En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler

Last Updated on 3 Mayıs 2024 by Aslıhan Demiralay

Korku-gerilim edebiyatının önde gelen ve üretken isimlerinden olan Stephen King’in bir çok roman ve hikayesi filmlere ve dizilere konu oldu. Bu yapımların kaliteleri ve standartları ortalamanın çok üstünde olsa da bazıları kalitesiyle daha fazla ön plana çıkıyor. En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler ;

İlgili Haber: Stephen King’in En Sevdiği Kitapları

En İyi Stephen King Uyarlamaları

1.The Shawshank Redemption-Esaretin Bedeli-1994

Bir çok sinema severin kalbinde farklı bir yere sahip bir film The Shawshank Redemption. Haksız yere hapse girdiğini her fırsatta dile getiren bir adamın hikayesi. Cinayetten hapse giren sıradan bir adam hapishanenin zor şartları altında var olma mücadelesi verirken, sistemin eksiklerini yüzümüze bir bir çarpar. Bir çok mahkumdan daha kriminal olan görevliler ve suç işleme potansiyelleri üzerine olan film, sert yapısına rağmen izleyiciye umut vermekten geri kalmıyor. Filmin yönetmenliğini Frank Darabont yaparken baş rollerde Tim Robbins ve Morgan Freeman yer alıyor. Senaryo Stephen King’in Rita Hayworth and Shawshank Redemption isimli kısa hikayesinden yönetmen Darabont tarafından yazıldı. 7 dalda Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 9,3.

The Shawshank Redemption-Esaretin Bedeli-1994-Trailer
the_shawshank_redemption_1994

2.The Green Mile-Yeşil Yol-1999

Stephen King-Frank Darabont iş birliğinin bir başka ürünü Yeşil Yol. Ülkemizde de çok sevilen bu film 1935 yılında Ve Amerikanın Louisiana şehrinde geçiyor. Bir hapishanenin idamlık mahkumlarıyla ilgilenen gardiyanlar bir yandan rutin işlerini yaparken bir yandan da idam organizasyonlarına katılırlar. Hapishaneye çocuk katili olarak getirilen dev gibi bir adam olan John Coffey , aslında hiç de göründüğü gibi biri değildir. Özel bir yeteneğe sahip olan bu adam, bütün hapishanede bazı şeylerin değişmesine sebep olacaktır. Baş rollerde Tom Hanks, David Morse, Michael Clark Duncan, Doug Hutchison, James Cromwell ve Bonnie Hunt yer alıyor. En iyi film, en iyi yardımcı erkek oyuncu (Michael Clark Duncan), en iyi uyarlama senaryo (Frank Darabont) ve en iyi ses dallarında toplam 4 dalda Oscar’a aday olan filmde özellikle Tom Hanks, Michael Clarke Duncan ve Doug Hutchison’ın oyunculukları dikkat çekici. IMDB notu:8,6.

The Green Mile-Yeşil Yol-1999-Trailer
the_green_mile_1999
stephen_king_den_the_outsider
Stephen King’den The Outsider
3.Dolores Claiborne-1995

Stephen King’in aynı adlı romanından başarılı bir uyarlama. Taylor Hackford’un yönettiği filmin senaryosu Tony Gilroy’a ait. Baş rollerde Kathy Bates, Jennifer Jason Leigh, yakın zamanda kaybettiğimiz usta aktör Christopher Plummer, David Strathairn ve Judy Parfitt yer alıyor.

Little Tall Adası’nda yaşayan Dolores Claiborne’un zor bir hayatı vardır. Yıllardır yanında çalıştığı zengin kadın hayatını kaybedince polis konuyu araştırmaya başlar. Bu arada Dolores’in eşi de yıllar önce şüpheli şartlar altında hayatını kaybetmiştir. Sürpriz ve sarsıcı finali, özenli çekimleri ve kaliteli oyunculuklarıyla dikkatlerden kaçmaması gereken bir film. IMDB puanı: 7,4.

Dolores Claiborne-1995-Trailer
dolores_claiborne_1995
stephen_king_den_lisey_nin_hikayesi
Stephen King’den Lisey’nin Hikayesi
4.The Running Man-Ölüme Karşı Koşan-1987

Stephen King’in Richard Bachman mahlasıyla yazdığı romanlardan uyarlanan filmin senaryosu Steven E. de Souza’ya ait. Paul Michael Glaser’in yönettiği filmde, distopik bir gelecekte Running Man isimli bir televizyon programında suçluların nasıl cezalandırılacağı belirlenir. Yarışmacılar bir çok tehlikeden kaçmaya çalışırken programın sunucusu reytingleri artırmak için şovun şiddetini sürekli artırır. Günümüz Youtuberlarının yaptığı meydan okumaları ve realiti şovları düşününce çok da uzak olmayan bir gelecek. Yapımda süper star Arnold Schwarzenegger, Maria Conchita Alonso ve Yaphet Kotto rol alıyor. IMDB puanı: 6,7.

The Running Man-Ölüme Karşı Koşan-1987-Trailer
dolores_claiborne_1995

İlgili Yazı: Stephen King’in Az Bilinen Romanları

5.Misery-Ölüm Kitabı-1990

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan hiç bir zaman eskimeyen bir klasik. Ünlü bir yazar olan Paul Sheldon bir taşra bölgesinde arabasıyla kaza yapar. Sheldon’ı kurtaran aynı zamanda O’nun hayranı olan bir hemşiredir. Kendi evinde yazarın tedavisini sürdüren Annie’nin Sheldon’ı bırakmak gibi bir niyeti yoktur. Gerilimin her dakika arttığı filmin yönetmeni Rob Reiner. Senaryosu ise William Goldman’a ait. Baş rollerde Kathy Bates, James Caan, Lauren Bacall ve Richard Farnsworth er alırken Kathy Bates filmdedki rolüyle en iyi kadın oyuncu Oscar’ını ve Golden Globe Ödülü’nü kazandı. Filmin IMDB puanı: 7,8.

Misery-Ölüm Kitabı-1990-Trailer
misery_1990
6.The Dead Zone-1983

Stephen King’in romanından Jeffrey Boam’ın senaryosunu yazdığı filmin yönetmeni efsanevi sinemacı David Cronenberg. Johnny Smith geçirdiği araba kazası nedeniyle 5 yıl boyunca komada kalır. Komadan uyandığında bazı medyumluk yeteneklerinin ortaya çıktığını fark eden Smith bu yeteneklerini bir cinayet soruşturması için kullanmaya karar verir.

Christopher Walken, Brooke Adams, Tom Skerritt ve Herbert Lom baş rolde. IMDB puanı: 7,2.

6.The Dead Zone-1983-Trailer
the_dead_zone_1983
the_changeling_1980
The Changeling-1980
7.The Shining-Cinnet-1980

Kış aylarında boş kalan bir otelde çalışmak için ailesiyle birlikte otele giden Jack Torrence, zamanla otelde bulunan bazı hayaletlerin etkisi altına girer ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar. Filmin yönetmeni aynı zamanda senaryosunu da Diane Johnson ile birlikte yazan Stanley Kubrick. Baş rollerde Jack Nicholson, Shelley Duvall ve Danny Lloyd yer alıyor. Özellikle Jack Nicholson’ın eşini kovaladığı sahneler ve ikizlerin ortaya çıktığı anlar sinema tarihine geçen korku sahneleri. IMDB puanı: 8,4.

7.The Shining-Cinnet-1980-Trailer
the_shining_1980
8.Carrie-Günah Tohumu-1976

Arkadaş canlısı ve utangaç bir genç kız olan Carrie, baskıcı ve aşırı dindar annesiyle birlikte yaşar. Okulada yaşadığı bazı zorbalıklar sonucunda telekinetik güçlerin keşfeden Carrie, okul balosunda kendisine yapılan kötü bir şaka neticesinde güçlerini engelleyemez ve yaşadığı şehre zarar verir. Stephen King’in ilk romanı olan Carrie, aynı zamanda filme uyarlanan ilk Stephen King romanı. Filmin yönetmenliğini Brian De Palma yaparken, Sissy Spacek, Piper Laurie, Amy Irving ve John Travolta baş rolde. En iyi kadın oyuncu (Sissy Spacek) ve en iyi yardımcı kadın oyuncu (Piper Laurie) dallarında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı:7,4.

Carrie-Günah Tohumu-1976-Trailer
carrie_1976
the_undoing_2020
The Undoing-2020

9.It-O-2017

Stephen King’den palyaço korkusu aşılayacak bir roman. Arjantinli yönetmen Andy Muschietti’nin yönettiği filmde Bill Skarsgård Pennywise rolünde. 1989’da Maine’de yaşayan 7 arkadaş okullarından dışlanmış çocuklardır. Bir yandan okulla bir yandan ergenlikle mücadele eden çocuklar, kurbanının korkularına göre şekle girebilen Pennywise’la uğraşmak zorunda kalırlar. 2019 yılında bir devamı da çekilen filmin IMDB puanı: 7,3.

It-O-2017-Trailer
it_2017

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler
stephen_king_den_lisey_nin_hikayesi
Stephen King’den Lisey’nin Hikayesi
40_yonetmen_favori_korku_filmini_acikladi
40 Yönetmen Favori Korku Filmini Açıkladı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir