The Changeling-1980 Bir Korku Klasiği

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Last Updated on 19 Nisan 2022 by Aslıhan Demiralay

The Changeling. Bu yazıda bahsi geçen film ise tam bir korku klasiği. The Changeling filminin korku filmi denildiği zaman ilk filmlerden olmaması filmin değerinden bir şey kaybettirmiyor. Usta işi senaryosu, başarılı oyunculukları, adeta filmde rol çalan evi ve sürpriz sonu ile The Changeling izlenmesi gereken bir korku klasiği.

The Changeling Filmi Teknik Ayrıntılar

1980 yapımı The Changeling filmi ülkemizde 1981 yılında Dehşet ismiyle gösterime girdi. Changeling kelime anlamıyla değişen, perilerin değiştirdiği çocuk anlamına geliyor. Bu isim film açısından son derece manidar aslında. Filmi Macar sinemacı Peter Medak yönetti. Baş rollerde sinema dünyasının efsanesi George C.Scott, Trish Van Devere ve sinemanın bir başka efsanesi Melvyn Douglas yer alıyor. Yapımın senaryosu Russell Hunter’ın öyküsüne dayanarak William Gray ve Diana Maddox tarafından yazıldı. Filmin IMDB puanı: 7,2.

The Changeling Filmi Konusu

Müzisyen John Russell eşi ve çocuk yaştaki kızıyla bir tatile çıkar. Ancak mutlu aile tablosu yaşanan korkunç bir trafik kazasının ardından bozulur. Kazada John Russell’ın eşi ve kızı hayatını kaybeder.

Bu trajik olayın ardından bir arkadaşının iş teklifini kabul eden John, bir başka şehre taşınır ve şehrin üniversitesinde müzik hocalığına başlar. Uzun süredir kullanılmayan büyük ve eski bir evi kiralayan John, bu işe aracılık eden Claire isimli genç bir kadınla arkadaşlık etmeye başlar.

sean_connery_efsanevi_james_bond
Sean Connery-Efsanevi James Bond

Bir yandan kayıplarının acısıyla yaşayan John Russell, bir yandan da yeni evine ve yeni hayatına adapte olmaya çalışır.

Günler ilerlerken evde tuhaf olaylar meydana gelmeye başlar. Borulardan gelen tuhaf sesler, açıklanamayan tesadüfler nedeniyle evin kiracısı huzursuz olurken, kırılan bir cam nedeniyle evin gizli bir odası ortaya çıkar.

Bu odanın girişini zorlukla bulan John, odada olan eski çocuk eşyalarını keşfettiğinde geçmişe dayanan, büyük bir sırrın içinde bulur kendini. Claire’in yardımıyla bulmacanın parçalarını birleştirirken, şehrin en güçlü adamına kadar giden olayların peşine düşer.

Düşmeyen temposu, merak duygusunu her zaman ayakta tutmasıyla son derece başarılı olan film, finaliyle de seyirciyi asla hayal kırıklığına uğratmıyor.

Korku sinemasının en iyi örneklerinden biri olan film korkutmak için kan ve vahşet görüntülerine ihtiyaç olmadığını kanıtlıyor.

https://youtu.be/xTzgXVosQOU
The Changeling-1980 Trailer

The Changeling filminden bahsetmişken başrol oyuncularına bir parantez açmadan olmaz.

en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler

George C.Scott

John Russell rolünde ki George C.Scott 1927’de Virginia’da dünyaya geldi. Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri’nde 1945-1949 yılları arasında hizmet verdi. ordudan sonra üniversite eğitimine başlayan Scott gazetecilik ve drama üzerine eğitim gördü. Sinema ve tiyatro çalışmalarına hız veren sanatçının en önemli filmleri; en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandığı Patton(1970), Stanley Kubrik klasiği Dr.Strangelove (1964), Paul Newman’lı unutulmaz film The Hustler (1961) sayılabilir. Oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik ve yapımcılıkta yapan oyuncu aldığı Oscar’ın dışında 3 kez daha bu ödüle aday oldu. Scott’ın oğlu Campbell Scott’da Hollywood’da başarılı bir oyuncu olarak kendini ispat etti. 5 kez evlenen oyuncu bu filmde baş rol oynadığı Trish Van Devere’le 1972 yılından vefatına kadar evli kaldı. George C.Scott 1999 yılında anevrizma nedeniyle hayatını kaybetti.

george_c_scott
George C.Scott-Dr.Strangelove(1964) Filminden Bir Sahnede
trish_van_devere
Trish Van Devere Güzel v Çirkin-1976

Filmde Claire rolünde yer alan Trish Van Devere 1941 yılında New Jersey’de doğdu. 1972 yapımı One Is a Lonely Number filmiyle Golden Globe’a aday olan Van Devere, The Last Run (1971) ve The Hearse (1980) gibi başarılı filmlerde rol aldı.

Filmin en önemli oyuncularından olan Melvyn Douglas ise Hollywood’un altın çağına tanıklık eden efsanevi isimlerden biri. 1901 yılında Georgia’da doğan Douglas 1931 yılından itibaren filmlerde rol almaya başladı. 1964 yılında Hud filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını alan sanatçı, 1980’de Being There filmiyle aynı ödülü bir kez daha aldı. 1970 yılında I Never Sang for My Father filmiyle en iyi erkek oyuncu Oscar’ına aday oldu. 1939 yapımı Greta Garbo’lu Ninotchka filmi de unutulmaz filmleri arasındadır. Melvyn Douglas 1981 yılında hayatını kaybettiğinde ardında bir çok ödül ve kaliteli film bıraktı.

great_garbo_melvyn_douglas
Greta Garbo-Melvyn Douglas Ninotchka(1939) filminden bir sahnede
stephen_king_den_the_outsider
Stephen King’den The Outsider
kucuk_yabanci_2018
Küçük Yabancı-The Little Stranger-2018
Bu Yazıyı beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_vampir_filmleri
En İyi Vampir Filmleri
40_yonetmen_favori_korku_filmini_acikladi
40 Ünlü Yönetmen Favori Korku Filmini Açıkladı
nocturnal_animals
Nocturnal Animals-2016

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir