En İyi Polisiye-Gizem Filmleri

En İyi Polisiye-Gizem Filmleri

Polisiye-Gizem Filmleri

En İyi Polisiye-Gizem Filmleri. Sinemanın başladığı günlerden itibaren en sevilen türlerden biri hiç kuşkusuz polisiye-gizem filmleri. Geçmişten günümüze en iyi polisiye-gizem filmleri bir listede anlatılamayacak kadar çok olsa da bazıları ilk anda akla gelen bazıları kıyıda köşede kalmış polisiye-gizem filmleri.

Fargo-1996

Ethan ve Joel Coen Kardeşlerin baş yapıtı polisiye-gizem filmi denilince akla ilk gelen filmlerden biri. Beceriksiz ve kayın pederine bağımlı Minnesota’lı araba satıcısı Jerry Lundegaard, biraz para kazanmak için bir plan yapar. Plana göre karısını tanımadığı 2 suçluya kaçırtan Jerry, kayın pederinden yüklü miktarda fidye parası alacaktır. Ancak hiç bir şey planlandığı gibi gitmez, Minnesota’yı kan gölüne çeviren cinayetler işlenirken, hamile bir polis müdürü kadın gerçeklerin peşine düşer.

Frances McDormand’ın polis şefi Marge Gunderson rolünde devleştiği filmde McDormand dışında William H.Macy, Steve Buscemi ve Peter Stormare rol aldı. Coen kardeşlerin yönettiği filmin senaryosu da Ethan ve Joel Coen’e ait.

En iyi kadın oyuncu (Frances McDormand) ve en iyi orijinal senaryo (Ethan ve Joel Coen) dallarında Oscar alan film toplamda 7 dalda bu ödüle aday oldu. IMDB puanı: 8,1.

Fargo (1996)-Trailer
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri

Dark Places (Karanlık Yerler)-2015

Gone Girl kitabının yazarı Gillian Flynn’in bir başka romanından uyarlanan filmin yönetmeni Fransız sinemacı Gilles Paquet-Brenner. Charlize Theron, Nicholas Hoult, Christina Hendricks baş rolde. Henüz 8 yaşında olan Libby Day’in ailesi evlerinde vahşice öldürülür. Libby yıllar sonra olay yerini ziyaret ettiğinde daha önce hatırlamadığı anılar su yüzüne çıkar. Olayların ardında Libby’nin hiç tanımadığı insanlar ve bilmediği sebepler vardır. Heyecanın son sahnesine kadar devam ettiği filmde baş rol için önce Amy Adams’la anlaşılsa da çekim döneminde program uyuşmadığı için Charlize Theron rolü aldı. Amy Adams daha sonra yine Gillian Flynn’in romanından uyarlanan Sharp Objects dizisinde rol aldı.

Dark Places (Karanlık Yerler)-2015-Trailer
en_iyi_politik_filmler
penceredeki_kadin_2021
Penceredeki Kadın-2021
Bıçaklar Çekildi(Knives Out)-2019

2019’un en iyi filmlerinden biri belki de Rian Johnson’un yazıp-yönettiği film Knives Out. Daniel Craig, Jamie Lee Curtis, Ana de Armas, Chris Evans, Michael Shannon ve Christopher Plummer’ın rol aldığı filmde başarılı bir yazar doğum gününün ertesinde ölü bulunur. Polis olayı araştırırken gizemli biri tarafından tutulan dedektif de vakaya karışır. Ortada büyük bir miras vardır ve yazarın ölümü göründüğü gibi değildir. Filmin IMDB puanı :7,9.

Bıçaklar Çekildi’nin en iyi orijinal senaryo dalında Oscar’a aday olduğunu hatırlatalım. Bu filmle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın…

Knives Out-Bıçaklar Çelikdi-2019-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Öldüren Şüphe(Charade)-1963

Geçmişten gelen bir klasik. Bu film için Hitchcock’un yapmadığı en iyi Hitchcock filmi benzetmesi yapılır. Stanley Donen’ın yönettiği filmde Audrey Hepburn, Cary Grant ve Walter Matthau baş rolde. Hiç eskimeyen bu yapımda aşk, heyecan, gerilim ve Paris manzarası var. Regina bir çevirmendir ve boşanmak üzere olduğu eşi ölür. Ancak adamın cenazesi ile birlikte bazı gizemli olaylar meydana gelmeye başlar. Tehlikeli görünen bazı adamlar Regina’nın var olduğundan bile haberi olmadığı bir paranın peşindedir. Polisiye gizem filmlerinin en iyilerinden. Film en iyi müzik dalında Oscar’a aday oldu ve imdb puanı:7,9.

Charade (1963) Filminin Bir Sahnesinde Cary Grant ve Audrey Hepburn
Charade-Öldüren Şüphe-1963-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Gosford Park-2001

Usta yönetmen Robert Altman’dan usta işi bir gizem filmi. Maggie Smith, Clive Owen, Ryan Philippe ve Kelly Macdonald baş rolde.1932 yılında bir kır evinde geçen filmde “yukarıdakiler” ve “aşağıdakiler”in yaşamları öncelikle gözler önüne seriliyor. Yukardakiler misafirler ve ev sahipleri iken, aşağıdakiler ise çalışanlar. Sir William’ın evinde geçen günlerin sonunda Sir William öldürülür ve evdeki herkesin bu ölümden çıkarı var gibi görünüyordur. Sadece bir gizem filmi değil, sınıflar arası ilişkiler ve insan oğlunun iki yüzlülüğü üzerine çok güzel bir film. En iyi senaryo dalında Oscar alan filmin imdb puanı:7,2.

Gosford Park-2001-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Yedi(Seven)-1995

Büyük usta David Fincher’in yönettiği filmde Andrew Kevin Walker senaryoyu yazdı. Filmin baş rollerinde Brad Pitt, Morgaan Freeman ve Kevin Spacey yer alıyor. Hristiyanlıktaki yedi ölümcül günahı (Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü, Kıskançlık, Hasetlik, Oburluk, Öfke, Tembellik) işleyenleri kendine özgü bir şeklide öldüren bir seri katil ve O’nu yakalamak için uğraşan polislerin hikayesi. Usta işi gerilimi ve sürprizli finali ile gizem-polisiye tarihine adını yazdıran bir yapım. En iyi kurgu dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu: 8,6.

Seven-Yedi-1995-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Clue-1985

6 kişinin bilinmeyen biri tarafından davet edildiği malikanede garip olaylar meydana gelmeye başlar. İlk olarak ev sahibinin öldürülmesi ve cinayetlerin devam etmesi evdeki misafirler ve çalışanları paniğe sürükler. Jonathan Lynn’in yönettiği film Anthony E.Pratt’ın masa oyunu (Cluedo)’dan uyarlandı. Senaryo yönetmen Lynn ve John Landis tarafından yazıldı. Eileen Brennan, Tim Cury, Christopher Lloyd, Lesley Ann Warren, Madeline Kahn’ın baş rolünde olduğu bu unutulmaz film absürt komedi özellikleri de taşıyor. Baş rolde ki Tim Cury’nin kariyerindeki en iyi filmi olarak nitelediği Clue filminin IMDB puanı: 7,2.

Clue-1985-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Gizemli Nehir(Mystic River)-2003

Clint Eastwood’un yönettiği türün en iyi örneklerinden biri. Denis Lehane’in aynı adlı romanından uyarlama. Film üç arkadaşın bir hatırası ile başlar. Jimmy ,Dave ve Sean sokakta oynarken bir polis arabası gelir ve Dave’i götürür. Ancak gelen gerçekte polis değildir. Bu olay böylece kapanırken bu çocuklar büyür, evlenir ve Jimmy’nin kızı öldürülür. Araştırmayı yürüten polislerden biri Sean’dur. Geçmişin hayaletleri ve bugünün günahları üzerine muhteşem bir film. Baş rollerde Sean Penn,Tim Robbins, Kevin Bacon ve Laura Linney yer alıyor. Film En iyi erkek oyucu (Sean Penn) ve en iyi yardımcı erkek oyuncu (Tim Robbins) Oscar ödüllerini kazandı. Filmin imdb notu:7,9.

Gizemli Nehir-Mystic River-2003-Trailer
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
Olağan Şüpheliler(The Usual Suspects)-1995

Bryan Singer’ın yönettiği ve senaryosunu Christopher McQuarrie’nin yazdığı etkileyici yapım. Bir soygun ve çatışma sonrası sorguya alınan engelli Roger Kint’in anlattığı olaylar, mafya, kanlı bir baskın ve daha fazlası. Katmanlı olay örgüsü, çok şaşırtıcı sonu ile film bittiğinde hala olayları anlamaya çalışırken bulur kendini izleyici. Baş rollerde Benicio del Toro, Kevin Spacey, Stephen Baldwin, Kevin Pollak ve Gabriel Byrne rol alıyor. En iyi yardımcı erkek oyuncu (Kevin Spacey) ve en iyi özgün senaryo dallarında Oscar ödülü kazandı. Filmin imdb notu:8,5.

ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
The Usual Suspect-Olağan Şüpheliler-1995-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Şanslı Slevin (Lucky Number Slevin)-2006

Paul McGuigan’ın yönettiği ve Jason Smilovic’in senaryosunu yazdığı akıl dolu film. Bir at yarışı hakkında tüyo alan bir adam ve ailesi bir tetikçi tarafından öldürülür. Aradan 20 yıl geçer bu aileyi öldürten mafya babaları birbirine düşer ve paranoyak bir şekilde yaşamaya başlarlar. Şehirde mafyaya karşı gelişen bazı olaylar bu iki adamın birbirine misillemesi midir? Yoksa başka unsurlar da devreye girebilir mi? Filmde ünlü yıldız Bruce Willis, Josh Hartnett, Ben Kingsley, Morgan Freeman ve Lucy Lui baş rolde. Özellikle müzikleriyle de dikkat çeken filmin imdb puanı:7,7.

Lucky Number Slevin-Şanslı Slevin-2006-Trailer
en_iyi_politik_filmler
İlk Korku (Primal Fear)-1996

Gregory Hoblit’in yönettiği film William Diel’in aynı adlı romanından uyarlama. Baş rollerde Richard Gere, Edward Norton, Laura Linney ve Francis McDormand yer alıyor. Edward Norton’ın sinema kariyerine başladığı film olması açısından da önemli olan bir yapım. Kilisede görevli bir genç baş rahibi öldürmekle suçlanır. Usta bir avukat aleyhine olan tüm delillere rağmen onu savunmaya başlar. Ancak zaman geçtikçe bu genç adamın bazı psikolojik sorunları olduğu ortaya çıkar. En iyi yardımcı erkek oyuncu (Edward Norton) Oscar ödülüne aday olan filmin imdb puanı:7,7.

Primal Fear-İlk Korku-1996-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Kanlı Gölge (Laura)-1944

1944 yapımı bir baş yapıt. Ünlü yönetmen Otto Preminger’in yönettiği film Vera Caspary’nin aynı adlı romanından uyarlama. Baş rollerde Gene Tierney, Dana Andrews, Clifton Webb ve Vincent Price yer alıyor. Bir cinayet mahalline giden polis dedektifi ölen kadının portresini evinde görür ve ondan hoşlanmaya başlar. Bir yandan da kadını tanıyanlardan hayat hikayesini öğrendikçe Laura’ya aşık olmaya başlar.

laura_1944
Laura (Kanlı Gölge)-1944

Gösterime girmesinin üzerinden 77 yıl geçmesine rağmen hala büyük zevkle izlenen ve merak uyandıran film sadece Gene Tierney’in muhteşem güzelliği için bile izlenebilir. En iyi sinematorafi Oscar ödülünü alan filmin imdb notu:8,0.

Kanlı Gölge(Laura)-1944-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Çehresiz Gözler (Les Yeux Sans Visage)-1960

1960 yılından gelen bir yüz nakli fikri. Georges Franju’nun yönettiği film Jean Redon’un romanından uyarlama. Pierre Brasseau, Alida Valli ve Alexandre Rignault baş rolde. Bir cerrahın kızı bir kazada yüzünden ciddi şekilde yaralanır. Cerrah insanları kızının öldüğüne inandırır ve kızına yeni bir yüz vermek için çok acımasız yöntemlere baş vurur. Fransız gizem filmlerinin en iyi örneklerinden biri olan yapım Maurice Jarre’ın muhteşem müzikleri ile bir başka boyuta geçiyor. imdb notu:7,7.

Les Yeux Sans Visage-Çehresiz Gözler-1960-Trailer
en_iyi_politik_filmler
İçerdeki Adam (Inside Man)-2006

Usta yönetmen Spike Lee’nin yönettiği filmin senaryosu Russell Gewirtz’ ait. Çok yi planlanmış bir banka soygununda, polis arabuluculuk görevi yaparken, bankanın sahibi profesyonel bir pazarlıkçıyı tutar. Ancak hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Soyguncuların peşinde olduğu sadece para değildir ve bankanın sahibini itibarına gölge düşmemesi için büyük çaba harcamak zorundadır. Adeta yıldızlar geçidi bir kadroya sahip filmde, Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Foster, Willem Dafoe ve Christopher Plummer baş rolde. 45 milyon dolara mal olan film dünya çapında 186 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Filmin IMDB puanı: 7,6.

İçerdeki Adam (Inside Man)-2006-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Bir Şehir Katilini Arıyor (M)-1931

1931 yılından gelen bu film, 1920’li yıllarda Almanya’da ki seri çocuk cinayetlerinden ilham alıyor. Efsanevi sinemacı Fritz Lang’in yönettiği filmin senaryosu, Egon Jacobsohn’un bir yazısına dayanıyor. Peter Lorre, Ellen Widman, Inge Landgut, Theodor Loos ve Otto Wernicke baş rolde.

Yönetmen Fritz Lang filmin adını The Murderers are Among Us ( Katiller Aramızda) olarak belirlese de iktidarda ki Naziler bu isme onay vermeyince, filmin adı M olarak değiştirildi. Frtiz Lang’in ilk sesli filmi olan M, 1934 yılında Naziler tarafından yasaklandı. Filmin baş rol oyucusu Peter Lorre yahudiydi ve filmin gösterime girmesinden bir süre sonra Nazilerden çekindiği için Almanya’dan kaçtı. Yönetmen Lang ise yarı yahudiydi ve iki yıl sonra O’da Almanya’yı terk etti.

Bir Şehir Katilini Arıyor (M)-1931-Trailer

En iyi polisiye-gizem filmleri

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_dedektif_filmleri
En İyi Dedektif Filmleri
seri_katil_filmleri
En İyi Seri Katil Filmleri
en_iyi_psikolojik_gerilim_filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
En İyi Polisiye-Gizem Filmleri

Bir cevap yazın