler Partisi’nin ilginç üyelerinden bazıları:

Afeni Shakur Davis: Asıl adı Alice Faye Williams olan Afeni Shakur 1947 yılında doğdu. Kara Panterlere girdikten sonra adını değiştirdi. Partiye üye olmanın bedelini Afeni’de ödedi. Hamileyken hapis yattı ve bir çok suçlamayla karşılaştı. Kendi avukatlığını da yapan bu cesur kadın bütün davalardan beraat etti. Hapisten çıktıktan sonra doğum yaptı. Doğan oğlu sonradan ünlü bir ünlü rapçi olan Tupac Amaru Shakur’du.

Albert Pierrepoint İngiltere’nin Son Cellatı

Hatırlanacağı gibi Tupac 1996 yılında bir silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Oğlunun ölümünden sonra gençlere sanat eğitimi sağlayan bir vakıf kurdu. 2016 yılında kalp krizinden hayatını kaybetti.

Katleen Neal Cleaver: 1945 yılında doğan Cleaver Kara Panterler Partisi’nde karar alma biriminde yer alan ilk kadındır. Partinin sözcüsü de olan Cleaver bir çok kampanyanın hazırlayıcısıydı, günümüzde Yale üniversitesinde hukuk profesörü olarak görevine devam ediyor.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
1968_olimpiyat_oyunlari_protestosu
1968 Olimpiyat Oyunları Protestosu
erwin_rommel
Erwin Rommel-Çöl Tilkisi
che_guevara
Che Guevara-İdealist Devrimci

Bir cevap yazın