Brad Pitt Filmleri

brad_pitt_filmleri

En İyi Brad Pitt Filmleri

brad_pitt
Brad Pitt-Nasa Ziyaretinde

Brad Pitt filmleri, son 20 yılda sinema dünyasında yıldız mertebesinde olan Brad Pitt’in en iyi filmlerine geçmeden önce biraz hayat hikayesinden bahsedelim.

Brad Pitt 18 Aralık 1963’de Oklahoma’da dünyaya geldi. Tam adı William Bradley Pitt olan Brad Pitt, 3 çocuklu bir ailenin en büyüğü idi. Oyunculuğa televizyonda pembe dizilerle başlayan Pitt, ülkemizde de çok sevilen Dallas dizisinde rol aldı. Brad Pitt’in kariyerinde ki sıçrama 1992 yılında daha sonra yakın arkadaş olacağı Robert Redford’un A River Runs Through It (Bizi Ayıran Nehir) filmiyle oldu.

Bu filmde ki başarısıyla True Romance (Çılgın Romantik-1993), Interview with the Vampire (Vampirle Görüşme-1994) filmlerinde rol aldı. Kısa sürede sinemanın süper starlarından biri olan Pitt 2000-2005 yılları arasında Jennifer Aniston‘la evli kaldı. Film çekiminde tanıştığı Angelina Jolie ile birlikte olmaya başlayan Pitt ve Jolie 2014 yılında resmi olarak evlense de 2016 yılında boşanma kararı aldılar. Çiftin bu evlilikten 6 çocukları oldu.

En iyi Brad Pitt filmleri.

Kazanma Sanatı-Moneyball (2011)

Tüm zamanların en iyi beyzbol filmlerinden bir olarak kabul edilen Kazanma Sanatı’nda, menajer Billie Beane’in gerçek hikayesi ve beyzbolu sonsuza dek değiştirecek planları anlatılıyor. Oakland A Takımı ciddi bir mali sıkıntının içindedir. Menajer Beane Yale ekonomi mezunu bir beyaz yakalıyı işe alır. Beyaz yakalının görevi yeni oyuncular bulmak için vuruş ortalamalarını kullanmaktır.

Bennet Miller’ın yönettiği filmin senaryosu Aaron Sorkin ve Steven Zaillian’a ait. Filmde Brad Pitt dışında, Robin Wright, Jonah Hill, Chris Pratt ve Philip Seymour Hoffman rol alıyor. 50 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 110 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı:7,6.

En iyi Brad Pitt Filmleri listesine kolayca giren filmlerden biri.

Moneyball-Kazanma Sanatı (2011) -Trailer
en_iyi_brad_pitt_filmleri

İhtiras Rüzgarları-Legends of the Fall (1994)

Brad Pitt’in dünya çapında yıldız olmasını sağlayan filmlerden biri. 1900’lerin başında Montana’da yaşayan 3 erke kardeş ve babalarının aşk, ihanet, savaş etrafında gelişen hayatları.

Jim Harrison’ın kısa romanından uyarlanan filmin senaryosu Susan Shilliday ve William D.Whittliff’e ait. Filmin yönetmeni ise Edwrard Zwick. Filmde Brad Pitt, Anthony Hopkins, Aidan Quinn ve Julia Ormond baş rolde. Filmin en iyi sinematografi dalında Oscar aldığını hatırlatalım.

30 milyon dolara mal olan dünya çapında 160 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,5.

İhtiras Rüzgarları-Legends of the Fall (1994)-Trailer
brda_pitt_in_en_iyi_filmleri
jean_paul_belmondo
Jean Paul Belmondo Hayat Hikayesi ve Filmleri

Troy-Truva (2004)

Homeros’un İlyada ve Odesa destanından uyarlanan çok başarılı epik bir film. Truva’lı Paris, Sparta Kralı Menelaos’un karısı Helen’i kaçırır. Bunun üzerine Yunan kuvvetleri Truva isimli şehre saldırır. Truva filmi de bu efsaneye dayanan savaşı ve olayları görkemli bir şekilde anlatıyor.

Filmde Aşil’i Brad Pitt, Hector’u Eric Bana, Paris’i Orlando Bloom ve Helen’i ise Diane Kruger canlandırıyor. Wolfgang Petersen2in yönettiği filmin senaryosu David Benioff’a ait. En iyi kostüm tasarımı dalında Oscar adayı olan film 175 milyon dolara mal olurken, dünya çapında yaklaşık 500 milyon dolar hasılat elde etti. Filmde Hector rolünü oynayan Eric Bana’nın özellikle Brad Pitt tarafından istendiğini de hatırlatalım. Brad Pitt, Eric Bana’nın, Chopper filminde ki performansının gördükten sonra Hector rolünü almasını istemiş.

En iyi Brad Pitt filmlerinden biri olmakla kalmayıp en iyi epik filmlerden biri.

Filmin IMDB puanı: 7,3.

Troy-Truva (2004)-Trailer
brad_pitt_in_en_iyi_filmleri
en_iyi_fransiz_filmleri
En İyi Fransız Filmleri

Bir Zamanlar… Hollywood’da-Once Upon a Time… In Hollywood (2019)

Quentin Tarantino’nun bu ilginç filmi adeta bir yıldızlar geçidi. Filmde Brad Pitt dışında, Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Emile Hirsch, Bruce Dern ve Al Pacino’da rol alıyor.

Leonardo DiCAprio’nun canlandırdığı film yıldızı Rick Dalton kariyerinde kötü bir dönem geçirmektedir. Brad Pitt’in karakteri Cliff Booth ise Dalton’un hem dublörü hem de yakın arkadaşıdır. İkisinin film ve dizi dünyasında ki yaşadıkları anlatılırken bir yandan da Rick Dalton’ın komşusu olan Sharon Tate beyaz perdeye çıkıyor. Sharoın Tate ve evindeki misafirlerin Charles Manson çetesinin saldırısına uğraması olayı Tarantino’nun farklı bakış açısıyla ele alınıyor. Özellikle Brad Pitt’in canlandırdığı karakterin Brucu Lee ile yaptığı kavga sahnesi, Lee’nin akrabaları tarafından hoş karşılanmasa da filmin en eğlenceli kısımlarından biri. Filmde ki performansıyla Brad Pitt en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar Ödülü’nün kazanırken, film en iyi prodüksiyon dalında da Oscar kazandı.

90 milyon dolar harcanarak çekilen film, 374 milyon dolardan fazla gişe elde etti. IMDB puanı: 7,6.

Bir Zamanlar… Hollywood’da-Once Upon a Time… In Hollywood (2019) -Trailer
brad_pitt_filmleri

Dövüş Kulübü-Fight Club (1999)

Uyku sorunu yaşayan bir beyaz yakalı ve bir sabun üreticisinin yolları kesişir. Her ikisi birlikte yer altı dövüş kulübü kurarlar. Dövüş kulübünün bir numaralı kuralı, dövüş kulübünden hiç kimseye bahsetmemektir. Zamanla kontrolden çıkan iki adam aşk ve güç için rekabete girerler.

Provokatif yazar Chuck Palahniuk’un aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu Jim Uhls’a ait. Efsanevi yönetmen David Fincher’ın yönettiği filmde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonhan Carter baş rolde. En iyi ses efekti Osca Ödülü’ne aday olan film 63 milyon dolara mal olurken, 101 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Filmin IMDB puanı: 8,8.

Brad Pitt filmleri denince akla ilk gelen filmlerden biri hiç kuşkusuz Fight Club.

Dövüş Kulübü-Fight Club (1999)-Trailer
brad_pitt
en_iyi_jennifer_aniston_filmleri
En İyi Jennifer Aniston Filmleri

Yedi-Seven (1995)

Yedi ölümcül günaha saplantılı bir seri katilin peşindeki, biri emekliliğe yakın, diğeri genç iki dedektifin kasvetli hikayesi. David Fincher ve Brad Pitt’in bir arada olduğu bir başka başarılı film daha. David Fincher’ın yönettiği filmin senaryosu Andrew Kevin Walker’a ait. Filmde Brad Pitt dışında usta aktör Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow ve Kevin Spacey’de rol alıyor. Sürpriz sonu, özenli çekimleri ve çok başarılı oyunculuklarıyla unutulmaz filmlerden biri.

33 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 327 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. En iyi kurgu dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 8,6.

Seven filmi psikolojik gerilim filmlerinin en iyilerinden biri kabul edilmesinin dışında Brad Pitt filmografisinin de en iyi lerinden.

Yedi-Seven (1995) -Trailer
brad_pitt

12 Maymun-Twelve Monkeys (1995)

Belirsiz bir gelecekte insanlığı yok eden virüs hakkında bilgi edinmek için bir mahkum geçmişe gönderilir. Chris Marker’ın 1962 yapımı kısa filmi La Jetée’den esinlenilerek çekilen filmin senaryosu Janet ve David Webb Peoples’a ait. Terry Gilliam’ın yönettiği filmde Bruce Willis, Brad Pitt, Madeleine Stowe baş rolde.

En iyi kostüm tasarımı ve en iyi yardımcı erkek oyuncu (Brad Pitt) dallarında Oscar’a aday olan film 29 milyon dolara mal olurken, toplamda 168 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

12 Maymun-Twelve Monkeys (1995)-Trailer
en_iyi_brad_pitt_filmleri
olmeden_once_izlenmesi_gereken_35_film
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 35 Film

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
ingiliz_polisiye_dizileri
İngiliz Polisiye Dizileri
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler

Bir cevap yazın