Erwin Rommel

erwin_rommel

Erwin Rommel-Çöl Tilkisi

Erwin Rommel’in Yaşamı

15 Kasım 1891’de Heidenheim ‘de doğdu 14 Ekim 1944 yılında Ulm’de hayatını kaybetti. Afrika’da ki Alman ordusunun komutanıyken İngilizlere karşı elde ettiği başarılar sebebiyle Çöl Tilkisi (Wüstenfuchs) lakabını aldı.

Babasının isteğiyle 1910 yılında askeri okula girdi oysa kendisi mühendis olmak istiyordu.1912 yılında teğmen rütbesiyle okuldan mezun oldu.Askeri okullarda öğretmenlik yaparak yeni askerlerin eğitimine katkıda bulundu.Piyade Eğitim isimli kitabı (Infanterie Greiften) 1937 yılında basıldı.1938 yılında albay rütbesini aldı ve Savaş Akademisi komutaı oldu ancak bir süre sonra görevden alınarak Hitler’in özel koruma taburunun (LSSAH Führer-Begleitbattalion) komutanlığına getirildi.

Rommel’in II.Dünya Savaşında ki Performansı

1940’ta Fransa’nın işgalinden önce 7.Panzer Tümeni komutanı oldu.Bu tümen daha sonra Hayalet Tümen (Genpester-Division) olarak anılmaya başlandı.Çünkü tümen o kadar hızlı hareket ediyordu ki düşman kuvvetleri de Alman yetkililer de yerlerini tam olarak bilemiyordu.Ana karargaha bir hafta boyunca haber vermediği bile oluyordu.Fransa cephesinde ki başarılarından sonra Afrika’da yenilen İtalyanların yardımı için Kuzey Afrika’ya gönderildi.

Burada dağılmış İtalyan ordusu ile uğraştı ve kendi tümeninden bir kaç kat kuvvetli olan İngiliz ordusunun El-Alamein (Mısır İskenderiye yakınlarında bir şehir) bölgesine kadar geri çekilmesine sebep oldu.Bu dönemde tümeninin sayı ve mühimmat geriliğini zekası ile kapatmaya çalıştı.Tankların arkasına bağladığı malzemelerle çölde yoğun bir toz bulutu çıkarak düşmana çok kalabalıkmış gibi görünmek ,8.8 cm’lik uçaksavarı tanka karşı kullanmak,mayınların etrafına metal kutular gömmek gibi fikirlerle üstün rakiplerine karşı zaferler kazandı.

Müttefik Birlikleri’nin komutanlığına Claude Auchinleck getirildi ve özellikle Tobruk bölgesini Almanların elinden almak için yaptığı taarruz başarılı oldu.Bu durum Rommel’in birliklerine geri çekilme emrini vermesine sebep oldu.Almanların geri çekilmesini fırsat bilen İngiliz kuvvetleri Almanları takip etmeye başladı.Ancak Rommel ani bir kararla saldırıya geçti ve bunu beklemeyen İngiliz birlikleri Tobruk’a geri çekilir.

Ocak 1942’de Rommel Alman ordusunun çekildiği haberinin yayılmasını emretti.Buna İngiliz kumandanı çok inanmasa da bilgiyi doğrulamak mümkün değildi.Haberin yayılmasından bir kaç gün sonra Alman birlikleri olanca kuvvetleri ile İngilizlere karşı taarruza geçti ve İngilizler 33000 askerle teslim olmak zorunda kaldı.

Geri çekilen İngiliz birliklerinin başına Bernard Mongomery getirildi ve durağan savaşın ustalarından biri olan Montgomery Rommel’in saldırılarını savuşturmayı başardı.1 Eylül’de Rommel yenilgiyi kabul etti ve geri çekildi.Malta tarafından gelen ikmalin de kesilmesi ile Alman birliği çok zor duruma düştü.Bütün dezavantajlarına rağmen Kasarin Geçidi Savaşında Amerikan birliklerinin büyük zayiat vermesine sebep oldu.

Almanya’ya dönen Rommel’e bir süre görev verilmedi ancak savaş aleyhine dönen Hitler Fransa Sahili’ni koruması için O’na tekrar görev verdi. Rommel olası bir saldırının denizden geleceğini düşündüğü için çeşitli önlemler almaya çalıştı ancak Hitler kendi planını uygulamaya koydu ve sahili korumak yerine iç bölgelerde konuşlandırılacak tank birliğine öncelik verdi.Ancak bu plan askeri bir hataydı .Müttefik kuvvetlerinin sayıca üstünlüğü de eklenince askeri bir bozgun oldu.

Lenin’in Hayatı ve Ekim Devrimi

Erwin Rommel’in Ölümü

17 Haziran 1944’te Rommel makam aracına yapılan saldırı sonucu ciddi şekilde yaralndı tam da bu sırada Hitler’e bir suikast girişimi yapıldı.Girişim başarısız olsa da Alman ordusu içinde ciddi bir souşturma başlatıldı. Rommel’in yardımcılarından birinin suikastle bağlantısı oldu sonucuna varıldı ve bu Rommel’i de bir şüpheli haline getirdi.

Bazı sorgulamalar sırasında Rommel’in adının verilmesi sebebiyle suikastle bağlantısı varmış gibi bir algı oluştu. Hitler Tuğgeneralin ölmesine karar verdi.Ancak halkın sevgilisi kahraman bir askeri yargılamayı göze alamayan Hitler Rommel’e intihar seçeneğinin sunulmasını istedi.Böylece Rommel’e askeri bir cenaze töreni yapılacaktı ve ailesinin güvenliği hakkında endişe etmesine gerek kalmayacaktı.

Bunun üzerine Rommel intihar seçeneğini kabul etti.Yanında iki general varken intihar etti .Emir üzerine cesedine otopsi yapılmadı.

Daha sonra Hitler Rommel’in acılı eşine bir telgraf çekerek taziye mesajı vermeyi de ihmal etmedi. Hitler Rommel’in askeri cenaze töreniyle gömülmesine izin verdi.196 yılında Rommel’in adı bir savaş gemisine verildi ve adına yapılmış bir müze olan tek 3.Reich üyesi oldu.

Rommel öldüğü zaman henüz 15 yaşında olan oğlu Manfred Rommel (1928-2013) daha sonra Stuttgart Belediye Başkanlığı yaptı.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

heniz_guderian
Heinz Guderian
lenin_kimdir
Lenin’in Hayatı ve Ekim Devrimi
gokdelen_tepesinde_ogle_yemegi
Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği

Bir cevap yazın