The Sisters Brothers-2018

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
the_sisters_brothers_2018

Last Updated on 15 Nisan 2021 by Aslıhan Demiralay

Sisters Biraderler

1850’li yılların Oregon’unda geçen ilginç bir western filmi. Konusu, çekimleri ve kadrosuyla izlenmeye değer bir yapım. The Sisters Brothers yada dilimizdeki adıyla Sisters Biraderler.

The Sisters Brothers Teknik Ayrıntılar

2018 yapımı filmin yönetmenliğini Fransız sanatçı Jacques Audiard yaptı.Bu film yönetmenin ilk İngilizce filmi olma özelliğini taşıyor. Filmin senaryosu Patrick DeWit’in kitabından yönetmen Audiard ve Thomas Bidegain tarafından uyarlandı.

Filmde Oscar’lı aktör Joaquin Phoenix, John C.Reilly, Jake Gyllenhaal ve Riz Ahmed rol alıyor. Geçtiğimiz hayatını kaybeden Rutger Hauer’de The Commodore rolünde yer alırken, Sisters kardeşlerin annesi rolünde deneyimli aktris Carol Kane rol alıyor.

Filmin çok başarılı soundtrack’i ünlü müzisyen Alexandre Desplat imzasını taşıyor. Alexander Desplat Fransız bir müzisyen ve Desplat’ı The King’s Speech(Zoraki Kral-2010), Argo-2012,Philomena(Umudun Peşinde-2013) gibi filmlerin müziklerinden hatırlıyoruz.

The Sisters Brothers Filmi Konusu

The Commodore isimli bir adam için çalışan Sisters Kardeşler, Commodore’un pis işlerini yaparken bir çok kişiyi öldürürler.

Son görevleri için Hermann Kermit Warm isimli bir kimyagerin peşine düşerler.Bu adamı bulması için Commodore,John Morris’i görevlendirmiştir. Sisters Kardeşler Morris’in bulduğu adamı öldürme işini alır.

Sisters Kardeşlerin büyüğü Eli Sisters duygusal ve incelikleri olan bir adam.Yaşadıkları koşullarda at sırtında,şiddet ortamında bu özelliklerini muhafaza eden,küçük kardeşini korumak için bu hayata devam eden bir silahşör.

Charlie Sisters ise şiddete çok meyilli ve kaba görüntüsünün altında,çocukluk travmalarının altında ezilen bir karakter var.

Babaları ile yaşadıkları sorunlar bütün hayatlarını şekillendirmiş iki adam.

Sisters Kardeşlerin peşinde olduğu Hermann Kermit Warm ise çok konuşan, sıra dışı zekası olan bir karakter. Jake Gyllenhaal’ın hayat verdiği karakter John Morris’de döneminin ilerisinde ,duygusal ve fazlasıyla iyi niyetli bir kişi.

Filmdeki oyunculuklara gelince Eli’a hayat veren aynı zamanda ortak yapımcı olan John C.Reilly,karakterinin duygusallığını,yaşadıklarını çok iyi ekrana çok iyi aktaran bir oyunculuk sergiliyor.

Charlie Sisters rolünde Joaquin Phoenix karakterinin yaşadıklarını çok rahat bize yansıtabiliyor.

Kermit rolünde Riz Ahmed ve John Morris rolünde Jake Gyllenhaal’da rollerinin hakkını sonuna kadar veriyor.Özellikle Riz Ahmed rolüne tam olarak oturmuş.

Riz Ahmed ve Jake Gyllenhaal 2014 yapımı Gece Vurgunu (Nightcrawler) filminde de beraber rol almışlardı.

The Sisters Brothers-2018 Trailer

Filmin İMDB puanı 7,0 ve Rotten Tomatoes ölçüsü Tomatometer %87.

John C.Reilly romanın film haklarını 2011 yılında aldı,2015 yılında yönetmen Jacques Audiard filmi yöneteceğini açıkladı.2017 yılında filmin çekimlerine Almeria’da başlandı.Dünya Prömiyerini Venedik Film Festivali’nde 2 Eylül 2018’de yaptı.

The Sisters Brothers Son Söz

Mekanlar,dekorlar ve çekim atmosferi çok başarılı olan filmde Quentin Tarantino’nun filmlerinde gördüğümüz bir hava var.Tetikçi kardeşlerin aralarında ki sohbetler,Mayfield kasabasında yaşananlar gibi..Ayrıca Clint Eastwood’un efsanevi filmi Unforgiven(Affedilmeyen1992) ‘a benzeyen tarafları var.Tövbe etmek isteyen silahşörler ve kalbi kırık sert adamlar.

Bittiğinde ağızda buruk bir tat bırakan ama seyredildiğine pişman olunmayan bir yapım.

İlginç bir şekilde film gişede hak ettiği başarıyı yakalayamamış bir yapı.38 milyon dolar bütçeye mal olmasına rağmen,dünya çapında 13 milyon dolardan biraz fazla hasılat elde etti.

Filmin yönetmeni Jacques Audiard’a bir parantez açmadan olmaz.1952 yılında Paris’de doğan sanatçının babası da ünlü senarist ve yönetmen Michel Audiard ve amcası da bir film yapımcısıydı.Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe ve edebiyat okuyan Audiard’ın en bilinen filmlerinden biri 2012 yapımı Pas ve Kemik (De rouille et d’os), 2009 yapımı Yeraltı Peygamberi( Un Prophète) ve 2015 yapımı Dheepan sayılabilir. Pas ve Kemik kariyerinin en başarılı filmlerinden sayılabilir. Dünya çapında 25 milyon dolar hasılat elde etti ve En İyi Yabancı Film ve En İyi Kadın Oyuncu (Marion Cotiilard) dallarında Golden Globe’a aday oldu. Audiard ayrıca Deepan ve Pas ve Kemik filmleriyle 2 Bafta ödülü kazandı.

Filme konu olan kitabın yazarı Patrick Dewitt 1975 yılında Kanada’da doğdu. Yazar ve senarist olan DeWitt’in en bilinen kitabı Sisters Kardeşler. Bu kitabıyla Man Booker ödülü finaline kaldı. Ülkemizde Sisters Kardeşler dışında “Kahya ve Klara ” ve “Arınmalar” kitapları Domingo Yayınevi’nden çıktı.

Görüşlerinize Önem Veriyoruz, Yorum Yapmayı Unutmayın…

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
sean_connery
Sean Connery-Efsanevi James Bond
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
en_iyi_western_filmleri
En İyi Western Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir