En İyi Dedektif Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_dedektif_filmleri

Last Updated on 28 Ekim 2023 by Aslıhan Demiralay

En iyi dedektif filmleri. Sinema severlerin gözdesi olan konulardan biri de hiç kuşkusuz dedektif filmleri. Özellikle 50’li ve 60’lı yıllarda altın çağını yaşayan dedektif filmleri, günümüzde de sinema dünyasının önemli kaynaklarından biri.

Dedektif Filmleri

1. Ölüm Korkusu (Vertigo)-1958

Alfred Hitchcock‘un en ilginç filmlerinden biri Vertigo. Yönetmenin diğer filmlerine göre daha karanlık bir atmosfere sahip filmde, karısının gizemli hareketlerinden şüphelenen bir adam, yükseklik korkusu olan bir özel dedektifi karısını araştırması için tutar. Özel dedektifin kadına aşık olması hiç beklenmedik olayların yaşanmasına neden olur. Sürpriz sonu ve çekim kalitesi ile döneminin ilerisinde olan filmin senaryosu Pierre Boileau’nun “D’Entre Les Morts” isimli romanından uyarlama. James Stewart, Kim Novak ve Barbara Bel Geddes baş rolde. Filmin IMDB puanı: 8,3.

vertigo_1958
Vertigo 1958-Kim Novak-James Stewart
vertigo_1958
Vertigo-1958
1. Ölüm Korkusu (Vertigo)-1958 -Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri

2. Kanlı Gölge (Laura)-1944

Bir polis dedektifi cinayetini araştırmakla görevlendirildiği kadına aşık olur. Bir yandan cinayeti çözmek için Laura’nın etrafında ki insanları araştırırken, bir yandan da Laura’yı gıyaben daha da iyi tanımaya başlar.

Sürpriz sonu, özenli çekimleri ve kalitesiyle, tempolu filmlere alışkın olan günümüz seyircisini bile ekran başında tutacak olan film tartışmasız en iyi dedektif filmlerinden biri. Efsanevi sinemacı Otto Preminger’in yönettiği filmin senaryosu Vera Caspary’nin romanından uyarlama. Muhteşem güzelliği ile Gene Tierney, Dana Andrews ve Clifton Webb baş rolde. Daha çok korku filmleriyle tanıdığımız Vincent Price’da gençlik haliyle filmde rol alıyor. En iyi sinematografi dalında Oscar kazanan film, toplamda 5 dalda bu ödüle aday oldu.

Hem dedektif filmlerinin, hem de kara film türünün en iyilerinden olan filmin IMDB puanı: 8,0.

en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye Gizem Filmleri
laura_1944
Laura-1944-Film Poster
laura_1944_gene_tierney_clifton_webb_vincent_price
Laura-1944 Soldan Sağa: Clifton Webb, Gene Tierney, Vincent Price
Laura-1944-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
3. Gizemli Nehir (Mystic River)-2003

Efsanevi sinemacı Clint Eastwood’un yönettiği en iyi filmlerden bir olan Gizemli Nehir 2003 yılının da en iyi filmlerinden biri. Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon, Laura Linney ve Marcia Gay Harden baş rolde.

1975 yılında 3 erkek çocuk Boston’da sokakta oyun oynarken, içlerinden biri kaçırılır ve günlerce taciz edilir. Bu olaydan sonra bağları kopan 3 çocuk, yıllar sonra içlerinden birinin kızının trajik ölümüyle bir araya gelir. Ancak trajedi burada bitmeyecektir.

En iyi erkek oyuncu (Sean Penn) ve en iyi yardımcı erkek oyuncu (Tim Robbins) dallarında Oscar kazanan film, toplamda dalda bu ödüle aday oldu.

25 milyon dolar bütçeyle çekilen film dünya çapında 156 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,9.

Gizemli Nehir (Mystic River)-2003-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
4. Yedi (Seven)-1995

Biri genç, biri daha deneyimli iki dedektif yedi ölümcül günahı işleyenleri öldüren bir seri katilin peşindedir. Sürpriz sonu, kaliteli senaryosu ve oyunculukları ile çok başarılı olan filmde, sürekli yağan yağmurda atmosferin tekinsizliğine hizmet ediyor.

David Fincher’ın yönettiği filmin senaryosu Andrew Kevin Walker’a ait. Brad Pitt, Morgan Freeman ve Kevin Spacey baş rolde. En iyi kurgu dalında Oscar’a aday olan film en iyi dedektif filmlerinden biri. 33 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 327 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 8,6.

Yedi (Seven)-1995-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
seri_katil_filmleri
En İyi Seri Katil Filmleri
5. Los Angeles Sırları (L.A. Confidential)-1997

1950’li yıllarda yolsuzluk ve suç her yeri sarmışken, birbirinden farklı karaktere sahip 3 polis bir dizi cinayeti araştırır. James Ellroy’un aynı adlı romanından uyarlanan senaryonun altında Curtis Hanson ve Brian Helgeland’in imzası yer alıyor. Curtis Hanson filmin yönetmeni aynı zamanda. Kevin Spacey, Russell Crowe, Kim Basinger ve Guy Pearce baş rolde.

En iyi yardımcı kadın oyuncu (Kim Basinger) ve en iyi uyarlama senaryo dallarında ödül alan film toplamda 9 dalda bu ödüle aday oldu.

35 milyon dolar bütçeyle çekilen film, 126 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 8,2.

Los Angeles Sırları (L.A. Confidential)-1997-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
6.Malta Şahini (Maltese Falcon)-1941

San Francisco’lu özel dedektif Sam Spade, bir kayıp vakasını araştırmakla görevlendirilir. Ancak Sam davayı araştırdıkça hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığını keşfeder. Bir komplonun içine düşen Sam, aslında bütün mevzunun paha biçilemez bir şahin heykelinin peşindeki tehlikeli insanlar olduğunu anlar. En iyi dedektif filmlerinden biri olan Malta Şahini aynı zamanda 40’lı yılların en sevilen film noir (kara film) örneklerinden biri.

Dashiell Hammett’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu aynı zamanda filmi yöneten John Huston’a ait. Humphrey Bogart, Mary Astor, Gladys George ve Peter Lorre baş rolde. En iyi film, en iyi yönetmen dahil 3 dalda Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 8,0.

Malta Şahini (Maltese Falcon)-1941 (Trailer)
quentin_tarantino_nun_onerdigi_35_film
Quentin Tarantino’nun Önerdiği 35 Film
malta_sahini_1941
Malta Şahini-1941
malta_sahini_humphrey_bogart
Malta Şahini-1941-Humphrey Bogart
Malta Şahini (Maltese Falcon)-1941-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
7.Gözlerindeki Sır (El Secreto De Sus Ojos)-2009

Emekli bir adliye çalışanı, eski bir cinayet davası ile ilgili kitap yazmaya başlar. Davanın ayrıntılarını hatırlamak için eski mesai arkadaşları ile görüşmeye başlar. Toplumsal ön yargılar nedeniyle bir araya gelemediği ve aşık olduğu kadınla da dava nedeniyle görüşmeye başlar.

Bir cinayet davası fonunda, otoriter rejimleri, bu rejimlerin koruduğu katilleri, toplumsal sınıfları büyük bir başarı ile anlatan film, sürpriz sonuyla da dikkat çekiyor.

Juan José Campanella’nın yönettiği, Campanella’nın Eduardo Sacheri ile birlikte senaryosunu yazdığı filmde Ricardo Darin, Soledad Villamil ve Pablo Rago baş rolde.

En iyi yabancı film Oscar Ödülü’nü alan film usta aktör Ricardo Darin‘in en iyi filmlerinden biri. Filmin IMDB puanı: 8,2.

7.Gözlerindeki Sır (El Secreto De Sus Ojos)-2009-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
8. Üçüncü Adam (The Third Man)-1949

Ucuz romanlar yazan Holly Martins II.Dünya Savaşı sonrasında eski dostu Harry Lime’ın davetiyle Viyana’ya gider. Ancak Holly Viyana’ya vardığında arkadaşı Harry’nin tuhaf bir kazada öldüğünü öğrenir. Harry’nin arkadaşları ve tanıdıklarıyla görüşen Holly tutarsız hikayeler nedeniyle bu olayın peşine düşmeye karar verir.

Carol Reede’in yönettiği filmde Orson Welles, Joseph Cotten ve Alida Valli baş rolde.

En iyi sinematografi dalında Oscar alan film, 3 Oscar Ödülü’ne aday gösterildi. IMDB puanı: 8,1.

the_third_man_1949
Üçüncü Adam (The Third Man)-1949
ucuncu_adam_1949
Üçüncü Adam (The Third Man)-1949
Üçüncü Adam (The Third Man)-1949-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
9.Sherlock Jr.(1924)

Dedektif olmayı çok isteyen bir film makinisti, kız arkadaşının babasının saatini çalmakla suçlanır. Genç adam becerilerini kendini aklamak için kullanmak zorunda kalır. Buster Keaton’ın yönettiği filmde Buster Keaton, Kathryn McGuire ve Joe Keaton baş rolde. filmde rol alan Joe Keaton, gerçekte Buster Keaton’ın babası. Filmin IMDB puanı:8,2.

sherlock_jr_1924
Sherlock Jr.(1924)
sherlock_jr
Sherlock Jr.(1924)
Sherlock Jr.(1924)-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
10. Lady in the Lake (1946)

Usta yazar Raymond Chandler’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, dedektif filmlerinin en iyilerinden biri. Chandler’ın Philip Marlowe karakterinin bir macerası olan yapım 1946 yılında gösterime girdi. Bir suç dergisinin kadın editörü, patronunun karısını bulması için Phillip Marlowe’u işe alır. Özel dedektif çok geçmeden kendisini bir cinayetin içinde bulur.

Robert Montgomery’nin yönettiği ve baş rolünde yer aldığı filmde Montgomery dışında Audrey Totter, Lloyd Nolan ve Tom Tully’de rol alıyor.

Filmin IMDB puanı: 6,5.

the_lady_in_the_lake_1946
The Lady In The Lake (1946) Film Posteri
the_lady-in_the_lake_kitap_kapagi
The Lady In The Lake-Raymond Chandler
The Lady In The Lake (1946)-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_psikolojik_gerilim_filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri
En İyi Bilim Kurgu Filmleri
iskandinav_polisiye_filmleri
En İyi İskandinav Polisiye Filmleri
Minimalist Film Afişleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir