Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 35 Film

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
olmden_once_izlenmesi_gereken_35_film

Last Updated on 31 Ocak 2023 by Aslıhan Demiralay

Ölmeden önce izlenmesi gereken 35 film, aslında seyredilmesi gereken 35 filmi temsil ediyor. Hayatın akışı içinde zaman ayırıp izlemekte fayda olan, bazıları eğlenceli, bazıları düşündürücü, bazıları şaşırtıcı 35 film.

Bu listeye hazırlarken IMDB’nin ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesini baz aldık.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 35 Film

1.Esaretin Bedeli(The Shawshank Redemption)-1994

Stephen King’in hikayesinden uyarlanan filmin yönetmeni Frank Darabont. Tim Robbbins ve Morgan Freeman baş rolde. Suçsuz yere hapis yattığını iddia eden bir adamın 20 yıl boyunca hapis hanede yaşadıkları ve hapis hane ortamının ne kadar büyük bir suç ortamı olabileceği üzerine etkileyici bir film. IMDB puanı: 9,3.

en_iyi_politik_filmler

2.Can Dostum(Good Will Hunting)-1997

Gus Van Sant’ın yönettiği filmde matematiğe çok yetenekli bir gencin hayatına yön vermesi için bir psikologdan yardım alır. Matt Damon, Robin Williams ve Ben Affleck baş rolde. Özellikle bu filmdeki rolüyle Oscar alan Robin Williams’ın oyunculuğu dikkat çekici. IMDB puanı: 8,3.

10 milyon dolara mal olan film dünya çapında 225 milyon dolar hasılat elde etti.

en_iyi_politik_filmler
3.Forrest Gump-1994

Tom Hanks’in bu unutulmaz filminde, 75 IQ’ya sahip bir adam, Amerika’nın önemli tarihi olaylarının etrafında çocukluk aşkına ulaşmaya çalışır. Robert Zemeckis’in yönettiği filmde Tom Hanks dışında Robin Wright ve Sally Field rol alıyor. 6 dalda Oscar alan film 55 milyon dolar bütçeyle çekildi ve dünya çapında 678 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 8,8.

en_iyi_politik_filmler
4.Ucuz Roman(Pulp Fiction)-1994

Quentin Tarantino’nun efsanevi filmi. İç İçe geçen ve birbirine bağlanan hikayelerle adeta bir yıldızlar geçidi. Bruce Willis, John Travolta, Uma Thurman ve Harvey Keitel baş rolde. 8 milyon dolar bütçeyle çekilen film 223 milyon dolardan fazla elde etti. IMDB puanı: 8,9.

en_iyi_politik_filmler
5.Amerikan Güzeli(American Beauty)-1999

Cinsel hayatında hayal kırıklığına uğramış bir adam, kızının arkadaşına aşık olduktan sonra tam anlamıyla orta yaş krizine girer. Sam Mendes’in yönettiği filmde Kevin Spacey, Annette Bening ve Mena Suvari baş rolde. 5 Oscar alan filmin IMDB puanı: 8,3.

en_iyi_politik_filmler
the_sister_borthers_2018
The Sisters Brothers-2018
6.Olağan Şüpheliler(The Usual Suspects)-1995

Büyük bir çatışmadan tek başına kurtulan bir adam, kendilerini oraya getiren olayları polislere anlatır. Sürpriz sonu ve çok başarılı kurgusuyla döneminin en iyi filmlerinden biri. Bryan Singer’in yönettiği filmin baş rolünde Kevin Spacey, Benicio Del Toro, Gabriel Bryne ve Chazz Palminteri yer alıyor. 2 Oscar alan filmin IMDB puanı: 8,5.

en_iyi_politik_filmler
7.Sil Baştan(Eternal Sunshine of the Spotless Mind)-2004

İlişkileri bozulan bir çift, hafızlarından birbirlerini sildirmeye çalışırlar. Michel Gondry’nin yönettiği filmde Kate Winslet, Jim Carrey ve Tom Wilkinson baş rolde. 1 Oscar alan filmin IMDB notu: 8,3.

en_iyi_politik_filmler
8.Yeşil Yol(The Green Mile)-1999

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni Frank Darabont. Tom Hanks, David Morse ve Michael Clark Duncan baş rolde. İdamlık mahkumların bulunduğu bir hapis hane bölümünde yaşanan olayların anlatıldığı filmin IMDB puanı: 8,6.

en_iyi_politik_filmler
9.Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for a Dream)-2000

Yönetmen Darren Aronofsky’nin unutulmaz filmi. Dört kişinin uyuşturucu bağımlılığı etrafında gelişen hayatları bağımlılıkları derinleştikçe paramparça olur. Ellen Burstyn, Jared Leto ve Jennifer Connelly baş rolde. IMDB puanı: 8,3.

en_iyi_politik_filmler
penceredeki_kadin_2021
Penceredeki Kadın-2021
10.Dövüş Kulübü(Fight Club)-1999

Chuck Palahniuk’un romanından uyarlanan filmin yönetmeni David Fincher. Uyku sorunu çeken bir beyaz yakalı ve umursamaz bir adam, yer altı bir dövüş kulübü kurarlar. Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter baş rolde. IMDB puanı: 8,8.

en_iyi_politik_filmler
11.Akıl Defteri(Memento)-2000

Christopher Nolan’ın ilk dönem filmlerinden biri. Kısa süreli hafızaya sahip bir adam, sıkıntılarına rağmen karısının katilini bulmaya çalışır. GUy Pearce, Carrie Ann-Moss ve joe Pantoliano baş rolde. En iyi senaryo ve en iyi kurgu dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 8,4.

en_iyi_politik_filmler
12.Piyanist(The Pianist )-2002

Yönetmen Roman Polanski’nin 2.Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kaçan bir piyanistin hikayesini anlattığı film gerçek bir olaya dayanıyor. Baş rollerde bu filmde ki rolüyle Oscar alan Adrien Brody, Emilia Fox ve Thomas Kretschmann yer alıyor. Film ayrıca en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar kazandı.

en_iyi_politik_filmler
rosemarynin_bebeği_1968
Rosemary’nin Bebeği-1968
13.Schindler’in Listesi(Schindler’s List)-1993

Nazilerin işgalindeki Polonya’da Oskar Schindler isimli bir iş adamı yahudileri nazilerden kurtarmaya çalışır. Steven Spielberg’in yönettiği filmde Liam Neeson, Ralph Fiennes ve Ben Kingsley baş rolde. 7 dalda Oscar alan filmin IMDB puanı: 8,9.

en_iyi_politik_filmler
14.Kokuhaku-2010

Psikolojik gerilim türündeki filmde kızının intikamının almaya çalışan bir annenin ayrıntılı planı anlatılıyor. Tetsuya Nakashima’nın yönetmenliğini yaptığı filmin baş rolünde Takako Matsu, Yoshino Kimura yer alıyor. IMDB puanı:7,8.

en_iyi_politik_filmler
15.Soysuzlar Çetesi(Inglourious Basterds)-2009

Nazi şigali altındaki Fransa’da bir grup yahudi Amerikan askeri Hitler’i öldürmek için bir suikast planı yaparlar. Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği filmde Brad Pitt, Diane Kruger, Christoph Waltz ve Eli Roth baş rolde. IMDB puanı: 8,3.

en_iyi_politik_filmler
16.Zincirsiz(Django Unchained)-2012

Bir ödül avcısının yardımıyla kurtulan bir köle, karısını acımasız bir çiftlik sahibinden kurtarmaya çalışır. Yine Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği filmde Jamie Fox, Christoph Waltz, Leonardo Di Caprio ve Kerry Washington baş rolde. 100 milyon dolara çekilen film dünya çapında 426 milyon dolar hasılat elde etti.

en_iyi_politik_filmler
17.Kill Bill Vol.1-2003

4 yıl komada kalan bir suikastçi, komadan çıktıktan sonra hayatını mahfedenlerden intikam almaya çalışır. Quentin Tarantino’nun yönettiği filmde Uma Thurman, David Carradine ve Daryl Hannah baş rolde. IMDB notu:8,1.

en_iyi_politik_filmler
18.Gattaca-1997

Genetik olarak aşağı durumda olan bir adam, üstün bir genetik birimin kimliğine bürünür. Andrew Niccol’un yazıp yönettiği filmde Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law baş rolde. IMDB puanı: 7,8.

en_iyi_politik_filmler
19.Sekreter(Secreter)-2002

Akıl hastanesinden yakın zamanda salıverilen genç bir kadın, bir avukatın yanında sekreter olarak işe girer. İşveren çalışan ilişkisi kısa zamanda sadomazoşistik bir ilişkiye dönüşür. Steven Shainberg’in yönettiği filmde James Spader, Maggie Gylenhaal ve Jeremy Davies baş rolde. IMDB puanı: 7,0.

en_iyi_politik_filmler
20.Gerçek Sevgili(Lars and the Real Girl)-2007

Sosyal ilişkilerde sorunlu bir genç internetten satın aldığı bir oyuncak bebekle sıra dışı bir arkadaşlık yaşamaya başlar. Craig Gillespie’nin yönettiği filmde Ryan Gosling, Emily Mortimer ve Paul Schneider baş rolde. IMDB puanı:7,3.

en_iyi_politik_filmler
21.In-Bruges(2008)

Martin McDonagh’ın yazıp yönettiği filmde, kötü giden bir işin ardından, tetikçi Ray ve en yakın arkadaşı patronlarından gelecek emirleri bekler. Filmin baş rollerinde Colin Farrell, Brendan Gleeson ve Ciarán Hinds yer alırken, IMDB puanı: 7,9.

en_iyi_politik_filmler
22.Aşk ve Küller(Blue Valentine)-2010

Çağdaş bir evli çiftin, yıllar içinde ilişkilerinin evrimini anlatan filmde Ryan Gosling ve Michelle Williams rol alıyor. Filmin yönetmeni Derek Cianfrance. IMDB puanı:7,4.

en_iyi_politik_filmler
23.Submarine-2010

15 yaşındaki Oliver’ın annesi ve annesinin eski sevgilisi ve ergenlik sorunlarıyla yaşamı. Richard Ayaode’nin yönettiği filmde Craig Roberts, Sally Hawkins ve Paddy Considine baş rolde. IMDB:7,3.

en_iyi_politik_filmler
24.Yetenekli Bay Ripley(The Talented Mr. Ripley)-1999

Patricia Highsmith’in aynı adlı romanından uyarlanan filmde, başarısız bir adam olan Tom Ripley, eski bir arkadaşını ailesinin yanına getirmek için O’nun yanına gider. Ancak işler umulmadık bir hal aldığında Ripley herkesin hayatını alt üst edebilecek bir adamdır. Anthony Minghella’nın yönettiği filmde Matt Damon, Jude Law ve Cate Blanchett baş rolde. IMDB puanı: 7,4.

en_iyi_politik_filmler
en_iyi_latin_amerika_filmleri
En İyi Latin Amerika Filmleri
25.Aşk Dersi(An Education)-2009

1960’ların Londra’sında genç bir kızın hayatı iki katı yaşında bir playboyla karşılaşması üzerine tamamen değişir. Lone Scherfig’in yönettiği filmde Carey Mulligan, Peter Sarsgaard, Alfred Molina rol alıyor. IMDB puanı: 7,3.

en_iyi_politik_filmler

Ölmeden Önce İzlenmesi gereken 35 film listesinde son 10 film

26.Büyük Balık(Big Fish)-2003

Tim Burton’un yönettiği filmde hayal kırıklığına uğramış bir adam, ölüm döşeğindeki babasının hayatındaki gerçeklerle kurmacayı birbirinden ayırmaya çalışır. Daniel Wallace’ın romanından uyarlanan filmde, Ewan McGregor, Albert Finney ve Billy Crudup baş rolde. IMDB puanı:8,0.

en_iyi_politik_filmler
27.Zindagi Na Milegi Dobara(2011)

Üç arkadaş içlerinden birinin nişanlanması üzerine, hayallerindeki tatili yapmaya karar verirler. Zoya Akhtar’ın yönettiği filmde Hrithik Roshan, Abhay Deol ve yönetmen Akhtar baş rolde. IMDB puanı: 8,2.

en_iyi_politik_filmler
28.Barfi! aşkın Dile İhtiyacı Yoktur(2012)

Filmde sevginin toplumsal kalıplarla açıklanamayacağının üzerinde durulurken, Anurag Basu’nun yönettiği filmde, Ranbir Kapoor, Priyanka Chopra, Ileana D’Cruz baş rolde. IMDB puanı: 8,1.

en_iyi_politik_filmler
29.Köstebek(The Departed)-2006

Gizli bir polis ve polis teşkilatındaki bir köstebek birbirlerini tespit etmeye çalışırlar. Martin Scorsese’nin yönettiği filmde Leonardo Di Caprio, Jack Nicholson ve Matt Damon baş rolde. 4 Oscar alan filmin IMDB puanı: 8,5.

en_iyi_politik_filmler
30.Er Ryan’ı Kurtarmak(Saving Private Ryan)-1998

II.Dünya Savaşı’nda bir askeri cepheden almakla görevli bir grup askerin yaşadıklarının anlatıldığı filmde, Tom Hanks, Matt Damon, Edward Burns ve Barry Pepper baş rolde. Filmin yönetmeni ise Steven Spielberg. IMDB puanı: 8,6.

en_iyi_politik_filmler
31.Gladyatör(Gladiator)-2000

Eski bir Romalı general ailesinin ölümüne sebep olan bir imparatordan intikam almaya çalışır. Ridley Scott’ın yönettiği epik filmde Russel Crowe, Connie Nielsen, Joaquin Phoenix ve Oliver Reed baş rolde. 5 dalda Oscar alan filmin IMDB puanı: 8,5.

en_iyi_politik_filmler
32.Eve Dönüş(Garden State)-2004

Ailesinden 10 yıldır uzakta olan genç bir adam annesinin cenazesine katılmak için eve döner. Zack Braf’ın yazıp, yönetip, baş rolünde oynadığı filmde ayrıca Natalie Portman ve Peter Sarsgaard rol alıyor. IMDB notu:7,4.

en_iyi_politik_filmler
33.Zindan Adası(Shutter Island)-2010

1954 yılında bir devlet görevlisi, akıl hastanesinden kaçan bir suçlunun peşine düşer. Dennis Lehane’in romanından uyarlanan filmin yönetmeni Martin Scoresese. Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer ve Mark Ruffalo baş rolde. IMDB puanı: 8,2.

en_iyi_politik_filmler
34.Sürücü(Drive)-2011

Hollywood’da dublörlük yapan bir adam bir yandan da geceleri soygunlar için şoförlük yapar. Nicolas Winding Refn’in yönettiği filmimde Ryan Gosling, Carey Mulligan, Bryan Cranston baş rolde. IMDB puanı: 7,8.

en_iyi_politik_filmler
35.Flynn Olmak(Being Flynn)-2010

Bir evsizler barınağında çalışan Nick, bir dolandırıcı olan babasıyla yeniden karşılaşır. Paul Weitz’in yönettiği filmde Paul Dano, Robert De Niro ve Julianne Moore baş rolde. IMDB puanı:6,4.

Ölmeden önce izlenmesi gereken 35 film

en_iyi_politik_filmler
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
stephen_king_den_lisey_nin_hikayesi
Stephen King’den Lisey’nin Hikayesi
en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri
variety_dergisi_ne_en_iyi_100_film
Variety Dergisi’ne Göre Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir Yanıt

  1. Yine saçma sapan ana akım Hollywood filmlerini doldurmuşsunuz. Hepsini izledim. Keşke çoğunu izlemesiydim dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir