Heinz Guderian

Heinz Guderian

Heinz Guderian. Dünya tarihinin efsanevi generallerinden biri olan Heinz Guderian, strateji yeteneği, komuta becerisi ve tank savaşına getirdiği yeniliklerle hatırlanır.

Heinz Guderian’ın Hayat Hikayesi

Heinz Wilhelm Guderian 1888’de doğdu ve 1954’de hayatını kaybetti. II. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunun generaliydi ve savaş sonrası anılarını yazdı.

Komutan olan babası gibi genç yaşta orduya katıldı ve 1914’te I.Dünya Savaşı’nda Alman Ordusu’nda görev aldı. Özellikle durağan tank savaşının faydasız olduğunu görerek tank savaşı üzerine yıldırım savaşı (blitzkrieg) taktiğini geliştirdi. Bu taktik düşman hatlarında gedik açarak ve çevirme taktiği kullanarak başarı kazandı.

Heinz Guderian Erwin Rommel ve Karl Doenitz ‘le beraber en büyük generaller olarak görülür. Savaş sırasında birliklerinin hızlı hareket etmesi nedeniyle hızlı Heinz ve birliklerine de Guderian’ın Tankları ismi verildi.

1938’de Achung -Panzer (Dikkat Tank) kitabını yazdı. Aynı yıl zırhlı birlikler komutanlığına getirildi.1941’de Guderian komutasındaki ordu Moskova’ya en çok yaklaşan Alman Birliği’ydi. Fakat bu aşamada Hitler’le anlaşmazlığa düştü. Guderian bu kadar yaklaşmışken Moskova’yı almak gerektiğini düşünüyordu ancak Hitler O’na ve komutasında ki orduya beklemesini emretti. Bu olay sonrası Heinz Guderian 25 Ekim 1941’de görevden alındı.

lenin_kimdir
Lenin’in Hayatı ve Ekim Devrimi

Şubat 1943’de savaşın Almanya aleyhine dönmesi üzerine Hitler, Guderian’ı zırhlı birlikler genel müfettişliğine atadı.1944 yılında Hitler’e yapılan suikast girişiminin ardından bir çok generalin görevden alınması ya da idam edilmesi üzerine Guderian’ı genelkurmay başkanlığına atadı.

Aslında Guderian savaşın Almanya adına bir geleceği olmadığını görüyordu ancak görevi kabul etmekten başka şansı yoktu. Mart 1945’de yine Hitler tarafından görevinden alındı.

II.Dünya Savaşı Sonrası Heinz Guderian

Guderian ve emrinde ki askerler 1945’te Amerikan ordusuna teslim oldu.1948 yılında serbest bırakılana kadar savaş esiri olarak kaldı. Hakkında yapılan araştırmalarda savaş suçu işlemediğine karar verildi. Naziler iktidardayken parti üyesi olmadığı ve siyasete karışmadığı için savaş sonrasında da bir Nazi olarak görülmemiştir.

Savaştan sonra Panzer Leader (Bir askerin Anıları )isimli bir kitap yazdı ve büyük başarı sağladı.

Savaş sonrası bir çok kez İngiliz gazilerle bir araya geldi.1954 yılında 65 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

lenin_kimdir
Lenin’in Hayatı ve Ekim Devrimi
erwin_rommel
Erwin Rommel Hayatı ve Kariyeri
en_iyi_tarih_kitaplari
En İyi Tarih Kitapları

Bir cevap yazın