En İyi Polisiye-Gizem Filmleri

en_iyi_polisiye_gizem_filmleri

En İyi Polisiye-Gizem Filmleri. Sinemanın başladığı günlerden itibaren en sevilen türlerden biri hiç kuşkusuz polisiye-gizem filmleri. Geçmişten günümüze en iyi polisiye-gizem filmleri bir listede anlatılamayacak kadar çok olsa da bazıları ilk anda akla gelen bazıları kıyıda köşede kalmış polisiye-gizem filmleri.

Dark Places(Karanlık Yerler)-2015

Gone Girl kitabının yazarı Gillian Flynn’in bir başka romanından uyarlanan filmin yönetmeni Fransız Gilles Paquet-Brenner. Charlize Theron, Nicholas Hoult, Christina Hendricks baş rolde. Henüz 8 yaşında olan Libby Day’in ailesi evlerinde vahşice öldürülür. Libby yıllar sonra olay yerini ziyaret ettiğinde daha önce hatırlamadığı bazı şeyler su yüzüne çıkar. Olayların ardından hiç görünmeyen bazı sebepler ve sebeplerin ardından umulmadık insanlar çıkar. Heyecanın son sahnesine kadar devam ettiği filmde baş rol için önce Amy Adams’la anlaşılsa da çekim döneminde program uyuşmadığı için Charlize Theron rolü aldı. Amy Adams daha sonra Gillian Flynn’in romanından uyarlanan Sharp Objects dizisinde rol aldı.

Dark Places(Karanlık Yerler)-2015-Trailer
en_iyi_politik_filmler
penceredeki_kadin_2021
Penceredeki Kadın-2021

Bıçaklar Çekildi(Knives Out)-2019

2019’un en iyi filmlerinden biri belki de Rian Johnson’un yazıp-yönettiği film Knives Out. Daniel Craig, Jamie Lee Curtis, Ana de Armas, Chris Evans, Michael Shannon ve Christopher Plummer’ın rol aldığı filmde başarılı bir yazar doğum gününün ertesinde ölü bulunur. Polis olayı araştırırken gizemli biri tarafından tutulan dedektif de vakaya karışır. Ortada büyük bir miras vardır ve hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Filmin imdb notu :7,9 olurken en iyi orijinal senaryo dalında Oscar’a aday olduğunu hatırlatalım. Bu filmle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın…

Knives Out-Bıçaklar Çelikdi-2019-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Öldüren Şüphe(Charade)-1963

Geçmişten gelen bir klasik. Bu film için Hitchcock’un yapmadığı en iyi Hitchcock filmi benzetmesi yapılır. Stanley Donen’ın yönettiği filmde Audrey Hepburn, Cary Grant ve Walter Matthau baş rolde. Hiç eskimeyen bu yapımda aşk ,heyecan, gerilim ve Paris manzarası var. Regina bir çevirmendir ve boşanmak üzere olduğu eşi ölür. Ancak adamın cenazesi ile birlikte bazı gizemli olaylar meydana gelmeye başlar. Tehlikeli görünen bazı adamlar Regina’nın var olduğundan bile haberi olmadığı bir paranın peşindedir. Polisiye gizem filmlerinin en iyilerinden. Film en iyi müzik dalında Oscar’a aday oldu ve imdb puanı:7,9.

Charade-Öldüren Şüphe-1963-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Gosford Park-2001

Usta yönetmen Robert Altman’dan usta işi bir gizem filmi. Maggie Smith,Clive Owen,Ryan Philippe ve Kelly Macdonald’ın rol aldığı yapım.1932 yılında bir kır evinde geçen filmde “yukarıdakiler” ve “aşağıdakiler”in yaşamları öncelikle gözler önüne seriliyor. Yukardakiler misafirler ve ev sahipleri iken, aşağıdakiler ise çalışanlar. Sir William’ın evinde geçen günlerin sonunda Sir William öldürülür ve evdeki herkesin bir sebebi var gibi görünüyordur. Sadece bir gizem filmi değil, sınıflar arası ilişkiler ve insan oğlunun iki yüzlülüğü üzerine çok sıkı bir eser. En iyi senaryo dalında Oscar alan filmin imdb puanı:7,2.

Gosford Park-2001-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Yedi(Seven)-1995

Büyük usta David Fincher’in yönettiği filmde Andrew Kevin Walker senaryoyu yazdı. Filmin baş rollerinde Brad Pitt, Morgaan Freeman ve Kevin Spacey yer alıyor. Hristiyanlıktaki yedi ölümcül günahı (Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü, Kıskançlık, Hasetlik, Oburluk, Öfke, Tembellik) işleyenleri kendine özgü bir şeklide öldüren bir seri katil ve O’nu yakalamak için uğraşan polislerin hikayesi. Usta işi gerilimi ve sürprizli finali ile gizem-polisiye tarihine adını yazdıran bir yapım. En iyi kurgu dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:8,6.Bu filmi en iyi psikolojik-gerilim filmleri kategorisinde de okuyabilirsiniz.

Seven-Yedi-1995-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Gizemli Nehir(Mystic River)-2003

Clint Eastwood’un yönettiği türün en iyi örneklerinden biri. Denis Lehane’in aynı adlı romanından uyarlama. Film üç arkadaşın bir hatırası ile başlar. Jimmy ,Dave ve Sean sokakta oynarken bir polis arabası gelir ve Dave’i götürür. Ancak gelen gerçekte polis değildir. Bu olay böylece kapanırken bu çocuklar büyür, evlenir ve Jimmy’nin kızı öldürülür. Araştırmayı yürüten polislerden biri Sean’dur. Geçmişin hayaletleri ve bugünün günahları üzerine muhteşem bir film. Baş rollerde Sean Penn,Tim Robbins, Kevin Bacon ve Laura Linney yer alıyor. Film En iyi erkek oyucu (Sean Penn) ve en iyi yardımcı erkek oyuncu (Tim Robbins) Oscar ödüllerini kazandı. Filmin imdb notu:7,9.

Gizemli Nehir-Mystic River-2003-Trailer

*

Olağan Şüpheliler(The Usual Suspects)-1995

Bryan Singer’ın yönettiği ve senaryosunu Christopher McQuarrie’nin yazdığı etkileyici yapım. Bir soygun ve çatışma sonrası sorguya alınan engelli Roger Kint’in anlattığı olaylar, mafya, kanlı bir baskın ve daha fazlası. Katmanlı olay örgüsü, çok şaşırtıcı sonu ile film bittiğinde hala olayları anlamaya çalışırken bulur kendini izleyici. Baş rollerde Benicio del Toro, Kevin Spacey, Stephen Baldwin, Kevin Pollak ve Gabriel Byrne rol alıyor. En iyi yardımcı erkek oyuncu(Kevin Spacey) ve en iyi özgün senaryo dallarında Oscar ödülü kazandı. Filmin imdb notu:8,5.

ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
The Usual Suspect-Olağan Şüpheliler-1995-Trailer

*

Şanslı Slevin(Lucky Number Slevin)-2006

Paul McGuigan’ın yönettiği ve Jason Smilovic’in senaryosunu yazdığı aklı dolu film. Bir at yarışı hakkında tüyo alan bir adam ve ailesi bit tetikçi aracılığı ile öldürülür. Aradan 20 yıl geçer bu aileyi öldüren mafya babaları birbirine düşer ve paranoyak bir şekilde yaşamaya başlarlar. Şehirde mafyaya karşı gelişen bazı olaylar mafyanın birbirine misillemesi midir? Yoksa başka unsurlar da devreye girebilir mi? Filmde ünlü yıldız Bruce Willis, Josh Hartnett, Ben Kingsley, Morgan Freeman ve Lucy Lui baş rolde. Özellikle müzikleriyle de dikkat çeken filmin imdb puanı:7,7.

Lucky Number Slevin-Şanslı Slevin-2006-Trailer

*

İlk Korku(Primal Fear)-1996

Gregory Hoblit’in yönettiği film William Diel’in aynı adlı romanından uyarlama. Baş rollerde Richard Gere, Edward Norton, Laura Linney ve Francis McDormand yer alıyor. Edward Norton’ın sinema kariyerine başladığı film olması açısından da önemli olan yapım. Kilisede görevli bir genç baş rahibi öldürmekle suçlanır. Usta bir avukat aleyhine olan tüm delillere rağmen onu savunmaya başlar. Ancak zaman geçtikçe bu genç adamın bazı psikolojik sorunları olduğu ortaya çıkar. En iyi yardımcı erkek oyuncu (Edward Norton) Oscar ödülüne aday olan filmin imdb puanı:7,7.

Primal Fear-İlk Korku-1996-Trailer

*

Kanlı Gölge(Laura)-1944

1944 yapımı bir baş yapıt. Ünlü yönetmen Otto Preminger’in yönettiği film Vera Caspary’nin aynı adlı romanından uyarlama. Baş rollerde Gene Tierney, Dana Andrews, Clifton Webb ve Vincent Price yer alıyor. Bir cinayet mahalline giden polis dedektifi ölen kadının portresini evinde görür ve ondan hoşlanmaya başlar. Bir yandan da kadını tanıyanlardan hayat hikayesini öğrendikçe Laura’ya aşık olmaya başlar. Filme alınmasının üzerinden 77 yıl geçmesine rağmen hala büyük zevkle izlenen ve merak uyandıran film sadece Gene Tierney’in muhteşem güzelliği için bile izlenebilir. En iyi sinematorafi Oscar ödülünü alan filmin imdb notu:8,0.

Kanlı Gölge(Laura)-1944-Trailer

*

Çehresiz Gözler(Les Yeux Sans Visage)-1960

1960 yılından gelen bir yüz nakli fikri. Georges Franju’nun yönettiği film Jean Redon’un romanından uyarlama. Pierre Brasseau, Alida Valli ve Alexandre Rignault baş rolde. Bir cerrahın kızı bir kazada yüzünden ciddi şekilde yaralanır. Cerrah insanları kızının öldüğüne inandırır ve kızına yeni bir yüz vermek için çok acımasız yöntemlere baş vurur. Fransız gizem filmlerinin en iyi örneklerinden biri olan yapım Maurice Jarre’ın muhteşem müzikleri ile bir başka boyuta geçiyor. imdb notu:7,7.

Les Yeux Sans Visage-Çehresiz Gözler-1960-Trailer

***

En iyi polisiye-gizem filmleri listesi şimdilik bu kadar önerilerinizi bekliyoruz.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir.

en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler
en_iyi_felaket_filmleri
En İyi Felaket Filmleri
alfred_hitchcock_filmleri
En İyi Alfred Hitchcock Filmleri

Bir cevap yazın