İngiliz Polisiye Dizileri

ingiliz_polisiye_dizileri

En İyi İngiliz Polisiye Dizileri

İngilizce Polisiye Dizileri. Polisiye dizi denince akla gelen ilk ülkelerden biri de İngiltere. Uzun yıllardır en iyi polisiye dizlerinden bazılarına imza atan İngiliz televizyonları, kaliteli işler üretmeye devam ediyor. En iyi İngiliz polisiye dizleri.

1.Poirot (1989-2013)

Agatha Christie’nin unutulmaz dedektif karakteri Hercule Poirot’nun davalarını konu eden Agatha Christie’s Poirot serisi türün en iyi örneklerinden biri. Özenli çekimleri, dönemi yansıtan dekor ve kostümleri, güçlü senaryosu ve tabi ki Hercule Poirot’yu canlandıran David Suchet’nin başarısı ile unutulmaz bir televizyon dizisi.

Daha önce bir çok aktörün canlandırdığı Hercule Poirot hiç bu kadar özenli canlandırılmamıştı belki de. 1989 yılında başlayan seri 2013 yılında son buldu.

hercule_poirot

Kaptan Hastings’i Hugh Fraser ve Müfettiş Japp’ı Philip Jackson’ın canlandırdığı seri de günümüzde popüler olan bir çok oyuncu da konuk olarak rol aldı. Michael Fassbender, Emily Blunt, Vanessa Kirby bu isimlerden sadece bir kaçı.

en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları
Agatha Christie’s Poirot Trailer
ingiliz_polisiye_dizileri
en_iyi_korku_filmleri
En İyi Korku Filmleri

2.Marple (2004-2013)

Uata yazar Agatha Christie’nin bir başka ölümsüz kahramanı Jane Marple’ın maceraları. Kurgusal bir kasaba Saint Mary Meade’de yaşayan Marple’ın hem yaşadığı yerde hem de seyahatlerinde karşılaştığı gizemleri çözme maceraları. Poirot gibi özenli çekimleri ve güçlü senaryosuyla dikkat çeken seride Jane Marple’ı önce İngiliz sinemasının önemli isimlerinden Geraldine McEwan canlandırdı. McEwan’ın sağlık sorunları ortaya çıktıktan sonra dizide Jane Marple rolünü Julia McKenzie devraldı. 2004 yılında başlayan dizi 2013 yılında son buldu. 23 bölüm çekilen dizide Sophia Myles, James D’Arcy, Timothy Dalton, Saffron Burrows gibi isimler konuk oyuncu olarak yer aldı. Dizinin IMDB puanı: 7,8.

Agatha Christie’s Miss Marple-Trailer
ingiliz_polisiye_dizileri

3.Sherlock (2010-2017)

Sir arthur Conan Doyle’un unutulmaz eseri Sherlock Holmes’un günümüz Londra’sında geçen versiyonu. Suç konusunda blog yazan Sherlock’la, Körfez Savaşı gazisi Dr.John Watson’ın modern Londra’da suçla mücadelesi. Sherlock’u Benedict Cumberbatch, John Watson’ı Martin Freeman, Lestrade’i Rupert Graves canlandırıyor. Topalm 15 bölüm çekilen dizi 9 Primetime Emmy Ödülü kazandı. IMDB puanı: 9,1.

Hiç kuşkusuz en iyi İngilizi Polisiye Dizileri arasında ilk akla gelenlerden biri.

Sherlock (2010-2017) -Trailer
ingiliz_polisiye_dizileri
en_iyi_psikolojik_gerilim_filmleri
En İyi Psikolojik-Gerilim Filmleri

4.Midsomer Murders -Midsomer Cinayetleri (1997- )

1997 yılından beri devam eden İngiliz Polisiye Dizisi klasiğinde cinayet masası polisleri Midsomer Bölgesi’nde işlenen cinayetleri araştırıyor. Sağlam senaryo, güçlü oyunculuklar ve etkileyici giriş müziğiyle zevkle izlenen bir dizi. Baş rollerde John Nettles, Daniel Casey, Jane Wymark ve Neil Dudgeon yer alıyor. Şu an kadar 132 bölümü çekilen dizi daha uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor. Dizinin IMDB puanı: 7,7.

Midsomer Murders (Midsomer Cinayetleri) (1997- ) -Trailer
ingiliz_polisiye_dizileri

5.Luther (2010-2019)

Ünlü oyuncu Idris Elba’nın polis dedektifi John Luther’ı canlandırdığı dizi, Londra’da işlenen karmaşık cinayetleri işliyor. Her bölümde temponun dozunun arttığı dizide John Luther, bir yandan gizemleri çözerken, bir yandan da özel hayatında ki sorunları yoluna koymaya çalışıyor. Idris Elba’nın inandırıcı oyunculuğuyla taçlanan dizide ayrıca Warren Brown, Michael Smiley ve en iyi rollerinden birinde Ruth Wilson rol alıyor. 21 bölüm çekilen dizinin IMDB puanı: 8,4.

En iyi İngiliz polisiye dizileri denince akla gelen ilk dizlerden olmasa da en iyi İngiliz polisiye dizilerinden biri.

Luther (2010-2019) -Trailer
en_iyi_ingiliz_polisiye_dizileri
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri

6.Death in Paradise-Cennette Ölüm (2011- )

Karayiplerde ki bir adada görevli İngiliz dedektiflerin ve bölge halkından polislerin maceralarını anlatan dizi, komedi ve gizem türünde. İngiltere’den gelen dedektiflerin zaman zaman değiştiği yapımda kaliteli oyunculuklar ve iyi senaryo izleyiciyi bekliyor. 2011 yılından beri yayınlanan dizide, Kris Marshall, Ardal O’Hanlon, Ben Miller ve Joséphine Jobert baş rolde. IMDB puanı: 7,8.

Death in Paradise-Cennette Ölüm (2011- ) -Trailer
ingilliz_gizem_dizileri
kucuk_yabanci_2018
Küçük Yabancı-2018

7.Maigret (2016- )

Ünlü Fransız yazar George Simenon’un ünlü polis karakteri Jules Maigret’nin dosyalarının anlatıldığı dizi 2016 yılında çekilmeye başlandı. Savaş sonrası Paris’de geçen dizide Maigret ve ekibi şehirde meydana gelen cinayetleri çözmek için mücadele veriyor. Jules Maigret’yi, Mr.Bean serisinden tanıdığımız Rowan Atkinson canlandırırken, dizide ayrıca Shaun Dingwall, Lucy Cohu ve Aidan McArdle’da rol alıyor. Özellikle komedilerden tanıdığımız Rowan Atkinson’ın performansının çok başarılı olduğu dizide dönemin atmosferi de seyirciye büyük bir özenle gösteriliyor. Komedilerden tanıdığımız Rowan Atkinson’ın, sakin, kimi zaman hüzünlü Jules Maigret karakterini büyük bir başarıyla canlandırdığını da ekleyelim.

IMDB puanı: 8,0.

Dizi her ne kadar bir Fransız polise odaklansa da dizi İngiliz polisiye dizilerinin özelliklerini başarıyla gösteriyor.

Maigret (2016- )-Trailer
en_iyi_ingilliz_gizem_dizileri
8. Father Brown-Peder Brown (2013- )

İngiliz yazar G.K.Chesterton’ın yarattığı unutulmaz karakter Father Brown’ı ve maceralarını konu alan dizi. Bir katolik rahip olan Father Brown, küçük bir kasabada görevini yaparken bir yandan da bölgede gerçekleşen cinayetleri çözer. Midesine düşkün, klasik din adamı kimliğinden uzak tarzı ile bölgede ki polisleri zorlasa da vakaları yakın dostları Mrs. McCathy, Lady Felicia ve Lady’nin şoförü Sid yardımıyla çözer. Peder Brown rolünde Harry Potter serisinden tanıdığımız Mark Williams, Sorcha Cusack, Alex Price ve Nancy Carroll baş rolde. 95 bölümü çekilen dizinin IMDB puanı: 7,7.

Bu başarılı İngiliz polisiye dizisinin yaratıcıları Rachel Flowerday ve Tahsin Güner. Tahsin Güner bir çok İngiliz dizisinde yazar olarak görev yapan bir isim.

Father Brown-Peder Brown (2013- ) -Trailer
en_iyi_ingilliz_gizem_dizileri
9.Endeavour (2012- )

1965 yılında geçen dizi polis memuru Endeavour Morse’un meslekteki ilk yıllarına odaklanıyor. Oxford mezunu, dahiliğe yakın, insan ilişkilerinde sıkıntılı Morse, amiri Fred Thursday ve ekip arkadaşları ile birlikte, dönemin acımasız suçlarını araştırıyor. Senaryosu, kostümleri ve dekorları ile cereyan ettiği günleri tamamen aktaran dizi, kaliteli oyunculukları ile de dikkat çekiyor. Shaun Evans, Roger Allam, Dakota Blue Richards ve Anton Lesser baş rolde.

Kimi zaman acımasız cinayetler, kimi zaman yozlaşmış polislerle mücadele edilen dizi, aksiyon olmadan da polisiye çekilebileceğini ispat ediyor.

2012 yılında başlayan dizinin IMDB puanı: 8,6.

Endeavour (2012- )-Trailer
ingiliz_gizem_dizileri
komiser_columbo_nun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_ingiliz_filmleri
En İyi İngiliz Filmleri
iskandinav_polisiye_filmleri
İskandinav Polisiye Filmleri
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler

Bir cevap yazın