En İyi Agatha Christie Romanları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_agatha_christie_romanlari

Last Updated on 1 Şubat 2024 by Aslıhan Demiralay

Agatha Christie sadece kendi ülkesi İngiltere’de değil, bütün dünyada geniş bir hayran ve okur kitlesine sahip. Ülkemizde de çok sevilen bir yazar olan Christie özellikle yarattığı Hercule Poirot ve Jane Marple karakterleri ile gönüllerde yer edindi .En iyi Agatha Christie romanları listesi yapmak, bu kitaplar arasından seçim yapmak kolay olmasa da yeni başlayanlar için bir rehber olabilir. İşte En sevilen Agatha Christie kitapları:

agatha_christie
Agatha Christie

En İyi Agatha Christie Kitapları

16:50 Treni-4.50 From Paddington

Miss Marple’ın bir arkadaşı 16:50 treninde bir cinayete tanık olur. Ancak biraz araştırma yapan polis, yaşlı kadının anlattıklarını doğrulayamaz. Resmi bir soruşturma açılmadığı için konuyu ele almak Miss Marple’a kalır. Trenin yolu üzerindeki bir eve casus yerleştiren Marple olayı çözmek için kendine özgü yöntemlerini kullanmaya başlar.

Cinayet Alfabesi-The A.B.C.Murders

Agatha Christie’nin en iyi romanları denice akla ilk gelenlerden biri de hiç şüphesiz Cinayet Alfabesi’dir. alfabe sırasına göre cinayet işleyen bir seri katil cesetlerin yanına ABC Trenlerinin tarifesini bırakır. Katil cinayet işleyeceği yerleri ünlü dedektif Hercule Poirot’ya gönderdiği mektuplarda da açıklar. Ancak türlü aksilikler nedeniyle Poriot’nun eline ulaşması geciken mektuplar, katilin yakalanmasını zorlaştırır. Kurbanların rastgele olmasıyla Agatha Christie’nin diğer romanlarından ayrılan kitap, bugün bile heyecanla okunacak türden.

cinayet_alfabesi_agatha_christie
Cinayet Alfabesi-Agatha Christie
Ölüm Çığlığı – The Murder at the Vicarage

Kitabın isminin orijinal çevirisi Papaz Evinde Cinayet olan ancak ülkemizde Ölüm Çığlığı olarak yayınlanan Agatha Christie’nin bu kitabının en ilginç özelliklerinden biri Jane Marple karakterinin ilk kez göründüğü bir macera olması. Jane Marple karakteri ilk kitapta biraz farklıdır tanıyıp sevdiğimiz halinden. Ancak kitabın heyecan düzeyi ve gerilimini etkilemez bu farklılık. Bir karakter ancak bir kaç kitapta ya da filmde oturur zaten. St.Mary Mead köyünde Albay Protheroe öldürülür. Çekilmez bir ihtiyar olan adamın ölümü köylüleri çok üzmese de Jane Marple ve polis müfettişi katili bulmak zorundadır. Fakat bir sorun vardır Albayın ölmesini isteyen insan sayısı bir hayli fazladır. Sinirli bir adam olan Albay Protheroe kolayca herkese bağırabilen, papazı bile hırsızlıkla suçlayan bir kişi olarak, köydeki tüm nefreti üzerine çekmeyi başarır.

en_iyi_politik_filmler
Doğu Ekspresinde Cinayet-Murder on the Orient Express

Hercule Poirot’nun bu macerası özellikle İstanbul’dan kalkan Doğu Ekspresinde cereyan etmesiyle de ilginçtir.. Londra’ya gitmek için trene binen Poirot trende ilginç insanlarla karşılaşır. Çok tekin olmayan gizemli bir adam Hercule Poiro’yu aldığı tehdit mektuplarını araştırması için işe almaya çalışır. Ancak Poirot bu görevi kabul etmez ve ertesi sabah bu yolcu 12 bıçak darbesiyle öldürülmüş halde bulunur. Kar yüzünden ilerleyemeyen trende kalan yolcuları araştırmak ve soruşturmayı yürütme görevi Hercule Poirot’ya kalır.

dogu_ekspresinde_cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet-2017
en_iyi_politik_filmler
Roger Ackroyd Cinayeti-The Murder of Roger Ackroyd

Christie’nin bu ilginç kitabında Poirot emekil olmaya karar vermiş ve İngiliz kırsalında bir köye yerleşmiştir. Köydeki en zengin adam olan Roger Ackroyd kısa süre sonra öldürülür. Poirot ve bölgenin polis müfettişi vakayla ilgilenmeye başlar. Bir çok kişinin Ackroyd’u öldürmek için sebebi olduğunu fark etmeleri çok zamanlarını almaz. Yayımlandığı dönem aşırı sürpriz sonu nedeniyle eleştirmenlerin okuyucuyu kandırmakla suçladığı Agatha Christie’nin en iyi romanlarından biri. Herclue Poirot’nun 3.romanı olan bu kitap İngiliz Suç Yazarlığı Derneği tarafından şimdiye kadar ki en iyi polisiye romanı seçildi. Le Monde gazetesinin yaptığı 100 yılın 100 kitabı listesine girmiş bir kitap olduğunu da hatırlatalım.

en_iyi_politik_filmler
Nil’de Ölüm – Death on the Nile

İhanet, arkadaşlık ve aşkın insanlara yaptırdıkları üzerine bir cinayet romanı. Hercule Poirot tatil için Mısır’a gider ve bir gemi ile seyahate başlar. Gemide büyük bir mirasın varisi genç ve güzel bir kadın olan Linnet Doyle ve eşi de balayı yapmaktadır. Gemide Linnet ve eşi dışında, eşinin eski nişanlısı ve Linnet’in en yakın arkadaşı olan Jacqueline de Bellefort’da yolculuk eder. Kısa zamanda işlenecek olan cinayet sadece bir başlangıçtır.

nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2021
en_iyi_politik_filmler
Bayan McGinty’nin Ölümü – Mrs.McGinty’s Dead

Bayan McGinty isimli temizlikçi, kadın öldürülür ve kiracısı James Bentley eldeki delillere dayanarak tutuklanır ve ölüm cezasına çarptırılır. Ancak Bentley’i tutuklayan polis müdürü bütün delillere rağmen O’nun suçlu olduğuna emin değildir. Bu sebeple Poirot’nun kapısını çalar ve vakayla ilgilenmesini rica eder. Poirot olayın yaşandığı kasabaya gider şantaj, aldatma, cinayet ve geçmişten gelen sırların ortasında bulur kendini.

en_iyi_politik_filmler
Agatha Christie’nin Hayatından Notlar

1890’da Torquay İngiltere’de doğan Agatha Christie küçük yaşlarından itibaren yazmaya başladı. Önce hikayeler yazan Christie daha sonra roman ve tiyatro oyunları yazdı. Yarattığı Hercule Poirot, Jane Marple ve Tommy ve Tuppence Beresford karakterleri ile edebiyat tarihinde yer edindi.

agatha_christie_1925
Agatha Christie-1925

80’den fazla dedektiflik romanı kaleme alan usta yazar, ünlü West End tiyatrolarında sahnelenen oyunlar da yazdı. Özellikle Fare Kapanı (Mousetrap) oyunu 1952 yılından beri aralıksız sahnelenmesiyle bir rekora da sahiptir.1976 yılında 85 yaşındayken hayata gözlerini yuman Christie ardında edebi anlamda inanılmaz bir miras bıraktı.

en_iyi_gotik_romanlar
En İyi Gotik Romanlar
agatha_christie
Agatha Christie ve Max Mallowan-1950
dan_brown_in_favori_kitaplari
Dan Brown’ın Favori Kitapları
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
en_iyi_agatha_christie_uyarlamalari
En İyi Agatha Christie Uyarlamaları
en_iyi_gizem_romanlari
En İyi Gizem Romanları
stephen_crane
Stephen Crane

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir