En İyi Netflix Belgeselleri

en_iyi_netflix_belgeselleri

Son dönemin dikkat çeken dijital platformu Netflix , belgeselleriyle de adından söz ettiriyor.Yakın zamanda gündeme gelen belgesellerden bir derleme.

En İyi Netflix Belgeselleri

Wild Wild Country-2018

Hindistan’dan gelen tarikat lideri Bhagwan Shree Rajneesh yani bilinen adıyla Osho’nun Amerika Oregon’da tarikat köyü kurması ve yerel yönetimi ele geçirmeye çalışması hakkında çok dikkat çekici bir belgesel. 6 bölümden oluşan yapımda tarikatın eski üyeleri, eski yöneticisi Ma Anand Sheela gibi isimlerin ağzından yaşananları dinlemek mümkün. Belgeselin IMDB notu:8,2.

Yeri gelmişken Bhagwan Shree Rajneesh yani Osho hakkında da biraz bilgi verelim. 1931 yılında Hindistan’ın Raisen şehrinde doğan Rajneesh 1960’lı yıllardan itibaren tüm Hindistan’ı dolaşarak konferanslar verir ve yarattığı yeni öğretinin temellerini atar. Zamanla Hindistan’da devletin çok istemediği biri haline gelince Oregon’da bir çiftlikte yeni bir yaşam alanı kurulmasına öncülük etti.Ancak yerel yönetimi ele geçirmek için yapılanlar ve göçmen politikalarına aykırı hareket nedeniyle FBI tarafından sınır dışı edilen Osho 1990 yılında Hindistan’ın Pune şehrinde hayatını kaybetti.

Wild Wild Country-2018
netflix

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness (2020)

Amerika’da bir vahşi kedi yetiştiricisinin mafya,kiralık katiller,uyuşturucu bağımlılığı sarmalında geçen hikayesi.Amerika’da eşcinselliği özendirdiği yönünde tepkiler alan belgeselin IMDB notu:7,6.

Joe Exotic isimli bir vahşi hayvan parkı sahibi bir cinayet komplosuna karıştığında ilginç gerçekler de ortaya çıkar.

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness (2020)
netflix

Bir Katilin İfadeleri:Ted Bundy-Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes (2019)

Amerika’nın en ünlü seri katili Ted Bundy’nin hapiste yaptığı 100 saatlik görüşmenin kayıtları geri dönüşler ve resmi kayıtlarla desteklenerek anlatılıyor. Belgeselin IMDB notu:7,8.

Conversations with a Killer:Ted Bundy
ted_bundy_1979
Ted Bundy-1979

Ted Bundy, Theodore Robert Cowell ismiyle 1946 yılında Vermont’ta doğdu. Çocukluğunda konuşma zorluğu çeken Bundy, bekar bir annenin çocuğu olarak annesiyle beraber büyük anne ve büyük babasıyla aynı evde yaşadı. Daha sonra annesi Johnny Bundy  ile evlendi ve Johnny Bundy genç Ted’i evlat edinerek soy adını verdi. Bazı iddialara göre Ted Bundy’nin babası aslında tacizci bir karakteri olan büyük babasıydı.

Liseden sonra üniversiteye giden Bundy hukuk okumaya başladı ve Demokrat Parti içinde çeşitli görevler aldı. Tahminen 1970’li yıllardan itibaren cinayet işlemeye başlayan Bundy bir polis çevirmesinde tesadüfen yakalandıktan sonra bir çok genç kızın önce kaçırılması, tecavüz edilip öldürülmesinden yargılanmaya başladı. Narsist kişiliğinin de etkisiyle kendi savunmasını üstlenen Bundy yargılama süresince 2 kez hapisten kaçmayı başardı. Kaçtıktan sonra cinayet işlemeyi bırakmadı ve son olarak 12 yaşında bir kız çocuğunu öldürdü. Yargılama süresince sürekli olarak masum olduğunu ve yanlış adamın tutuklandığını iddia eden Bundy, idam cezası aldıktan sonra bir çok kez hükmü bozmak için temyize başvurdu.Hiçbirinden sonuç alamayan Bundy tüm itiraz yolları tükendiğinde işlediği cinayetleri itiraf etti. Mahkemeler sırasında eski iş arkadaşı Carole Boone’a duruşmanın ortasında evlilik teklif etti çift Bundy hapisteyken evlendi. Ted Bundy ve Carole Boone’ın bir kız çocukları dünyaya geldi.. Carole Boone daha sonra kendisinin ve kızının ismini değiştirerek izinin basın tarafından bulunmasını engelledi. Ted Bundy 1989 yılında infazının gerçekleştirilmesi sonucunda hayatını kaybetti.

netflix

Voyeur –Röntgenci(2017)

Efsanevi gazeteci Gay Talese’nin röntgenci olduğunu söyleyen bir otel sahibi ile yaptığı görüşmeler ve sonrasında The New Yorker’da yayınlanan bir makale ve çıkan kitap üzerine bir belgesel. Yapımın IMDB puanı:6,2.

Yıllarca bir yol kenarında bir otel işleten bir adam binanın tavan arasını kullanarak gelen müşterileri düzenli olarak izler ve notlar alır. Tanınmış gazeteci Guy Talese’de yaptığı röportajlar yardımıyla ortaya bir kitap ve bir makale oluşturur.

Voyeur-Röntgenci-2017
netflix

Jim ve Andy-Jim & Andy: The Great Beyond – Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton (2017)

1999 yapımı Man on the Moon (Ay’daki Adam) isimli film sinemaseverlerin hala hafızalarında yerini koruyor. Ünlü komedyen Andy Kaufman’ın kısa ancak çok ilginç hayat hikayesini anlatan film Jim Carrey’nin de filmografisinde özel bir yere sahip. Jim Carrey’nin adeta rolüne büründüğü filmin yapılma hikayesi de izlenmeye değer. Jim Carrey, filmde rol alan usta oyuncular ve yönetmen Milos Forman’ın film üzerine fikirleri de son derece ilginç.

Jim and Andy

1949 yılında New York’da doğan Andy Kaufman komedi kulüplerinde kariyerine başladı. Elvis Presley ve Amerikan başkanlarının taklitlerini yapan Kaufman,yarattığı Tony Clifton karakteri ile tanınmaya başladı1978 -1983 yılları arasında ülkemizde de yayınlanan Taxi isimli dizide rol aldı. Dizi ve Kaufman büyük bir başarı yakaladı.16 Mayıs 1984’de akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğinde 35 yaşındaydı. Farklı kişiliği, topluma uyum sağlamadaki sorunları ve oyunculuk dehasıyla ardında büyük bir iz bırakarak bu dünyadan göç etti.

netflix_belgeselleri
keanu_reeves_filmleri
En İyi Keanu Reeves Filmleri

Joan Didion Merkez Dayanmayacak-Joan Didion: The Center Will Not Hold(2017)

Amerikan tarihinin en etkili yazarlarından olan Joan Didion’un yaşamına faklı bir bakış.Belgeselin IMDB notu: 7,4. Yapımın ilginç olmasının nedenlerinden biri tabi ki Joan Didion’un anlatılması fakat bir diğer özelliği belgeselin yönetmeninin Didion’un yeğeni usta sinemacı Griffin Dunne olması. Griffin Dune’ın babası Dominick Dunne ve Joan Didion’un rahmetli eşi yazar John Gregory Dunne kardeş. Dominick Dunne ‘da tanınan bir film ve televizyon yapımcısı,kariyerinin ilerleyen dönemlerinde gerçek suçla ilgili kitaplar yazdı. Dunne ailesinin gerçek suçla ilgisi maalesef sadece kitaplarla sınırlı değil. Dominick Dunne’ın kızı oyuncu Dominique Dunne henüz 23 yaşında eski erkek arkadaşı tarafından öldürülen bir genç kız. Babası ve abisi Griffin Dunne yıllar boyunca bu suçun peşini bırakmadılar ve adaletin yerini bulması için savaştılar.

Joan Didion
joan_didion
Joan Didion- The Year of Magical Thinking

Belgeselin merkezinde ki Joan Didion’a gelirsek 5 Aralık 1934 tarihinde Sacremento California’da doğdu.Roman, senaryo ve otobiyografik kitaplar yazdı. Vogue dergisinde editör ve yazar olarak çalışan Joan Didion’un en bilinen kitapları arasında genç yaşta kaybettiği kızı Quintana’ya adadığı Mavi Geceler, The Year of Magical Thinking, Play It as It Lays ve The White Album sayılabilir.

netflix

Görüşlerinize Önem Veriyoruz, Yorum Yapmayı Unutmayın..

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_protest_filmler
En İyi Protest Filmler
en_iyi_politik_filmler
En İyi Politik filmler
platform_filmi_ve_kounsu
Platform Filmi ve konusu

Bir cevap yazın