Korku Filmleri

korku_filmleri

Sinemanın ilk yıllarından beri en çok dikkat çeken film konularından biri de korku filmleri. Günümüzde en çok gişe elde eden filmler genellikle korku filmleri ve süper kahraman filmleri, geçmişte günümüze korku filmlerine bir bakış…

En İyi Korku Filmleri

Saw-Testere(2004)

Daha sonra bir seriye dönüşen ilginç film. Birbirini tanımayan iki kişi bir odada uyanır. Her ikisi de oraya nasıl geldiğini hatırlamaz. Geçen zaman içinde bir seri katilin oyununda bir piyon olduklarını keşfederler. James Wan’ın yönettiği filmin senaryosu da James Wan ve Leigh Whannell’e ait. Baş rollerde Cary Elwes, Danny Glover ve Leigh Whannell yer alıyor. Düşük bütçeli bağımsız sayılabilecek film gişede büyük başarı elde etti. 1.200.000 dolara mal olan film, Dünya çapında 100 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Filmle ilgili ilginç notlara gelirsek, yapımın pre-production’u sadece 5 gün sürdü. Tüm filmin çekimi toplam 18 günde tamamlandı. BBC’nin haberine göre yapım-hasılat oranına göre en karlı korku filmi oldu. Film doğrudan video piyasası için yapıldı ancak ilk gösterimlerde elde edilen olumlu görüşler nedeniyle sinemalarda gösterime girdi. Ünlü aktör Danny Glover’ın tüm sahnelerinin çekimi toplam 2 günde tamamlandı. Devam filmleri aynı etkiyi yaratmasa da sinema tarihine geçen bir seri oldu.

Tester-Saw(2004)-Trailer
saw_2004

 Suspiria (1977)

Ünlü yönetmen Dario Argento’nun kült filmi. Prestijli bir Alman bale akademisinde yeni gelen Amerikalı öğrenci bazı ilginç şeyler keşfeder. Bu arada okulda cinayetle de işlenir. Ancak bu cinayetler aslında okulda bulunan daha büyük bir sorunu paravanıdır. Yönetmen Dario Argento’nun senaryosunu Daria Nicolodi ile birlikte yazdığı filmde Jessica Harper, Stefania Casini ve Flavio Bucci baş rolde yer alıyor.

Argento’nun baş yapıtı olarak görülen filmin 2018 yılında Dakota Johnson’ın baş rolde olduğu bir yeniden çevrimi de yapıldı.

Suspiria(1977)-Trailer
suspiria_1977

Get Out-Kapan(2017)

2017 yılının sürpriz filmlerinden biri. Jordan Peele’in senaryosunu yazıp yönettiği filmde Daniel Kaluuya, Allison Williams, Catherine Keener, Bradley Whitford ve Caleb Landry Jones baş rolde. Beyaz bir sevgilisi olan siyahi bir genç adam, hafta sonu kız arkadaşını ailesiyle tanışmaya gider. Başta her şey yolunda görünse de büyük sürprizler yaşanmak üzeredir. En iyi orijinal senaryo dalında Oscar kazanan film ayrıca en iyi film, en iyi erkek oyuncu (Daniel Kaluuya) ve en iyi yönetmen(Jordan Peele) dallarında da Oscar’a aday oldu. 4,5 milyon dolara mal olan film Dünya çapında 255 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı:7,7.

Get Out-Kapan(2017)
get_out-2017
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler

The Exorcist-Şeytan(1973)

12 yaşındaki bir çocuk gizemli bir güç tarafından ele geçirilince annesi 2 rahipten çocuğunu kurtarması için yardım ister. Şeytan çıkarma filmleri furyasının başlamasına sebep olan yapımın daha sonra devam filmleri de çekildi. William Friedkin’in yönettiği filmin senaryosu, William Peter Blatty’nin romanından yine Blatty tarafından yazıldı. Baş rollerde Ellen Burstyn, Max von Sydow,Jason Miller ve Linda Blair baş rolde. En iyi uyarlama senaryo(William Peter Blatty) ve en iyi ses dallarında Oscar kazanan film, toplam 10 dalda bu ödüle aday oldu. 11 milyon dolara mal olan film Dünya çapında 441 milyon dolardan fazla gişe başarısı elde etti. IMDB puanı:8,0.

Film aynı zamanda usta aktör Lee J.Cobb’un hayatını kaybetmeden önce oynadığı son filmlerden biri. Cobb yapımda Teğmen Kinderman rolünde yer alıyor. The Exorcist 3 filminde Teğmen Kinderman rolünde George C.Scott yer aldı.

Film çekilmeye başlamadan önce Father Karras rolü için Jack Nicholson düşünüldü fakat yönetmen Friedkin Nicholson’ın yeterince kutsal görünmediğini düşündüğü için rol Jason Miller’a gitti. Father Merrin rol iiçin ise Marlon Brando düşünüldü ancak yine yönetmen Friedkin itiraz etti. Çünkü Brando büyük bir yıldızdı ve filmde rol alırsa bu bir Brando filmi olarak anılacaktı.

The Exorcist-Şeytan(1973)-Trailer
the_exorcist_1973

Sinister-Lanet(2012)

Eski popüler günlerine dönmek isteyen bir gerçek suç yazarı, ailesiyle taşındığı yeni evde araştırmakta olduğu bir cinayete ait kanıtlar bulur. Gerilimin bir an durmadığı filmin yönetmeliğini Scott Derrickson yaparken senaryo ise Derrickson ve C.Robert Cargill’e ait. Baş rollerde Ethan Hawke, Juliet Rylance, James Ransone ve Fred Thompson yer alıyor. 3 milyon dolar bütçesi olan film Dünya çapında 82 milyon dolardan fazla gişe elde etti. 2015 yılında bir de devam filmi çekildi. IMDB puanı: 6,8.

Senarist Robert Cargill filmin konusunu Halka filmini izledikten sonra gördüğü bir kabustan etkilenerek oluşturdu. Baş roldeki Ethan Hawke filmde bir yazarı canlandırıyor, oyuncu gerçek hayatta da 2 roman yazdı. The Hottest State (1996) ve 2002 yılında basılan Ash Wednesday.

Sinister-Lanet(2012)-Trailer
sinister_2012
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri

Poltergeist-Kötü Ruh-1982

1980’li yıllardan gelen bir korku filmi. Daha sonra adı lanetliye çıkan filmin yönetmeni, korku filmlerinden tanıdığımız Tobe Hopper. Steven Spielberg’in hikayesinden Spielberg’in kendisi, Michael Grais ve Mark Victor tarafından yazılan senaryosu yazıldı. Bir mezarlığın üzerine inşa edilen evde yaşayan aile başlarda sorun yaşamaz. Ancak bir süre sonra hayaletler evde yaşayan aileye musallat olur ve evin küçük kızını bir başka boyuta kaçırırlar.

Filmin baş rollerinde Craig T.Jones, JoBeth Williams, Dominique Dunne, Zelda Rubinstein ve Heather O’Rourke yer aldı. Filmin lanetli olduğu söylentileri ise ailenin küçük kızını canlandıran Heather O’Rourke’un 1988 yılında henüz 13 yaşında kalp rahatsızlığından hayatını kaybetmesi ve ablasını oynayan aktris Dominique Dunne’ın da henüz 22 yaşındayken, filmin gösterime girdiği yıl bir cinayete kurban gitmesi. Ayrıca filmde anneyi canlandıran JoBeth Williams’da filmde oynarken bazı tuhaf olayların meydana geldiğini açıkladı.

Günümüzde acı olaylarla da hatırlanan film gösterime girdiğinde büyük bir başarı elde etti. 10 milyon dolar bütçeyle çekilen film, 77 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Sonraki yıllarda devam filmleri de çekilen yapım en iyi görsel efekt, en iyi ses efekti ve en iyi müzik dallarında, toplam 3 Oscar ödülüne aday oldu. IMDB puanı: 7,3.

Poltergeist-Kötü Ruh-1982-Trailer
poltergeist_1982

Vuelven-Tigers Are Not Afraid(2017)

Meksika’dan gelen bu korku filminde 10 yaşındaki bir çocuk olan Estrella’nın 3 dileği vardır. Bu dileklerden biri annesinin geri dönmesidir ve bir gün annesi geri döner. Ancak kadın ölür ve bu kez her yerde Estrella’nın peşindedir. Annesinin hayaletinden korunmak isteyen çocuk yetimlerden oluşan bir çeteye katılır. Issa López’in yazıp, yönettiği filmin baş rollerinde Paolo Lara ve Juan Ramón López yer alıyor. Filmin IMDB notu:7,0.

Filmin kadrosunda bulunan çocuk oyuncular tamamen amatör isimler. Bu filmin çekimleri başlamadan önce çocuk oyuncular bir oyunculuk koçu ile çalışmalara katıldılar.

Filmin çekimleri sırasında senaryonun kronolojik sırası takip edildi ve çocukların doğal tepkilerinin yakalanması için tüm senaryoyu görmelerine izin verilmedi.

Guillermo Del Toro’nun hazırladığı en iyi filmler listesinde 8 numarada yer aldı. Usta korku yazarı Stephen King “ Bu hem sert hem de dokunaklı bir film. 2 dakika sonra onun büyüsüne kapıldım” dedi.

Vuelven-Tigers Are Not Afraid(2017)-Trailer
vuelven_2017
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye-Gizem Filmleri

Dead Ringers-Ölü İkizler(1988)

İkizlerle ilgili korkuları körükleyen filmlerden biri. Mantle kardeşler her ikisi de jinekolog olan ikiz kardeşlerdir. Fiziksel olarak ayırt edilemeyen kardeşlerden biri diğerine göre daha öz güvenli ve kadınlarla ilişkilerinde daha dominanttır. Öz güvenli kardeş bir kadından sıkıldığında birlikte olduğu kadını, bu kadının haberi olmadan erkek kardeşine bırakmak gibi tuhaf bir alışkanlığı vardır. Bu düzen öz güveni düşük olan kardeşin aşık olması ile değişir.

David Cronenberg’in yönettiği filmin senaryosu yönetmen Cronenberg ve Norman Snider tarafından Bari Wood ve Jack Geasland’ın kitabından uyarlandı. İkiz kardeşleri Oscar’lı oyuncu Jeremy Irons canlandırıyor. Filmde ayrıca Geneviève Bujold ve Stephen Lack’de rol alıyor.

Filmde ikiz rolü için Robert De Niro düşünülse de, aktör bir jinekoloğu oynarken kendini rahat hissetmeyeceği için rolü kabul etmedi. Bari Wood ve Jack Geasland’ın 1977 yılında basılan kitabı Twins filmin senaryosunun temeli oldu.

Yaşanmış gerçek bir olaydan ilham alan film, 1975 yılında New York’da ölü bulunan tek yumurta ikizi iki jinekolog kardeş Stewart ve Cyril Marcus hikayesinden etkiler taşır.

Dead Ringers-Ölü İkizler(1988)-Trailer
deadringers_1988

Ich seh, Ich seh-Ölümcül Oyun(2014)

ikiz erkek çocuklar anneleri ile yeni bir eve taşınırlar. Anneleri yüzünü değiştiren bir plastik cerrahi ameliyatı geçirir. Ameliyat bandajları açıldığında karşılarında tanımadıkları bir kadınlar karşılaşırlar. Avusturya yapımı filmin yönetmenliğini Severin Fiala ve Veronika Franz yönetirken senaryoyu da Fiala ve Franz yazdı. İkiz kardeşleri Lukas ve Elias Schwarz canlandırırken anne rolünde ise Susanne Wuest yer aldı.

İkiz kardeşleri oynaması için yapım aşamasında 240 ikiz kardeşle rol için deneme çekimi yapıldı. Avusturya’nın Oscar aday adayı olan film son 5 yapım arasına kalamadı.

Ich seh, Ich seh-Ölümcül Oyun(2014)-Trailer
ich_seh_ich_seh_2014

The Omen-Kehanet(1976)

Robert ve Katherine Thorne çifti bir bebek beklemektedir. Ancak doğumda bebeklerinin öldüğünü öğrenen baba, rahibin tavsiyesiyle bir başka bebeği evlat edinir. Ancak zaman geçtikçe Robert yaptığı hatanın farkına varır. Richard Donner’ın çektiği filmin senaryosu David Seltzer’in elinden çıkma. Baş rollerde usta aktör Gregory Peck, Lee Remick ve David Warner ve Harvey Stephens rol alıyor. En iyi orijinal müzik dalında Oscar alan film, en iyi şarkı dalında da bu ödüle aday oldu. Sonraki yıllarda tekrar çevrilen film tam bir korku klasiği.

The Omen-Kehanet(1976)-Trailer
rosemary_nin_bebegi_1968
Rosemary’nin Bebeği
the_omen_1976

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

iyi_hayalet_filmleri
En İyi Hayalet Filmleri
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye Gizem Filmleri
dinav_polisiye_filmleri
İskandinav Polisiye Filmleri

Bir cevap yazın