En İyi Alfred Hitchcock Filmleri

en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri

Korku-gerilim sineması denince akla ilk gelen isimlerdendir Alfred Hitchcock .Ünlü İngiliz yönetmen gerilim sinemasını kendinden önce gelenlerden farklı bir yere taşıdı.Katil kim? tarzı gizem yerine katilin yakalanması serüveni üzerine odaklanır.Daha çok roman uyarlamalarından senaryolar üzerinde çalışan Hitchcock bazı filmlerinde gerilime mizahı da eklemeyi başarmış bir yönetmen.Ayrıvca her filminde bir sahnede görünmesi ile de ünlü.En iyi Alfred Hitchcock filmleri listesini sıralamadan önce Hitchcock’un hayatından biraz bahsedelim.

1899 yılında İngiltere’de doğan Hitchcock inançlı bir katolik ailenin çocuğuydu ve iyi bir öğrenciydi.Okul hayatına mühendislik okulunda devam etti ve mekanik,elektronik,akustik ve navigasyon üzerine eğitim gördü.Okul sonrası telgraf şirketinde çalışırken bir yandan da Londra Üniversitesi’nde sanat derslerine girdi.Genç yaştan itibaren sinemayla ilgilenmeye başladı.Özellikle D.W.Grifith (1875-1945) isimli yönetmenin Intolerance (1916) ve Birth of Nation (1915) filmlerinden etkilendi.İngiltere’de Paramount film şirketinin şube açması üzerine bu firmada çalışmaya başladı.Daha sonra Islington Stüdyolarında yönetmen yardımcısı olarak çalışmaya başladı.Daha sonra ilk filmi Pleasure Garden (1925)’ı yönetti.Çektiği onlarca başarılı filme rağmen yönetmen olarak hiç Oscar ödülü almamış olması da ayrıca ilginçtir.

Yönetmen olarak başlayan filmografisi yükselen bir ivmeyle devam etti.1976’da son filmi Family Plot filmini çeken Hitchcock 1980 yılında hayatını kaybetti.

Şimdi en iyi Hitchcock filmleri listesine geçebiliriz.

Cinayet Var (Dial M for Murder)-1954

Ray Milland ve Grace Kelly’nin baş rollerinde olduğu filmde emekli bir tenis oyuncusu olan Tony Wendice kendini aldatan karısı Margot’dan intikam almak almak için bir kiralık katil tutar.Ancak tenisçinin mükemmel olan planı sekteye uğrar ve eşi katili öldürür.Tamamen nefsi müdafaa olan olay Wendice’in akıllıca manevralarıyla taammüden cinayete dönüşür. Margot idam cezasıyla karşı karşıya kalır. Filmin imdb puanı :82 Filmde henüz 25 yaşında olan Grace Kelly bütün zarafeti ve yeteneği ile göz dolduruyor.

Dial M for Murder-1954-Trailer

*

Çok Şey Bilen Adam (The Man Who Knew Too Much)-1956

Hitchcock ‘un İngiltere’de 1934 yılında çektiği filmin Amerika’da yine Hitchcock tarafından çekilen versiyonu.Filmde yönetmenin favori aktörü James Stewart ve Doris Day rol alıyor. Stewart ve Day evli ve bir erkek çocuk sahibi bir çifttir.Fas’da yaptıkları tatil sırasında bir fransızla arkadaş olurlar ancak bu fransız gizemli bir şekilde öldürülür.Bu arada çiftin oğlu Hank’de kaçırılır. Day ve Stewart’ın çocuklarının neden kaçırıldığını ve nerede olduğunu bulmaları gerekir.Ayrıca politik bir suikast ve komplonun içine düşerler.Filmin en güzel sahnelerinden biri Doris Day’in oğluyla birlikte ikonik Que Sera Sera şarkısını söylemesidir.Film en iyi müzik dalında Oscar ödülü kazandı. İmdb puanı:7.5.

The Man Who Knew Too Much-1956-Trailer

*

Bir Kadın Kayboldu(the Lady Vanishes)-1938

Avrupa seyahatine çıkan bir genç kadın olan Iris bir trene biner.Burada yaşlı bir kadın olan Miss Froy’la arkadaş olur.Birlikte yemek yer ve vakit geçirirler ancak Iris uyuyup uyandıktan sonra Miss Froy’u hiç bir yerde bulamaz.Yaşlı kadını aramaya başladığında kimse onu görmediğini söyler.Genç kadın kendisinden bile şüphelenmeye başladığında trende ki Gilbert isimli genç adamdan yardım görmeye başlar.Popüler sinemada bir çok filme ilham kaynağı olan filmde Margaret Lockwood ve Michael Redgrave baş rolde. imdb puanı:7.8.

The lady Vanishes-1938-Trailer

*

39 Basamak (The 39 Steps)-1935

John Buchan’ın aynı adlı romanından uyarlanan 1935 yapımı bu filmde Robert Donat ve Madeleine Carroll baş rolde. Hannay isimli adam dairesinde otururken kapısı çalınır ve karşısında ki adam takip edildiğini ve ölüm tehdidi altında olduğunu söyler.Sabah olup kalktıklarında adamın öldüğünü gören Hannay olayın üzerine kaldığını anlar.Kaçmaya başlayan Hannay casusluk-cinayet ve kovalamaca dolu bir maceraya sürüklenir.Filmin imdb notu:7.7.

The 39 Steps-1935-Trailer

*

ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri

Rebecca-1940

Hitchcock’un favori yazarı Daphne du Maurier’in aynı adlı romanından uyarlanan filmde genç bir kadın dul ve zengin bir adam olan Maxim de Winter ile evlenip onun malikanesine taşınır.Ancak Maxim’in müteveffa karısı Rebecca’nın gölgesi hayatlarının her yerindedir.Evdeki gizemli olaylara Rebecca’ya aşırı bağlı olan evin kahyası Mrs.Danvers’in davranışlarıyla birleşince yeni gelin için evdeki hayat içinden çıkılmaz bir gerilime dönüşür.Filmin baş rolünde efsanevi İngiliz aktör Laurence Olivier ve Joan Fontaine rol alıyor.1940 yılında en iyi film ve en iyi sinematografi Oscar ödüllerini alan yapımın imdb notu:8.1.

Rebecca-1940-Trailer

*

Ölüm Kararı (Rope)-1948

Patrick Hamilton’un oyunundan uyarlanan film döneminin ötesinde bir anlayışa sahip.Özellikle ilk 10 dakikası tek seferde çekilen ve tek mekanda geçen film heyecanın hiç kaybetmiyor.Filmin baş rolünde James Stewart ,John Dall ve Farley Granger yer alıyor.İki okul arkadaşı olan Dall ve Granger bir başka okul arkadaşlarını bir iple boğarak öldürürler.Aynı gün evlerinde bir parti vereceklerdir. Partiye okuldan öğretmenleri olan James Stewart’da gelecektir. Stewart’ın okul yıllarında cinayet ve katil olmakla ilgili felsefi sözlerini tamamen yanlış anlayan gençler Stewart tarafından yakalanabilecek mi? Tam bir akıl oyunu şeklinde geçen filmde Dall ve Farley’in canlandırdığı karakterlerin eşcinsel eğilimleri dönemin ahlak anlayışı nedeni ile çok üzerinde durmadan geçilmiştir. imdb notu:8,0.

The Rope-1948-Trailer

*

dogu_ekspresinde_cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet-2017

Kuşlar (The Birds)-1963

Daphne du Maurier’in hikayesinden uyarlanan filmin baş rollerinde Rod Taylor,Tippi Hedren ve Suzanne Pleshette oynuyor. California kırsalında kuşlar birden bire insanlara saldırmaya ve öldürmeye başlar.Günümüzde bile etkileyici kuş saldırısı sahnelerine sahip olması başarılı efektlerine ve yönetimine bağlanabilir.En iyi efekt dalında Oscar ödülüne aday olan film bu ödülü Kleopatra’ya kaptırır.Filmin imdb puanı:7,7.

The Birds-1963-Trailer

*

Arka Pencere (Rear Window)-1954

Hitchcock’un tek bir mekanda çektiği biri diğer film.Baş rollerde James Stewart,Grace Kelly ve Thelma Ritter var.Bacağı görevi sırasında kırılan fotoğrafçı Jefferies bütün gün evinde ki bir koltukta oturup karşı binaya bakmaktadır.Kız arkadaşı Lisa ve yardımcısı Stella dışında başka bir insan görmez.Bir gece karşı komşusunu şüpheli bir bavul taşırken görür ve o geceden sonra adamın karısı hiç ortada görünmez.Adamın karısını öldürdüğnden şüphelenen Jefferies insanları buna ikna edebilecek midir?Film en iyi yönetmen,en iyi senaryo,en iyi sinematografi ve en iyi sound dallarında Oscar ödülüne aday oldu ancak hiç birini alamadı. imdb puanı:8,4.

Rear Window-1954-Trailer

*

Sapık (Psycho)-1960

Anthony Perkins,Janet Leigh,Vera Miles ve John Gavin’in başrolde olduğu film bir çok sahnesi ile klasikleşmiş ve popüler kültürü etkilemiştir.Özellikle duş sahnesi kült seviyesine yükselmiştir.Bir sekreter olan Marion işvereninin müşterisinden 40000 dolar çalar ve kaçmaya başlar.Bir motelde mola veren Marion otelin genç sahibi Norman’la tanışır.Norman içine kapanık bir gençtir ve baskıcı annesinin etkisi altındadır.Sürpriz finaliyle de akıllara yer eden film en iyi yardımcı kadın oyuncu (Janet Leigh),en iyi yönetmen,en iyi sinematografi ve en iyi sanat yönetmeni dallarında Oscar’a aday oldu. imdb notu:8.5.

Pscho-1960-Trailer

***

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2021
en_iyi_vampir_filmleri
En İyi Vampir Filmleri
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye-Gizem Filmleri

Bir cevap yazın