İskandinav Polisiye Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
iskandinav_polisiye_filmleri

Last Updated on 9 Kasım 2023 by Aslıhan Demiralay

İskandinav sineması uzun yıllardır dikkat çeken filmleri seyirciye sunuyor. Soğuk atmosfer, incelikli senaryolar ve kaliteli oyunculuklarla iyi film ve diziler İskandinavya’dan yani İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya ve İzlanda sinemalarından gelmeye devam ediyor. Biz bu yazıda İskandinav sinemasından polisiye filmler üzerinde duracağız.

En İyi İskandinav Polisiye Filmleri

1.Mýrin (Bataklık)-2006

İngilizce adı Jar City olan filmin yönetmeni tanınmış sanatçı Baltasar Kormákur. Film Arnaldur Indriðason’un romanından yönetmen tarafından senaryolaştırılmış. Baş rollerde Ingvar Sigurdsson, Ágústa Eva Erlendsdóttir ve Björn Hlynur Haraldsson yer alıyor. Dedektif Erlendur’un bir kız ve bir erkek çocuğu vardır. Yaşlı bir adamın ölümünü araştırırken hiç ummadığı yollara sapar. Filmin IMDB notu:6,9.

İzlanda’nın karanlık atmosferi ve yönetmenin ustalığı ve sinematografi filmin başarısını artırıyor.

Mýrin-Bataklık(2006)-Trailer
en_iyi_iskandinav_polisiye_filmleri

2.Män Som Hatar Kvinnor (Ejderha Dövmeli Kız)-2009

Gazeteci Mikael Blomkvist, İsveç’in önde gelen iş adamlarından birinden bir iş teklifi alır. İş adamı 40 yıl önce kaybolan torununun dosyasını araştırmasını ister. Geçmişten gelen sırlarla dolu bir vakayı aydınlatmaya çalışan gazeteci, kendi sorunlarıyla boğuşan hacker Lisbeth Salander’den yardım alır. Sert bir anlatım ve sarsıcı sahnelerle unutulmaz bir film. Ünlü yazar Stieg Larsonn’un Milenyum Serisinin ilk kitabından uyarlama. Filmin yönetmeni Niels Arden Oplev. Baş rollerde genç yaşta aramızdan ayrılan Michael Nyqvist, Noomi Rapace yer alıyor. Filmin IMDB puanı:7,8.

Bu romanın David Fincher yönetiminde bir Hollywood versiyonunun da olduğunu hatırlatalım.

Män som hatar kvinnor- Ejderha Dövmeli Kız(2009)-Trailer
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye Gizem Filmleri
en_iyi_iskandinav_polisiye_filmleri
3.Kraftidioten-2014

Kar küreyen, örnek bir vatandaş Nils Dickman’ın mutlu bir evliliği ve yetişkin bir oğlu vardır. Ancak bu mutlu tablo oğullarının yüksek dozda eroinden ölmesi ile son bulur. Nils’in oğlunun öldürüldüğüne inanması için sebepler vardır. Araştırdıkça uyuşturucu mafyasının derinlerine doğru gider ve oğlunun intikamını almak için mücadele verir. Filmin yönetmeni Hans Petter Moland, baş rollerde Stellan Skarsgård, Bruno Ganz ve Pål Sverre Hagen yer alıyor. Filmin karanlık atmosferine rağmen ilginç bir mizahı tarafı da var. Ayrıca Pål Sverre Hagen’in canlandırdığı egzantrik uyuşturucu patronu da filmin farklı yönlerinden. IMDB notu:7,2. Bu filmin de baş rollerde Liam Neeson’un yer aldığı Cold Pursuit isimli bir Hollywood versiyonu da var ancak bu filmin yarattığı etkiyi vermekten uzak.

Kraftidioten-2014-Trailer
en_iyi_iskandinav_polisiye_filmleri
4.Kvinden i Buret (Kafesteki Kadın)-2013

Jussi Adler-Olsen’in romanından uyarlanan filmin yönetmeni Mikkel Nørgaard. Baş rollerde Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares ve Sonja Richter yer alıyor. Eski dosyaları araştırmakla görevli bir polis ve yardımcısı 5 yıl önce kaybolan bir genç bir politikacının davasını alırlar. Geçmişin sırlarıyla uğraşırken aslında polislerin de hayatı da tehlikeye girer. Aceleye getirmeden kaliteli polisiyenin inceliklerini gösteren, oyunculuklarıyla da öne çıkan yapımım çok başarılı devam filmleri de olduğunu hatırlatalım. Fasandræberne (2014), Flaskepost fra P(2016) ve Journal 64(2018). IMDB notu:7,2.

Kvinden i Buret-Kafesteki Kadın (2013)-Trailer
the_changeling_1980
The Changeling-1980
en_iyi_iskandinav_polisiye_filmleri
5.Hodejegerne (2011)

Polisiye türünün en tanınmış yazarlarından olan Jo Nesbo’nun romanından uyarlanan filmin yönetmeni Morten Tyldum. Baş rollerde Aksel Hennie, Synnøve Macody Lund ve Nikolaj Coster-Waldau yer alıyor. İnsan kaynakları olan bir adam gelirinin çok üzerinde bir hayat yaşamaktadır. Bu hayatı da sanat eseri hırsızlığı ile idame ettirmektedir. Son bir vurgunun peşindeki adam için işler o kadar kolay olmayacaktır. Filmin IMDB notu:7,5.

en_iyi_iskandinav_polisiye_filmleri
penceredeki_kadin_2021
Penceredeki Kadın-2021
6.Insomnia(1997)

Erik Skjoldbjærg’in yönettiği filmde Stellan Skarsgård, Maria Mathiesen baş rolde. Norveç’te işlenen gizemli bir cinayeti çözmesi için İsveç’ten bir dedektif davet edilir. Dedektif başta kontrolü elinde tutsa da yakalandığı uykusuzluk hastalığı nedeniyle kontrolünün kaybetmeye başlar. Filmin IMDB puanı:7,3. Ünlü yönetmen Christopher Nolan 2002 yılında bu filmin aynı isimli bir Hollywood versiyonunu da çekti.

Insomnia(1997)-Trailer
en_iyi_iskandinav_polisiye_filmleri

İlgili Yazı: The Northman (Kuzeyli)-2022 Bir Viking Efsanesi

7.Jagten (Onur Savaşı)-2012

Thomas Vinterberg’in yönettiği filmin senaryosu Tobias Lindholm ve Thomas Vinterberg imzası taşıyor. Filmde İskandinav sinemasının en yetenekli aktörlerinden Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp ve Lasse Fogelstrøm baş rolde. 40 yaşında boşanmış bir adam olan Lucas hayatını yoluna koymaya çalışırken, söylediği basit bir yalan nedeniyle başını ciddi bir şekilde belaya sokar. Danimarkalı provokatif yönetmen Thomas Vinterberg’in en iyi filmlerinden biri. Ayrıca Thomas Vinterberg’in 1998 yapımı Festen filmini de şiddetle tavsiye ederiz. Filmin IMDB puanı: 8,3.

En iyi yabancı film dalında Oscar’a aday olduğunu da hatırlatalım.

Jagten-Onur Savaşı(2012)-Trailer
en_iyi_iskandinav_polisiye_filmleri
8.Tyskungen (2013)

Erica yeni anne olduğu bir dönemde, anne ve babasını bir trafik kazasında kaybeder. Bu trajik olaydan sonra ailesinin yaşadığı Fjällbacka şehrine taşınır. Burada hiç haberinin olmadığı bir erkek kardeşinin olduğunu öğrenir. İkinci Dünya Savaşı dönemine kadar uzanan bir gizemi barındıran film, Camilla Läckberg’in romanından uyarlama. Per Hanefjord’un yönettiği filmde, Claudia Galli, Richard Ulfsäter ve Jakob Oftebro baş rolde.

Filmin IMDB puanı:6,0.

Tyskungen (2013)-Trailer
en_iyi_iskandinav_polisiye_filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
iskandinav_polisiye_romanlari
İskandinav Polisiye Romanları
en_iyi_doga_filmleri
En İyi Doğa Filmleri
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
En Popüler İskandinav Aktörler
En Popüler İskandinav Aktrisler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir