En İyi Polisiye-Gizem Filmleri

en_iyi_polisiye_gizem_filmleri

Gizem filmleri ,gizem romanları her zaman ilgi çeker.Belki de çok ilgi çektiği için bir çok kötü yada başarısız örneği de mevcut.Bu sebeple en iyi polisiye gizem filmleri listesi hazırladık.İşte en iyi polisiye gizem filmleri:

Bıçaklar Çekildi(Knives Out)-2019

2019’un en iyi filmlerinden biri belki de Rian Johnson’un yazıp -yönettiği filmde adeta bir yıldızlar geçidi var. Daniel Craig,Jammie Lee Curtis,Ana de Armas,Chris Evans,Michael Shannon ve Christopher Plummer’ın rol aldığı film.Başarılı bir yazar doğum gününün ertesinde ölü bulunur.Polis olayı araştırırken gizemli biri tarafından tutulan dedektif de vakaya karışır.Ortada büyük bir miras vardır ve hiç bir şey göründüğü gibi değildir.Filmin imdb notu :7,9 olurken en iyi orijinal senaryo dalında Oscar’a aday olduğunu hatırlatalım.Bu filmle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın…

Knives Out-Bıçaklar Çelikdi-2019-Trailer

*

Öldüren Şüphe(Charade)-1963

Geçmişten gelen bir klasik.Bu film için Hitchcock’un yapmadığı en iyi Hitchcock filmi benzetmesi yapılır. Stanley Donen’ın yönettiği filmde Audrey Hepburn,Cary Grant ve Walter Matthau baş rolde. Hiç eskimeyen bu filmde aşk ,heyecan,gerilim ve Paris manzarası var.Regina bir çevirmendir ve boşanmak üzere olduğu eşi ölür.Ancak adamın cenazesi ile birlikte bazı gizemli olaylar meydana gelmeye başlar.Tehlikeli görünen bazı adamlar Regina’nın var olduğundan bile haberi olmadığı bir paranın peşindedir.Film en iyi müzik dalında Oscar’a aday oldu ve imdb puanı:7,9.

Charade-Öldüren Şüphe-1963-Trailer

*

Gosford Park-2001

Usta yönetmen Robert Altman’dan usta işi bir gizem filmi. Maggie Smith,Clive Owen,Ryan Philippe ve Kelly Macdonald’ın rol aldığı yapım.1932 yılında bir kır evinde geçen filmde “yukarıdakiler” ve “aşağıdakiler”in yaşamları öncelikle gözler önüne seriliyor. Yukardakiler misafirler ve ev sahipleri iken,aşağıdakiler ise çalışanlar. Sir William’ın evi anlayacağımız ancak bir süre sonra Sir öldürülür ve herkesin bir sebebi var gibi görünüyordur.Sadece bir gizem filmi değil,sınıflar arası ilişkiler ve insan oğlunun iki yüzlülüğü üzerine çok sıkı bir eser.En iyi senaryo dalında Oscar alan filmin imdb puanı:7,2.

Gosford Park-2001-Trailer

*

Yedi(Seven)-1995

Büyük usta David Fincher’in yönettiği filmde Andrew Kevin Walker ‘ın senaryoyu yazdı.Filmin baş rollerinde Brad Pitt,Morgaan Freeman ve Kevin Spacey yer alıyor.Hristiyanlıktaki yedi ölümcül günahı (Kibir,Açgözlülük,Şehvet Düşkünlüğü, Kıskançlıkhasetlik, Oburluk, Öfke, Tembellik) işleyenleri kendine özgü bir şeklide öldüren bir seri katil ve O’nu yakalamak için uğraşan polislerin hikayesi.Usta işi gerilimi ve sürprizli finali ile gizem-polisiye tarihine adını yazdıran bir yapım.En iyi kurgu dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:8,6.Bu filmi en iyi psikolojik-gerilim filmleri kategorisinde de okuyabilirsiniz.

Seven-Yedi-1995-Trailer

*

Gizemli Nehir(Mystic River)-2003

Clint Eastwood’un yönettiği türün en iyi örneklerinden biri. Denis Lehane’in aynı adlı romanından uyarlama.Film üç arkadaşın bir hatırası ile başlar .Jimmy ,Dave ve Sean sokakta oynarken bir polis arabası gelir ve Dave’i götürür.Ancak gelen gerçekte polis değildir .Bu olay böylece kapanırken bu çocuklar büyür,evlenir ve Jimmy’nin kızı öldürülür.Araştırmayı yürüten polislerden biri Sean’dur. Geçmişin hayaletleri ve bugünün günahları üzerine muhteşem bir film.Baş rollerde Sean Penn,Tim Robbins,Kevin Bacon ve laura Linney yer alıyor.En iyi erkek oyucu (Sean Penn) ve en iyi yardımcı erkek oyuncu (Tim Robbins) Oscar ödüllerini kazandı.Filmin imdb notu:7,9.

Gizemli Nehir-Mystic River-2003-Trailer

*

Olağan Şüpheliler(The Usual Suspects)-1995

Bryan Singer’ın yönettiği ve senaryosunu Christopher McQuarrie’nin yazdığı etkileyici yapım.Bir soygun ve çatışma sonrası sorguya alınan engelli Roger Kint’in anlattığı olaylar üzerinden öğreniyoruz hikayeyi.Türk mafya Keyser Söze’ de eklenir filme.Katmanlı olay örgüsü,çok şaşırtıcı sonu ile film bittiğinde hala olayları anlamaya çalışırken bulur kendini izleyici.Baş rollerde Benicio del Toro,Kevin Spacey ,Stephen Baldwin ,Kevin Pollak ve Gabriel Byrne rol alıyor.En iyi yardımcı erkek oyuncu(Kevin Spacey) ve en iyi özgün senaryo dallarında Oscar ödülü kazandı.Filmin imdb notu:8,5.

ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
The Usual Suspect-Olağan Şüpheliler-1995-Trailer

*

Şanslı Slevin(Lucky Number Slevin)-2006

Paul McGuigan’ın yönettiği ve Jason Smilovic’in senaryosunu yazdığı aklı dolu film.Bir at yarışı hakkında tüyo alan bir adam ve ailesi bit tetikçi aracılığı ile öldürülür.Aradan 20 yıl geçer bu aileyi öldüren mafya babaları birbirine düşer ve paranoyak bir şekilde yaşamaya başlarlar.Şehirde mafyaya karşı gelişen bazı olaylar mafyanın birbirine misillemesi midir? Yoksa başka unsurlar da devreye girebilir mi?Filmde ünlü yıldız Bruce Willis ,Josh Hartnett,Ben Kingsley,Morgan Freeman ve Lucy Lui baş rolde.Özellikle müzikleriyle de dikkat çeken filmin imdb puanı:7,7.

Lucky Number Slevin-Şanslı Slevin-2006-Trailer

*

İlk Korku(Primal Fear)-1996

Gregory Hoblit’in yönettiği film William Diel’in aynı adlı romanından uyarlama.Baş rollerde Richard Gere,Edward Norton ,Laura Linney ve Francis McDormand yer alıyor. Edward Norton’ın sinema kariyerine başladığı film olması açısından da önemli olan yapım.Kilisede görevli bir genç baş rahibi öldürmekle suçlanır.Usta bir avukat aleyhine olan tüm delillere rağmen onu savunmaya başlar.Ancak zaman geçtikçe bu genç adamın bazı psikolojik sorunları olduğu ortaya çıkar.En iyi yardımcı erkek oyuncu (Edward Norton) Oscar ödülüne aday olan filmin imdb puanı:7,7.

Primal Fear-İlk Korku-1996-Trailer

*

Kanlı Gölge(Laura)-1944

1944 yapımı bir baş yapıt.Ünlü yönetmen Otto Preminger’in yönettiği film Vera Caspary’nin aynı adlı romanından uyarlama.Baş rollerde Gene Tierney,Dana Andrews,Clifton Webb ve Vincent Price yer alıyor.Bir cinayet mahalline giden polis dedektifi ölen kadının portresini evinde görür ve ondan hoşlanmaya başlar.Bir yandan da kadını tanıyanlardan hayat hikayesini öğrendikçe Laura isimli bu kadına aşık olmaya başlar.Peki bu kadını kim öldürdü?Çekilmesinin üzerinden 77 yıl geçmesine rağmen hala büyük zevkle izlenen ve merak uyandıran film sadece Gene Tierney’in muhteşem güzelliği için bile izlenebilir. En iyi sinematorafi Oscar ödülünü alan filmin imdb notu:8,0.

Laura-Kanlı Gölge-1944-Trailer

*

Çehresiz Gözler(Les Yeux Sans Visage)-1960

1960 yılından gelen bir yüz nakli fikri. Georges franju’nun yönettiği film Jean Redon’un romanından uyarlama. Pierre Brasseau,Alida Valli ve Alexandre Rignault baş rolde.Bir cerrahın kızı bir kazada yüzünden ciddi şekilde yaralanır.Cerrah insanları kızının öldüğüne inandırır ve kızına yeni bir yüz vermek için çok acımasız yöntemlere baş vurur.Fransız gizem filmlerinin en iyi örneklerinden biri olan yapım Maurice Jarre’ın muhteşem müzikleri ile bir başka boyuta geçiyor. imdb notu:7,7.

Les Yeux Sans Visage-Çehresiz Gözler-1960-Trailer

***

En iyi polisiye-gizem filmleri listesi şimdilik bu kadar önerilerinizi bekliyoruz.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir.

en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler
en_iyi_felaket_filmleri
En İyi Felaket Filmleri
alfred_hitchcock_filmleri
En İyi Alfred Hitchcock Filmleri

Bir cevap yazın