En Çok Okunan Kitaplar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_cok_okunan_kitaplar

Last Updated on 10 Ocak 2023 by Aslıhan Demiralay

En çok okunan kitaplar. Edebiyat tarihinin en çok satılan kitapları. Yazar James Chapman, son 50 yılda satılan her kitabın kopya sayısına göre dünyada en çok okunan kitapların bir listesini oluşturdu. Şimdi kitaplara ve kitaplarla ilgili ayrıntılara bakalım.

Tüm Zamanların En Çok Okunan Kitapları

Mao’dan Seçme Sözler (Quotations from Mao Tse Tung)-Mao

Çin Komunist Partisi eski başkanı Mao’nun konuşmalarından ve yazılarından derlenen ve 1964 ile 1976 yılları arasında Kültür Devrimi sırasında yoğun olarak dağıtılan bir kitap. 820 milyon kopyasının basılıp satıldığı belirlenen eserin Türkçe baskıları dönem dönem kitapçı vitrinlerinde yer aldı.

mao_dan_secme_sozler
Mao’dan Seçme Sözler (Quotations from Mao Tse Tung)-Mao
mao_zedong
Mao Zedong (1910’lu Yıllar)
tek_yalniz_ben_degilim
Tek Yalnız Ben Değilim-Jean Louis Fournier
en_cok_okunan_kitaplar

Harry Potter Serisi-J.K. Rowling

İngiliz yazar J.K. Rowling’in efsanevi serisi Harry Potter serisi dünya çapında en çok okunan kitaplar listesinde ikinci sırada yer alıyor. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na giden Harry Potter ve arkadaşlarının maceralarına odaklanan fantastik seri dünya çapında 400 milyon kopya sattı.

harry_potter
Harry Potter ve Felsefe Taşı
harry_potter
Harry Potter ve Felsefe Taşı
en_cok_okunan_kitaplar
Yüzüklerin Efendisi Serisi (The Lord Of The Rings)-J.R.R.Tolkien

Ünlü İngiliz yazar J.R.R.Tolkien’in yazdığı 3 kitaptan oluşan seri dünya çapında 103 milyondan fazla kopya sattı. “Yüzüklerin Efendisi-Yüzük Kardeşliği”, “Yüzüklerin Efendisi İki Kule” ve “Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü”, tüm zamanların en çok okunan kitapları listesinde 3. sırada.

Yüzüklerin Efendisi serisi dünyanın kaderini değiştirecek güç yüzüklerinin yok edilme mücadelesini anlatıyor. Yıllar önce üretilen ve Orta Dünyaya sadece sorun getiren güç yüzüklerinin sonuncusu birden bire ortaya çıkar. Yapılacak tek şey Sauron ele geçirmeden yüzüğü yok etmektir.

yuzuklerin_efendisi
Yüzüklerin Efendisi Serisi (The Lord Of The Rings)-J.R.R.Tolkien
kurtarma_mesafesi_samanta_schweblin
Kurtarma Mesafesi-Samanta Schweblin
en_cok_okunan_kitaplar
Simyacı (The Alchemist)-Paulo Coelho

Brezilyalı yazar Paulo Coelho‘nun ilk kez 1998 yılında basıldı. Kitap İspanya’dan Mısır Piramitlerinin olduğu bölgeye giden çoban Santiago’nun hikayesini anlatır. Ülkemizde 1996 yılında yayınlanan kitap dünya çapında 65 milyon kopya sattı. Hiç kuşkusuz yakın tarihin en çok okunan kitaplarından biri.

en_cok_okunan_kitaplar
paulo_coleho_nun_onerdigi_kitaplar
Paulo Coelho’nun Önerdiği Kitaplar
Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code)-Dan Brown

Dan Brown’ın yayınlandığı dönem fırtınalar koparan kitabı. Harvard simge bilim profesörü Robert Langdon, Paris’de bir cinayeti çözmeye çalışırken, kendini bu cinayetin şüphelisi olarak bulur. Hristiyanlığın doğuş döneminden Kutsal Kase arayıcılarına kadar giden bir gizem roman boyunca okuyucunun soluğunu keser.

Dan Brown’ın zaman zaman tarihi çarpıtmakla suçlanan kitabı dünya çapında 57 milyon kopya sattı ve en çok okunan kitaplar listesinde 5. sırada yer aldı.

en_cok_okunan_kitaplar
dan_brown_in_favori_kitaplari
Dan Brown’ın Favori Kitapları
Alacakaranlık Efsanesi (The Twilight Saga)-Stephenie Meyer

Amerikalı yazar Stephenie Meyer’in 4 kitaptan oluşan serisi, lise çağındaki bir genç kızla 109 yaşındaki bir vampirin aşkını anlatıyor. Aşk, fantezi, gençlik türündeki romanlar dünya çapında 43 milyon kopya sattı ve en çok okunan kitaplar listesine girdi.

Çok izlenen bir film serisine de konu olan kitaplar listenin 6. sırasında yer alıyor.

en_cok_okunan_kitaplar
Rüzgar Gibi Geçti (Gone With The Wind)-Margaret Mitchell

Amerikalı yazar Margaret Mitchell’ın epik romanı. Amerikan İç Savaşı döneminde tutkulu bir aşk üçgenini anlatan kitap, yayınlandığı dönemde büyük popülarite elde etti. Yıldızlar geçidi bir kadroyla filme de alınan kitap, güneyde ki kölelik sistemini sempatik göstermekle suçlandı. Dünya çapında 33 milyon kopya satan romanın Türkçe baskısını bulmak mümkün.

“Amerikalı bir yazarın elinden çıkan en kayda değer ilk roman. Ve hiç şüphesiz ki, gelmiş geçmiş en büyük romanlardan biri.”
-The New York Times, Yüzyılın Kitapları

ruzgar_gibi_gecti
Rüzgar Gibi Geçti (Gone With The Wind)-Margaret Mitchell
en_cok_okunan_kitaplar
en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları
Düşün ve Zengin Ol (Think and Grow Rich)-Napoleon Hill

Amerikalı yazar Napoleon Hill’in 1900’erin başlarında yazdığı kitap adından da anlaşılacağı gibi bir kişisel gelişim kitabı.

Düşün ve Zengin Ol dünya çapında 30 milyon kopya sattı. Ülkemizde Türkçe baskısı bulunan kitap en çok okunan kitaplar listesinde 8. sırada yer alıyor.

düsün_ve_zengin_ol
Düşün ve Zengin Ol (Think and Grow Rich)-Napoleon Hill
en_cok_okunan_kitaplar
Anne Frank’ın Hatıra Defteri (The Diary of Anne Frank)-Anne Frank

İkinci dünya Savaşı sırasında Nazi zulmünden saklanan yahudi bir ailenin kızı olan Anne Frank’in hatıra defteri. Yaşadıkları dehşet, savaş zamanı bile olsa bir genç kızın yaşadıkları, duyguları. 15 yaşında Bergen-Belsen kampında yaşamını yitiren Anne Frank’in günlüğü babası Otto Frank tarafından yayınlandı. Yayınlandığı günden bu yana büyük bir ilgi ve hüzünle okundu. Anne Frank’ın Hatıra Defteri dünya çapında 27 milyon kopya sattı. Kitabın Türkçe baskısı olduğunu da hatırlatalım.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_biyografi_kitapları
En İyi Biyografi Kitapları
en-iyi_bilim_kurgu_romanlari
En İyi Bilim Kurgu Romanları
en_iyi_distopya_romanlari
En İyi Distopya Romanları
Tüm zamanların En Çok Okunan Kitapları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir