En İyi Alfred Hitchcock Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri

Last Updated on 29 Ocak 2024 by Aslıhan Demiralay

En İyi Alfred Hitchcock filmleri denince akla bir listeye sığamayacak kadar çok film gelir. Alfred Hitchcocok filmleri listesi yapmadan önce Alfred Hitchcock’un yaşam öyküsüne kısaca bir göz atalım.

Korku-gerilim sineması denince akla ilk gelen isimlerdendir Alfred Hitchcock. Ünlü İngiliz yönetmen gerilim sinemasını kendinden önce gelenlerden farklı bir yere taşıdı. Katil kim? tarzı gizem yerine katilin yakalanması serüveni üzerine odaklanır. Daha çok roman uyarlamalarından senaryolar üzerinde çalışan Hitchcock bir çok filmine mizahı da eklemeyi başarmış bir yönetmen. Ayrıca her filminde bir sahnede görünmesi ile de ünlü.

1899 yılında İngiltere’de doğan Hitchcock inançlı bir katolik ailenin çocuğuydu ve iyi bir öğrenciydi. Okul hayatına mühendislik okulunda devam etti ve mekanik, elektronik, akustik ve navigasyon üzerine eğitim gördü. Okul sonrası telgraf şirketinde çalışırken bir yandan da Londra Üniversitesi’nde sanat derslerine girdi. Genç yaştan itibaren sinemayla ilgilenmeye başladı. Özellikle D.W.Grifith (1875-1945) isimli yönetmenin Intolerance (1916) ve Birth of Nation (1915) filmlerinden etkilendi. İngiltere’de Paramount film şirketinin şube açması üzerine bu firmada çalışmaya başladı. Daha sonra Islington Stüdyolarında yönetmen yardımcısı olarak çalışmaya başladı. İlk filmi Pleasure Garden’ı 1925 yılında yönetti. Çektiği onlarca başarılı filme rağmen yönetmen olarak hiç Oscar ödülü almamış olması da ayrıca ilginçtir.

Yönetmen olarak başlayan filmografisi yükselen bir ivmeyle devam etti. 1976’da son filmi Family Plot‘u çeken Hitchcock 1980 yılında hayatını kaybetti.

Şimdi en iyi Alfred Hitchcock filmleri listesine geçebiliriz.

Alfred Hitchcock Filmleri

Gizli Teşkilat(North by Northwest)-1959

Alfred Hitchcock filmleri arasında en sıra dışı olanlarından biri. Orta yaşlı bir reklamcı olan Roger Thornhill bir yanlış anlama sonucu casus George Kaplan’la karıştırılır. Thornhill kendi kimliğin ispat etmeye çalışırken cinayetle suçlanır, uluslararası bir komplonun içinde kalır ve genç bir kadına aşık olur. Baş rollerinde Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason ve Martin Landau yer alıyor. Ernest Lehman’ın senaryosunu yazdığı film, en iyi senaryo (Ernest Lehman), en iyi sanat yönetimi ve en iyi kurgu dallarında toplam 3 Oscar ödülüne aday oldu.

Mizahı unsurları, açık artırma sahnesi, Rushmore Dağı’nda ki sahneleri ile En iyi Alfred Hitchcock filmleri arasında önemli bir yere sahip. IMDB puanı: 8,3.

north_by_northwest_1959
Gizli Teşkilat-1959
Gizli Teşkilat(North by Northwest)-1959-Trailer
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri

Cinayet Var (Dial M for Murder)-1954

grace_kelly_1956
Grace Kelly-1956

Ray Milland ve Grace Kelly’nin baş rollerinde olduğu filmde emekli bir tenis oyuncusu olan Tony Wendice kendini aldatan karısı Margot’dan intikam almak için bir kiralık katil tutar. Ancak tenisçinin mükemmel olan planı sekteye uğrar ve eşi katili öldürür.Tamamen nefsi müdafaa olan olay Wendice’in akıllıca manevralarıyla taammüden cinayete dönüşür. Margot idam cezasıyla karşı karşıya kalır. Filmin imdb puanı :8,2

Filmde henüz 25 yaşında olan Grace Kelly bütün zarafeti ve yeteneği ile göz dolduruyor. Frederick Knott kendi oyunundan filmin senaryosunu yazdı. Yönetmen Alfred Hitchcock filmin baş rolünde Cary Grant’in oynamasını istedi ancak filmin yapım şirketi Warner Bros. Cary Grant’in kötü adam olarak oynamasını kabul etmediği için rol Ray Milland’a gitti. Alfred Hitchcock’un en iyi filmlerinden biri.

Dial M for Murder-1954-Trailer
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
Çok Şey Bilen Adam (The Man Who Knew Too Much)-1956

Hitchcock ‘un İngiltere’de 1934 yılında çektiği filmin Amerika’da yine Hitchcock tarafından çekilen versiyonu. Filmde yönetmenin favori aktörü James Stewart ve Doris Day rol alıyor. Stewart ve Day evli ve bir erkek çocuk sahibi bir çifttir. Fas’da yaptıkları tatil sırasında bir Fransızla arkadaş olurlar ancak bu Fransız gizemli bir şekilde öldürülür. Bu arada çiftin oğlu Hank’de kaçırılır. Day ve Stewart’ın çocuklarının neden kaçırıldığını ve nerede olduğunu bulmaları gerekir. Hiç bir şeyden haberi olmayan Stewart ve Day politik bir komplo ve suikastın içinde bulurlar kendilerini. Filmin en güzel sahnelerinden biri Doris Day’in oğluyla birlikte ikonik Que Sera Sera şarkısını söylediği sahne. Film en iyi müzik dalında Oscar ödülü kazandı. İmdb puanı:7.5.

Film hakkında yönetmen Hitchcock Fransız yönetmen François Truffaut’ya “ilk Çok Şey bilen Adam Filminin bir amatörün elinden çıktığını, ikincisinin ise bir profesyonelin elinden çıkma bir film olduğunu, ancak kendisinin ilkini tercih ettiğini çünkü ikincisinin fazla cilalı olduğunu” söyledi.

Bir çok dergi ve internet sitesinin en iyi Alfred Hitchcock filmleri listesinin demirbaşlarından biri.

The Man Who Knew Too Much-1956-Trailer
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
north_by_northwest
Gizli Teşkilat(North by Northwest)-1959
dial_m_for_murder_1954
Cinayet Var (Dial M for Murder)-1954
the_man_who_new_too_much_1956
Çok Şey Bilen Adam (The Man Who Knew Too Much)-1956
Bir Kadın Kayboldu (the Lady Vanishes)-1938

Avrupa seyahatine çıkan bir genç kadın olan Iris bir trene biner ve trende yaşlı bir kadın olan Miss Froy’la arkadaş olur. Birlikte yemek yer ve vakit geçirirler ancak Iris uyuyup uyandıktan sonra Miss Froy’u hiç bir yerde bulamaz. Yaşlı kadını aramaya başladığında kimse onu görmediğini söyler. Genç kadın kendisinden bile şüphelenmeye başladığında trende ki Gilbert isimli genç adamdan yardım görmeye başlar.

Popüler sinemada bir çok filme ilham kaynağı olan filmde Margaret Lockwood ve Michael Redgrave baş rolde. imdb puanı:7.8.

The Lady Vanishes-1938-Trailer
the_lady_vanishes_1938
Bir Kadın Kayboldu (the Lady Vanishes)-1938 Filminden Bir Sahne
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
39 Basamak (The 39 Steps)-1935

John Buchan’ın aynı adlı romanından uyarlanan 1935 yapımı bu filmde Robert Donat ve Madeleine Carroll baş rolde. Hannay isimli adam dairesinde otururken kapısı çalınır ve karşısında ki adam takip edildiğini ve ölüm tehdidi altında olduğunu söyler. Sabah olup kalktıklarında adamın öldüğünü gören Hannay olayın üzerine kaldığını anlar. Kaçmaya başlayan Hannay casusluk-cinayet ve kovalamaca dolu bir maceraya sürüklenir. Filmin imdb notu:7.7.

John Buchan’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, Alfred Hitchcock filmleri arasında sıra dışı bir yere sahip.

The 39 Steps-1935-Trailer
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
Rebecca-1940

Hitchcock’un favori yazarı Daphne du Maurier’in aynı adlı romanından uyarlanan filmde genç bir kadın dul ve zengin bir adam olan Maxim de Winter ile evlenip onun malikanesine taşınır. Ancak Maxim’in müteveffa karısı Rebecca’nın gölgesi hayatlarının her yerindedir. Evdeki gizemli olaylara, Rebecca’ya aşırı bağlı olan evin kahyası Mrs.Danvers’in davranışları da eklenince yeni gelin için evdeki hayat içinden çıkılmaz bir gerilime dönüşür. Filmin baş rolünde efsanevi İngiliz aktör Laurence Olivier ve Joan Fontaine rol alıyor.1940 yılında en iyi film ve en iyi sinematografi Oscar ödüllerini alan yapımın imdb notu:8.1.

Filmin ilginç noktalarından biri evin yeni hanımının adının filmde hiç bir zaman geçmemesi. Her zaman Mrs. De Winter şeklinde hitap edilmesi. Filmin senaryosu ünlü İngiliz yazar Daphne Du Maurier’in aynı adlı romanından uyarlama. Rebecca filminin sonraki yıllarda yeni versiyonları çekilse de 1940 yapımı filmi geçmeleri pek mümkün olmadı.

Alfred Hitchcock ve Daphne Du Maurier’in The Birds (Kuşlar-1963) ve Jamaica Inn(1930) filmlerinde de birlikte çalıştıklarını hatırlatalım.

Rebecca-1940-Trailer
the_39_steps_1935
39 Basamak (The 39 Steps)-1935
rebecca_1939
Rebecca-1939
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
Ölüm Kararı (Rope)-1948

Patrick Hamilton’un oyunundan uyarlanan film döneminin ötesinde bir anlayışa sahip. Özellikle ilk 10 dakikası tek seferde çekilen ve tek mekanda geçen film heyecanın hiç kaybetmiyor. Filmin baş rolünde James Stewart ,John Dall ve Farley Granger yer alıyor.İki okul arkadaşı olan Dall ve Granger bir başka okul arkadaşlarını bir iple boğarak öldürürler. Aynı gün evlerinde bir parti vereceklerdir. Partiye okuldan öğretmenleri olan James Stewart’da davetlidir. Stewart’ın okul yıllarında cinayet ve katil olmakla ilgili felsefi sözlerini tamamen yanlış anlayan gençler Stewart tarafından yakalanabilecek mi? Tam bir akıl oyunu şeklinde geçen filmde Dall ve Farley’in canlandırdığı karakterlerin eşcinsel eğilimleri dönemin ahlak anlayışı nedeni ile çok üzerinde durmadan geçilmiştir. imdb notu:8,0.

Film aslında gerçek bir olaydan esintiler taşır. Amerikan tarihine Leopold ve Loeb davası olarak geçen olayda iki çok zeki üniversite öğrencisi sadece yapabildikleri için 14 yaşında bir çocuğu kaçırır ve öldürür. 1924 yılında gerçekleşen olay yüzyılın suçu olarak kayıtlara geçti ve mükemmel cinayetin peşindeki iki genç Bobby Franks’i sebepsiz yere öldürür.

Alfred Hitchcock filmleri arasında farklı bir yere sahip.

The Rope-1948-Trailer
rope_1948
Ölüm Kararı (Rope)-1948
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
dogu_ekspresinde_cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet-2017
Kuşlar (The Birds)-1963

Daphne du Maurier’in hikayesinden uyarlanan filmin baş rollerinde Rod Taylor,Tippi Hedren ve Suzanne Pleshette oynuyor. California kırsalında kuşlar birden bire insanlara saldırmaya ve öldürmeye başlar. Günümüzde bile etkileyici kuş saldırısı sahnelerine sahip olması başarılı efektlerine ve yönetimine bağlanabilir. En iyi efekt dalında Oscar ödülüne aday olan film bu ödülü Kleopatra’ya kaptırır. Filmin imdb puanı:7,7.

The Birds-1963-Trailer
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
Arka Pencere (Rear Window)-1954

Hitchcock’un tek bir mekanda çektiği bir diğer film. Baş rollerde yönetmen Hitchcock’un favori aktörü James Stewart, Grace Kelly ve Thelma Ritter yer alıyor. Bacağı görevi sırasında kırılan fotoğrafçı Jefferies bütün gün evinde ki bir koltukta oturup karşı binaya bakmaktadır. Kız arkadaşı Lisa ve yardımcısı Stella dışında başka bir insanla teması yoktur. Bir gece karşı komşusunun şüpheli bir bavul taşıdığını fark eden Jefferies, o geceden sonra adamın karısını hiç görmez. Kadının öldürüldüğünden şüphelenen Jefferies insanları buna ikna etmek için mücadele verir. Özellikle son bölümde gerilimin ve korkunun arttığı film Alfred Hitchcock filmleri arasında en iyilerden.

Film en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi sinematografi ve en iyi sound dallarında Oscar ödülüne aday oldu ancak hiç birini alamadı. imdb puanı:8,4.

Rear Window-1954-Trailer
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
penceredeki_kadin_2021
Penceredeki Kadın-2021
Sapık (Psycho)-1960

Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles ve John Gavin’in başrolde olduğu film bir çok sahnesi ile klasikleşti ve popüler kültürü etkiler. Özellikle duş sahnesi kült seviyesine yükseldi. Bir sekreter olan Marion işvereninin müşterisinden 40000 dolar çalar ve kaçmaya başlar. Bir motelde mola veren Marion otelin genç sahibi Norman’la tanışır. Norman içine kapanık bir gençtir ve baskıcı annesinin etkisi altındadır. Sürpriz finaliyle de akıllara yer eden film en iyi yardımcı kadın oyuncu (Janet Leigh), en iyi yönetmen, en iyi sinematografi ve en iyi sanat yönetmeni dallarında Oscar’a aday oldu. imdb notu:8.5.

Pscho-1960-Trailer
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
Trendeki Yabancı (Strangers on a Train)-1951

Patricia Highsmith’in romanından uyarlanan filmde Farley Granger, Robert Walker, Ruth Ramon ve Leo G. Carroll baş rolde. Nefret ettiği babasından kurtulmak isteyen bir adam, karısından boşanmaya çalışan başka bir adamla ortak olur. Plan ise basittir. Her ikisi de diğerinin kurtulmaya çalıştığı kişiyi öldürecektir. Bu şekilde yakını öldürülen kişinin de sağlam mazereti olacaktır.

Ancak plan istendiği gibi gitmez ve gerilim dozu giderek artar. En iyi sinematografi dalında Oscar adayı olan film Alfred Hitchcock’un en iyi filmlerinden biri. Filmle ilgili ilginç bir noktada Alfred Hitchcock’un kızı Patricia Hitchcock’un da filmde rol alması. IMDB puanı: 7,9.

Trendeki Yabancı (Strangers on a Train)-1951-Trailer
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri

Alfred Hitchcock’un kuşkusuz en iyi filmlerinden biri. Pierre Boileau ve Thomas Narcejac’ın D’Entre Les Morts romanından uyarlanan filmde James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes ve Tom Helmore baş rolde. Yükseklik korkusu olan eski bir polis, eski arkadaşının karısını takip etmekle görevlendirilir. Zamanla bu gizemli kadın aşık olan adam, kendini hiç ummadığı bir komplonun içinde bulur. Sürpriz sonu, yarattığı gerilim ve kasvetli havasıyla diğer Hitchcock filmlerinden farklı bir yerde olan Vertigo’nun IMDB puanı: 8,3.

Vertigo en iyi ses ve en iyi set dekorasyonu dallarında Oscar adayı olan film psikolojik gerilim türünün de en iyi örneklerinden biri.

Ölüm Korkusu (Vertigo)-1958-Trailer
vertigo_1958
Ölüm Korkusu (Vertigo)-1958
rear_window_1954
Arka Pencere (Rear Window)-1954
psycho_1960
Sapık (Psycho)-1960
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi
tum_zamanlarin_en_iyi_amerikan_filmleri
Tüm Zamanların En İyi Amerikan Filmleri
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
To Catch a Thief(Kelepçeli Aşık)-1955

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir