Platform Filmi Ve Konusu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Last Updated on 20 Ekim 2022 by Aslıhan Demiralay

The Platform-2019

Platform filmi son dönemin dikkat çeken Netflix filmlerinden biri. Platform filminin konusu, platform filminin oyucuları hakkında ayrıntılı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Platform dünyadaki eşitsizlikler, açlık, aşırı gıda tüketimi hakkında söyleyecek sözü olan bir film. Dünya da milyonlarca insan açlıkla mücadele ederken, nüfusun bir kısmı yeryüzünün kaynaklarını rahatça tüketiyor hatta yok ediyor.

Platform filminin konusuna gelmeden önce filmle ilgili teknik ayrıntıları vermekte fayda var.

Platform Filmi Teknik Ayrıntılar

Platform filminin 2019 yapımı bir film olduğunu söylemiştik. Film özellikle gerilim filmlerinde bir marka haline gelen İspanya’nın yapımı. Filmin yönetmeni Galder Gaztelu-Urrutia olurken senaryo Pedro Rivero ve David Desol’aya ait. Filmin senaryosunun oluşturulduğu hikaye de yine David Desola’nın.

Filmin baş rollerinde Pan’ın Labireti filminde de rol alan Ivan Massagué ,Antonia San Juan ve Alexandra Masangkay yer alıyor. Filmin IMDB puanı:7,0.

enola_holmes_2020
Enola Holmes-2020

Platform Filmi Konusu

Film bilinmeyen bir ortamda uyanan genç bir adamla başlıyor. Adam hücre arkadaşı ile birlikte bir hapishanede ve başına neler geleceğinden habersiz. Hücrenin iki tarafında mahkumların yatakları yer alırken ortada dikdörtgen şeklinde bir boşluk yer alıyor. Yemek saati gelince yukarıdan gelen bir çeşit masa bu boşluğu dolduruyor ve belli bir sürenin sonunda aşağıda ki kısma iniyor. Her katta konulan yemekler eksiliyor ve en aşağıdaki insanlara kalıp kalmadığı bir meçhul haline geliyor.

Mahkumlar yukarı ve aşağı baktıklarında diğer mahkumları görüyorlar ancak yiyecek savaşı veren bu insanlar birbirleri ile irtibat kurmuyor.

Bu arada ilginç olan bir konu da filmin bazı sahnelerinde en üst katta yemeklerin hazırlanma aşamalarını göstermesi. Bu aşamalarda son derece titiz bir çalışma yapılıyor ve son derece şık yemek takımları kullanılıyor. Mutfak adeta beş yıldızlı bir otelin mutfağı gibi.

ispanyol_gerlim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri

Sınırlı kaynakların ilk ulaşan kişiler tarafından har vurup harman savrulması ve kaynaklara sonradan ulaşanların aslında kaynak adına bir şey bulamamasını distopik bir atmosferde anlatıyor. Paylaşma kültürü ve sağduyuyla çözülebilecek sorunların sadece kendini düşünen insanlar yüzünden çözülememesi de altı çizilen konulardan.

Ayrıca filmle ilgili bence ilginç bir notta eşitlik ve paylaşımdan bahseden mahkumun hücre arkadaşı tarafından derhal komünist olarak yaftalanması…

Platform-2019

Filmde dinsel mesajlar da eksik değil. Durumu değiştirmeye çalışan adamı diğerlerinin Mesih olarak itham etmesi ve yukarıya doğru sürekli bir mesaj verilmesi çabası.

Film anlatmaya çalıştıklarını eli yüzü düzgün bir şekilde anlatmayı başarıyor. Bizce başyapıt sayılmasa da dikkat çekmek istediği konular son derece önemli..

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
En İyi Sherlock Holmes Filmleri
sinema_tarihine_damga_vuran_filmler
Sinema TarihineDamga Vuran Filmler
en_iyi_netflix_belgeselleri
En İyi Netflix Belgeselleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir