Doğu Ekspresinde Cinayet

dogu_ekspresinde_cinayet

Doğu Ekspresinde Cinayet-2017-Agatha Christie

Agatha Christie’nin en ilgi çekici ve en sevilen kitaplarından biri de hiç kuşkusuz Doğu Ekspresinde Cinayet romanıdır.

Birçok kez beyaz perdeye aktarılan roman yazıldığı günden beri dikkat çeker. 1926 yılında eşi tarafından terk edilen Christie annesinin ölümüyle de sarsılmıştı.Sıkıntılarından uzaklaşmak için Şark Ekspresiyle bir seyahate çıkar. Londra’dan İstanbul’a gelir.İstanbul’dan da Suriye ve Mısır’a kadar gider.

Bu geziden çok memnun kalan Christie 1933 yılında tekrar İstanbul’a gelir ünlü Pera Palas Oteli’nde kalır ve bu süre de Doğu Ekspresinde Cinayet romanını yazar.

Romanın konusu da çok ilginçtir.Suriye’de bir sorunla ilgilenen Poirot İngiltere’ye gitmek için İstanbul’a gelir. Tokatlıyan Oteli’nde kalan Poirot Londra’ya gitmek için Doğu Ekspresi’ne biner.Trende çok fazla yolcu yoktur ve Amerikalı yolculardan biri olan Ratchett isimli zengin bir adam Poirot’ya bazı tehdit mektupları gösterir.Yüklü bir ücret teklif eder ve bu mektupları yollayan kişiyi bulmasını ister ancak Ratchett’in tavırlarından hoşlanmayan Poirot bu teklifi reddeder.Fakat sabah uyandıklarında Mr.Ratchett öldürülmüştür.Tam 12 bıçak yarası vardır vücudunda ve trende Poirot ve Ratchett dışında 12 yolcu vardır..Tahmin edileceği gibi olayı çözmek Hercule Poirot’ya kalır.

murder_on_the_orient_ekspress

Bir çok kez filme alınan bu ilginç roman en son Kenneth Branagh tarafından filme alındı.2017 yapımı bu yıldızlar geçidi filmde yine Branagh Poirot rolünü oynuyor.Filmde ayrıca Michelle Pfeiffer,Penelope Cruz Derek Jacobi Judi Dench gibi yıldızlar ve Daisy Ridley ,Josh Gad gibi genç yetenekler de var.Filmin belki de en büyük sürprizi Ratchett rolünde oynayan Johnny Depp .

Daha önceki aktörlerin Poirot yorumlarından faklı bir portre çizen Branagh pos bıyıklı ,nispeten genç ve atletik bir karakter ortaya koyar.Bu yorum biraz Robert Downey Jr.’ın Sherlock Holmes karakterine benzetilebilir.

Filmin sonunda Poirot olayı çözer fakat fail için son biraz muallaktır.Bu yönüyle Agatha Christie romanlarından farklılık gösterir. Poirot olayın sonunda Mısır’a bir olayı çözmek için davet edilir.

Agatha Christie’nin Death on the Nile romanı da Kenneth Branagh tarafından yine bol yıldızlı bir kadroyla çekildi.Post-Production aşamasında olan filmin Covid-19 nedeniyle ne zaman gösterime gireceği ise belirsizliğini koruyor.

Doğu Ekspresinde Cinayet-2017

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

nilde_olum
Nil’de Ölüm
knives_out_2019
Knives Out-2019
en_iyi_psikolojik_gerilim_filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

Yorum Yaz