Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi

Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi

Empire Dergisine Göre Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi

Ünlü sinema dergisi Empire Magazinin hazırladığı Tüm Zamanların En iyi 100 filmi listesine yakından bir bakış.

İşte Tüm Zamanların En iyi 100 filmi:

100.Stand By Me (Benimle Kal)-1986

99.Raging Bull (Kızgın Boğa)-1980

98.Amelie-2001

dogu_ekspresinde_cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet-2017

97.Titanic-1997

96.Good Will Hunting(Can Dostum)-1997

95.Arrival(Geliş)-2016

94.Lost in Translation(Bir Konuşabilse)-2003

93.The Princess Bride-1987

92.The Terminator-1984

91.The Prestige(Prestij)-2006

90.No Country For Old Men(İhtiyarlara Yer Yok)-2007

Ethan ve Joel Coen’in yazıp-yönetiği film Cormac McCarthy’nin romanından uyarlama. Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin ve Woody Harrelson baş rolde. En iyi film, en iyi yardımcı erkek oyuncu(Javier Bardem), en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama senaryo dallarında toplamda 4 Oscar aldı .imdb puanı:8,1.

89.Shaun of the Dead(Zombilerin Şafağı)-2004

Edward Wright ‘ın yönettiği filmde Simon Pegg,Nick Frost ve Kate Ashfield baş rolde.Filmin senaryosu da Simon Pegg ve yönetmen Edward Wright’a ait.İngiliz mizahını zombilerle harmanlayan son derece kaliteli film.

*

88.The Exorcist(Şeytan)-1973

William Peter Blatty’nin romanından uyarlanan filmin yönetmeni William Friedkin.Ellen Burstyn,Max von Sydow ve Linda Blair baş rolde.En ilginç şeytan çıkarma filmlerinden biri.En iyi uyarlama senaryo ve en iyi ses dallarında 2 Oscar alan filmin imdb puanı:8,0.

87.Predator(Av)-1987

John McTiernan’ın yönettiği filmde Arnold Schwarzenegger,Carl Weathers ve Kevin Peter Hall baş rolde. OrtaAmerika da bir operasyona giden bir komando grubu, gittikleri yerde bir yaratığın avı durumuna düşerler.Filmin imdb puanı:7,8.

86.Indiana Jones And The Last Crusade(Indiana Jones Son Macera)-1989

Steven Spielberg’in yönettiği filmde Harrison Ford,Sean Connery ve Alison Doody baş rolde.Harrison Ford ve Sean Connery’nin baba-oğulu oynadığı yapımın imdb puanı:8,2.Film en iyi efekt dalında Oscar kazandı.

85.Leon(Sevginin Gücü)-1994

Luc Besson’un yazıp yönettiği etkileyici film.Baş rollerde Jean Reno,Nathalie Portman ve Gary Oldman baş rolde.İlginç öyküsüyle hala aynı ilgiyle izlenilen filmin imdb puanı:8,5

*

84.Rocky-1976

Rocky efsanesinin başladığı film. John G.Avildsen’in yönettiği filmin senaryosu baş rol oyuncusu Sylvester Stallone’e ait. Stallone dışında filmde ünlü yönetmen Francis Ford Coppola ‘nın kız kardeiş Talia Shire ve Burt Young’da yer alıyor.En iyi film,en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında Oscar alan filmin imdb puanı:8,1.

83.True Romance(Çılgın Romantik)-1993

Tony Scott’ın yönettiği ve Quentin Tarantino’nun senaryosunu yazdığı eskimeyen film.Baş rollerde Christian Slater,Patricia Arquette ve Dennis Hopper yer alıyor.imdb puanı:7,9.

82. Some Like It Hot(Bazıları Sıcak Sever)-1959

1959 yılından gelen harika bir film. Billy Wilder’ın yönettiği filmin baş rollerinde Tony Curtis,Jack Lemon ve efsanevi aktris Marilyn Monroe yer alıyor.En iyi kostüm dalında Oscar alan film mafyadan kaçmak için kadın kılığına giren iki adamın hikayesi. imdb notu:8,2.

*

komiser_columbo_nun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi

81. The Social Network(Sosyal Ağ)-2010

David Fincher’ın yönettiği Facebook’un doğuş hikayesini anlatan film.Baş rollerde Jesse Eisenberg,Andrew Garfield ve Justin Timberlake yer aldı.En iyi uyarlama senaryo,en iyi kurgu ve en iyi müzik dallarında Oscar alan filmin imdb notu:7,7.

80.Spirited Away(Ruhların Kaçışı)-2001

Hayao Miyazaki’nin unutulmaz animasyon filmi.Senaryosunu da Miyazaki’nin yazdığı eserin en iyi animasyon Oscar’ını aldığını hatırlatalım.imdb notu:8,6.

79.Captain America: Civil War-2016

Anthony ve Joe Russo’nun yönettiği bol süper kahramanlı film.Chris Evans,Robert Downey Jr.Scarlett Johansson,Sebastian Stan,Anthony Mackie ve Jeremy Renner baş rolde.Filmin imdb puanı:7,8.

*

78.OldBoy(İhtiyar Delikanlı)-2003

Chan-wook Park’dan bir intikam draması.Baş rollerde Min-sik Choi ve Ji-Tae Yoo yer alıyor.Filmin 20013 yılında bir Hollywood versiyonu da çekildi.Kore yapımı orijinal olanın imdb puanı:8,4.

77.Toy Story(Oyuncak Hikayesi)-1995

Disney’in animasyon tarihini değiştiren filmlerinden biri. John Lasseter’ın yönettiği filmin seslendirme kadrosu da adeta bir yıldızlar geçidi. Tom Hanks,Tim Allen ve Wallace Shawn gibi isimler yer alıyor. imdb notu:8,3.

76.A Clockwork Orange(Otomatik Portakal)-1971

Anthony Burgess’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni Stanley Kubrick. Baş rollerde Malcolm McDowell,Patrick Magee ve Michael Bates yer alıyor.Filmin imdb puanı:8,3. En iyi yönetmen,en iyi film,en iyi uyarlama senaryo ve en iyi kurgu dallarında toplamda 4 Oscar adaylığı bulunuyor.

*

sinema_tarihine_gecen_10_kult_film
Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film

75.Fargo-1996

Ethan ve Joel Coen’den uzun zaman akıllardan çıkmayan bir film.Baş rollerde Francis McDormand,William H.Macy Steve Buscemi yer alıyor.En iyi kadın oyuncu(Frances McDormand) ve iyi orijinal senaryo dallarında Oscar alan filmin imdb puanı:8,1.

74.Mulholland Dr.(Mulholland Çıkmazı)-2001

David Lynch’in yazıp yönettiği şaşırtıcı film.Avustralyalı ünlü aktris Naomi Watts,Laura Harring ve Justin Theroux baş rolde yer alıyor.En iyi yönetmen dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:8,0.

73) Seven Samurai(Yedi Samuray)-1954

Akira Kurosawa’nın unutulmaz filmi. Toshirô Mifune ve Takashi Shimura baş rolde.Filmin 1960 yılında The Magnificent Seven adıyla bir Hollywood versiyonu da çevrildi .imdb puanı: 8,6.

*

72.Rear Window(Arka Pencere)-1954

Alfred Hitchcock’un tek mekanda geçen müthiş filmi.Baş rollerde James Stewart,Grace Kelly,Raymond Burr ve Thelma Ritter yer alıyor.En iyi yönetmen,en iyi senaryo ,en iyi sese ve en iyi sinemagrafi dallarında Oscar adayı olan filmin imdb notu:8,4.

71.Hot Fuzz(Sıkı Aynasızlar)-2007

Edgar Wrigt’ın yönettiği müthiş İngiliz komedisi. Simon Pegg ve Nick Trost’u tekrar bir araya getiren filmde ayrıca Martin Freeman ve Billy Nighy de yer alıyor. imdb notu:7,8. Küçük bir kasabada görev almaya başlayan şehirli bir polis kasabadaki tuhaf olayları araştırmaya başlar.

70.The Lion King(Aslan Kral)-1994

Disney’in uzun yıllar akıllarda kalan filmi.Roger Allers ve Rob Minkoff’un yönettiği filmin seslendirme kadrosunda Rowen Atkinson,Matthew Broderick ve Whoopi Goldberg yer alıyor.Film en iyi şarkı ve en iyi müzik dallarında Oscar aldı. imdb puanı:8,5.

*

69.Singin’ In The Rain(Yağmur Altında)-1952

Stanley Donen ve Gene Kelly’nin birlikte yönettiği filmin baş rollerinde Gene Kelly,Debbie vReynolds ve Donald O’Connor yer alıyor.Sinema tarihinin en iyi müzikallerinden bir olan film en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi müzik dallarında Oscar’a aday oldu. imdb notu:8,3.

68.Ghostbusters(Hayalet Avcıları)-1984

Ivan Reitman’ın yönettiği filmde Bill Murray ,Dan Aykroyd, Harold Ramis ve Sigourney Weaver baş rolde.En iyi efekt ve en iyi şarkı dallarında Oscar adayı olan filmin 2 de devam filmi çekildi. imdb notu:7,8.

67.Memento(Akıl Defteri)-2000

Christopher Nolan’dan unutulmaz bir film.Senaryosunu kardeşi Jonathan Nolan’la birlikte yazdığı filmde Guy Pearce,Carrie-Ann Moss ve Joe Pantoliano baş rol de yer alıyor.En iyi senaryo ve en iyi kurgu dallarında Oscar adayı olan filmin imdb notu:8,4.

*

66. Return Of The Jedi(Jedi’in Dönüşü)-1983

Richard Marquand’ın yönettiği filmin senaryosu George Lucas ve Lawrence Kasdan ‘a ait.Baş rollerde Mark Hamill,Harrison Ford ve Carrie Fischer yer alıyor.En iyi set dekorasyonu,en iyi ses,en iyi efekt ve en iyi müzik dallarında Oscar adayı olan filmin imdb puanı:8,3.

65.L.A. Confidential(Los Angeles Sırları)-1997

Curtis Hanson’ın yönettiği film James Ellroy’un romanından uyarlama.Filmde Kevin Spacey,Russel Crowe,Kim Basinger ve Guy Pearce baş rolde.En iyi yardımcı kadın oyuncu(Kim Basinger) ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar alan filmin imdb notu:8,2.

64.Donnie Darko(Karanlık Yolculuk)-2001

Richard Kelly’nin hem yazıp hem de yönettiği unutulmaz film. Jake Gyllenhaal,Jena Malone ve Mary McDonnell baş rolde yer alıyor.Filmin imdb notu:8,0.

*

en_iyi_bilim_kurgu_filmleri
En İyi Bilim-Kurgu Filmleri

62.La La Land(Aşıklar Şehri)-2016

Damien Chazelle’in yönettiği filmde Ryan Gosling,Emma Stone ve Rosemarie Dewitt baş rolde.En iyi kadın oyuncu (Emma Stone),en iyi yönetmen,en iyi sinematografi,en iyi müzik,en iyi orijinal şarkı ve en iyi prodüksiyon tasarımı dallarında toplam 6 Oscar aldı. imdb notu:8,0.

61.Forrest Gump-1994

Robert Zemeckis’in yönettiği film Winston Groom’un aynı adlı romanından uyarlama.Baş rollerde Tom Hanks,Sally Field,Robin Wright ve Gary Sinise yer alıyor.En iyi filim,en iyi erke oyuncu (Tom Hanks),en iyi yönetmen,en iyi uyarlama senaryo ,en iyi kurgu ve en iyi görsel efekt dallarında Oscar aldı. imdb puanı:8,8.

60.American Beauty(Amerikan Güzelli)-1999

Sam Mendes’in Alan Ball’ın senaryosundan çektiği 99 yılına damga vuran film.Filmin baş rollerinde Kevin Spacey,Annette Bening,Mena Suvari ve Thora Birch yer alıyor.En iyi erkek oyuncu (Kevin Spacey),en iyi film,en iyi yönetmen,en iyi senaryo ,en iyi sinematografi dallarında 5 Oscar aldı.

*

59.E.T.-1982

Steven Spielberg’in yönettiği film Melisa Mathison’un senaryosundan çekildi.Baş rollerde Henry Thomas,Drew Barrymore ve Peter Coyote yer alıyor.En iyi ses,en iyi görsel efekt,en iyi ses efekti ve en iyi müzik dallarında toplam 4 Oscar aldı.Filmin imdb notu:7,8.

58. Inglourious Basterds(Soysuzlar Çetesi)-2009

Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği film. Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth ve Christoph Waltz baş rolde yer alıyor. En iyi yardımcı erkek oyuncu (Christoph Waltz) dalında Oscar alan filmin imdb notu: 8,3. Naziler’in işgali altında olan Fransa’da yahudi Amerikalı askerler Naziileri gelenlerine suikast yapmak için plan yaparlar. 70 milyon dolara mal olan yapım dünya çapında 300 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

57.Whiplash-2014

Damien Chazelle’in yazıp-yönettiği filmde J. K. Simmons, Miles Teller ve Melissa Benoist baş rolde. En iyi yardımcı erkek oyuncu (J.K.Simmons),en iyi kurgu ve en iyi ses dallarında 3 Oscar aldı. IMDB puanı:8,5.

19 milyon dolara mal olan yapım dünya çapında 83 milyon dolar hasılat elde etti.

*

56.Reservoir Dogs(Rezervuar Köpekleri)-1992

Quentin Tarantino’nun belki de en iyi filmi. Harvey Keitel,Tim Roth,Steve Buscemi ve Michael Madsen baş rolde.Filmin senaryosu da Quentin Tarantino’ya ait. IMDB notu:8,3. Bir mücevherciyi soymayı planlayan çete mensuplarının planları düşündükleri gibi gitmez. Tarantino filmlerinden alışık olduğumuz ilginç diyaloglar filmi daha da ilginç bir hale getiriyor.

55.Pan’s Labyrinth(Pan’ın Labirenti)-2006

Guillermo del Toro’nun yazıp-yönettiği muhteşem film. Ivan Baquero,Ariadna Gil ve Sergi Lopez baş rolde.Film en iyi sinematografi,en iyi sanat yönetimi ve en iyi makyaj dallarında Oscar aldı.

54.Vertigo(Ölüm Korkusu)-1958

Alfred Hitchcock’un yönettiği filmde James Stewart, Kim Novak ve Barbara Bel Geddes baş rolde. Karısının hareketlerinden şüphelenen bir adam eski bir arkadaşı olan özel dedektifte karısını takip etmesini ister. Ancak olaylar dedektifin kadına aşık olmasıyla bambaşka bir hal alır. Scottie isimli dedektif kendini cinayet ve aldatma üzerine bir hikayenin içinde bulur. Hitchcock’un en depresif filmlerinden biri olan yapımın imdb notu:8,3. Film en iyi set dekorasyonu ve en iyi ses dallarında Oscar’a aday oldu.

53.Psycho-(Sapık)-1960

Alfred Hitchcock’un yönettiği bu unutulmaz film, sapık katil türünün yaratıcılarından. Baş rollerde Anthony Perkins, Janet Leigh ve Vera Miles yer alıyor. Patronundan para çalan bir kadın, sevgilisinin yanına giderken, bir motelde konaklamak zorunda kalır. Ancak otelde çalışan genç adamın kıskanç annesi, gelen kadından rahatsız olur. IMDB notu:8,5.

en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler

52.Once Upon A Time In The West(Batıda Kan Var)-1968

1968 yılından gelen bir western klasiği. Sergio Leone’nin yönettiği filmde Henry Fonda, Charles Bronson ve Claudia Cardinale baş rolde. Epik bir intikam öyküsünün anlatıldığı filmde, gizemli bir yabancı, güzel bir kadın bir suikastçiden korunmaya çalışırlar. IMDB puanı:8,5.

51.It’s A Wonderful Life(Şahane Hayat)-1946

Amerikan rüyasını ekrana taşımaktan hoşlanan ünlü yönetmen Frank Capra’nın unutulmaz filmi. James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore baş rolde. Hayal kırıklığına uğramış bir adama, cennetten gönderilen bir melek, hayata hiç gelmemiş olsa neler yaşanacağını gösterir. IMDB Puanı: 8,6.

50.Lawrence Of Arabia(Arabistan’lı Lawrence)-1962

I.Dünya Savaşı sırasında T.E.Lawrence’in Arapları Türklere karşı organize etmesinin anlatıldığı bu casusluk filminin yönetmeni David Lean. Peter O’Toole, Alec Guinness ve Anthoy Quinn baş rolde. IMDB notu:8,3.

tum_zamanlarin_iyi_40_fantastik_filmleri
Tüm Zamanların En İyi 40 Fantastik filmi

49.Trainspotting-1996

48.The Silence Of The Lambs-1991

47.Interstellar-2014

46.Citizen Kane(Yurttaş Kane)-1941

45.Drive-2011

44.Gladiator-2000

43.One Flew Over The Cuckoo’s Nest(Guguk Kuşu)-1975

42.There Will Be Blood(Kan Dökülecek)-2007

41.Eternal Sunshine Of The Spotless Mind(Sil Baştan)-2004

40. 12 Angry Men(12 Kızgın Adam)-1957

39.Saving Private Ryan(Er Ryan’ı Kurtarmak)-1998

38.Mad Max: Fury Road-2015

37.The Thing(Şey)-1982

36.The Departed(Köstebek)-2006

35.The Shining(Cinnet)-1980

34.Guardians Of The Galaxy(Galaksinin Koruyucuları)-2014

33.Schindler’s List(Schindler’in Listesi)-1993

32.The Usual Suspects(Olağan Şüpheliler)-1995

31. Taxi Driver(Taksi Şoförü)-1975

30.Seven(Yedi)-1995

en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler

29.The Big Lebowski(Büyük Lebowski)-1998

28.Casablanca-1942

27.The Good, The Bad And The Ugly(İyi, Kötü ve Çirkin)-1966

26.Heat(Büyük Hesaplaşma)-1995

25.Terminator 2: Judgment Day(Terminator 2: Mahşer Günü)-1991

24.The Matrix-1999

23.The Lord Of The Rings: The Two Towers(Yüzüklerin Efendisi: İki Kule)-2002

22. Apocalypse Now(Kıyamet)-1979

21.2001: A Space Odyssey(2001: Uzay Yolu Macerası)-1968

20.Die Hard(Zor Ölüm)-1988

quentin_tarantino_nun_onerdigi_35_film
Quentin Tarantino’nun Önerdiği 35 Film

19.Jurassic Park-1993

18.Inception(Başlangıç)-2010

17.Fight Club(Dövüş Kulübü)-1999

16.The Lord Of The Rings: The Return Of The KingYüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü)-2003

15.Aliens(Yaratığın Dönüşü)-1986

14.Alien(Yaratık)-1979

13.Blade Runner(Bıçak Sırtı)-1982

12.The Godfather Part II(Baba:II)-1974

11.Back To The Future(Geleceğe Dönüş)-1985

10.The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring(Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği)-2001

9.Star Wars(Yıldız Savaşları)-1977

8. Jaws-1975

7.Raiders of the Lost Ark (Kutsal Hazine Avcıları)-1981

6.Goodfellas(Sıkı Dostlar)-1980

5.Pulp Fiction(Ucuz Roman)-1994

4.The Shawshank Redemption(Esaretin Bedeli)-1994

3.The Dark Knight(Kara Şövalye)-2008

2.Star Wars: Episode V-The Empire Strikes Back(Yıldız Savaşları: İmparator )-1980

1.The Godfather(Baba)-1972

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
En İyi Sherlock Holmes Filmleri
en_iyi_alfred_hitchcocok_filmleri
Alfred Hitchcock Filmleri
en_iyi_protest_filmler
En İyi Protest Filmler

Bir cevap yazın