En İyi Agatha Christie Romanları

en_iyi_agatha_christie_romanlari

Agatha Christie sadece kendi ülkesi İngiltere’de değil bütün dünyada geniş bir hayran ve okur kitlesine sahip.Ülkemizde de çok sevilen bir yazar olan Christie özellikle yarattığı Hercule Poirot ve Jane Marple karakterleri ile gönüllerde yer edindi.Eni iyi Agatha Christie romanları listesi yapmak,bu kitaplar arasından seçim yapmak kolay olmasa da yeni başlayanlar için bir rehber olabilir.İşte En sevilen Agatha Christie kitapları:

5.Ölüm Çığlığı – The Murder at the Vicarage

Kitabın isminin orijinal çevirisi Papaz Evinde Cinayet olan ancak ülkemizde Ölüm Çığlığı olarak yayınlanan Agatha Christie’nin bu kitabının en ilginç özelliklerinden biri Jane Marple karakterinin ilk kez göründüğü bir macera olması. Jane Marple karakteri ilk kitapta biraz farklıdır tanıyıp sevdiğimiz halinden.Ancak kitabın heyecan düzeyi ve gerilimini etkilemez bu farklılık. Bir karakter ancak bir kaç kitapta ya da filmde oturur zaten.St.Mary Mead köyünde Albay Protheroe öldürülür. Çekilmez bir ihtiyar olan adamın ölümü köylüleri çok üzmese de Jane Marple ve polis müfettişi katili bulmak zorundadır.Fakat bir sorun vardır Albayın ölmesini isteyen insan sayısı bir hayli fazladır.Bu kitapla ilgili çekilen filmlerden biri.

*

4.Doğu Ekspresinde Cinayet-Murder on the Orient Express

Hercule Poirot’nun bu macerası özellikle İstanbul’dan kalkan Doğu Ekspresinde vuku bulmasıyla da ilginçtir. Londra’ya gitmek için trene binen Poirot trende ilginç insanlarla karşılaşır ve çok tekin olmayan bir yolcu tarafından işe alınmaya çalışır,adam bazı korkutucu mektuplar aldığını söyler.Ancak Poirot bu görevi kabul etmez ve ertesi sabah bu yolcu 12 bıçak darbesiyle öldürülmüş halde bulunur.Ve trende de 12 yolcu vardır.Bir çok kez sinemaya aktarılan romanın yakın zamanda çekilen versiyonunda Kenneth Branagh Poirot karakterine hayat veriyor.

*

3.Roger Ackroyd Cinayeti-The Murder of Roger Ackroyd

Christie’nin bu ilginç kitabında Poirot emekil olmaya karar vermiş ve İngiliz kırsalında bir köye yerleşmiştir.Köydeki en zengin adam olan Roger Ackroyd kısa süre sonra öldürülür. Poirot ve bölgenin polis müfettişi vakayla ilgilenmeye başlar.Bir çok kişinin Ackroyd’u öldürmek için sebebi olduğunu fark etmeleri çok zamanlarını almaz.Le Monde gazetesinin yaptığı 100 yılın 100 kitabı listesine girmiş bir kitap olduğunu da hatırlatalım.

*

2.Nil’de Ölüm – Death on the Nile

İhanet,arkadaşlık ve aşkın insanlara yaptırdıkları üzerine bir cinayet romanı. Poirot tatil için Mısır’a gider ve bir gemi ile seyahate başlar.Gemide büyük bir mirasın varisi genç ve güzel bir kadın olan Linnet Doyle ve eşi de balayı yapmaktadır.Ancak bu mutluluk fazla uzun sürmez .Genç kadın gemide öldürülür ama bu gemide işlenecek son cinayet olmayacaktır.Bu romandan uyarlanan adeta yıldızlar geçidi kadroya sahip film Death on the Nile (1978).

*

1.Bayan McGinty’nin Ölümü – Mrs.McGinty’s Dead

Bayan McGinty isimli temizlikçi, kadın öldürülür ve kiracısı James Bentley eldeki delillere dayanarak tutuklanır ve ölüm cezasına çarptırılır.Ancak Bentley’i tutuklayan polis müdürü bütün delillere rağmen O’nun suçlu olduğuna emin değildir.Bu sebeple Poirot’nun kapısını çalar ve vakayla ilgilenmesini rica eder. Poirot olayın yaşandığı kasabaya gider şantaj,aldatma,cinayet ve geçmişten gelen sırların ortasında bulur kendini.

***

1890’da Torquay İnigiltere’de doğan Agatha Christie küçük yaşlarından itibaren yazmaya başladı.Önce hikayeler yazan Christie daha sonra roman ve tiyatro oyunları yazdı. Yarattğı Hercule Poirot,Jane Marple ve Tommy ve Tuppence Beresford karakterleri ile edebiyat tarihinde yer edindi.

agatha_christie_1925
Agatha Christie-1925

80’den fazla dedektiflik romanı kaleme alan usta yazar , ünlü West End tiyatrolarında sahnelenen oyunlar da yazdı.Özellikle Fare Kapanı (Mousetrap) oyunu 1952 yılından beri aralıksız sahnelenmesiyle bir rekora da sahiptir.1976 yılında 85 yaşındayken hayata gözlerini yuman Christie ardında edebi anlamda inanılmaz bir miras bıraktı.

En iyi Agatha Christie romanları yada en sevilen Agatha Christie kitapları gibi listeler farklı farklı yapılabilir.Çünkü Christie gibi yazarlar akılda kalıcı ve sevilen kitap yazmada çok sıkıntı çekmiyorlar.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

alfred_hitchcock_filmleri
En İyi Alfred Hitchcock Filmleri
n_iyi_gizem_romanlar
En İyi Gizem Romanları
gabriel_garcia_marquez-kirmizi_pazartesi
Gabriel Garcia Marquez-Kırmızı Pazartesi

Bir cevap yazın