Tüm Zamanların En İyi İngiliz Romanları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
tum_zamalarin_en_iyi_ingiliz_romanlari_

Last Updated on 7 Nisan 2024 by Aslıhan Demiralay

BBC Culture’ın İngiliz olmayan 82 edebiyat eleştirmeni ile görüşerek hazırladığı İngiltere’nin Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Romanı Listesi edebiyat tarihinde bir geziye çıkarıyor okuyucuyu. En İyi İngiliz Romanları, Jane Austen’den, Virginia Woolf’a, Woolf’dan Kazuo Ishiguro’ya kadar edebiyatın seçkin yazarları ve akıllardan çıkmayacak kitaplarına bir yolculuk…

İngiltere’nin Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Romanı

20.İkna(Persuasion)-Jane Austen

Duygusal romanların unutulmaz yazarı Jane Austen’in en sevilen eserlerinden biri. Ailesinin çok sevilmeyen üyesi Anne 19 yaşındayken nişanlanır ancak, nişanlısını kendisine layık bulmayan bir aile dostunun etkisiyle bu nişanı bozar. Yıllar sonra nişanlısıyla tekrar karşılaşan genç kadın, hayatı, aşkı ve pişmanlıklarını tekrar sorgular. Bir çok kez sinemaya uyarlanan roman Jane Austen’in genç yaşta ölümünden önce tamamladığı son kitabı.

ikna_jane_austen

19.Emma-Jane Austen

Jane Austen’den bir başka roman. Taşrada yaşayan ve biraz bencil bir geç kız olan Emma Woodhouse’ın aşkı bulması, hayatı tanıması üzerine olan kitap yazar Jane Austen’in en sevdiği romanı olma özelliğini de taşıyor. Jane Austen’in hayattayken basılan bu son eseri aynı zamanda toplumsal eleştirinin en güzel örneklerinden biri.

ingilterenin_gelmis_gecmis_en_iyi_20_romani
emma_jane_austen
18.Günden Kalanlar (The Remains of the Day)- Kazuo Ishiguro

Yazar Kazuo Ishiguro’nun Man Booker almış romanında büyük bir evde Lord Darlington’ın uşağı olarak çalışmış Stevens’ın hayatına odaklanıyoruz. Geri dönüşlerle ilerleyen kitapta Stevens’ın pişmanlıklarını, hayatını ve aşık olduğu kadına ulaşma çabasını ustaca aktaran yazarın en iyi romanlarından biri. 1993 yılında Anthony Hopkis’in baş rolünde olduğu çok başarılı bir filme dönüşen eser, aynı zamanda bir dönemin panoramasını da çiziyor.

gunden_kalanlar_kazuo_,ishiguro
20_yuzyilin_en_iyi_50_romani
17.Howards End-EM Forster

Usta yazar E.M.Foster’ın tesadüfen yolları kesişen 3 aile üzerinden dönemin İngiltere’sini hem anlatır hem de hicveder. 20.yüzyılın başında İngiltere’de yaşanan toplumsal dönüşüm ve sınıf çatışmaları değinen eserde Howard bir malikanenin adıdır ve kime kalacağı merak konusudur. Roman 1992 yılında yine Anthonu Hopkins’in baş rolde bir filme dönüştü.

howrds_end_e_m_foster
16.Dalgalar (The Waves)-Virginia Woolf

Bir çok eleştirmenin yazarın en iyi kitabı olarak nitelediği eser 1931’de yazıldı. Roman üç erkek ve üç kadının çocukluklarından, yaşlılık dönemlerine kadar bütün hayatlarını anlatır.

dalgalar_virgina_woolf
15.Kefaret (Atonement)-Ian McEwan

Ian McEwan’ın 2001 yılında basılan romanında olaylar 1935 yılında başlar ve 60 yıllık bir serüvene dönüşür. Tallis ailesinin küçük kızı, ablası ve hizmetçinin oğlu arasında ki bir olayı büyüklerin arasında anlatması, bu üç kişinin hayatını da sarsacak bir suç işlemesine neden olur.

kefaret_ian_mcewan
14.Clarissa-Samuel Richardson

Samuel Richardson’ın 1748 yılında basılan romanı. Kitap Clarissa Harlow’un trajik hayatına odaklanır. Clarissa’nın umutsuz aşk arayışı ve bir adamın tutsağı haline gelişi romanın asıl konusudur.

clarissa_samuel_richardson
13.İyi Asker (The Good Soldier)-Ford Madox Ford

1915’de basılan ülkemizde çok tanınmayan Ford Madox Ford’un bir eseri. Varlıklı bir Amerikalı olan John Dowell, karısı ve arkadaşlarıyla yaz tatillerini geçirir. Ancak bir gün eşi ve bu çift hakkında bazı gerçeklerin farkına varan Dowell’ın hayatı tamamen değişir. Toplumsal iki yüzlülük ve ihanet üstüne incelikli bir eser.

iyi_asker_ford_madox_ford
tum_zamanlarin_en_cok_okunan_kitaplari
Tüm Zamanların En Çok Okunan Kitapları
12.1984-George Orwell

Usta yazar George Orwell’ın tüm dünyada tanınan distopik romanı. Büyük Birader ve Düşünce Polisi gibi kavramları konuşma diline kadar dahil eden kitap, faşist bir yönetimin ve devlet kontrolünün insan hayatını nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor.

1984_george_orwell
11.Gurur ve Önyargı (Pride and Prejudice)-Jane Austen

Jane Austen’in belki de en çok sevilen romanı. Beş kız kardeşin en büyüğü olan Elizabeth Bennett’in Fitzwilliam D’Arcy ile ilişkisi, toplumsal sınıflar, bekar kadınların üzerindeki iyi evlilik yapma baskısı gibi dönemin sorunlarını akıcı ve esprili bir dille anlatan roman, bir çok filme ve diziye konu oldu.

Jane Austen’in Gurur ve Önyargı Romanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ask_ve_gurur_jane_austen
10.Gurur Dünyası (Vanity Fair)-William Makepeace Thackeray

Hindistan doğumlu İngiliz yazar William Makepeace Thackeray, bu romanında sınıf atlamak için bütün gücüyle uğraşan Becky Sharp’ın hikayesini anlatır. Thackeray’ın bir başka ünlü eseri de daha sonra Stanley Kubrick’in yönetiminde filme alınan Th Luck of Barry Lyndon’dır. Thackeray eserlerinde genel olarak roman kahramanlarının ihtirasları yüzünden yaşadıklarını anlatır.

en_iyi_latin_amerika_romanlari
En İyi Latin Amerika Romanları
gurur_dunyasi_william_makepeace_thackeray
9.Frankenstein-Mary Shelley

Mary Shelley’in henüz genç bir kızken 1818 yılında yazdığı çığır açan roman. Bilim kurgunun ilk örneklerinden biri olan kitapta Victor Frankenstein isimli bir bilim adamının yaptığı bir deney sonucunda akıllı ama tuhaf bir canlıyı yaratması anlatılır.

frankenstein_mary_shelley
8.David Copperfield-Charles Dickens

İngiliz edebiyatının en tanınmış yazarlarından olan Charles Dickens’ın 1850 yılında yazdığı romanda doğduğu andan itibaren zor koşullar altında yaşamaya başlayan David’in kendine yeni bir yaşam kurması ve hayatta var oluş mücadelesi anlatılır. Bir çok eleştirmen yazarın David Copperfield’i yazarken kendi hayatından esinlendiğini düşünür.

david_copperfield_charles_dickens
7.Uğultulu Tepeler (Wuthering Heights)-Emily Brontë

Brontë kardeşlerin en yeteneklilerinden olan Emily’nin yazdığı 1847 yılında basılan roman. Heathcliff ve Catherine’in bir çok hayatı etkileyen bazılarına göre unutulmaz, bazılarına hastalıklı aşkı. kitapta Viktorya döneminin samimiyetsiz ilişkilerini, sınıf farklarını anlatıyor. Bir çok beyaz perdeye ve televizyon dizilerine konu olan romanın yazarı Emily Brontë henüz 30 yaşındayken hayatını kaybetti.

ugultulu_tepeler_emily_bronte
6. Kasvetli Ev (Bleak House)-Charles Dickens

Usta yazar Charles Dickens’dan bir başka etkileyici roman. 1853 yılında basılan kitap, dönemin Londra’sının bir panoramasını ortaya koyar. Bir miras davası ekseninde İngiliz hukuk sistemini eleştirir.

kasvetli_ev_charles_dickens
5.Jane Eyre-Charlotte Brontë

Brontë kardeşlerin en tanınanı ve yaşça en büyüğü Charlotte’ın yazdığı roman 1847 yılında basıldı. Gotik bir aşk hikayesinin anlatıldığı kitapta, zengin bir adamın evinde çalışmaya başlayan Jane Eyre’in aşkı ve kendi kimliğini bulmasının hikayesi anlatılır. 39 yaşında ve hamileliğinin 9.ayında hayatını kaybeden yazar İngiliz edebiyatının en özel isimlerinden biri.

jane_eyre_charlotte_bronte
dogu_ekspresinde_cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet Romanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
4. Büyük Umutlar (Great Expectations)-Charles Dickens

Charles Dickens’ın bir başka klasik olmuş romanı. Öksüz ve yetim bir çocuk olan Pip, kaçak bir mahkuma yardım eder ve günün birinde kendisi de bu adamdan büyük bir yardım görür. Dickens’ın bütün romanlarında olduğu gibi dönemin bir panoramasını okuyucuya adeta yaşatır.

byuk_umutlar_chales_dickens
3.Mrs. Dalloway-Virginia Woolf

Virginia Woolf’un 1925 yılında yayınlanan roman I.Dünya Savaş’nın bitiminden sonra Mrs. Dalloway’in evinde verdiği partinin hazırlıklarına odaklanır. Mrs. Dalloway hazırlıklarla ilgilenirken, bir anda eski aşkı ortaya çıkar. Bu da kadının tek düze evlililiğini ve hayatının sorgulamasına neden olur.

mrs_dalloway_virginia_woolf
2.Deniz Feneri (To the Lighthouse)-Virginia Woolf

Vriginia Woolf’un Mrs.Dalloway’den iki yıl sonra 1927 yılında yayınlanan romanda, Ramsay ailesinin konuklarıyla geçirdiği zaman içinde herkesin iç dünyası ve fikirleri farklı açılardan anlatılır. Her okunduğunda farklı bir ayrıntının fark edildiği kitap Woolf’un en iyi eserlerinden biri.

deniz_feneri_virginia_woolf
1.Middlemarch-George Eliot

Gerçek adı Mary Ann Evans olan George Eliot’ın 1874 yılında yayımlanan romanı. Mutsuz evlilikler, bireysel trajediler bir İngiliz kasabasında yaşanmasına rağmen aslında tüm insanlığın evrensel sorunları olarak anlatılıyor.

middlemarch_george_eliot
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da ilginizi Çekebilir:
agatha_christie_fare_kapani
Agatha Christie-Fare Kapanı
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
ingilizce_yazilmis_en_iyi_100_roman
İngilizce Yazılmış En İyi 100 Roman

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir