Philip K.Dick Hayatı ve Kitapları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
philip_k_dick

Last Updated on 24 Nisan 2023 by Aslıhan Demiralay

Bilim Kurgu Ustası Philip K.Dick

Bilim kurgu edebiyatı denilince akla ilk gelen isimlerden biri de hiç kuşkusuz Philip K.Dick’tir. Genç yaşta hayatını kaybetmesine rağmen türün en iyi kitaplarına imza atmış Philip K. Dick’i biraz daha yakından tanıyalım.

Bilim Kurgu ustası yazar Amerikalı Philip K.Dick kısa yaşamına 44 roman 121 hikaye sığdırdı. Kısa hikayeleri daha çok bilim-kurgu dergilerinde yayımlandı. Eserlerinde daha çok gelecekte olması muhtemel konuları ele aldı.

Philip K.Dick’in Yaşam Öyküsü

Philip K.Dick 1928 yılında Chicago’da Philip Kindred Dick adıyla doğdu, daha sonra ailesiyle birlikte San Francisco’ya taşındı. Aslında Philip K.Dick’in bir de ikiz kız kardeşi vardı. Ancak bu kız kardeş doğumlarından 6 hafta sonra hayatını kaybetti. Bu olay Philip’in hayatında etkin bir rol aldı. Onu derinden etkileyen bu durum yazarın kitaplarında geçen Phantom Twin kavramının da kaynağıdır.

Yazar daha küçük bir çocukken boşanan ailesi için Philip’in velayeti bir hukuk mücadelesine dönüştü ancak velayeti annesi Dorothy’nin oldu.

1947 yılından itibaren radyoda bir klasik müzik programı yapan Dick daha sonra bir plak dükkanı açtı 1952 yılından sonra da kısa öyküler yayımlamaya başladı. Bu yazıları küçük sayılabilecek bir ticari başarıya ulaştı. Ancak 1962 yılında basılan farklı bir tarih anlayışı ve bilim kurguyu birleştiren kitabı The Man in the High Castle (Yüksek Şatodaki Adam) kitabıyla ticari başarıyı yakalamakla kalmadı en iyi roman dalında *Hugo Awards’ı kazandı.

Phlip K.Dick Yüksek Şatodaki Adam kitabında alternatif bir tarih anlayışı ile harmanlanan II.Dünya Savaşı’nın farklı sonuçlarını anlatır. Savaş sonucunda Almanya ve Japonya galip gelmiş ve tarih tekrar yazılmıştır.

Bu ilginç ve başarılı kitap yazarın en iyi eserlerinden biri sayılır. Bu romandan sonra bilim-kurgu yönü daha ağır basan kitaplar yazdı. Bunlardan en bilineni 1968 basımı Do Androids Dream of Electric Sheep? (Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?) romanıdır belki de. Daha sonra Ridley Scott tarafından filme de çekilen kitap Blade Runner (Bıçak Sırtı) adıyla gösterime girdi.

philip_k_dick
Philip K.Dick İmza
galaxy_magazine_cver
Galaxy Magazin Ocak 1953
science_fiction_dergisi
Science Fiction Dergisi Mayıs 1953
satelite_dergisi
Satelite Dergisi Aralık 1956
beyni_gelistiren_kitaplar
Beyni Geliştiren Kitaplar

1969 yılında yine çok bilinen romanı Ubik yayımlandı.

1971 yılında 4.eşi Nancy Hackett ile olan evliliğinde sorunlar yaşayan Dick amfetamin ve diğer uyuşturucularla bağımlılık anlamında sıkıntılar yaşamaya başladı.

1982 yılında bir inme geçiren Philip K.Dick takip eden günlerde bir inme daha geçirdi. Bir kaç gün içinde beyin ölümü gerçekleşti. Philip K.Dick hayatını kaybettikten sonra külleri babası tarafından henüz bir bebekken hayatını kaybeden kız kardeşinin yanına gömüldü.

Philip K.Dick’in ölümünden 4 ay sonra Blade Runner filmi gösterime girdi.

Philip K.Dick’in Kitaplarından Çekilen Filmler

Yazarın kitaplarından çekilen ilk film Blade Runner (1982) oldu. 1990 yılında We Can Remember It For You Wholesale öyküsü Paul Verhoven tarafından Total Recall adıyla filme alındı. Daha sonra Minority Report isimli öyküsünden aynı isimli film 2002 yılında çekildi. Minority Report filmini Steven Spielberg yönetti. 2006 yılında A Scanner Darkly isimli filmde yine yazarın romanından uyarlandı.

Kendisini Philip K.Dick romanının kahramanı olarak tanımlayan bir yazar.

  • Hugo Ödülü Nedir: Hugo Ödülü Dünya Bilim Kurgu Derneği (WSFS) tarafından bilim kurgu ya da fantezi çalışmalarına verilen ödüldür. Ödülün adı Amazing Stories Dergisi’nin kurucusu Hugo Gernsback’den gelir. İlk olarak 1953 yılında verilmeye başlanan bu prestijli ödül, 1955 yılından beri aralıksız verilmeye devam ediyor.
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
elon_musk_in_onerdigi_kitaplar
Elon Musk’ın Önerdiği 20 Kitap
stephen_crane
Stephen Crane
olmeden_once_okunmasi_gereken_50_roman
Ölmeden Önce Okunması Gereken 50 Roman

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir