Lenin Kimdir?

lenin_kimdir

Rus Devrimi’nin mimarı Lenin Kimdir?

Vladimir Ilyiç Ulyanov bilinen adıyla Lenin 150 yaşında.22 Nisan 1870’de Simbirsk (şimdiki adı Ulyanovsk) ‘de doğan Lenin 21 Ocak 1924’de Moskova’da öldü.

III.Enternasyonalin ve Rus Komunist Partisinin kurucusu ve Marksist-Leninist ideolojinin fiziki lideri.

Lenin’in Ailesi

Etnik yapısı değişik ırklardan gelen bir ailede doğan Lenin’in üç kız ve iki erkek kardeşi vardı. Babası ve annesi öğretmendi Anna,Dimitri ve Maria’da sosyalist mücadeleye aktif olarak katıldı. Olga üniversite kariyeri nedeniyle devrimci harekete katılmadı ancak henüz 20 yaşında hayatını kaybetti ve ağabeyi Aleksandr Halkın İradesi Patisi üyesiydi ve Çar III.Aleksandr’a karşı düzenlene bir suikaste katıldığı için genç yaşta idam edildi. içindeydi.Kazan üniversitesinden atıldıktan sonra St.Petersburg Üniversitesi’nde hukuk okudu.1891 yılında avukatlık lisansını aldı.Latince ve Yunanca bilen Lenin Almanca,İngilizce ve Fransızca da öğrendi.

Lenin’in Devrimci Çalışmaları

1893 yılında St.Petersburg’a yerleşti Marksizm ve devrimci hareketler üzerine çalışmaya başladı.İşçileri bilinçlendirmek için basılan bazı yayınları bizzat kendisi yazdı.

1895 yılında Rusya’dan ayrıldı ve bazı sürgün Ruslarla iletişim kurmak ve Rusya’da Komünist Parti kurulması için nabız yoklamaktı.

Daha sonra Lenin ve komünist Partinin bir çok ileri geleni tutuklandı ve Lenin bir yıldan fazla süre hapiste kaldı.Burada bazı taktikler uygulayarak hapishane yönetiminin engellerine rağmen yazılarını yazmaya devam etti.Görünmez yazıyla yazılan bildiriler hazırlamak gibi.Sürgüne gönderildi.Bu arada Nadejya Konstantinova Krupskaya ile evlendi.

1900 yılında serbest kaldı ve çalışmalarına bıraktığı yerden devam etmeye gayret gösterdi.Gazete kuruluş çalışmaları ve bir kaç kitap yazdı.

1905 Devrimi yenilgisi sonrası Finladiyaya gitti.Rusyadan ayrıldığı dönemde bir çok broşür ve kitap yayınladı ve bazı gazetelerin kurulmasında fikir babalığı yaptı.

Lenin 1917 Şubat Devrimi’nin ardından Rusya’ya döndü ve faaliyetlerine tekrar başladı.1917 yılının Temmuz ayında bolşeviklere karşı yapılan karşı devrimci saldırılar nedeniyle tekrar Finlandiya’ya gitti.Bu dönemde yine yazınsal çalışmalarına devam etti ve kitaplar yazdı.Ekim Devrim’nin başarısı nedeniyle Sovyet Hükümeti’nin Başkanı oldu.Ancak iç savaş nedeniyle ülke hemen toparlanamadı Aralık 1922’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kuruldu.

lenin_sozleri
Lenin Pulu

Lenin’in Ölümü

Lenin 1918’de bir suikast girişimine maruz kaldı ve 1922 yılında omuriliğinde hala bu kurşun duruyordu.Art arda geçirdiği felçler yüzünden 1923 Mart’ında konuşma yeteneğini yitirdi ve 1924 yılında ölene kadar yatağa bağımlı kaldı.

En Önemli Eserleri

Marksist Felsefe Klavuzu

Sosyalizm ve Din

Devlet ve Devrim

Ne Yapmalı

Karl Marx

Sol Radikalizm

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir?

gokdelen_tepesinde_ogle_yemegi
Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği
heinz_guderian
Heinz Guderian
erwin_rommel
Erwin Rommel

Bir cevap yazın