Keanu Reeves Filmleri

keanu_reeves_filmleri

Sinema Dünyasının en kibar ve en alçak gönüllü yıldızlarından biri Keanu Reeves. Son yıllarda daha çok aksiyon filmlerinde rol alsa da her türden yapımda izlediğimiz aktörün filmlerine, en çok iz bırakan filmlerine ve hayatına yakından bakalım istedik. Keanu Reeves’in en iyi filmleri.

Bill ve Ted’in Maceraları-Bill & Ted’s Excellent Adventure (1989)

Keanu Reeves’in gençlik yıllarından bir klasik. Görünüşte son derece aptal olan iki genç bir zaman makinesi yardımıyla seyahat ederler. Absürt bir komedi ve bilim-kurgunun birleştiği eskimeyen film usta oyuncunun gençliğini izlemek için de bir fırsat. 2688 yılında ütopik bir toplumdan Bill ve Ted isimli iki kişi 1988 yılına müzik ve felsefe konularında bilgi almak için gönderilir. İçinde Napolyon’un da dahil olduğu bir maceraya atılırlar. Stephen Harek’in yönettiği filmde Reeves dışında İngiliz oyuncu Alex Winter ve George Carlin’de rol alıyor. Filmin 1991 yılında çekilen Bill ve Ted’in Maceraları 2 ve 2020 yapımı Bill & Ted Face the Music isimli iki devam filmi de var. Yapımın IMDB puanı:7,0.

Bill ve Ted’in Maceraları-Bill & Ted’s Excellent Adventure (1989)-Trailer
keanu_reeves_bill_and_ted

Şeytanın Avukatı- The Devil’s Advocate(1997)

1997 yılında gösterime girdiğinde olay yaratmış bir film. Filmde Keanu Reeves dışında efsanevi aktör Al Pacino ve Chalize theron da rol alıyor. Yapımda Keanu Reeves genç ve başarılı avukat Kevin Lomax’ı canlandırıyor. Bu genç ve gelecek vaat eden avukat büyük bir firmadan teklif alır. Firmada çalışmaya başladıktan sonra hiçbir şeyin dışarıdan göründüğü gibi olmadığını geç de olsa anlar. Ortamdaki tuhaflıklardan en çok etkilenen ise Charlize Theron’un canlandırdığı, Lomax’ın genç karısı Mary Ann’dir. Firmanın patronu rolünde ki Al Pacino ise olaylardaki kilit isimdir. Al Pacino’nun filmdeki performansı ayrıca dikkate değer. Korkutucu gelişmeleri ve sürprizli sonu ile gizem-gerilim sinemasının en iyi örneklerinden biri olan film 57 milyon dolara mal olurken Dünya çapında 153 milyon dolar hasılat elde etti. IMDB puanı:7,5.

Şeytanın Avukatı- The Devil’s Advocate(1997)-Trailer

Göl Evi-The LakeHouse(2006)

Keanu Reeves ve gerçekte yakın arkadaşı olan Sandra Bullock’tan unutulmaz bir romantik film. Yalnız bir doktor olan Kate Foster göl üzerine yapılmış bir evinden taşınırken yeni kiracıya bir mektup bırakır.İki kişi posta kutusu aracılığıyla yazışırken aslında aynı yılda olmadıklarını fark ederler. Gerçek üstü ögelerle bezeli romantik filmin en güzel sahnelerinden biri Keanu Reeves ve Sandra Bullock’un, Paul McCartney’in this never happened before şarkısı eşliğinde dans ettikleri sahne olabilir. Filmin yönetmenliğini Alejandro Agresti yaparken Reeves ve Bullock dışında Christopher Plummer ve Ebon Moss-Bachrach’da rol alıyorlar. Film 2000 yılı yapımı Siworae isimli Kore filminin tekrar yapımı.Yapımın IMDB notu:6,8.

Göl Evi-The LakeHouse(2006)-Trailer
keanu_reeves_the_lake_house

Karanlığı Taramak-A Scanner Darkly(2006)

2006 yılından bir Keanu Reeves filmi daha.Ancak bu diğerlerinden biraz daha farklı bir yapım. Philip K.Dick‘in aynı adlı romanından uyarlanan film animasyon tarzında bir bilim-kurgu. Uyuşturucu bağımlığının salgın haline geldiği bir toplumda totaliter bir rejim hüküm sürerken Bob Arctor isimli bir polis memuru Subsance D adı verilen bir uyuşturucunun esas satıcısını yakalamaya çalışır. Ancak Bob zamanla kendi kimliğini yitirip şizofrenik bazı davranışlar göstermeye başlar. Filmin yönetmenliğini ve senaryosunu Richard Linklater yaparken yapımda Reeves dışında Winona Ryder, Robert Downey JR. ve Woody Harrelson rol alıyor. Filmin IMDB notu:7,1.

Karanlığı Taramak-A Scanner Darkly(2006)-Trailer
philip_k_dick
Philip K.Dick 1960’ların Başında

Filmin senaryosuna kaynaklık eden romanın yazarı Philip K.Dick hakkında ayrıntılı bilgi için resme tıklayın…

keanu_reeves_a_scanner_darkly

Hız Tuzağı-Speed( 1994)

Keanu Reeves ve Sandra Bullock’u bir araya getiren ilk film.Genç bir polis memuru olan Jack Traven, hızı 80 km’nin altına düşerse patlayacak olan bir otobüsün içinde kalır. Jack, Otobüsteki insanların özellikle Sandra Bullock’ın canlandırdığı Annie’nin yardımıyla bu durumdan kurtulmaya çalışır. Aksiyon sinemasına getirdiği yenilikle, hareket eden bir aracın içinde kısılı kalma temasını işleyen film, gösterime girdiği dönemde büyük başarı elde etti.En iyi ses ve en iyi efekt dallarında Oscar alan film 30 milyon dolar bütçeyle çekildi ve dünya çapında 350 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Filmin yönetmenliğini aksiyon sinemasının deneyimli yönetmeni Jan De Bont yaparken filmde ayrıca Dennis Hopper ve Jeff Daniels’da rol alıyor.Yapımın IMDB puanı:7,2.

Hız Tuzağı-Speed( 1994)-Trailer
keanu_reeves_speed

Matrix-1999

Aslında Matrix serisi aynı bir konu başlığı olsa da, bu yazıda daha kısaca değineceğiz.Lana Wachowski ve Larry Wachowski’nin hem senaryosunu yazıp hem de yönettiği filmde Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss,Laurence Fishburne ve Hugo Weaving rol alıyor. Thomas Anderson hem bir bilgisayar programcısı hem de Neo nickname’ini kullanan bir hacker’dır. Neo bir gün Morpheus isimli bir adamla karşılaşır ve Morpheus’un anlattıklarına göre içinde yaşadığımız dünya tamamen bir aldatmacadır ve bir komplonun parçasıdır. Gösterime girdiği anda dünya çapında olay yaratan ve hakkında felsefi tartışmalar yapılan filmin 2 devam filmi gösterime girdi ve 2021 yılında korona pandemisi fırsat verirse 4.sü de gösterime girecek olan film 4 Oscar kazandı. En iyi kurgu, en iyi ses, en iyi ses efekti ve en iyi görsel efekt dallarında aldı bu ödülü.Filmin IMDB puanı:8,7. Film 63 milyon dolara mal olurken dünya çapında 466 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Matrix-1999-Trailer
keanu_reeves_matrix-1999

John Wick-2014

Keanu Reeves’den bir seri film daha.Mafya için çalışan John Wick eşiyle tanıştığı anda tüm bu işlerden elini ayağını çeker. Ancak eşi kanserden vefat ettiğinde elinde sadece yavru köpeği ve çok sevdiği klasik arabası Ford Mustang’iyle baş başa kalır. Arabasıyla benzin alırken bir suç örgütünün varisinin radarına takılan John, evinde saldırıya uğraması sebebiyle eski hayatına dönüş yapmak zorunda kalır. Bir intikam hikayesi olan John Wick etkili aksiyon sahneleri, suç örgütleriyle ilgili ilginç ayrıntılarıyla farklı bir aksiyon filmi.Yapımda Reeves dışında genç yaşta hayatını kaybeden Michael Nyqvist, Willem Dafoe, Dean Winters, Bridget Moynahan , Alfie Allen ve yılların eskitemediği aktör Ian McShane rol alıyor. Yapımın yönetmenliğini Chad Stahelski ve David Leitch yaptı.Filmin IMDB notu:7,4. 2017’de John Wick 2 ve 2019’da John Wick 3: Parabellum  filmleri gösterime girdi ve 2022 yılında John Wick: Chapter 4 ‘ün gösterime girmesi planlanıyor. Ayrıca tarihi belli olmayan John Wick: Chapter 5 ‘in de ön çalışmaları devam ediyor.

John Wick-2014-Trailer
keanu_reeves_john_wick_2014

Dracula-1992

Bram Stoker’ın unutulmaz romanından uyarlanan 1992 tarihli film. Genç bir avukat bir emlak işinde zengin bir adama aracılık yapmak için İngiltere’den Transilvanya’ya gider. Ancak bu zengin adam bir vampir olan Kont Dracula’dır. Genç avukat Jonathan Harker ve Dracula birlikte İngiltere’ye giderler ve olaylar iyice karışmaya başlar.Filmde Keanu Reeves, Anthony Hopkins, Gary Oldman ve Winona Ryder rol alıyor. Filmde Keanu Reeves’le evlenen Winona Ryder’ın her yıl Reeves’e evliliklerini kutlama mesajı gönderdiğini hatırlatalım. Yönetmeliğini efsanevi yönetmen Francis Ford Copppola’nın yaptığı film, en iyi kostüm, en iyi makyaj ve en iyi ses efekti dallarında Oscar kazandı. Yapımın IMDB notu:7,4.

Dracula-1992-Trailer
keanu_reeves_dracula_1992

Keanu Reeves’in Hayatı

Filmlerinden bu kadar bahsedip Keanu Reeves’in hayatından bahsetmemek olmaz. Keanu Reeves 2 Eylül 1964’de Beyrut Lübnan’da doğdu. Reeves’in babası Hawai doğumlu ve Hawai, İngiliz, Portekiz ve Çin kökenliyken annesi bir İngiliz vatandaşı. Keanu Reeves bir kaç sahne deneyiminden sonra Stephen Frears’ın Tehlikeli İlişkiler filminde rol aldı. İlk başarısını Bill ve Ted’in Maceraları filmiyle elde etti. Başarılı ve bağımsız filmlerde oynamayı sürdüren sanatçı Hız Tuzağı filmiyle yüksek bütçeli filmlerin de aranılan aktörü oldu. Buna rağmen bağımsız yada düşük bütçeli filmlerde oynamaktan vazgeçmeyen Reeves, bu dönemde The Watcher, The Gift, The Replacements , Sweet November gibi filmlerde oynadı.2013 yılında Man of Tai Chi isimli bir filmde yönetti. Keanu Reeves’in özel hayatına gelince, hiç bir zaman özel hayatını ön plana çıkarmayan oyuncu 1999 yılında kız arkadaşı Jennifer Syme ve Keanu Reeves bir kız çocuğu bekliyorlardı ancak ölü doğan bu bebek Reeves için bir trajedi oldu. Bir süre sonra ayrıldığı kız arkadaşı Jennifer Syme  bir araba kazasında hayatını kaybetti. Günümüzde Alexandra Grant ‘la birlikte olan Reeves filmlerinin aksiyon sahneleri için çok çalışmasıyla ve emek vermesi ile tanınıyor. İnternette kibarlığı ve alçak gönüllüğü üzerine bir çok video olan oyuncu iyi filmlerde oynamaya devam edecek gibi görünüyor.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_protest_filmler
En İyi Protest Filmler
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
en_iyi_tom_hanks_filmleri
Tom Hanks’in En İyi Filmleri

Bir cevap yazın