En İyi Psikolojik-Gerilim Filmleri

en_iyi_psikolojik_gerilim_filmleri

En iyi psikolojik gerilim filmleri denince akla gelen bir çok filmin içinde ortak filmler olduğu gibi herkes için bambaşka filmler de mevcut. Bu listede en çok akla gelen psikolojik gerilim filmleri olduğu gibi daha az bilinen türün iyi örneklerini de eklemeye çalıştık.

En İyi Psikolojik-Gerilim Filmleri

Kuzuların Sessizliği(The Silence of the Lambs)-1991

Jonathan Demme’den bol Oscarlı bir psikolojik gerilim filmi. Demme’in yönettiği yapım Thomas Harris’in aynı adlı romanından uyarlama. Baş rollerde Anthony Hopkins, Jodie Foster ve Anthony Heald yer alıyor. Kadınları kaçırıp derilerinden kıyafet yapmak için öldüren bir seri katili yakalamak için verilen mücadele. enç bir FBI ajanı bu katili yakalamak için halihazırda hapiste olan yamyam bir katilden yardım almaya çalışır.Bu katil genç ajanın ağzından çocukluğuna dair bilgileri tek tek alırken,bir yandan da diğer katil hakkında bilgiler de verir.

En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi kadın oyuncu ve en iyi erkek oyuncu dallarında toplamda 5 Oscar kazandı.Filmin imdb notu:8,6. 19 milyon dolara mal olan film Dünya çapında 272 milyon dolar hasılat elde etti.

Filmin ilginç özelliklerinden biri filmde aranan asıl katilin Amerika’da gerçekten yaşamış birinden ilham alınarak yaratılan bir karakter olması.1906 yılında Wisconsin’de doğan Ed Gein sorunlu bir çocukluğun ardından annesinin ve abisinin ölümünden sonra tamamen yalnız kalır. Annesine olan aşırı bağımlılığı kadın vücuduna bir zaafa dönüşür. Bir yandan da annesini canlandırmaya çalışır ancak tabi ki bunu başaramaz. Mezarlardan çaldığı kadın cesetlerinden kıyafet ve aksesuar diker bu arada iki kişiyi de öldürür ve yakalandıktan sonra bütün hayatını akıl hastanesinde geçirir ve 1984 yılında hayatını kaybeder.

Kuzuların Sessizliği(The Silence of the Lambs)-1991-Trailer
en_iyi_politik_filmler
penceredeki_kadin_2021
Penceredeki Kadın-2021

Yedi(Seven)-1995

Daha önce polisiye-gizem filmleri kategorisinde de ele aldığımız çok yönlü film. David Fincher’ın yönettiği baş rollerde Brad Pitt,Morgan Freeman ve Kevin Spacey’in yer alığı yapım Hristiyanlıktaki yedi ölümcül günahı (Kibir,Açgözlülük,Şehvet Düşkünlüğü, KıskançlıkHasetlik, Oburluk, Öfke, Tembellik) işleyenleri günahlarına uygun olduğunu düşündüğü bir şekilde öldüren bir seri katili konu alıyor. Bu katilin peşinde iki polis ve O’nu yakalama serüvenleri usta işi bir psikolojik gerilim haline geliyor.özellikle sürprizli sonu ile de dikkat çeken film türün en iyi örneklerinden.

En iyi kurgu dalında Oscar adayı olan filmde, Brad Pitt’in rolü için önce Denzel Washington düşünüldü ancak Washington senaryoyu karanlık kötü bulduğu için kabul etmediğini söyledi. Ayrıca filmde john Doe’nun bütün kitapları film için yapıldı. Kitapların hazırlanması yaklaşık 2 ay sürdü. 1995 yılının en çok gişe elde eden 7.filmi oldu. Yaklaşık 33 milyon dolara mal olan yapım Dünya çapında 327 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Film en iyi kurgu dalında Oscar’a aday olan filmin imdb puanı:8,6

Yedi(Seven)-1995-Trailer
en_iyi_politik_filmler
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler

Altıncı His (The Sixth Sense)-1999

I see dead people cümlesiyle akıllara kazınan film.Aynı zamanda yönetmen M.Night Shyamalan’ın dünyaca tanınmasını sağlayan yapım olma özelliğini de taşıyor.Baş rollerde Bruce Willis ,Haley Joel Osment,Tony Collette yer alıyor.Sorunlu bir çocuk olan Cole eşi ile anlam veremediği sorunlar yaşayan bir psikolog olan Malcolm’la görüşmeye başlar.Ancak psikolog çocuğun söylediği bazı şeylere başta inanmasa da sonradan Cole’un haklı olabileceğini düşünür.Çok sürprizli sonu ile de dikkat çeken film başarıolı bir psikolojik gerilim.

En iyi film,en iyi yönetmen,en iyi yardımcı erkek oyuncu,en iyi yardımcı kadın oyuncu,en iyi senaryo ve en iyi kurgu dalında Oscar’a aday oldu. imdb notu:8,1.Yaklaşık 40 milyon dolara mal olan film dünya çapında 672 milyon dolar hasılat yapma başarısı gösterdi.

Altıncı His (The Sixth Sense)-1999-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Cinnet (The Shining)-1980

Stephen King‘in aynı adlı romanından uyarlanan filmi usta sinemacı Stanley Kubrick yönetti. Jack Nicholson,Shelley Duvall ve Scatman Crothers baş rollerde yer alıyor.Alkolik yazar Jack Torrence kapalı olduğu sezonda bir otele göz kulak olma işini kabul eder.Karısı ve oğluyla otele giden Jack burada garip olaylar yaşandığını hisseder.Daha önce orada çalışmış bir bekçi eşini ve ikiz kızlarını öldürmüştür. Jack bu ruhların etkisi altına girmeye başlar.

Filmin yönetmeni Kubrick en çok tekrar yaptıran yönetmenlerden biridir.Filmin banyo sahnesinin 127 kez çekildiği söylenir. imdb puanı:8,4.

19 milyon dolar bütçesi olan film Dünya çapında 44 milyon dolar hasılat elde etti.

Cinnet (The Shining)-1980-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Sapık (Psycho)-1960

Robert Bloch’un romanından uyarlanan filmin yönetmeni Alfred Hitchcock olurken baş rollerde Janet Leigh,Anthony Perkins ve John Gavin yer alıyor.Konusu ve işlenişi ile sinemada bir devir açtığını söylemek çok yanlış olmaz.Sorunlu anne-oğul ilişkileri, çift kişilik gibi kavramları gülünç olmadan anlatan bir film. Marion bir müşterinin 40.000 dolarını alıp sevgilisinin yanına gitmeye çalışan bir genç kadındır.Yolda bir motelde mola verir ancak motel sahibinin annesi Marion’un orada olmasından çok hoşlanmaz. Özellikle duş sahnesi ile akıllara kazınan film 806 bin dolara mal oldu ve Dünya çapında 32 milyon dolar gişe elde etti. Film ülkemizde 1965 yılında gösterime girdi.

Alfred Hitchcock romanın film haklarını anonim olarak yazar Robert Bloch’tan 9 bin dolara satın aldı ve sürpriz sonu açığa çıkmasın diye olabildiğince çok kopya satın aldı.

En iyi yardımcı kadın oyuncu,en iyi yönetmen,en iyi sinematografi ve en iyi sanat yönetimi dallarında Oscar’a aday oldu. imdb puanı:8,5.

Alfred Hitchcock’un en iyi filmleri ile ilgili yazıya ulaşmak için:En İyi Alfred Hitchcock filmleri.

Sapık (Psycho)-1960-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Dövüş Klübü(Fight Club)-1999

Provokatif yazar Chuck Palahniuk’un kitabından uyarlanan filmi David Fincher yönetti.Baş rollerde Brad Pitt,Edward Norton ve Helena Bonham Carter yer alıyor.Uyku sorunu yaşayan genç bir adam doktorunun tavsiyesi ile bir terapi grubuna katılır.Burada Marla isimli bir kadınla ve hayatını değiştirecek Taylor Durden isimli bir adamla tanışır. Taylor bu genç adamı Dövüş Kulübü’ne alır.Dövüş Kulübü’nün ilk kuralı Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşmadır.Sürpriz sonu ve gelişmeleriyle ilginç bir film.En iyi ses efekti dalında Oscar’a aday olan filmin imdb puanı:8.8.

Dövüş Klübü(Fight Club)-1999-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Gece Hayvanları(Nocturnal Animals)-2016

Modacı Tom Ford’un yönettiği ikinci film. Austin Wright’ın Tony and Susan isimli romanından uyarlanan muhteşem film. Susan New York’da yaşayan bir müze yöneticisidir.İlk evliliğini çok başarılı olmayan bir yazarla yapan Susan Tony isimli bu yazardan ayrılınca sosyetik,zengin ve başarılı bir adamla evlenir. Tony’de bir lisede edebiyat öğretmeni olarak mütevazi bir yaşam sürer.Birbirleriyle irtibatı kalmayan bu ikili Tony’nin yazdığı kitabı Susan’a göndermesiyle bağlantıya geçmiş olurlar.Susan bir yandan kitabı okurken bir yandan Tony ile geçen günlerini düşünür.Kitapla yaşadıkları olaylar arasında ki paralellikleri ve Tony’nin kendisini nasıl gördüğünü de fark eder.

Bu filmle ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayın…

İçinde bir çok gönderme olan ve insan hayatına derin bir bakış atma imkanı sağlayan filmde baş rollerde Amy Adams,Jake Gyllenhall,Michael Shannon ve Aaron Taylor-Johnson yer alıyor.En iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar adayı olan filmin imdb puanı:7,5.

Gece Hayvanları(Nocturnal Animals)-2016-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Kayıp Kız(Gone Girl)-2014

Gillian Flynn’in aynı adlı romanından uyarlama bir psikolojik gerilim.David Fincher’in yönettiği filmin baş rolünde Ben Affleck,Rosamund Pike,Tyler Perry ve Carry Coon yer alıyor.Evlilik yıl dönümlerinde genç bir kadın olan Amy kaybolur.Böyle durumlarda her zaman olduğu gibi ilk olarak eşinden şüphelenilir.Eşi Nick’in gizli ilişkisinin ortaya çıkması şüpheleri artırır.Ancak bu olayda hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Flashbacklarla ilerleyen film uzun yıllar akıllardan çıkmayacak bir olay örgüsüne sahip.

En iyi kadın oyuncu dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:8,1.

Kayıp Kız(Gone Girl)-2014-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Tutsak(Prisoners)-2013

Son zamanların başarılı yönetmeni Denis Villeneuve’in yönettiği filmde baş rollerde Hugh Jackman,Jake Gyllenhall,Terrence Howard ve Paul Dano yer alıyor. İki kız çocuğu kendi mahallelerinde kaybolur.Polisin uğraşları sonuç vermediği için kızlardan birinin babası olan Keller Dover adaleti kendi bulmaya çalışır.Polis olan dedektif Loki’den de yardım alan Keller kendini suçlu ve masumun karıştığı bir davanın içinde bulur.Kurbanların da suçlu kişiler haline gelebildiği flu bir alandır bu.Özellikle Hugh Jackman’ın oyunculuğunun da çok dikkate değer bir seviyede olduğunu hatırlatmakta fayda var.

En iyi sinamatografi dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:8,3.

Tutsak(Prisoners)-2013-Trailer

Geçmişten Gelen(The Gift)-2015

Ünlü Avustralyalı aktör Joel Edgerton’un yazıp-yönettiği ve baş rollerinden birini üstlendiği psikolojik gerilim filmi. Filmde Edgerton’ın dışında Jason Bateman ve Rebecca Hall’de rol alıyor. Simon ve Robyn evli bir çifttir. Simon’ın eski bir arkadaşı olan Gordo’yla karşılaşırlar. Zamanla Gordo çiftin evine habersiz ziyaretler yapmaya ve sürpriz hediyeler göndermeye başlar. Bu durumdan rahatsız olmaya başlayan genç çift ve adam arasında bir gerilim başlar. Geçmişin sırlarının ortaya dökülmesiyle beraber olaylar başka bir yöne doğru ileriler. Sürprizli sonu, dozunda gerilimi, iyi oyunculuk ve senaryosuyla psikolojik gerilim filmlerinin en iyilerinden.

5 milyon dolar bütçeyle çekilen film 58 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,0.

Geçmişten Gelen(The Gift)-2015-Trailer

en iyi psikolojik gerilim-filmleri

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_felaket_filmleri
En İyi Felaket Filmleri
en_iyi_mafya_filmleri
En İyi Mafya Filmleri
iskandinav_polisiye_filmleri
İskandinav Polisiye Filmleri

Bir cevap yazın