Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi

tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi

En İyi 100 Film

Empire dergisinin hazırladığı Tüm Zamanların En iyi 100 filmi listesine yakından bir bakış.Tabi herkesin Tüm Zamanların En iyi 100 filmi ile ilgili farklı fikrileri ve listeleri var ancak sinema konusunda önemli bir dergi olan Empire dergisinin listesini baz aldık.

İşte Tüm Zamanların En iyi 100 filmi:

100.Stand By Me(Benimle Kal)-1986

Rob Reiner’ın yönettiği film Stephen King’in romanından uyarlama.Baş rollerde Wil Wheaton,River Phoenix,Corey Feldman ve Jerry O’Connell yer alıyor. imdb puanı:8,1.

99.Raging Bull(Kızgın Boğa)-1980

Martin Scorcese’nin yönettiği filmde Robert De Niro,Joe Pesci ve Cathy Moriarty baş rolde.Ünlü boksör Jake La Motta’nın hikayesinin anlatıldığı film en iyi erkek oyuncu ve en iyi kurgu dalında Oscar aldı. imdb puanı:8,2.

98.Amelie-2001

Jean-Pierre Jeunet’nin yönettiği film de Audrey Tautou,Rufus ve Mathieu Kassovitz baş rolde.Filmin imdb puanı:8,3.bu filmle ilgili ayrıntılı bilgi için en iyi avrupa filmleri yazımıza bakabilirsiniz.

*

dogu_ekspresinde_cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet-2017

97.Titanic-1997

James Cameron’ın yazıp yönettiği filmde Kate Winslet,Leonardo DiCaprio ve Billy Zane baş rolde.11 dalda Oscar alan filmin imdb puanı:7,8.

1912 yılında batan ünlü gemi Titanik’in hikayesi.

96.Good Will Hunting(Can Dostum)-1997

Gus Van Sant’ın yönettiği filmin senaryosu Matt Damon ve Ben Affleck’e ait .Başrollerde Robin William,Matt Damon ve Ben Affleck yer alıyor.En iyi senaryo ve en iyi yardımcı erkek oyuncu(Robin Williams) dallarında Oscar aldı. imdb puanı:8,3.

95.Arrival(Geliş)-2016

Denis VilleneuveÜn yönetmenliğini yaptığı filmde Amy Adams ,Jeremy Renner ve Forest Whitaker baş rolde.Bu filmle ilgili ayrıntılar için en iyi uzay filmleri yazımızı da okuyabilirsiniz. imdb notu:7,9.

*

94.Lost in Translation(Bir Konuşabilse)-2003

Sophia Coppola’nın ikinci film olan yapımın senaryosu yine Coppola’ya ait.Baş rollerde Scarlett Johannson,Bill Murray yer alıyor.En iyi orijinal senaryo dalında Oscar alan filmin imdb puanı:7,7.

93.The Princess Bride-1987

Rob Reiner’ın yönettiği peri masalı.Baş rollerde Cary Elwes,Mandy Patinkin ve Robin Wrigtht yer alıyor.En iyi şarkı dalında Oscar’a aday olan filmin imdb puanı:8,1.

92.The Terminator-1984

James Cameron’ın yönettiği kült mertebesine gelmiş film.Baş rollerde Arnold Schwarzenegger,Linda Hamilton ve Michael Biehn yer alıyor.Filmin imdb notu:8,0. Bu filmle ilgili ayrıntılı bilgi için en iyi bilim-kurgu filmleri yazımıza da bakabilirsiniz.

*

91.The Prestige(Prestij)-2006

Christopher Nolan’ın yönettiği muhteşem film.Christopher Priest’in romanından uyarlama. Baş rollerde Hugh Jackman,Christian Bale,Scarlett Johansson ve David Bowie yer alıyor. imdb notu:8,5. İki sihirbazın yıllar içinde gelişen ilişkilerinde hırs ve intikam dolu hüzünlü bir hikaye. Sürpriz sonu ve kaliteli oyunculukları ile de dikkat çekiyor.

90.No Country For Old Men(İhtiyarlara Yer Yok)-2007

Ethan ve Joel Coen’in yazıp-yönetiği film Cormac McCarthy’nin romanından uyarlama. Tommy Lee Jones,Javier Bardem,Josh Brolin ve Woody Harrelson baş rolde.En iyi film,en iyi yardımcı erkek oyuncu(Javier Bardem),en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama senaryo dallarında toplamda 4 Oscar aldı .imdb puanı:8,1.

89.Shaun of the Dead(Zombilerin Şafağı)-2004

Edward Wright ‘ın yönettiği filmde Simon Pegg,Nick Frost ve Kate Ashfield baş rolde.Filmin senaryosu da Simon Pegg ve yönetmen Edward Wright’a ait.İngiliz mizahını zombilerle harmanlayan son derece kaliteli film.

*

88.The Exorcist(Şeytan)-1973

William Peter Blatty’nin romanından uyarlanan filmin yönetmeni William Friedkin.Ellen Burstyn,Max von Sydow ve Linda Blair baş rolde.En ilginç şeytan çıkarma filmlerinden biri.En iyi uyarlama senaryo ve en iyi ses dallarında 2 Oscar alan filmin imdb puanı:8,0.

87.Predator(Av)-1987

John McTiernan’ın yönettiği filmde Arnold Schwarzenegger,Carl Weathers ve Kevin Peter Hall baş rolde.OrtaAmerika da bir operasyona giden bir komando grubu ,gittikleri yerde bir yaratığın avı durumuna düşerler.Filmin imdb puanı:7,8.

86.Indiana Jones And The Last Crusade(Indiana Jones Son Macera)-1989

Steven Spielberg’in yönettiği filmde Harrison Ford,Sean Connery ve Alison Doody baş rolde.Harrison Ford ve Sean Connery’nin baba-oğulu oynadığı yapımın imdb puanı:8,2.Film en iyi efekt dalında Oscar kazandı.

85.Leon(Sevginin Gücü)-1994

Luc Besson’un yazıp yönettiği etkileyici film.Baş rollerde Jean Reno,Nathalie Portman ve Gary Oldman baş rolde.İlginç öyküsüyle hala aynı ilgiyle izlenilen filmin imdb puanı:8,5

*

84.Rocky-1976

Rocky efsanesinin başladığı film. John G.Avildsen’in yönettiği filmin senaryosu baş rol oyuncusu Sylvester Stallone’e ait. Stallone dışında filmde ünlü yönetmen Francis Ford Coppola ‘nın kız kardeiş Talia Shire ve Burt Young’da yer alıyor.En iyi film,en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında Oscar alan filmin imdb puanı:8,1.

83.True Romance(Çılgın Romantik)-1993

Tony Scott’ın yönettiği ve Quentin Tarantino’nun senaryosunu yazdığı eskimeyen film.Baş rollerde Christian Slater,Patricia Arquette ve Dennis Hopper yer alıyor.imdb puanı:7,9.

82. Some Like It Hot(Bazıları Sıcak Sever)-1959

1959 yılından gelen harika bir film. Billy Wilder’ın yönettiği filmin baş rollerinde Tony Curtis,Jack Lemon ve efsanevi aktris Marilyn Monroe yer alıyor.En iyi kostüm dalında Oscar alan film mafyadan kaçmak için kadın kılığına giren iki adamın hikayesi. imdb notu:8,2.

*

81. The Social Network(Sosyal Ağ)-2010

David Fincher’ın yönettiği Facebook’un doğuş hikayesini anlatan film.Baş rollerde Jesse Eisenberg,Andrew Garfield ve Justin Timberlake yer aldı.En iyi uyarlama senaryo,en iyi kurgu ve en iyi müzik dallarında Oscar alan filmin imdb notu:7,7.

80.Spirited Away(Ruhların Kaçışı)-2001

Hayao Miyazaki’nin unutulmaz animasyon filmi.Senaryosunu da Miyazaki’nin yazdığı eserin en iyi animasyon Oscar’ını aldığını hatırlatalım.imdb notu:8,6.

79.Captain America: Civil War-2016

Anthony ve Joe Russo’nun yönettiği bol süper kahramanlı film.Chris Evans,Robert Downey Jr.Scarlett Johansson,Sebastian Stan,Anthony Mackie ve Jeremy Renner baş rolde.Filmin imdb puanı:7,8.

*

Tüm zamanların en iyi 100 filmi listesini 100’den geriye saymaya bir sonraki yazıda devam edeceğiz.

Tüm zamanların en iyi 100 filmi listesinin devamı

78.OldBoy(İhtiyar Delikanlı)-2003

Chan-wook Park’dan bir intikam draması.Baş rollerde Min-sik Choi ve Ji-Tae Yoo yer alıyor.Filmin 20013 yılında bir Hollywood versiyonu da çekildi.Kore yapımı orijinal olanın imdb puanı:8,4.

77.Toy Story(Oyuncak Hikayesi)-1995

Disney’in animasyon tarihini değiştiren filmlerinden biri. John Lasseter’ın yönettiği filmin seslendirme kadrosu da adeta bir yıldızlar geçidi. Tom Hanks,Tim Allen ve Wallace Shawn gibi isimler yer alıyor. imdb notu:8,3.

76.A Clockwork Orange(Otomatik Portakal)-1971

Anthony Burgess’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni Stanley Kubrick. Baş rollerde Malcolm McDowell,Patrick Magee ve Michael Bates yer alıyor.Filmin imdb puanı:8,3. En iyi yönetmen,en iyi film,en iyi uyarlama senaryo ve en iyi kurgu dallarında toplamda 4 Oscar adaylığı bulunuyor.

*

75.Fargo-1996

Ethan ve Joel Coen’den uzun zaman akıllardan çıkmayan bir film.Baş rollerde Francis McDormand,William H.Macy Steve Buscemi yer alıyor.En iyi kadın oyuncu(Frances McDormand) ve iyi orijinal senaryo dallarında Oscar alan filmin imdb puanı:8,1.

74.Mulholland Dr.(Mulholland Çıkmazı)-2001

David Lynch’in yazıp yönettiği şaşırtıcı film.Avustralyalı ünlü aktris Naomi Watts,Laura Harring ve Justin Theroux baş rolde yer alıyor.En iyi yönetmen dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:8,0.

73) Seven Samurai(Yedi Samuray)-1954

Akira Kurosawa’nın unutulmaz filmi. Toshirô Mifune ve Takashi Shimura baş rolde.Filmin 1960 yılında The Magnificent Seven adıyla bir Hollywood versiyonu da çevrildi .imdb puanı: 8,6.

*

72.Rear Window(Arka Pencere)-1954

Alfred Hitchcock’un tek mekanda geçen müthiş filmi.Baş rollerde James Stewart,Grace Kelly,Raymond Burr ve Thelma Ritter yer alıyor.En iyi yönetmen,en iyi senaryo ,en iyi sese ve en iyi sinemagrafi dallarında Oscar adayı olan filmin imdb notu:8,4.

71.Hot Fuzz(Sıkı Aynasızlar)-2007

Edgar Wrigt’ın yönettiği müthiş İngiliz komedisi. Simon Pegg ve Nick Trost’u tekrar bir araya getiren filmde ayrıca Martin Freeman ve Billy Nighy de yer alıyor. imdb notu:7,8.

70.The Lion King(Aslan Kral)-1994

Disney’in uzun yıllar akıllarda kalan filmi.Roger Allers ve Rob Minkoff’un yönettiği filmin seslendirme kadrosunda Rowen Atkinson,Matthew Broderick ve Whoopi Goldberg yer alıyor.Film en iyi şarkı ve en iyi müzik dallarında Oscar aldı. imdb puanı:8,5.

*

69.Singin’ In The Rain(Yağmur Altında)-1952

Stanley Donen ve Gene Kelly’nin birlikte yönettiği filmin baş rollerinde Gene Kelly,Debbie vReynolds ve Donald O’Connor yer alıyor.Sinema tarihinin en iyi müzikallerinden bir olan film en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi müzik dallarında Oscar’a aday oldu. imdb notu:8,3.

68.Ghostbusters(Hayalet Avcıları)-1984

Ivan Reitman’ın yönettiği filmde Bill Murray ,Dan Aykroyd,Harold Ramis ve Sigourney Weaver baş rolde.En iyi efekt ve en iyi şarkı dallarında Oscar adayı olan filmin 2 de devam filmi çekildi. imdb notu:7,8.

67.Memento(Akıl Defteri)-2000

Christopher Nolan’dan unutulmaz bir film.Senaryosunu kardeşi Jonathan Nolan’la birlikte yazdığı filmde Guy Pearce,Carrie-Ann Moss ve Joe Pantoliano baş rol de yer alıyor.En iyi senaryo ve en iyi kurgu dallarında Oscar adayı olan filmin imdb notu:8,4.

*

66. Return Of The Jedi(Jedi’in Dönüşü)-1983

Richard Marquand’ın yönettiği filmin senaryosu George Lucas ve Lawrence Kasdan ‘a ait.Baş rollerde Mark Hamill,Harrison Ford ve Carrie Fischer yer alıyor.En iyi set dekorasyonu,en iyi ses,en iyi efekt ve en iyi müzik dallarında Oscar adayı olan filmin imdb puanı:8,3.

65.L.A. Confidential(Los Angeles Sırları)-1997

Curtis Hanson’ın yönettiği film James Ellroy’un romanından uyarlama.Filmde Kevin Spacey,Russel Crowe,Kim Basinger ve Guy Pearce baş rolde.En iyi yardımcı kadın oyuncu(Kim Basinger) ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar alan filmin imdb notu:8,2.

64.Donnie Darko(Karanlık Yolculuk)-2001

Richard Kelly’nin hem yazıp hem de yönettiği unutulmaz film. Jake Gyllenhaal,Jena Malone ve Mary McDonnell baş rolde yer alıyor.Filmin imdb notu:8,0.

*

62.La La Land(Aşıklar Şehri)-2016

Damien Chazelle’in yönettiği filmde Ryan Gosling,Emma Stone ve Rosemarie Dewitt baş rolde.En iyi kadın oyuncu (Emma Stone),en iyi yönetmen,en iyi sinematografi,en iyi müzik,en iyi orijinal şarkı ve en iyi prodüksiyon tasarımı dallarında toplam 6 Oscar aldı. imdb notu:8,0.

61.Forrest Gump-1994

Robert Zemeckis’in yönettiği film Winston Groom’un aynı adlı romanından uyarlama.Baş rollerde Tom Hanks,Sally Field,Robin Wright ve Gary Sinise yer alıyor.En iyi filim,en iyi erke oyuncu (Tom Hanks),en iyi yönetmen,en iyi uyarlama senaryo ,en iyi kurgu ve en iyi görsel efekt dallarında Oscar aldı. imdb puanı:8,8.

60.American Beauty(Amerikan Güzelli)-1999

Sam Mendes’in Alan Ball’ın senaryosundan çektiği 99 yılına damga vuran film.Filmin baş rollerinde Kevin Spacey,Annette Bening,Mena Suvari ve Thora Birch yer alıyor.En iyi erkek oyuncu (Kevin Spacey),en iyi film,en iyi yönetmen,en iyi senaryo ,en iyi sinematografi dallarında 5 Oscar aldı.

*

59.E.T.-1982

Steven Spielberg’in yönettiği film Melisa Mathison’un senaryosundan çekildi.Baş rollerde Henry Thomas,Drew Barrymore ve Peter Coyote yer alıyor.En iyi ses,en iyi görsel efekt,en iyi ses efekti ve en iyi müzik dallarında toplam 4 Oscar aldı.Filmin imdb notu:7,8.

58. Inglourious Basterds(Soysuzlar Çetesi)-2009

Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği film. Brad Pitt,Diane Kruger,Eli Roth ve Christoph Waltz baş rolde yer alıyor.En iyi yardımcı erkek oyuncu (Christoph Waltz)dalında Oscar alan filmin imdb notu:8,3.

57.Whiplash-2014

Damien Chazelle’in yazıp-yönettiği filmde J.K.Simmons,Miles Teller ve Melissa Benoist baş rolde.En iyi yardımcı erkek oyuncu(J.K.Simmons),en iyi kurgu ve en iyi ses dallarında 3 Oscar aldı. imdb puanı:8,5.

*

56.Reservoir Dogs(Rezervuar Köpekleri)-1992

Quentin Tarantino’nun belki de en iyi filmi. Harvey Keitel,Tim Roth,Steve Buscemi ve Michael Madsen baş rolde.Filmin senaryosu da Quentin Tarantino’ya ait. imdb notu:8,3.

55.Pan’s Labyrinth(Pan’ın Labirenti)-2006

Guillermo del Toro’nun yazıp-yönettiği muhteşem film. Ivan Baquero,Ariadna Gil ve Sergi Lopez baş rolde.Film en iyi sinematografi,en iyi sanat yönetimi ve en iyi makyaj dallarında Oscar aldı.

54.Vertigo(Ölüm Korkusu)-1958

Alfred Hitchcock’un yönettiği filmde James Stewart,Kim Novak ve Barbara Bel Geddes baş rolde.Hitchcock’un en depresif filmlerinden biri olan yapımın imdb notu:8,3.

*

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
En İyi Sherlock Holmes Filmleri
en_iyi_alfred_hitchcocok_filmleri
Alfred Hitchcock Filmleri
en_iyi_protest_filmler
En İyi Protest Filmler

Bir cevap yazın