Doğu Ekspresinde Cinayet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
dogu_ekspresinde_cinayet

Last Updated on 15 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Murder on the Orient Express-2017

Agatha Christie‘nin en ilgi çekici ve en sevilen kitaplarından biri de hiç kuşkusuz Doğu Ekspresinde Cinayet romanıdır.

Birçok kez beyaz perdeye aktarılan roman yazıldığı günden beri dikkat çekiyor. 1926 yılında eşi tarafından terk edilen Christie annesinin ölümüyle de sarsılmıştı. Sıkıntılarından uzaklaşmak için Şark Ekspresiyle bir seyahate çıkar ve Londra’dan İstanbul’a gelir. İstanbul’dan da Suriye ve Mısır’a kadar gider.

Bu geziden çok memnun kalan Christie 1933 yılında tekrar İstanbul’a gelir ünlü Pera Palas Oteli’nde kalır ve bu süre de Doğu Ekspresinde Cinayet romanını yazar.

en_iyi_ingiliz_polisiye_dizileri
En İyi İngiliz polisiye Dizileri

Doğu Ekspresi’nde Cinayet-2017 Filmi Konusu

Romanın konusu da çok ilginçtir. Suriye’de bir sorunla ilgilenen Poirot, İngiltere’ye gitmek için İstanbul’a gelir. Tokatlıyan Oteli’nde kalan Poirot Londra’ya gitmek için Doğu Ekspresi’ne biner. Trende çok fazla yolcu yoktur ve Amerikalı yolculardan biri olan Ratchett isimli zengin bir adam Poirot’ya bazı tehdit mektupları gösterir. Yüklü bir ücret teklif eder ve bu mektupları yollayan kişiyi bulmasını ister; ancak Ratchett’in tavırlarından hoşlanmayan Poirot bu teklifi reddeder. Fakat sabah uyandıklarında Mr.Ratchett öldürülmüştür. Vücudunda tam 12 bıçak yarası vardır ve trende Poirot ve Ratchett dışında 12 yolcu seyahat etmektedir. Tahmin edileceği gibi olayı çözmek Hercule Poirot’ya kalır.

İlgili Yazı: A Haunting In Venice (2023)

Bir çok kez filme alınan bu ilginç roman en son Kenneth Branagh tarafından filme alındı. 2017 yapımı bu yıldızlar geçidi filmde yine Branagh Poirot rolünü oynuyor. Filmde ayrıca Michelle Pfeiffer, Penelope Cruz Derek Jacobi, Judi Dench gibi yıldızlar ve Daisy Ridley, Josh Gad gibi genç yetenekler de var. Filmin belki de en büyük sürprizi Ratchett rolünde oynayan Johnny Depp .

Daha önceki aktörlerin Poirot yorumlarından faklı bir portre çizen Branagh pos bıyıklı, nispeten genç ve atletik bir karakter ortaya koyar. Bu yorum biraz Robert Downey Jr.’ın Sherlock Holmes karakterine benzetilebilir.

Filmin sonunda Poirot olayı çözer fakat fail için son biraz muallaktır. Bu yönüyle Agatha Christie romanlarından farklılık gösterir. Poirot olayın sonunda Mısır’a bir olayı çözmek için davet edilir.

55 milyon dolara mal olan film Dünya çapında 352 milyon dolardan fazla hasılat başarısı elde etti. IMDB puanı: 6,5.

Daha önce de bir çok filme uyarlanan romanın en başarılı uyarlamalarından biri David Suchet’nin Hercule Poirot rolünde yer aldığı 2010 yapımı film.

Agatha Christie’nin Death on the Nile romanı da Kenneth Branagh tarafından yine bol yıldızlı bir kadroyla çekildi. Film 11 Şubat 2022 tarihinde ülkemizde gösterime girecek.

Murder On the Orient Express-Doğu Ekspresinde Cinayet-2017-Trailer

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2022

en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
En İyi Sherlock Holmes Filmleri
en_iyi_ingiliz_filmleri
En İyi İngiliz Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir