The Outsider Dizisi

The Outsider Dizisi

The Outsider-2020

The Outsider yani Türkçe çevirisiyle Yabancı isimli televizyon dizisi 2020’nin önemli dizilerinden biri. Usta yazar Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan yapımı yakından tanıyalım.

The Outsider Dizi Konusu

The Outsider’da Amerika’da Georgia’da taşrada bir bölgede işlenen cinayete odaklanılıyor. Herkesin birbirini tanıdığı bir kasabada 11 yaşında ki bir erkek çocuğu vahşi bir şekilde öldürülmüş olarak bulunur. İlginç olan ise çocuğun en son kiminle olduğu da bellidir. Bölgede ki okulda öğretmen ve aynı zamanda antrenör olan Terry Maitland vahşice öldürülen bu çocukla birliktedir. Olay günü ilerleyen saatlerde üstü başı kan içinde görülen Terry Maitland’ın parmak izleri de olay yerinde bulunur. Bölgenin yetkili polisi ve savcı bir karar vererek Terry’nin tutuklanmasını sağlarlar.

Bu arada Terry’nin DNA’sı da cesette ve olay yerinde bulunur. Adli tıp açısından suçluluğu neredeyse sabit olan adam hapse gönderilir. Ancak hiç bir cinayet bu kadar kolay çözülemez, bir Stephen King romanında ise asla…

the_undoing_2020
The Undoing-2020

İlginç olan ise olay günü Terry Maitland başka bir şehirde, bir eğitim kongresinde olduğunu ispatlama imkanına sahiptir. Video kayıtları ve görgü tanıkları vasıtasıyla kanıtlanan bu olay davayı içinden çıkılamaz bir hale getirir.

The Outsider dizisi bu etkileyici başlangıçla seyirciyle buluşuyor.

The Outsider-2020-Trailer

The Outsider Dizisi Kadrosu

The Outsider dizisinde etkileyici bir oyuncu kadrosu yer alıyor. Yıldız isimler yerine oyunculuğu daha öne çıkarmış isimler mevcut. Terry Maitland rolünde başarılı oyuncu Jason Bateman’ı izliyoruz. Bateman dışında ülkemizde çok tanınmayan Ben Mendelsohn olayla ilgilenen yetkili polis Ralph Anderson rolünde. Dizide ayrıca Julianne Nicholson, Mare Winningham, Paddy Considine, Cynthia Erivo ve Yul Vazquez rol alıyor. Bütün oyuncular rolünün hakkını verirken özellikle çocuklarını kaybetmiş bir çifti canlandıran Ben Mendelsohn ve Mare Winningham’a bir parantez açmak gerek. Her ikisi de yaşadıklarını ve çektikleri acıları abartmadan seyirciye aktarıyor. Jason Bateman’nın da rolünün hakkını tamamen verdiğini söylemek abartı olmaz, zaten Bateman dizideki rolüyle Prime Time Emmy Ödülü’ne aday oldu.

en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler

Ayrıca Holly Gibney rolünde ki Cynthia Erivo’da başarılı bir performans gösteriyor.

Dizi 10 bölümden oluşurken, dizinin ilk 2 bölümünü Jason Bateman yönetiyor.

Dizi özenli çekimleri ve taşra havasını tamamen yansıtmasıyla da dikkat çekiyor. Anlatacağı hikayeyi hızlandırmadan, sindire sindire anlatan bir uyarlama. Son gelen haberlere göre Stephen King dizinin ikinci sezonu için onay verdi ancak yayın tarihi belirsiz.

IMDB puanı: 7,8.

Yapım HBO Max platformunda izleyicileri ile buluştu. Bazı eleştirmenler dizinin Stephen King’in en kötü kitabından yapılan en iyi uyarlama olduğunu, yapımın kitaptan daha başarılı olduğunu yazdılar. Tabi bu kitabı okuyan ve diziyi izleyen seyircinin verebileceği bir karar.

Stephen King’in eserlerinden yapılan en başarılı uyarlamaların başında The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) ve The Green Mile(Yeşil Yol) geliyor.

the_changeling_1980
The Changeling-1980

Stephen King

Gerilim, korku edebiyatının en tanınan yazarlarından biri olan Stephen King 21 Eylül 1947 tarihinde Stephen Edwin King adıyla Maine’de doğdu. 1970 yılında Maine Üniversitesi’nden mezun oldu. Stephen King 1971 yılında okuldan arkadaşı Tabitha Spruce ile evlendi. 1973 yılında ilk romanı Carrie yayımlandı. 1976 yılında başarılı bir filme de konu olan romanı ‘Salem’s Lot izledi. Stephen King uluslararası başarıya ulaşan bir yazar olarak 350 milyon kopyadan fazla kitap satmayı başardı. Stephen King’in bugüne kadar 61 romanı ve 5 kurgu dışı kitabı bulunmaktadır. Özellikle 1982 yılında başladığı ve 2005 yılında tamamladığı Kara Kule( The Dark Tower) serisi en bilinen serisidir. Stephen King’in en bilinen romanları arasında It (O), Medyum, Mysery, Dolores Claiborne, The Shining, Göz, 22/11/63 ve Mahşer sayılabilir. Ayrıca usta yazar Peter Straub ile birlikte yazdığı Kara Ev isimli romanda en başarılı çalışmalarından biridir. Stephen King’in bir çok romanı ve hikayesi de başarılı film ve dizilere konu oldu. King’in Richard Bachman ismini kullanarak yazdığı romanlar da mevcut. Bunlardan The Running Man 1987 yılında filme alındı. Türkçe adı Ölüme Karşı Koşan olan filmin baş rolünde ünlü yıldız Arnold Schwarzenegger rol aldı.

ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
stephen_king_den_lisey_nin_hikayesi
Stephen King’den Lisey’nin Hikayesi

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması filmler
en_iyi_psikolojik_gerilim_filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
platform_filmi_ve_konusu
Platform Filmi ve Konusu

Bir cevap yazın