En İyi Rus Romanları

En İyi Rus Romanları

Rus Edebiyatının En İyi Örnekleri

Edebiyatı derinden etkileyen Rus yazarları her zaman okuyucunun gözdesi oldu.Yapılan her klasik roman sıralamasının en başında yer alırlar. Dostoyevski,Tolstoy,Bulgakov Gogol ve daha fazlası…Bu sebeple en iyi Rus romanları listesi yapma gereği duyduk.

Suç ve Ceza-Dostoyevski

Dostoyevski’den derinlikli bir Rus toplumu incelemesi.Adeta topluma ayna tutan bir eser.Çaresizlik ve fakirlik yüzünden cinayet işleyen bir gencin iç çatışmaları.1866 yılında yayınlandığından beri okuyucuyu hem yargıç hem suçlu gibi hissettiren bir roman.Bir çok kez sinemaya da uyarlanan yapıt Raskolnikov’un kişiliğinde suçun doğası üzerine düşünmeye itiyor insanı.Genç hukuk öğrencisi Raskolnikov yoksullukla mücadele ederken tefeci bir kadına eşyalarının bırakarak geçimini sağlamaya çalışır ancak bu yeterli olmaz.Genç adam hayatını değiştirmek için bu tefeci kadını öldürmeye ve topluma hiç bir faydası olmayan bu kadını yok etmeye karar verir.Ancak vicdanen bu işin altından kalkmak o kadar kolay olmayacaktır.

fyodor_dosyoyevski
Fyodor Dostoyevski
en_iyi_dovus_filmleri

Anna Karenina-Tolstoy

tolstoy_anna_karenina
Tolstoy

Tolstoy’un aşk,toplumsal iki yüzlülük,evlilik hakkında ki destansı kitabı.Uyumsuz evliliklerin ve onların üzücü sonuçları üzerine bir hikaye aynı zamanda.Kitap üzerinde çok düşünülecek bir cümleyle başlar:”Bütün mutluluklar birbirine benzer ama,mutsuzluğun kendine özgü fizyonomisi vardır.” Mutsuz bir evliliği olan Anna Karenina bir tren yolculuğunda karşılaştığı Vronsky’ye aşık olur ve bütün hayatı alt üst olur.Kocası Yüzbaşı Karenin çocuğunu O’na göstermez ve toplum tarafından dışlanır.Ancak Vronsky için bu yasak aşkın her hangi bir olumsuz sonucu olmaz,o hayatın aynı şekilde yaşamaya devam eder.Toplum aynı konumda ki kadını cezalandırırken erkek için bir sorun yoktur.Toplumun kadına ve erkeğe bakışını anlatan ölümsüz eser,en son 2012 yılında beyaz perdeye uyarlandı.Filmi Joe Wright yönetirken Keira Knightley,Jude Law ve Aaron Taylor-Johnson baş rollerinde yer aldı.Filmin imdb notu:6.6.

en_iyi_dovus_filmleri
tum_zamanlarin_en_iyi_ingiliz_romanlari
Tüm Zamanların En İyi İngiliz Romanları
Usta ile Margarita-Mihail Bulgakov

Ünlü Rus muhalif yazar Bulgakov’dan sıra dışı bir roman.Acımasız bir sistem eleştirisi içeren eserde iki farklı öykü birlikte anlatılır.Öykülerin biri 20.yy’da Moskova’da ve ikinci öykü Pontius Pilatus’un 26-36 yılları arasında Yahuda’da geçer.Moskova’da geçen hikayede asıl kahraman Prof.Woland ismini kullanan Şeytan’dır.Şeytan yaptığı hareketlerle Moskova aydın çevrelerinin iki yüzlülüğünü ,bürokrasinin sorunlarını gözler önüne serer.Onun karşısında ise akıl hastanesine kapatılan Usta yani romancı vardır.

en_iyi_dovus_filmleri
Savaş ve Barış-Tolstoy

Tolstoy’un bir başka dev eseri.İlk kez 1869 yılında basılan roman Rusya’nın Fransa tarafından işgal edildiği dönemde Napolyon Fransası’nın Çarlık Rusyası’na etkisi anlatılıyor.Yazar kitabı Rusça yazmıştır ancak bir çok diyalog Fransızca’dır.Çünkü o dönem Rus elitleri arasında Fransızca konuşmak çok önemlidir ve kendi dillerinde yetersiz hale gelmelerine sebep olur.Buna yaptığı vurguyla Tolstoy dönemin anlayışına da bir eleştiri getirir.4 ciltten oluşan romanın 1956 yılında çekilen Hollywood versiyonu hala akıllardadır.

en_iyi_dovus_filmleri
Ölü Canlar-Nicolai Gogol

Sadece 42 yaşında hayatını kaybeden Ukrayna asıllı Rus romancı Gogol’un ilginç kitabı.Eğer Rus kültürünü anlamak istiyorsak bu kitaptan başlamak yanlış olmaz.Roman kahramanı Çiçikov köy köy dolaşıp torak sahiplerinden köle olan köylüleri satın almaktadır.Ancak satın aldığı köleler kanlı-canlı insanlar değildir özellikle ölmüş olan köleleri tercih eder.Dönemin feoadal yapısını eleştiren roman yazarı tarafından öncelikle 3 cilt olarak planlamıştır.İlk cilt yayınlandıktan sonra Gogol bir buhran geçirerek ikinci cildi yakmıştır.

en_iyi_dovus_filmleri
en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları
Vanya Dayı-Anton Chekov
Anton Chekov-1901

Chekov’un ünlü tiyatro eseri.Bu yazıda romanları ele alsak da Vanya Dayı’yı yada Chekov’u eklemeden olamazdı. İlk kez 1897’de basılan ve ilk kez 19899’da sahnelenen eserde orta yaşlı bir adamla ikinci eşi olan genç karısı onları maddi olarak destekleyen çiftliğe geziye giderler. Çifliği orta yaşlı adamım eski karısının erkek kardeşi yönetiyordur ve adamın genç karısına ilgi duymaktadır.Çiftliği idare eden bu çalışkan adamla hazıra konan orta yaşlı adam arasında ki çatışma yazar tarafından ustaca anlatılır.

en_iyi_dovus_filmleri
Doktor Jivago-Boris Pasternak

Boris Pasternak’ın Rus Devrimi döneminde geçen romanı.1956 yılında yazıldığında resmi görüşe uygun olmadığı için basılmadı.Daha sonra Rusya dışına kaçırılan kitabın nüshaları İtalya’da ilk olarak basıldı ve 1958 yılında yazarı Pasternak’a Nobel Edebiyat Ödülünü getirdi.1917 Devriminden sonra iç savaş sırasında geçen hikayenin asıl kahramanı şair ve doktor olan Yuri Jivago’dur.İç savaşın bütün çıplaklığı ile sergilendiği kitapta Yuri aynı zamanda iki aşk arasında kalan bir adamdır.1965 yılında sinemaya uyarlandı ve David Lean yönetti.Filmde baş roller Omar Sheriff, Geraldine Chaplin ve Julie Christie tarafından canlandırıldı.10 dalda Oscar’a aday olan film en iyi uyarlama senaryo,en iyi sinematorafi,en iyi kostüm,en iyi müzik ve en iyi sanat yönetimi dallarında ödülü kucakladı.Özellikle Maurice Jarre’ın yaptığı müzikler akıllardan çıkmadı. imdb puanı:8.0.

doktor_jivago
Doktor Jivago-Boris Pasternak
en_iyi_dovus_filmleri
en_iyi_latin_amerika_romanlari
En İyi Latin Amerika Romanları
Karamazov Kardeşler-Dostoyevski

Usta yazar Dostoyevski’nin yaklaşık iki yılda tamamladığı epik romanı. Dostoyevski Eserin yayınlanmasından yaklaşık 4 ay sonra hayatını kaybetti. Din, ahlak,baba katli, şiddet,feodalizm, sınıf mücadelesi gibi tek tek anlatması bile çok zor olan konular tek bir romanda anlatılır. Dostoyevski bu kitap için şu sözleri kullandı:

Hiçbir romanımı bu kadar önemsemedim“.

Roman 1958 yılında sinemaya uyarlandı.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
20_yuzyililn_okunmasi_gereken_50_romani
20.Yüzyılın Okunması Gereken 50 Romanı
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
en_iyi_politik_romanlar
En İyi Politik Romanlar

Bir cevap yazın