Penceredeki Kadın

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Last Updated on 12 Eylül 2023 by Aslıhan Demiralay

Penceredeki Kadın Netflix’in 14 Mayıs 2021’de gösterime giren iddialı filmlerinden biri. Orijinal adı The Woman in the Window olan Penceredeki Kadın gizem gerilim türünün iyi örnekleri arasında.

The Woman In The Window Filmi Konusu

Penceredeki Kadın filminde psikolog olan Anna Fox’un hikayesine odaklanıyoruz. Agorofobik (Evi terk etme korkusu olarak da bilinir. Kişi açık alana çıkamaz.) olan Anna, New York’da eski ve büyük bir evde yaşayan bir kadın ve binada kendisinden başka sadece alt katta yaşayan kiracısı var. Eşinden ve 8 yaşındaki kızından ayrı olan genç kadın günlerini her gün onlarla telefonda konuşarak, psikoloğuyla görüşerek ve evinin karşısındaki binayı gözetleyerek geçirir.

sharp_objects
Sharp Objects (2018)-Amy Adams

Karşı binaya yeni bir ailenin taşınması rutin hayatında büyük bir değişiklik yaratır. Önce ailenin 16 yaşındaki oğlu Ethan’la tanışan Anna ailede bazı sorunlar olduğunu düşünmeye başlar. Daha sonra Ethan’ın annesi Jane’le tanışıp onunla vakit geçiren Anna, ilaçlarıyla birlikte içki içtiği için her zaman kendinde değildir. Bir gece Jane’in bıçaklanıp, kanlar içinde kaldığını gördüğünde polisi arayan Anna , polisten beklemediği bir tepkiyle karşılaşır. Polis kadına inanmadığı gibi O’nu daha önce görmediği bir Jane’le tanıştırır.

Gördüğü olaya kimseyi inandıramayan Anna bir süre sonra kendinden şüphelenmeye başlar. Alfred Hitchcock‘un Arka Pencere( Rear Window) ve Kaybolan Kadın( The Lady Vanishes) filmlerine göndermeler yapan Penceredeki Kadın özellikle çok sürprizli sonu ve farklı çekim teknikleriyle ve dikkate değer bir gizem-gerilim filmi.

en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye Gizem Filmleri

Pencereki Kadın Teknik Ayrıntılar

A. J. Finn’in aynı adlı romanından uyarlanan Penceredeki Kadın filminin senaryosu Tracy Letts’e ait. Yapımın yönetmeni The Darkest Hour ve Aşk ve Gurur fillerinden tanıdığımız Joe Wright. Baş rollerde Amy Adams, Oscar’lı oyuncu Gary Oldman, bir başka Oscar’lı oyuncu Julianne Moore, Jennifer Jason Leigh, Anthony Mackie ve Wyatt Russell yer alıyor.

Penceredeki Kadın filminin IMDB puanı: 5,8. Ancak bu puan filmin gösterimi çok yeni olduğu için değişebilir. Rotten Tomatoes ölçüsü TOMATOMETER’de ise %30.

amy_adams
Amy Adams 85.Oscar Ödül Töreninde

Penceredeki Kadın filminde baş rol oynayan Amy Adams’a ayrı bir parantez açmadan olmaz. 1974 yılında İtalya’da dünyaya geldi. 7 çocuklu Mormon kökenli bir ailede büyüyen Amy Adams, küçük yaşlardan itibaren okul korosunda şarkı söyledi. Bir kaç televizyon denemesinden sonra ilk büyük çıkışını 2002 yapımı Sıkıysa Yakala ( Catch Me If You Can) filmiyle yakaladı. Bu filmden sonra bir çok başarılı filmde rol alan Amy Adams 6 kez Oscar’a aday olsa da ödülü henüz kazanamadı. 2015 yılından beri kendisi gibi oyuncu Darren Le Gallo ile evli olan Adams’ın bu evlilikten bir kız çocuğu bulunuyor.

Amy Adams’ın En Önemli Filmleri

Junebug(2005)En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar Adayı
Doubt-Şüphe(2008) En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar Adayı
The Fighter-Dövüşçü( 2011)En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar Adayı
The Master-Usta (2013)En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar Adayı
American Hustle-Düzenbaz(2013) En İyi Kadın Oyucu Oscar Adayı
Vice:Gölge Adam(2018)En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar Adayı
The Arrival-Geliş(2016)
Nocturnal Animals-Gece Hayvanları(2016)
Amy Adams’ın En Önemli Filmleri
The Woman In The Window-Penceredeki Kadın -2021-Trailer
nosferatunun_yonetmeni_f_w_murnau
Nosferatu’nun Yönetmeni F.W.Murnau
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
stephen_king_den_lisey_nin_hikayesi
Stephen King’den Lisey’nin Hikayesi
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
40_yonetmen_favori_korku_filmini_acikladi
40 Ünlü Yönetmen Favori Korku Filmini Açıkladı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir